Campanie de responsabilizare a autoritatilor (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Aisha multumim pentru aprecieri, pentru vot si pentru faptul ca ai inaintat petitia mai departe!
Ref la parerea ta, ca va fi aproape imposibil sa rezolvam ceva, asta a fost si parerea multora dintre noi, dar pana nu incercam nu putem stii daca avem sau nu sorti de izbanda.
Si ref la petitie, stim ca daca nu este sustina de cineva nu avem sanse de izbanda, nu credem ca petitia va rezolva ceva de la sine si de-asta noi am stabilit pasii in continuare, vom cauta sprijin, am inceput prin a face valuri in presa(in toamna va aparea o emisiune despre noi si campania noastra) asteptam sa treaca vacanta parlamentarilor si ii vom contacta pe toti, il vom contacta si pe presedinte, asta avem de facut si sa speram ca dintre ei va dori careva sa ne sustina cauza. Altfel nu avem cum sa-i contactam, nu avem cunostiinte printre persoane sus puse (o singura fata de aici cunostea pe cineva, dar cred ca nu a avut succes, altfel ne-ar fi spus)
Zici ca ai citit din urma, cred ca era destul de clar ce pasi avem de facut, doar nu stam cu mainile in san asteptand sa se rezolve ceva doar cu petitia, acesta este doar un pas. Suntem constiente ca poate va dura ceva timp (poate chiar si ani) pana se va obtine ceva, este un proces de durata, dar chiar si asa, este o incercare.
Avem totusi ceva sanse, zic eu, pentru ca proiectul de lege este facut, chiar daca s-a blocat la senat, poate fi reluat si apoi daca se aproba legea, chiar daca nu se aporba inca decontarea procedurilor, tot e un pas inainte, treptat se va ajunge si la asta.
Ref la specularea momentului, asta si facem, dar nu depinde numai de noi, noi ii contactam, le expunem problema, mai e de dorit ca ei sa vrea sa ne sustina. Si nu ii contactam numai pe ai nostri, am contactat si forurile europene, in speranta ca ne vor ajuta, si vom insista.
Numai ca raspusurile nu prea sosesc..dar nu renuntam




Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara20 spune:

"ii multumim" domnisoarei Juncan pentru "ajutorul" dat,mare om,mare caracter si sa nu uitam sa ne rugam pt dansa ca D-zeu sa-i lumineze mintiile.........pt ca numai un om fara minte scrie ce a scris ea si mai ales un om fara SUFLET

criss e super materialul facut de tine,iti tin pumnii sa iasa totul ok!

Apropo ,fetelor unii nu au cum sa inteleaga aceasta durere prin care trecem noi cele care nu putem avea copii pt ca sunt ffffffffff redusi desi au poate 1-2 facultatii, n-spe mii de diplome cand vine vorba de problemele vietii sunt depasiti!

sa nu ne pierdem niciodata speranta de a fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

crisis81 Foarte frumoasa prezentarea! Chiar si fara sunet.

Nu intru in multe detalii dar, ca idee, eu as pastra in prezentare textele cu "Ce te faci cand viata iti ofera o surpriza neplacuta......" si "Si TU, cel care citesti acest mesaj....." si, eventual, dupa aceea sa fie partea cu cat costa un FIV.

Eu am trimis link-ul la petitie la cat de multe adrese de mail am cules de pe ici-colo. Dupa ce prezentarea va fi gata mai am o lista cu adrese care trebuie bifata. Saptamana viitoare voi fi departe de PC, in concediu, dar sunt SIGURA ca vom avea rezultate! 1200 de semnaturi e doar inceputul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

LucaLuca Crezi ca ne-a ajuta daca ar fi semnaturi din alte tari din UE? Cred ca multe dintre noi avem prieteni prin Spania, Italia, Austria, Germania......... De Suedia ce zici? Am acolo o verisoara care, sper eu, poate sa mobilizeze ceva persoane. Si cum ar fi mai bine sa semneze: straini sau romani care s-au stabilit in alte tari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Girls, nu acordati mai multa importanta decat merita unei jurnalizde ca tanti Jucan. ...Mai mult refuz sa zic, desi chiar stiu ce zic. Propun sa inchidem complet subiectul si sa ne vedem de treaba noastra.

Marrina, sigur ca pot semna si cetatenii romani din strainatate - de fapt, suntem destui care am facut-o deja. Sa scrie domiciliul lor actual si eventual sa adauge la comentarii ca in tarile in care locuiesc procedurile de tip FIV sunt platite de asigurari.

Crisis, abia m-am intors de la medic, inca nu am apucat sa vad noua varianta [scuze, stiu ca am zis acum vreo doua zile ca revin cu sugestii, intentia era sincera, dar sunt in(tr-un fel de) vacanta]. Ma uit si de data asta chiar scriu. :)

Revin, poate, si cu mici sugestii pe petitia pentru presedinte, pentru conceptia careia ii multmim Ioanei. :)



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Crisis, gata! Am vazut.

Din punctul meu de vedere, este mult mai eficace decat prima varianta. Nelacrimogen si scurtulescu. DAR. Chiar ca un mare "dar": unde sunt imaginile tale cele atat de muncite? Montajele alea excelente de pe la slide-urile 6-7 din prima varianta - cu doctori, eprubete, ecograf si PORTOFELE. E pacat de ele, erau foarte pe subiect. Daca nu iti este foarte incomod (te cred ca ti s-a acrit, dar in "lupta" noastra trebuie sa invatam ce inseamna rabdarea:), seteaza-le ca back pe ultimele slide-uri din varianta asta. Te rog mult!:)

O singura chestie (de fapt doua: eu, in varianta arhivata .rar pe care am primit-o, am auzit muzica doar apasand pe fisierul mp3, care era separat) - dar problema mai grava: nu este hiperlink la petitie pe penultimul slide (cel putin la mine). Pierdem 93,5% din musterii [sper ca imi apreciati precizia:], trebuie musai sa se faca manutza acolo, ca sa avem o sansa se se semneze.

Crisis, multumim mult de tot! :)

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Crisis, super! Banuiesc ca variana definitiva va fi pps, nu? Si mie imi pare rau dupa montajele acelea, sper sa nu fie prea greu sa le pui inapoi.
LucaLuca, la mine e hiperlink si pe penultimul slide. Si merge si muzica:)


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:

LucaLuca, la mine e hiperlink si pe penultimul slide. Si merge si muzica:)



Perfect.

(o sa revin pe petitia catre presedintie)

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Eu nu am reusit sa vad prezentarea lui Crisis, am descarcat-o pe doua comp, la servici si acasa, am dezarhivat si ori mi-a dat direct eroare, ori am reusit sa obtin fisierele, dar cand sa vad pps-ul mi-a dat iar eroare..
Trimiteti-mi si mie va rog doar fisierul pps!
Luca te astept cu sugestii pt textul catre presedinte

Am observat ca a aparut o petitie mai noua decat a noastra si deja are peste 1600 de semnaturi, este o petitie impotriva organizarii circuitului din jurul Casei Poporului.(este initiata tot de cineva de pe acest forum- am citit la generale)
Si m-am convins ca omul daca nu e implicat direct, mai greu semneaza o petitie, asa peste 1600 de bucuresteni care se simt deranjati au semnat imediat(desi -parerea mea: aici ar fi vorba doar de un deranj si un trafic infernal pt cateva zile, max doua saptamani, deci apoi viata lor va fi la fel in continuare..dar s-au grabit sa semenze si sa faca scandal, dar la noi, unde viata ne e afectata definitiv.. nu se gandesc pt ca nu ii afecteaza si poate avem noi pretentii prea mari asteptand sa ne inteleaga lumea..cred ca ramanem in continuare o "minoritate" defavorizata)
La noi, din ce in ce mai greu se aduna semnaturile..speram ca mai multi membri DC sa semneze, suntem 60.000 membri, insa din acestia prea putini au semnat..Nu putem nici sa-i contactam pe pm, ca se considera spam. In fine, sa speram ca atunci cand vor incepe sa circule pps-urile vom strange mai multe semnaturi, desi, daca oamenii nu se simt afectati direct..poate n-au chef sa semneze
ex- eu am trimis link-ul, printre altora, cumnatei mele,(care e mamica deja) lui socru-meu si unei prietene (care de altfel a reusit sa ramana graviduta prin fiv ) si nu au semnat nici unul..sunt tare dezamagita, mai ales de prietena graviduta..dar voi insista si poate vor semna cand vor vedea si pps-urile. In final o sa semneze, ca le dau tel, dar ma asteptam sa o faca din proprie initiativa..

O intrebare: a dus cineva la clinici afisele pt cuplurile care nu intra pe net?? Daca va e rusine sa le lipiti, le puteti lasa pe mesele din salile de asteptare.

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Multumesc mult pentru sugestii. Motivul pentru care este trimisa in acest format este tocmai pentru a auzi sunetul. Daca se aude la o singura persoana inseamna ca de la mine a plecat bine si problemele sunt locale. Varianta PPS cu sunet are 25 mega (mult prea mult ca sa circule). Variana mai noua am conceput-o miercuri noaptea. Joi am avut o zi foarte urata, azi inca mi-am lins ranile, iar maine ii facem pomana surioarei mele, asa ca..... starea mea de spirit.... lasa de dorit. Duminica plec spre Ungaria, dar acolo voi avea internet asa ca daca nu va suparati revin cu modificari pe miercuri cel tarziu.

Intre timp mai trimiteti intre voi packetul primit de la mine ca poate se mai strang sugestii.
Va pup si sper sa ma intelegi!



"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie
www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902" target="_blank">Poze...

Mergi la inceput