Sezatoarea canadiana (100!!!)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

pucku si ktrinel, cutitasul este tot marca Bryte (pe el scrie Bryte Scraper), a venit impreuna cu crema sau cu bureteii, nu imi aduc aminte. Ca sa se curete bine (chiar si pete mai vechi), trebuie muitate bine cu crema, frecat cu buretelul si pe urma ras cu cutitasul.

lilidana, noi mergem de 6 ani la Punta Cana si nu am facut nici vaccinuri nici tratamente preventive. Se zice ca pericolul exista mai mult daca mergi in excursii in padurile tropicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Oanagabriela,incep sa cred ca suntem tampiti,dar ma tot intreb de ce ne-a trimis pediatra acolo?Antonia ce varsta are?
Sunt derutata complet,azi imi venea sa plang in cabinetul doctorului ca am hotarat sa mergem in vacanta cu copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Pucku, multumesc din suflet, ma simt mai bine cand stiu ca merg la un doctor recomandat, mai ales ca e roman. La mine este mai complicat pentru ca am astigmatism si dioptrii cu -.
Am luat numarul de pe site, maine am sa sun pentru programare.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayMyPhoto.do?ownerId=112104402&artistType=&photoFuid=00103926520300w4Xv7Y392652 POZICI

Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Sa raspund repede pina nu uit....si mai fac vreo gafa (ana -asta merit)

lilidana noi am fost 2 ani la rand in Punta Cana. Anul trecut am facut doar vaccinele ptr hepatita A si B, anul asta m-au speriat si pe mine cunoscutii cu malaria si am luat medicamentele de malarie. In resortul in care am stat noi nu am vazut macar un tintar sau o musculita. (dar i-am si vazut cum stropeau) Dar depinde de resort si cica tintarii astia purtatori de malarie zboara pina la 5 km si daca cumva linga resortul tau nu este alt resort (unde se stropeste de asemenea) s-ar putea sa ai ghinion.

Eu nu am vrut sa iau nici o sansa.

la aragaz daca cumva s-a patat cu zahar (asa e ktrinel) nici un cutitas nu mai scoate pata.Eu am placa neagra si l-am patat acum citiva ani. Cutitasul de fapt e ca un cutit normal, adica poti folosi si cutitul. Si eu tot cu Ceramabyte curat,. si racaii cu cutitul daca e vreo pata mai nesimtita ramasa pe acolo.

Ana imi cer scuze, eram obosita de pe drum , ca si acum de altfel de aia incep cu scuzele ca sa nu uit.(eu nu dau copy si paste scriu din memorie- si aia cam lasa de dorit)

Deci Simbata 23 August pool party cu voie buna si mult soare in St Hubert (va dau si adresa pe pm) ora 12 e ok??
-ana stroe & family
-ktrinel & family
-bebitzu & family
-carmen 77 cu copiii
-simonna & family
-cge & family
-roxana & family
-oanagabriela & family
-ange & copii

Sper ca nu am mai uitat pe cineva, daca am facut-o scuze de pe acum.

Oricine se mai razgindeste sau i se modifica planurile e binevenit doar sa-mi scrie pe pm sa le dau adresa si telefonul.

Acum la capitolul pregatiri, eu dau bautura, aperitive, , vin, sucuri ptr copiii. Ana zicea ca aduce mici... ii iei de la Jean talon cumva? Simbata am mincat mici cumparati de acolo si mi s-au parut mai gustosi ca la Bucuresti.( si mai ieftini as zice)
In rest fiecare poate aduce cite ceva de pus pe gratar,o salata, ceva dulce... cam ce stiti ca v-ar place voua si copiilor.

Eventual ne putem srie pe pm (sa nu acaparam spatiul pe aici)sa ne organizam cit sa fie mai variat meniul.

La multi ani si de la mine, sarbatorim simbata.

Olga felicitari cu intirziere.

gata fug la culcare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

bineinteles ca am uitat ceva...
dragaica poti merge si la clinicile Iris.Mie mi-a dat relativ repede appointment ptr ca ai sa vezi pe internet cit de multe clinici sunt deschise. Incearca si acolo.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Ma bucur daca v-am incantat cu povestile din vacanta noastra, eu sincera sa fiu nu mi-am facut mari iluzii dar pana la urma totul a fost tare frumos.

Pucku, eu n-am mai fost cu cortul de 1000 de ani, dar tare frumos mai era, cu ceanul in spinare la batut muntii…tinerete fara griji…unde esti…
Eu iti doresc distractie placuta in NB, noi nu am ajuns inc ape acolo, sa mai creasca David sa aiba rabdare la drum lung si incepem san e cunoastem patria…ne-ar tenta Banff, un tur cu trenul cu cupola transparenta prin canion sa vedem culorile toamnei, un Vancouver, Quebec, Montreal, si lista e interminabila doar pt Canada .

Carmen, proprietarii au o pagina pe net, ai aici coordonatele :

http://www.wasaga.com/birchhaven/index.html

ii suni si faci rezervare. Vezi ca ei sunt cam ocupati pe vara cu turisti, dar poate iti recomanda ceva tot in zona. Sa nu te astepti la conditii de lux, sunt conditii decente in care se poate sta comod cu 2 copiii cum ai tu in 2 bedroom-uri.
Si barci cred ca se pot inchiria, ca e un doc la 5 min distanta, mergeam si noi si admiram, poate peste cativa ani vom inchiria o barca mare sa mergem pe rau…

Mikiion, aici asa se procedeaza pt gineco, iti trebuie trimitere prima oara, dar dup ace te-a luat de pacienta, iti faci singura programare la el.

Maru, keep in touch cu biletul, cred ca ma intereseaza pe mine daca nu ai client !
LA MULTI SEZATAORE, SI LA MULTI ANI SI NOUA, IMPLETITOARE HARNICE DE MESAJE !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Olga, felicitari ma bucur mult pt. tine si mai ales ca ti-ai vazut samburelul si totul e in regula....e un drum lung, dar va trece repede mai ales cand te vei vedea cu puiul in brate

Lilidana, noi cand am mers in RD nu am facut nici un fel de vaccin, desi domnisoara noastra avea atunci doar un an jumatate. Daca te avanti in afara resortul poate ar trebui sa-ti asculti medicul si sa nu risti

Maru
, si noi mergem pe 27 la Celine, speram doar sa nu se anuleze concertul cum s-a mai intamplat

Cristina

le bébé 33w +

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata,
Acum am vazut ce gasca mare vom fi sambata.
Daca ar tine si vremea cu noi, ar fi minunat.

Putem aduce si noi mici (vor fi tot ca ai Anei, de la mag. Transilvania), si carne de pui ptr copii + salata verde + prajitura.
Si castraveti si gogosari murati (ca doar suntem proaspeti veniti din Ro).

Sa mai aducem piscina ptr copii mici? In sfarsit, la cum a plouat aseara as zice ca nu, dar mai vedem pana sambata.

Dana, iti scriu si un PM.

Dana, Oana, Pucku, multumesc ptr ponturile cu curatatul aragazului. Ghiciti ce voi face asta seara acasa ?

Multumim inca o data si o zi buna,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

cge, nu-mi spune ca ai venit din ro cu muraturile in geanta

apropo, colega mea frantuzoaica, imi spune ca de fapt se pot aduce mai multe decat stim noi , referitor la mancare (carne pana la 20kg !) si bautura . dar in anumite conditii...adica de ex sa fie ambalaj original si sa aiba termne de exp mai mare de 12 luni. etc...ea aduce foie gras, carne,branza, vin muuult...si le declara ca atare...dar cum noi romanii suntem mestesugari inascuti si facem multe in casa...nu cred ca putem aduce ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

lilidana, noi am fost de 7 ori la in Rep Dominicana, ne-am facut vaccinele acum citiva ani numai si anul trecut am luat pastilele de malarie atit noi cit si copiii. Eu nu inteleg de ce te-a trimis la medic specializat, noua ne-a facut vaccinele pediatrul ca doar le are.
Nu ai motive sa te sperii, este f safe, noi am fost cu copiii de f mici si n-au avut nici ei nici noi nimic. Sa aveti o vacanta placuta.

Dragaica, eu as mai da telefon si la alti optometristi, mai ales daca te doare capul. Uite aici un site unde poti sa cauti http://www.ooq.org/?q=protection/trouver_optometriste.

Dana, eu recomand organizare caci de obicei toata lumea aduce carne de BBQ si desert si se uita: scaune, servetele, pahare de plastic, tacimuri, piine de toate felurile...

Eu la spalat placa de ceramica las solutia aia Cera Byte peste noapte si se spala mai usor asa. Dana, ies si petele de zahar ars dar in timp si cu multa dedicatie la frecat.

O zi buna,

Mergi la inceput