Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Hello!
Vilcris, Guguluff multumesc mult pt raspunsuri Eu am o Veronica simpla care coase liniar si mai are un fel de cusatura mai marunta, stransa tare, dar tot liniar imi iese si trebuie s-o fac cu tensiune maxima la firul superior. La cusatura asta se coboara zimtii aceia de sub talpita si nu mai prind materialul. Nu stiu daca imi trebuie vreo talpita speciala sau la ce ar folosi cusatura asta. Langa buton imi apare un semn cam asa (cu liniutele unite)
_ _
I_I_I
I_I_I

Vanessa abia astept sa vad cum iese rochita. Mie mi se pare interesanta jacheta www.burdafashion.com/en/Magazines/Burda_World_of_Fashion/105_Jacket/1270777-1000019-1660161-1660165-1660302.html" target="_blank">asta din noul nr Burda. Rucsacul il facusem, intr-adevar, dintr-o pereche de blugi vechi. Tricoul tau mi se pare super si ai si o silueta de invidiat.

Kinda astea sunt preturile de la Casa Modei? Ca si mie mi s-au parut tare scumpe acolo. Mie mi-au placut la nebunie niste catifele, niste tafta, un bumbacel vesel dar aveau niste preturi Spor la cusut bluzita, si mie imi place geaca aia.

Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilcris spune:

Pentru fetele care au probleme cu ajustarea manecilor cititi aici:
www.taunton.com/threads/pages/t00223.asp" target="_blank">http://www.taunton.com/threads/pages/t00223.asp

Alina ai dreptate ca atunci cand materialele sunt foarte murdare ar trebui spalate. Dar atunci cand este vorba de stofa eu ma mai gandesc daca o mai cumpar sau nu in functie de cat de tare este murdara. Daca eu consider ca pot sa evit din incadrarea tiparului pe material zonele cu probleme, atunci o iau, daca nu, renunt.

Si acum raspunsul la intrebarea de ce se incheie hainele de dama dreapta peste stanga si cele barbatesti stanga peste dreapta.

Chestia vine din antichitate, de la inceputurile modei. Pe atunci hainele erau niste bucati ample de tesatura drapate in fel si chip pe corp si prinse cu tot felul de paftale, centuri si briz-brizuri. Acestea aveau o deschizatura in fata (ca de altfel si azi).
Femeile obisnuiau sa-si poarte copilul pe bratul stang si cu bratul drept trageau pulpana dreapta a hainei peste copil ca sa il protejeze. Pulpana stanga era prinsa cu centura in talie. Astfel partea dreapta venea peste stanga.
Barbatii purtau armele (sabie sau ce-o mai fi fost pe vremea aia) pe soldul stang. Pentru a putea trage usor si repede sabia cu mana dreapta de sub pulpana stanga a hainei, aceasta era libera si venea peste pulpana dreapta care era prinsa cumva in talie sa nu incomodeze (cred ca era vorba despre dreptaci, nu stiu ce faceau stangacii).
Obiceiurile probabil s-au mentinut de-a lungul secolelor, desi motivul initial s-a pierdut in timp.

Nu e gluma sa stiti! Daca n-o fi din cursul Eurocor, mi se pare ca am citit-o intr-o foita de calendar din-ala care are multe foi una peste alta si multe info interesante pe spatele fiecarei foi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessamoon spune:

Lipsa timpului ma omoara. Bag la masina cu buna stiinta lucruri care stiu ca nu ar trebui bagate. Daca setez temperatura mica nu prea se intampla accidente. La spalatorie duc doar paltoane si haine de piele.

Materialul l-am spalat inainte de lucru doar daca a fost murdar. Nu am rabdare sa-l spal doar ca sa intre la apa. Oricum cred ca cele noi sunt tratate deja cum zice Vilcris pt ca nu mi-a intrat nimic la apa.

Kinderas, Midasnu si Lorina spor la paltonase si gecute. Trebuie sa-mi iau inima-n dinti si sa ma apuc si eu. As incepe totusi cu ceva simplu cum ar fi pelerina asta:
http://www.burdafashion.com/en/Magazines/Archives/101_B_Cape/1270777-1463237-1654561-1654567-1654741.html

Kinda este cam scumpa stofa aia cu 60 lei. Poate magazinul ala practica niste preturi mai mari. Astept sa vad camasuta.

Desenul de pe tricou nu inseamna nimic, e abstract. Tricourile au facut parte dintr-un proiect la care m-am avantat in primavara.
http://www.flickr.com/photos/silviamavrichi/2749280479/in/set-72157606589082943/
http://www.flickr.com/photos/silviamavrichi/2750117682/in/set-72157606589082943/
Le-am facut ca sa le vand (tricourile si pantaloni asortati) asa ca am fost foarte atenta la finisaje. Din pacate sunt si acuma pe umeras si nu le-a cumparat nimeni. Dar nu ma descurajez eu cu una cu doua.

Guguluf e draguta bluzita, detaliile sunt frumoase iar materialul e deosebit. Cromatic poate ar fi mers mai bine o panglica in ton cu trandafirii sau frunzele, zic eu. S-o porti cu placere.

Lorina multumesc de complimente. Rochia e gata dar am totusi indoieli cu silueta.
http://www.flickr.com/photos/silviamavrichi/2827589442/in/set-72157606589082943/
Sambata merg la nunta si nu sunt sigura daca e potrivita rochia.

Vilcris frumos si logic raspunsul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilcris spune:

Iaca ca am reusit si eu sa pun doua poze:
http://flickr.com/photos/30094348@N03/2826943349/
Asta este o rochie de plaja pentru o prietena. Are slituri laterale si este deschisa in fata atat cat tin jabourile si legata cu bride. Asa era comanda. Trebuia sa o protejeze bine de soare si sa se imbrace usor. Pe asta am facut-o fara tipar, direct.

http://flickr.com/photos/30094348@N03/2826943285/
Asta este de la cap la coada concept-realizare a mea. Este facut din cupoane. Fusta este din imitatie de piele in care mi se cam incinge fundul dar....de......"baba sufera la frumusete".
La aceasta fusta mai am o varianta de sacou, o sa vi-l pun alta data ca nu am poza acum.

Sacoul, insa, a fost o adevarata "provocare" pentru ca am avut doar 1m de material. Dupa ce l-am terminat nu au mai ramas decat bucatele cat jumatate de palma maxim. De aceea are decoratia aceea pe maneca. A trebuit sa fac maneca din bucati si le-am legat intre ele printr-o decoratiune. Are rever pe o parte si pe o parte nu. Imi plac asimetriile. Fac si bine la silueta mea. Buzunarele sunt cu fermoar gros din plastic iar nasturii sunt din lemn. Florile sunt din piele pe care am suprapus flori crosetate din lana si in mijloc au margele din lemn (resturi de la diferite alte proiecte).
Tiparul este facut de mine prin manipulare de alt tipar care stiam eu ca se potriveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Kinda, eu vroiam sa zic de www.burdafashion.com/en/Magazines/Burda_World_of_Fashion/101_Short_coat/1270777-1000019-1660161-1660163-1660184.html" target="_blank">hainuta asta ca mai am pana sa-mi lucrez cambrate si pana in talie ca am ramas dupa nastere... La cat mai multe buline!

Alina, tare bluza, si foarte frumos lucrata (eu am vazut dublura aia de pe dedesubt ce frumos se aseaza, asta datorita triplocului ca daca ii fac eu zig-zag arata ca naiba), imi place foarte mult si materialul e finut! s-o porti cu placere, sigur o sa-ti iasa si palaria o minune!

Lorina, jacheta pe care tu ai ales-o/iti place, mi se pare greu de facut, trebuie mare atentie cum se imbina modelul sin fata (si la ce stresata de timp sunt eu), oricum nu e pt mine din aceeasi cauza.

Vilcris, tare raspunsul, tare si ce-ai lucrat tu, m-ai lasat masca, nu ca nu te-as fi "mirosit" dupa ce postari ai. Sa ne mai arati din creatiile tale, tu ai inceput demult croitoria, noi suntem la inceput!

Vanessa, super rochia, culoarea, mai ales pentru nunta, acum tu stii cum te simti in ea. Fusta gogosar cand ai facut-o? ca parca nu-mi aduc aminte sa ne-o fi aratat, sau sunt eu ametita?

sotul meu a fost astazi la Bucuresti in interes de serviciu si la gara de nord mi-a gasit Boutique nr pe aprilie, mai, mie mi-a luat doar o revista sa vad ce si cum, el zicea ca e foarte interesanta ca are mai multe modele decat in burda (asa i se pare lui, el studiaza burda de fiecare data cand o iau) si acum abia astept sa vina sa o rasfoiesc si eu sa vedem ce revista minune mai e si asta!

L.E. Gata, am rasfoit un pic revista si mi se par super modelele, abia astept sa-mi fac ceva din ea! e revista pe luna mai si sunt modele de toate felurile, mai ales imi place aici daca arata modelul imbracat intr-o tinuta, iti da tipare la toata tinuta, nu ca la burda cand mi s-au scurs ochii dupa maieul de pe dedesubt si nema tipar. Acum sa vad cum identific masura mea

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

in sfarsit ajung si eu sa am un minut sa va pun pozicile si sa vad ce ati mai facut .
Vilcris , interesant raspunsul, chiar eram curioasa si eu. si cand am citit cum ai facut sacoul dintr-un metru de material... uau. e haios tare. ca si rochia prietenei tale.
Vanessamoon, mie imi place rochia - galbenul e culoarea mea preferata - si nu vad de ce nu ar merge cu silueta. arati foarte bine , cred eu .
Alina, m-am uitat la bluzita ta .. si m-am tot uitat ... mie imi place la nebunie, materialul e super ..si merge cu funditele alea rosii . parca e un buchet de flori, mie asa imi face impresia.. spor la lucru cu palaria, daca iti iese cred ca am sa incerc si eu
bluzita mea e gata , tocmai ce am luat-o la o plimbare de seara . drept sa va spun m-am enervat la sliturile alea de la maneci
spre surpriza mea manecile le-am montat din prima si cred ca mergea o marime mai mica, asta era 36 si mi se pare ca e cam larguta. dar asa imi place si in sfarsit a admirat si sotul meu ceva facut de mine

dintr-o parte
spatele
fata
cred ca slitul la maneci am sa-l cos cumva , vad eu ca sta cam naspa dar nu mai aveam azi chef.
va pupic si noapte buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

kinda ti-a iesit, ce sa mai, sa-l porti cu placere! poate reusesc sa scanez (rog si eu un prieten) cateva pagini din boutique unde arata cum se fac diferite chestii (fermoare, maneci, steiul de la guler, buzunare ascunse, etc.)

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Lorina, lasa ca poate in timp iei o masina noua. Am vazut unele noi la 600lei si second la 300lei care au si zig-zag si ac dublu, ce e necesar sa te descurci mai usor. Dar iarasi, am vazut croitorese care folosesc masini vechi si scot niste minuni din maini, talentul nu sta in aparatura.
Vilcris, esti experta si la practica, nu doar la teorie. Sunt super sacoul si fusta de piele, pot doar sa sper ca o sa ajung si eu vreodata macar pe aproape. Si apropo de improvizatii, am avut o fasie ramasa de la o fata de masa facuta de mama mea si am croit cum spui si tu(mi-au ramas cativa cm de material) si am facut bluza cu flori. La palarie la fel, am improvizat ca vroiam material cu flori si nu mai aveam destul. De unde cumperi cupoane de materiale bune? Eu am gasit pe Lipscani dar nu mai stiu alte locuri care vand si resturile de materiale.
Vanessa, rochia e foarte sexy si iti vine bine. Acum tu stii care e genul tau, cum te simti bine. Eu am fixatia asta ca mireasa nu trebuie eclipsata de toalete foarte-foarte. Dar iarasi, e o parere personala si eu sunt mai conservatoare din fire. Oricum iti sta foarte bine, si partea de sus e superba, merci ca mi-ai adus aminte de modelul asta.
Palaria nu a iesit cum vroiam, am marit prea mult tiparul, apoi am incercat sa o stramtez si a iesit un fel de foaie de "varzuca" sau un fel de palarie de muschetar.
Palarie Lateral 2Palarii
Pe viitor am sa folosesc nanghin sau doc sa imi iasa borul mai teapan si am sa incerc tiparul pe care l-am scanat, ala e pe masuri si e mai simplu asa.
Kinda, e superba bluza Iti vine bine, nu pare mare. E superb materialul, sa-mi zici ce e. Pare o tafta creponata dar nu-mi dau seama. E foarte-foarte de efect si e frumos modelul.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilcris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guguluff
Vilcris, De unde cumperi cupoane de materiale bune? Eu am gasit pe Lipscani dar nu mai stiu alte locuri care vand si resturile de materiale.

Pe viitor am sa folosesc nanghin sau doc sa imi iasa borul mai teapan si am sa incerc tiparul pe care l-am scanat, ala e pe masuri si e mai simplu asa.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall


Tot de pe Lipscani iau si eu cupoanele. Exista si la alte magazine dar alea nu aplica reducere la ele. Drept sa spun am o banuiala ca nici alea care sunt declarate reduse nu sunt cu prea mult. Eu iau cupoane pentru ca atunci cand le vad gramada imi starnesc imaginatia si ma gandesc la tot felul de combinatii si creatii.
De pe Lipscani am luat imitatia de piele. Materialul de sacou l-am luat impreuna cu o sacosa intreaga (maaare) de alte cupoane cu care umbla unul acu cativa ani pe la noi prin firma sa le vanda. Cand a auzit ca vreau toata sacosa.....

Eu de mult am o idee pe care nu am pus-o in practica. Aceea de a face o palarie pe suport de filtru de hota. Daca ai timp sa experimentezi inaintea mea...... Cred ca docul sau nanghinul sunt prea grele ca sa stea borul la palarie. De filtrul de hota ce zici?
Daca borul este gros poate fi matlasat. Pentru unul ceva mai subtire la o palarie de vara ar fi o idee si niste plasa de tantari ceva mai teapana. Chestia e ca borul trebuie sa fie usor ca sa stea cum trebuie si nanghinul si docul sunt grele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

lesin de somn dar mi-am adus aminte ca vroiam sa va intreb ceva despre
www.top-shop.ro/index.asp?tn=productview&pid=67233&med=em&typ=ed&orig=int&brd=ts&ctn=ro&vir=no&referrer=ro_ts_offer_cust-v1&src=ro_ts_offer_cust-v1&link_id=1024061&esid=7094&uem=" target="_blank">masina de cusut, mi s-a parut ieftina si ok, adica singerul meu a costat 5 mil. si nu are cusaturi speciale pt mat. elastic si nu franjureaza si nici functie pt tiv nu are. (faceam eu o schema in capul meu unde vindeam singerul , luam ceva mai ieftin si mai puneam cativa bani pt un overlock).
ma bucur ca va place bluzita mea, am zis ca o las asa larga ca nu mai am 18 ani sa fiu obsedata de chestii cambrate si decolteuri.
materialul e bumbac sifonat si are ceva broderii pe el cu fir la culoare. a fost ieftin
Elena inseamna ca o sa gasesc si eu butique - cu putin noroc- .. oare ce vreau ??? nici din ce reviste am acum nu pot sa fac tot dar as strange ca un harciog tot ce prind pentru ziua cand am sa pot sa fac de toate ...


Mergi la inceput