Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 10)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vanessamoon spune:

Vilcris datorita jabourilor care ii confera eleganta nu mi-am dat seama din prima ca e o rochie de plaja. Costumul e foarte original, imi place asimetria de la rever. Se vede ca-ti place sa lucrezi la detalii.
Midasnu si eu ma supar cand imi place un model din Burda si constat ca ei dau tipar la altul.
Kinderas imi place materialul din care ai facut bluzita, si sincer arata mai bine ca originalul. A avut sotul ce admira. Masina de cusut mi se pare cam simpluta si oricum se pare ca s-a epuizat stocul!
Guguluf, e adevarat ca talentul nu sta in aparatura dar unei croitorese experimentate ii e usor sa regleze o masina neascultatoare pe cand o incepatoare n-o sa stie ce sa-i faca si o sa lase balta totul. Nu stiu cum vroiai sa-ti iasa palaria dar sa sti ca in poze arata tare bine. Combinatia de materiale mi se pare foarte reusita. Nanghinul este o intaritura?

M-am hotarat sa ma duc sa caut dantela neagra din care sa-mi fac un sal, sa-l iau peste rochiea aurie. Materialul l-am luat acum ceva vreme pentru o alta rochie la care l-am folosit pe dos. Mi-a placut si mie foarte mult auriul si mi-a ramas destul de mult pentru inca o rochie (de fapt chiar pentru mai multe).
http://www.flickr.com/photos/silviamavrichi/2749305459/in/set-72157606589082943/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilcris spune:

Vanessa, da imi place teribil sa ma complic cu tot felul de detalii. Chiar si cand lucrez dupa tipar din revista tot mai adaug si eu cate ceva. Ma stradui de ceva ani sa ating perfectiunea in realizarea sacourilor, taioarelor, paltoanelor si pardesielor si tot nu sunt multumita de mine.

Nanghinul este o tesatura deasa din bumbac din care in mod obisnuit se face dosul de perna. Trebuie sa fie suficient de deasa ca sa nu iasa fulgii si penele prin ea.

Rochia aurie este excelenta pentru nunta iar faptul ca te-ar face este doar o iluzie optica. Asa se intampla la materialele lucioase si care mai sunt si aurii pe deasupra. De aceea se interzic siluetelor plinute. Eu daca imi fac o rochie ca a ta o sa radeti de mine o saptamana, Dar, crede-ma, la tine nu este nici o problema.
O sugestie daca imi permiti:
Daca in loc de dantela neagra ti-ai gasi dantela ciocolatie (ciocolata cu lapte) si in loc de sal ti-ai face un bolero simplu cu maneca trei-sferturi (este inca in trend toamna asta), ai arata ca picata din "Vogue".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Alina eram asa somnoroasa aseara ca am uitat sa trag cu ochiul la palaria ta. mie mi se pare ca e iesit bine, daca nu a iesit cum ai fi vrut tu o sa poti data viitoare , sunt sigura. oricum se vede ca ai bibilit un pic la ea , finisajele arata bine. si sunteti doua frumusele cu palariute

Vanessa , mi se pare foarte buna sugestia lui Vilcris, daca ai gasi un maro cald cred ca ar merge mai bine decat negrul.
Vilcris si eu ma uitam la poza aia cu rochia pentru prietena ta si ma gandeam ce eleganta e da' ce-o fi cu sliturile alea asa inalte.. dar daca e de plaja e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Cris(daca-mi permiti sa-ti zic asa) eu am observat diferenta intre materialele la kg si cele de la firmele de textile mai mari. Am luat satin din Niro si un cupon de satin de pe Lipscani si nu se compara. E mai greu, mai plin, clar se simte calitatea. Am sa iau de buna ideea cu filtru de hota intre mat. palariei. Oricum vroiam sa-mi fac una tomnatica din catifea sau stofa si filtrul de hota ar fi potrivit(am si vazut ca se vinde la mercerie).
Vanessa, ce colectie super ai incarcat in pozele tale. Esti foarte talentata si ai atatea idei Dar vreau sa te intreb tu cum lucrezi, dupa comanda sau faci rochii si astepti sa le vinzi? Te intreb pt ca sunt curioasa daca s-ar da produse facute de o croitoreasa dar nu la comanda. Eu una nu as putea sa lucrez la comanda, nu as avea nervii necesari.
Kinda, sa nu-ti para rau de banii dati pe masina de cusut. Produsele de la TVshop sunt f.f. proaste si o masina de cusut trebuie sa fie fiabila daca o folosesti mult. Mai curand as cumpara o masina Privileg de la Quelle decat una no name de la tv. Asa am facut eu cu Brotherul meu, l-am vandut si am luat o masina chinezeasca oarecare. Si acum plang dupa butonierele facute de prima...
Am descoperit ca am un botez in toamna(si am un drag sa cheltui bani) dar trebuie sa merg si macar rochia mi-o fac eu. Am si materialul(tafta galbena) si ideea, abia astept sa ma apuc. Ador sa lucrez la rochii de ocazie, chiar va invidiez pe cele care lucrati asa.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

In sfarsit am apucat si eu calc. sa pun pozele!Spre norocul meu sotul a gasit aparatul de foto.Cu mobilul nu mi-a placut,ma deforma rau de tot.
Sper sa nu va plictisesc!
M-am inspirat din ideea Buburuzei si am facut o rachita pe care am aplicat niste chestii,am vrut de fapt sa mai pun si niste scoici si stele de mare,dar nu am mai avut unde.Modelul l-am mai facut acum anul trecut,cred.
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0022-3.jpg
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0023-2.jpg
am vrut sa va pun si detaliu,dar nu se prea intelege.
Am mai facut o rochie di revista pe care am cumparat-o de aici
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0017-2.jpg
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0024-1.jpg
Rochia asta este din Burda 5/2007,nu am ales prea bine mat. ptr modelul asta,din cauza asta incretiturile care erau pe cusatura laterala le-am transformat in cute sa se aseze mai bine.
http://www.burdafashion.com/de/Magazine/Archiv_burda_Modemagazin/123_Retro-Kleid/1270777-1463237-1487611-1487615-1487740.html
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0021-2.jpg
Am mai facut un top pe care nu-l voi imbraca niciodata(nu stiu ce a fost in capul meu sa-l fac)
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0019-1.jpg
si o bluza din Burda 2/2005
http://www.burdafashion.com/de/Magazine/Archiv_burda_Modemagazin/131_Shirt_119_Rock/1270777-1463237-1172409-1172414-1172291.html
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0018-3.jpg
Acum am in lucru(de fapt mai am sa pun fermoarul si manecile ) asta
http://www.burdafashion.com/de/Magazine/Archiv_burda_Modemagazin/102_Jacke/1270777-1463237-1616731-1616740-1616954.html
am oscilat intre modelul asta si cel pe care l-a facut Kinda.Apropo ti-a iesit foatre bine.Chiar profi,nu are rost sa-i mai faci nici o modif.
Alina mi-a placut mult bluza pe care ai facut-o.Si palaria ti-a iesit bine,ce as mai fi purtat-o eu asta vara!
Vanessa,super rochia.Imi place mult modelul.Eu am luat in greutate si evit sa imi mai fac haine mulate,dar pe tine sta foarte bine.
Fetelor,cred ca am monopolizat toata pagina!
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Iulia ca de obicei, ne uimesti cu muuulte creatii de-odata. Bravo! ai fost o harnica si juma. Zi repede de unde ai modelul de la prima rochie, cea cu aplicatie? Imi place decolteul, de nu mai pot. Si topul negru sa-mi zici din ce revista ai tiparul. Sunt superbe toate, chiar si topul pe care n-o sa-l imbraci. Ce ai cu el? Mie mi se pare putin cam scurt pt gustul meu dar in rest e ok, varatic. Si abia astept jacheta; e captusita sau cum? Vreau si eu ceva de pus peste cand e racorescu dar mi-e cam asa sa ma apuc. Acum imi bat capul cu pantaloni, sa vad ce-o iesi.
Weekend placut

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Buna dimi!

Vilcris interesanta explicatia cu partile de incheiere a hainelor. E ca si cu multe alte obiceiuri ce tin de religie, toata lumea le respecta cu sfintenie, desi nu se mai stie de ce.
Sacoul tau e super, cata rabdare trebuie sa ai sa aplici floricele de piele si tricotate


Vanessa nu-mi vine sa cred ca nu a cumparat nimeni tricoul ala, dar tot e menit cuiva Si rochia e superba, m-ai ametit cu auriul ala. De ce spui ca ai indoieli cu silueta? Iei bataita, arati f bine Si eu zic ca ai face senzatie la nunta cu ea.

Kinda ce frumoasa e camasuta Ti-a iesit super!

Alina mie imi place tare mult palaria facuta de tine La vara cred ca ma bag si eu, ca mi-ti facut pofta
Cat despre masina, chiar daca e mai "ranchiunoasa" nu ma las eu cu una cu doua. Imi place ce fac si chiar ma surprind cand o chestie cat de mica facuta de mine imi face ziua mai buna. Deci clar e pasiune la mijloc. Nu stiu cum de m-a apucat asa dintr-odata Pana sa-mi iau una noua, incerc s-o domesticesc pe asta.
Este in parcul pe unde ma plimb eu cu strumfilica mea un magazin cu mai de toate si in vitrina imi fac cu ochiul niste masini Brother Cea mai ieftina e 550 lei noi. Tati mi-a primis ca mi-o ia, ca m-a vazut ca taaare mai salivez eu la vitrina aia

Iulia ce harnicuta ai fost. Sunt super toate si rochita pictata a iesit f bine

Eu ieri am facut un tipar pt o jecuta/hainuta de toamna pt fii-mea. Mai am maneca de croit si gulerasul si gata. Acum, eu as fi vrut ceva de genul www.burdafashion.com/en/Magazines/Archives/132_B_Jacket/1270777-1463237-1541254-1541266-1541523.html" target="_blank">asta, insa neavand numarul asta din Burda, am facut un tipar de jacheta evazata si incerc sa-l adaptez. Sper sa-mi iasa ceva. Daca aveti voi sfaturi, le primesc cu mare "sete", ca iar ma bag la ce e mai greu si o sa-mi iasa peri albi
Si pana la urma nu stie nimeni la ce pot folosi cusatura aia stransa de la Veronica mea?

Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Alina, si mie imi place palaria ta, eu la palarii nu ma bag ca nu stiu daca as purta, poate lui Petru sa-i fac una cand o fi mai marisor (de nu l-o da tac-su pe sepci direct). Abia astept sa vad ce-ti faci pentru botez, eu am o nunta in vara 2009 dar sa vad cum combin sotul sa ne ducem.... Mult succes la pantaloni, daca ai intrebari sunt(em) aici.

Iulia, m-ai terminat, toate, toate imi plac si topul mi se pare bestial, eu l-as purta!

pup toate fetele

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessamoon spune:

Imi place si mie sa adaug o nota personala, cat de mica, lucrurilor care le fac. Vilcris sunt sigura ca faci deja sacouri si paltoane perfecte. Satinul elastic nu numai ca mareste optic dar si scote in evidenta toate defectele. De aceea am ales sa creponez partea de jos. Trebuia sa fac insa partea de jos mai mare cu un numar pt ca prin creponare se strange si mai tare. Data viitoare am sa stiu. Din nefericire nu am gasit nicaieri dantela nici neagra nici maro. Adica am gasit cu 180 lei sau 300 lei ...... Vroiam neagra pt ca m-am incaltat cu pantofi negri de lac. Pana la urma mi-am pus o esarfa neagra la care aveam si poseta asortata insa am reusit perfonanta sa nu fac nici o poza.
Guguluf schitele le-am facut pentru scoala iar hainele sunt pentru mine majoritatea. Nu fi descurajata de comenzi ca nu sunt neaparat asa rigide. Poate sa vina clienta cu o poza si sa zica ca asa vrea, dar multe nu sunt foarte hotarate si atunci poti tu sa intervi si sa-i dai sugestii si sa cadeti la invoiala. Pana la urma tu poti sa decizi cu cine si cum vrei sa lucrezi. La croitoriile care lucreaza la comanda am constatat ca fac si rochii de gata pe care le expun. E o satisfactie sa faci haine si sa vezi ca lumea le poarta. Eu m-am bucurat cand am gresit pantaloni cu crapatura in fata ca am avut cui sa-i dau.
Visul meu e totusi sa scot o linei de haine creatie proprie si sa ma ocup de asta serios, nu doar dupa servici. Dar pana atunci comenzile sunt o experienta buna.
Iulia ai venit cu o gramada de noutati! Prima rochie este preferata mea. Nu stiu de ce sa nu porti topul ala, iti vine foarte vine. Si bluza e misto. Ce mai, ai fost cea mai harnica !
Lorina astept jachetica! De cusatura aia nu stiu ce sa zic.
Am nevoie de niste sfaturi. Am luat papiota cu elastic pt incretituri si am incercat sa fac la o bluzita. Am facut un mosorel dar am slabit tensiunea la suveica. Si nu au iesit creturi. Trebuie tensionat elasticul? Si cum fac sa nu-mi iasa prea cret, prea stramt???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Vanessa, eu am pus elasticul normal pe suveica, chiar nu l-am intins deloc si am dat drumul doar putin la surubelul de la suveica, cand tragem de elastic se simtea exact ca ata. Sa nu fie materialul prea gros sa nu-ti faca incretitura? si ai facut mai multe randuri, ca la mine abia la al doilea rand s-au vazut. Prea strimt nu cred ca iti iese, ca doar este elastic, poate au fetele care au mai lucrat alte idei.

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput