Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 10)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Elena,sa stii ca nu sunt marimi mari.Este structurata ca si Burda,poate cine a cumparat a nimerit un Boutique Plus.Singura diferenta este ca masurile sunt cu doua nr. mai mici.Eu scoteam tiparul la mar.40 ca sa imi iasa 36.In schimb modelele sunt mai moderne,unele chiar trasnite.Imi place cum ti-a iesit fusta,si mie nu mi se pare ca te arata mare.Si culoarea e frumoasa,s-o porti cu placere!

Tonia,iti multumesc!Te asteptam cat mai curand!

Alina,(oricum e tarziu acum)dar bunica mea imi spunea,ca dupa ce apune soarele si nu se mai vede urma vacii(m-am nascut si am crescut la tara)se spune ca ziua s-a incheiat.Si eu am mai lucrat la asfintit.

Lorina,arata foarte bine pantalonii.Asta,asa,ca sa ma oftici si tu...Glumeam,se pare ca tiparele Burda se potrivesc pe "fundurile" voastre.

Vilcris,imi place sa fac pantaloni,dar de fiecare data imi ies cu acelasi defect.Nu reusesc sa gasesc modificarea ptr a nu-mi mai iesi niste cute care imi pleaca de sub fund si se duc oblic spre cusatura laterala dintre picioare.Am stricat o gramada de mat. si am incercat n modif;pana acum nu le-am dat de cap.

Maine am sa incerc sa va pun pozele cu ce am lucrat.Mai am la o rochita ceva de finisat si o termin.

Va pup.!
WEEK-END PLACUT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Servus fetelor .
Apropo de bretelute... eu la cele subtiri rulez materialul cat sa intre marginile in interior si le cos. Ies mai subtiri decat sa le cos normal cum faceti voi si pe urma sa le intorc pe fata. M-am chinuit de vreo cateva ori si am renuntat. E drept ca sunt unele rochii sau topuri unde arata mai bine daca nu se vede nici o cusatura dar... adaptez .
Tonia, de mult nu ai mai intrat pe site. Te asteptam sa vedem ce lucrusoare frumoase ai mai facut (daca ai avut timp).
Eu vreau sa va arat ce am terminat pt surioara mea. Imi pare rau ca fac pozele cu telefonul si culorile nu ies asa de frumoase. Dar tot o sa va dati seama cam cum arata materialul.
http://i182.photobucket.com/albums/x12/diana_roxana/Imagine007.jpg
http://i182.photobucket.com/albums/x12/diana_roxana/Imagine008.jpg
Eu una sunt incantata de ce mi-a iesit dar trebuie sa invat de acum sa fac si haine cu captuseala ca vine toamna. Guguluff, oare tu ziceai ca faci numai haine cu captuseala? Spune-ne si noua cateva secrete ca eu niciodata nu reusesc sa atasez captuseala asa cum ar trebui. Ba e prea mare ba e prea mica desi fac acelasi tipar. De fapt, uit de multe ori sa fac aceleasi retusuri la captuseala ca si la materialul exterior
Oricum, sper ca sfaturile voastre sa ma lumineze.
Va pup si duminica placuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Diana, excelent ti-a iesit! mai ales ca ai folosit material cu dungi. Puteam sa jur ca i-ai pus si captuseala.

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Tonia , maine trec pe la selgros , sper sa dau de 'boutique'.
Elena, materialul ala asa se cheama , minimat ? la 5 lei metrul pare super ok si ce sa zic, rosul ala ma termina...
Diana , e foarte frumos sacoul .. sa-l poarte sanatoasa sora ta !
va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

da, minimat ii zice, si sa vezi portocaliu, vernil, mov, albastru, galben etc. "Buba" la materialul asta e ca nu trebuie sa-l calci pe fata ca incepe sa luceasca. Eu mi-am mai luat un gri pentru pantaloni. (bine, era programat pt costum de gravida dar cum a trecut perioada...)

Am cautat si eu boutique la noi in bz, deocamdata nu l-am gasit, trebuie sa sun un prieten sa-l intreb daca este pe piata la noi in oras.


Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Diana, e superb sacoul pt sora ta. Imi plac mult materialele in dungi si le-ai aranjat frumos. Ce sa zic, de sambata s-a schibat clima, miroase rau a toamna si eu mi-am dat seama ca am tipare de vara in productie, iar sunt depasita... Cat despre captuseala, eu "ma lautam" ca fac numai rochii si tunici captusite, nu era cazul de sacouri. Am facut doar o jacheta pt fi-mea dar am prins captuseala prin tighel nu cum trebuia, deci nu se pune. Uite ce am gasit util despre captuseli la sacouri: http://video.google.com/videoplay?docid=-2574640463807180215
Iulia, eu am cateva nr din Boutique dar nu prea m-am inteles cu ea. Tocmai pt ca e decalaj la nr. si foaia cu tipare e desenata mult mai dezordonat decat la Burda, e mai greu de urmarit. Normal ca as lucra dupa ea daca nu as avea Burda, mai ales ca inteleg putina italiana.
Elena, am sa incerc eu sa scanez ceva pagini sa vezi cam cum e Boutique. Are sacouri si paltoane frumoase dar cum nu am experienta la ele, nu m-as baga. Minimatul e versatil, ti-a iesit bine si fusta, merg si pantalonii din el si eu as face un sacou/jacheta rosie


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

am gasit si eu din intamplare doua numere boutique din februarie si martie 2008.. sunt modele ok, dar .. de-abia ma descurc cu explicatiile din burda, d-apai astea in italiana m-am chinuit un pic sa traduc instructiunile ca am gasit o rochita care imi place. cred ca am s-o las pentru la anul , cand poate voi fi mai 'experta' in croitorie si poate o sa ma descurc numai cu materialul si tiparul ... deci .. raman la burda.
acum ma uita la tutorialul cu captuseala , e foarte fain Alina.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Am terminat palaria pt fi-mea si a iesit ok, zic eu, pt prima mea palarie. M-au ajutat mult sfaturile lui Vianne, si ii multumesc pe aceasta cale. Totusi cand trebuia sa cos captuseala am ramas fara net si am facut dupa aduceri aminte, si cu ochii in Burda. Plus ca masina mea se gandea sa coasa din 2 in 3 cand am dat tighelul pe material gros(erau vreo 5 straturi de material si unul de intaritura).
Eli PalarieA PalarieB Interior


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

e cea mai adevarata palarie pe care am vazut-o! foarte, foarte vesela, imi place mult, ti-a iesit foarte bine. Ce tipar ai folosit? nu de alta dar merge si de baieti pe alta culoare.

boutique nu se mai gaseste la noi in bz, nu-i nici un bai daca tot sunt atat de greu de descifrat. Oricum la mine o sa urmeze o perioada de pauza de croitorie, pana ridicam copilul un pic.

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Wooow, ce super sunteti! Ce mult ma bucur ca scrieti aici, ca am ce invata de la voi

Alina palaria facuta de tine e superba, imi place la nebunie imprimeul si l-ai potrivit bine Si-mi place si modelul si Poets of the Fall Si tutorialul video despre captuseala e tare de tot. Cum le gasiti, mai, fetelor?

Diana mor dupa reverul ala si sacoul e super (vad ca nu gasesc si alceva de spus decat super, cred ca asta e superlativul absolut la mine), e f reusit, se aseaza bine, ce mai, e profi

Elena, Iulia multumesc pt aprecieri cu privire la pantaloni. Pai daca ziceti ca e bine ma mai apuc de pantaloni De rucsac am aflat si eu ca-i zice sling de pe siteul ala cu muuuulte tutoriale pt genti.

Elena mersic pt explicatii, poate o sa incerc si eu la primavara, daca nu s-o demoda pana atunci. Deocamdata am alte proiecte.

Vilcris am asa un sentiment ca o sa-ti sorb fiecare vorbulita, deci nu-mi doresc decat sa te prinda "limbarita" Multumim pt ca ne impartasesti din secretele meseriei. Acum parca imi aduc aminte ca facea si mama "tratament" de asta de intindere, chiar si la reverele sacourilor, o fi corect ce-mi amintesc sau imi inchipui? Chiar este o jacheta in nr asta din Burda care are niste revere arcuite, alea sigur sunt intinse cu fierul.

Mamii

Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput