Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

MAMMA MIA fetelor ce faceti voi aici!!M-am uitat pe niste poze pe aici ...pe la voi ...aveti talent si rabdare si ..ce sa mai am vazut nishte lucruri super mistoace!!Eu in locu vostru mi-ash deschide magazin...ce mai am ramas MASCA Felicitari fetelor!

Mami de Alexandru din 13.07.07

Pov. nasterii

www.flickr.com/photos/25237392@N04/" target="_blank">poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

lorina, super pantalonii si ruxacul! nu stiam ca ii zice sling.

fusta gogosar are dublura in forma de trapez si mai scurta bineinteles. Apoi insailezi poalele fustei si tragi de ate pana se ajunge la dimensiunea captuselei, apoi se uniformizeaza pliurile si se coase una de alta. daca vrei iti fac poza si pe dos.

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilcris spune:

Buna dimineata,

Elena multumesc de indicatii. Chiar asa ma gandeam si eu dar oricum aveam nevoie de o confirmare. Am si selectat 2 piese una facuta pentru mine si alta pentru o colega, ambele creatie proprie 100%. O sa le pun pe un site de poze si vi le arat dar probabil pe luni ca azi plec la mare direct de la servici.

Vanessa eu am doua masini Toyota noi, una obisnuita si un overlock, pe care le folosesc la lucrurile fine si inca una ruseasca Laika pe care o folosesc la draperii, huse si alte lucruri groase. Overlockul il perii si eu in interior tot cu o pensula de pictura iar pe exterior o sterg periodic de praf. Mi-am propus demult sa le fac niste huse sa le protejez pe perioadele mai lungi in care nu lucrez (care-or fi alea??), dar nu am reusit. De doua ori pe an sau poate macar odata il mobilizez pe sotul meu care este mecanicul sef al familiei sa-mi faca o revizie tehnica si sa mi le unga. La fel apelez la el cand ceva nu merge. E expert in toate, inclusiv masini de cusut. E un inginer prin vocatie, cum rar mai intalnesti in ziua de azi. Pe aia ruseasca o ignor si ii fac curatarea sau revizia atunci cand am nevoie de ea.

Eu, sa spun sincer, ma cam jenez sa va spun tips & tricksuri ca nu stiu cat de multa experienta aveti dar sper ca voi o sa ma iertati pentru cele pe care le stiti deja.

Tips & tricks de azi

1. S-a vorbit aici despre intoarcerea bretelutelor subtiri. Si eu am un dispozitiv dar depinde cat de lungi sunt bretelele ca daca sunt prea lungi, dispozitivul este prea scurt si nu intotdeauna gasesti un ac de siguranta atat de ingust, ca sa nu mai spun ca este frustranta metoda cu acul de siguranta. Iata cum facea bunica mea. Lua un ac mai zdravan in care baga o ata de o lungime corespunzatoare, nici prea lunga nici prea scurta. Punea ata in doua si o inoda la capat. Facea cateva impunsaturi la unul din capetele snurului ca sa fixeze, apoi tot prin acel loc incepea sa treaca acul prin tunel pana ajungea la capatul liber unde tragea de ata pana se antrena snurul in intoarcere. Folosisti pentru asta cu incredere manichiura din dotare. Este putin greu pana cand se antreneaza materialul in intoarcere, in rest merge "snur".

2. Pentru Iulia 72 careia ii place sa faca pantaloni si nu numai pentru ea. Nu uitati ca inainte sa coaseti, marginea din spate sus (chiar intre picioare) a cracului, care corepunde cusaturii dintre picioare trebuie prelucrata umido-termic prin intindere. Adica se calca marginea cu abur sau cu carpa umeda in timp ce se trage de ea sa se intinda. Dupa asta ea va arata valurita dar acest lucru este necesar pentru a asigura lejeritate pasului in timpul mersului.
Poate sa nu fie important pentru persoanele mai slabute dar la grasute ca mine este esential (asta ca sa nu te trezesti cu gauri pe unde nu trebuie.

La fel se procedeaza la manecile de sacou executate din 2 piese. La piesa din spate se intinde marginea in zona cotului pentru a asigura lejeritate in miscarea mainii in zona cotului.

Sper ca nu v-am facut capul mare
Pe curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Elena imi place foarte mult fustita ta , culoarea e superba, o sa primesti multe priviri admirative ! si merge de minune cu sandalele. sunt sigura ca ai adaptat un tipar dintr-o burda pe care eu nu o am , ca ma atrage si pe mine modelul.
Iulia , mersic, poate asa , candva cand ai timp sa imi spui cum se cheama revistele cu tipare care erau in afara de burda , prietena mea care e in italia e cam... ametita si ar trebui sa mearga la standul de ziare cu sms-ul in mana sa stie ce sa ceara.
Lorina, ma bucur ca ai reusit sa termini cu bine pantalonii, sunt foarte faini si cred ca esti mandra de ei. si rucsacul e fain, si vad ca l-ai bibilit un pic la buzunarase.Felicitari !
aaa si spuneti-mi si mie , revista boutique are tipare ?? parca mi-am cumparat-o o data si nu avea nimic de genul asta . sau .. are poze din care va inspirati ??
ce spuneti , modelul 103 din burda august merge din in simplu bej ?

Vilcris e super tare faza cu acul la bretele ...

si weekend placut !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

kinda, www.burdafashion.com/en/Magazines/Archives/114_Wrap-over_top_116_A_Balloon_skirt/1270777-1463237-1371012-1371014-1371072.html" target="_blank">model gogosar; www.burdafashion.com/en/Magazines/Archives/116_B_Balloon_skirt/1270777-1463237-1371012-1371017-1371181.html" target="_blank">model gogosar 2, revista este 5/2006 si are curs ilustrat de croitorie fusta asta, dar eu tot dupa capul meu am asamblat-o.

L.E. www.burdafashion.com/en/Magazines/Archives/1270777-1463237.html" target="_blank">aici arhiva de burde din 2006

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Mai ce actiune, ce miscare; asa imi place subiectul asta
Elena, e super fusta rosie. Ce material ai folosit? Si iti vine foarte bine, nu te mai gandi altfel ca merge perfect cu sandalele. Chiar ma gandeam ca imi vine bine cu rosu si albastru si nu am deloc materiale asa colorate; trebuie sa incetez sa mai merg la mat. la kg.
Kinda, sunt foarte frumosi pantalonii. Cum ai mai fost complimentata ai picioarele lungi ca daca mi-i faceam eu aratam ca un crenwursti... Chiar ca ne motivezi pe toate sa ne apucam de pantaloni. Trebuie sa mai tranteasca Elena o pereche si imi incep si eu pantalonii 7/8 care trebuiau facuti vara... Bluza 103 cred ca merge din in, dar sa-l bagi la apa inainte ca intra foarte mult(sigur stii deja) si sa vezi cat de transparent e. Boutique asta care se gaseste acum nu e cu tipare, aia cu tipare e italieneasca si nu am mai vazut-o pe aici de anul trecut, cred.
Lorina, bravo pt bermude. Ai tras niste tigheluri foarte frumoase si acum stau bine. I-as purta cu ceva mulat in partea de sus si ai o tinuta sexy. Nu stiu de ce am avut ideea ca sling-ul e de purtat copilul(ca un fel de marsupiu) dar imi place rucsacul tau, foarte util.
Iulia, sa-mi spui daca vrei sa-ti trimit vreun tipar prin posta(merge usor bagat in plic si nu ar costa mult) Boutique nu se mai gaseste la noi, a fost inlocuita cu o revista cu acelasi nume dar e fara tipare, doar de moda si prostii(mai mult reclame).
Vilcris, merci de tip-uri. Am tot incercat cu ata dar tot asa aveam un material care se desira usor. Si utila treaba cu intinsul materialului la coate.
Buburuza, se apropie nunta, ai terminat lucrusoarele? Ma gandesc ca nu ai sa pui poze inainte dar macar spune-ne daca esti gata.
Oare o fi ok daca am sa cos dupa ce apune soarele? Am de terminat o bluza pana maine si nu am cum sa fac, doar as da cateva randuri de cusaturi cu fir elastic

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

fetelor .. nu am picioare lungi , sunt pitica , am 1.60 ..cred ca sunt dungile de vina .. si incerc sa port tocuri cat mai des , si platforme.
sper sa fac rost de boutique cateva numere , am cautat pe net pagina lor dar nu am gasi nimic pe net.
ce sa zic Alina... eu m-am trezit intr-o zi la 12 ca e sarbatoare si cususem toata dimineata ..
chiar asa Buburuza .. ce mai faci ?
va pupic !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Alina, da, eu chiar o sa calc serios dupa ce apune soarele si cred ca-i si croiesc lui Petru o pereche de pantaloni/salopeta (decat maine ca e sambata...). Daca e urgenta ce sa mai! Ti-am zis ca eu am lucrat in ziua de rusalii, care cica te iau pe sus daca faci treaba .

Materialul fustei este minimat, aici se gasesc toate culorile, doar sa-mi zici ce culoare vrei si este si ieftin (5 lei/m).

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Buna -telor! BUN VENIT FETELOR NOI

Toate creatiile expuse pot oricand concura cu cele expuse de firme de specialitate;

Fetelor revista "BOUTIQUE" cu tipare am gasit-o in magazinul "Selgros" la standul de ziare (la iesire), atat in Oradea cat si la CJ. Poate aveti noroc sa gasiti si la Bucuresti sau alte orase.

Iulia72 mult succes in Italia! Important este ca sunteti impreuna iar acest lucru te va face sa te acomodezi mai repede.
Sper sa revin cat mai curand! Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Tonia si cum ti se pare revista? am inteles ca are tipare masuri mari, asa este?

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput