Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 10)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

Fetelor, dati-mi niste idei ! Trebuie sa imbrac o doamna cam plinuta, si nu prea inalta, nu are talia marcata.
Ce tip de haine sa-i fac/ cumpar ? Fusta - dreapta sau usor evazata ? , pantaloni ?
Stiu ca nu-i sta bine cu haine mai largute .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

lorina, foarte frumoasa gecuta, si pe mine ma intereseaza cum ai facut aplicatiile, s-o poarte cu placere! si tot tu ai facut sacul de dormit, am uitat sa te felicit e frumos si util. Eu nu i-am mai facut lui Petru pentru ca el sta invelit pana la gat in paturica si chiar nu-si avea rostul sacul de dormit.

Si mai vroiam sa te intreb despre sarpele ala, ca ma tot uit si nu stiu daca-mi dau eu seama bine cum se face.... ca trebuie si umplut, nu? si nu inteleg cum ii prind nasturii, ariciul, fermoarul daca imi poti da cateva detalii as fi recunoscatoare.



am mai adaugat tipare.


Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Fetele, mi-a fost dor de voi. Vad ca ati marit arhivele de croitorie si ma bucur mult Sunteti foarte harnicute si devotate. Am sa pun si eu word-ul salvad din explicatiile Crisei(de indata ce-mi gasesc contul unde pot sa incarc...)
Lorina, ai facut o geaca suuuuper, sa o poarte sanatoasa fetita ta. Si ai folosit tiparul din Burda ungureasca? Arata super tare, zici ca e de firma cu broderiile alea. Normal ca vreau si eu sa stiu cum le-ai facut. Par de mana cu cusatura lantisor, dar sunt perfect cusute... lamureste-ne
Vanessa, iti tin pumnii sa-ti reuseasca din plin totul. Imi place ca lucrezi mult fara tipar, amesteci materiale si texturi, exact ca designerii. Si mai ales ca lucrezi pe comanda, te-ai invatat ce se cauta
Alte aminalute din plush: http://www.flickr.com/photos/23832063@N05/tags/plush/ si mai aveam un link cu multe jucarii cu tutoriale dar mi s-au sters bookmark-urile... dar revin in fortza zilele urmatoare.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorinaoo1

Neata!
Am revenit cu pozici.
Deci...
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2897272539/sizes/l/" target="_blank">geaca fata
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2898115612/sizes/l/in/photostream/" target="_blank">geaca spate
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2897271925/sizes/l/in/photostream/" target="_blank">geaca interior
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2898116028/sizes/l/in/photostream/" target="_blank">detaliu buzunar
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2898116166/sizes/l/in/photostream/" target="_blank">detaliu spate

Sa aveti o saptamana fantastica, cu multe realizari!

Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)



Cine zicea ca are doua mani stangi?

FELICITARI! E super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilcris spune:

Sa va mai arat si eu ce-am mai facut. Cu chestia asta am terminat sezonul de vara....Dar n-am apucat sa o port ca a venit toamna. Poate vinerea asta ca s-au anuntat 20 si ceva de grade.
http://www.flickr.com/photos/30094348@N03/2901922843/

Am facut-o dupa urmatoarea poza (in care apare Linda Evanghelista in perioada blonda de pe la mijlocul anilor '90 intr-o reclama la o casa de moda din Germania). Tiparul bineinteles ca facut de mine.
http://www.flickr.com/photos/30094348@N03/2901927605/

Detalii:
http://www.flickr.com/photos/30094348@N03/2902815084/
http://www.flickr.com/photos/30094348@N03/2901974501/

Si iata o alta varianta (mai veche, de vre-o 7 ani) a aceluiasi model facuta de mine pentru sezon de toamna-iarna.
http://www.flickr.com/photos/30094348@N03/2901927719/
Nu arata prea bine ca nu e calcat (si nici nu cred ca-l mai calc; m-am plictisit de el si l-as arunca).
Cateva detalii ale bordajelor:
http://www.flickr.com/photos/30094348@N03/2902769244/
http://www.flickr.com/photos/30094348@N03/2902769122/
http://www.flickr.com/photos/30094348@N03/2901927941/

Acum lucrez la un taior de toamna. Sper sa-l termin pana da zapada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Cris se vede ca te pricepi, foarte frumos costumul, mai ales ca e facut fara tipar! felicitari, sper ca vreodata sa ating si eu performanta asta (lucrat fara tipar [visefrumoase]). Asteptam taiorul si cateva sfaturi la prins captuseala


am mai adaugat ursulet burda 10/2005 este scanat, tiparul lui este cat un A4 dar eu zic ca merge la xerox marit pe A3 cine vrea sa-l faca mai mare.

Acum sa va arat cu ce m-am mai "prostit" eu barbetele facute dintr-o perdea de baie la sfatul Alinei . Alte barbetele facute o parte finet o parte perdea de baie si ultima chestie, broscuta 1, 2 si 3

spor in toate, fug ca mi s-a trezit puiul.

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessamoon spune:

Dionisia, voi avea si eu o clienta mai corpolenta, asa ca m-am documentat. Hainele pentru persoanele corpolente nu trebuie sa fie nici prea largi, nici pra stramte. Pantaloni potriviti au o croiala dreapta sau usor evazata, fustele sa fie croite in A si sa fie putin mai lungi de genunchi, buzele si sacourile sa fie cambrate si lungi pana la solduri, rochiile de asemena sa aibe lina literei A. Materialele sa fie in culori uni, in tonuri inchise. Trebuie evitate imprimeurile mari.
Deocamdata nu am timp de cusut; i-am promis clientei niste tinute de sarbatori si mai e pana atunci. Sper sa mai schimbam impresii pe tema asta.
Guguluf multumesc. Sunt asa dragute animalutele!!!
Vilcris, nu arunca costumul de toamna-iarna ca e super. Ma minunez ce finisaje frumoase iti ies.
Elena ti-a iesit super simpatica broscuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

Multumesc, Vanessamoon !
deci fusta in forma A, mai degraba decat dreapta ;mare problema cu lungimile, are cca 155-160cm, si 1 cm conteaza ! aveam impresia ca ii trebuie ceva lungut peste solduri, sa-i acopere burtica, soldurile, dar nu ii venea bine .Zici ca lungimea la partile de sus sa fie la nivelul soldurilor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Buna dimineata! N-am avut net vreo 3 zile si m-am perpelit gandindu-ma ca nu vad ce ati mai facut, ce ati mai gasit...

Alina ce faine sunt animalutele din plus Multumim pt link Cusaturile alea sunt facute la masina, pe conturul unui desen scos la imprimanta. Am fixat hartia cu niste ace pe blug si am cusut incetisor, ca sa nu gresesc . Ei, si daca nu-mi incalcea masina de cusut, ar fi fost super. Sa nu uit, deasupra am pus ata in 3 sau 4 si am folosit ac de 130, ca pt blug.
Gecuta am facut-o dupa tiparul din Burda Baby Acum urmeaza la rand o salopeta, tot din blug, tot din Burda Baby

Cris esti tare priceputa Cum ai facut smecheria aia la decolteu, adica ce sau cat ai masurat?

Elena super ursuletul . Si ce faina e broscuta Ma uit imediat la sarpe sa ma dumiresc si eu, ca inca nu m-am apucat serios de el

Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui midasnu

Si mai vroiam sa te intreb despre sarpele ala, ca ma tot uit si nu stiu daca-mi dau eu seama bine cum se face.... ca trebuie si umplut, nu? si nu inteleg cum ii prind nasturii, ariciul, fermoarul daca imi poti da cateva detalii as fi recunoscatoare.

Elena de Petru (17.03.2008)




In primul rand, multumesc pt felicitari si aprecieri
M-am uitat la sarpele ala... Si eu cred ca trebuie umplut, desi nu este mentionat lucrul asta. Din cate am inteles, partile corpului se prind cu nasturii, capsele, fermoarul si scaiul si snurul. Deci dupa ce cosi fiecare parte, pui la un capat nasturii si la celalalt o capsa si tot asa. Capsele si fermoarul cred ca trebuie puse inainte de a coase pe dos partea respectiva de sarpe. Nasturii ii poti coase pe fata; scaiul il poti coase inainte de imbinarea partii pe care vrei sa-l pui. Mai ramane sa faci si butoniere pt partea care vine la nasturi la imbinare si pt partile cu snur. Nu stiu cat de coerenta am fost, acum imi faceam si eu "plan de bataie". O sa fie mai greu sa facem butonierele dupa ce umplem partile de corp ale sarpelui.
Cat despre capse, ma gandesc la banda de aia neagea cu capse de plastic aplicate, ca altfel nu gasesc pe aici pe la mine.

Vanessa parca tu ai adus in discutie ustensilele de croitoreala... Si eu auzisem de ruleta aia minunata, dar nu m-am interesat de ea. In schimb mi-ar fi placut un foarfece care taie in zig-zag, ca sa nu mai stau sa surfilez de mana, si cica se aduce numai la comanda pe la merceriile noastre, ca cica e scump, nu au stiut sa-mi spuna cat. Ieri mi-am luat un foarfece de ala de taiat capetele de ata si un descusator. Cica pot taia si butoniere cu descusatorul. Am si prostioara de aia de bagat ata in ac si o mai folosesc cand am mai multe fire de bagat prin acul de la masina. Si cam atat. Mi-ar placea sa am o masa de croitorie mai inalta, sa nu stau cocosata nici la croit, nici la facut/scos tipare. Mi-as face si o husa pt masa asta de croitorit, cu ceva burete dedesubt, ca sa-mi pot infige ace in ea si sa stabilizez astef materialul sau tiparul. Si ma gandesc, in viitorul apropiat sa fac si niste pernute de alea pt calcat umarul la sacouri sau mai stiu eu ce, ca deja am adunat o sacosa de resturi. Dar astept instructiunile lui Cris

Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput