Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 10)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vilcris spune:

Habar n-am cum este sa scrii o carte si sa vrei sa o si publici. Dar trebuie sa marturisesc ca m-am gandit la asta. M-am gandit la brosurele scurte despre cum se fac anumite lucruri. Chiar si cartile din anii 80 trateaza mai mult modul cum se fac tiparele. Cred ca am doar una care se refera strict la realizare. Nu am citit nicaieri despre cum se monteaza o maneca si m-as fi chinuit daca nu as fi vazut la bunica. Nu este chiar asa de usor chiar daca ai marcaje pe tipare (pe care de fapt eu nici nu le bag in seama ca oricum nu se portivesc niciodata).
Dar eu sunt doar autodidacta, nu am studii in domeniu (sunt inginer de fiare care acum lucreaza in managementul calitatii).
In al doilea rand nu stiu ce editor ar fi interesat pentru ca nu prea are piata. Toata lumea se inghesuie sa-si ia haine de firma de la mall, nu se duce ca mine sa studieze trenduri, croieli si tehnici de lucru.
In al treilea rand cartea mea ar trebui supervizata de o persoana din domeniu pentru o mai buna credibilitate si nu cunosc pe nimeni.
Si nu in ultimul rand, nu prea am timp. Ar trebui sa ma las de serviciu dar ar insemna sa-mi asum un risc. Si nu mai sunt chiar tinerica (dar suficient de tinerica sa-mi umble gandul sa-mi fac o afacere proprie).
Cam multe necunoscute.....Dar cine stie?

Dar la ce mai trebuiesc cartile cand exista Burda cu indicatiile ei detaliate?

Vanessa te invidiez pentru facultatea de design vestimentar. Pe vremea mea nu era de conceput perspectiva. Macar industrie usoara daca as fi facut...Dar, de , ai mei nu prea erau atenti la talentele mele. Ca am talent si la desen si pictura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

am adaugat pe prima pagina tipare jucarii copii (cate am gasit si eu) dar lista e deschisa, mai am un tipar de broscuta sa vad cum il pun


L.E. Am mau pus si boutique scanat si am gasit si tiparul broscutei.
Lorinna mersi pentru explicatiile de uploadat pe rapidshare.

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessamoon spune:

Exact cum se face nici eu nu stiu, dar din moment ce iti aduni materiale ar fi pacat sa nu le pui intr-o carte sau sa faci brosurele. Acuma edituri si tipografi sunt o gramada, nu cred ca asta ar fi o piedica. Iar interesati sunt o gramada: scoli si firme care tanjesc dupa noutati. In ce priveste timpul cand e vorba de ceva care-ti place cu adevarat tot iti gasesti. La facultate am avut colege cu servici si copii si cumva reuseau sa se descurce. Nu ma intreba cum ca mi-e mi-a fost destul de greu numai cu serviciul. Si pe mine au tot incercat sa ma deturneze parinti, sa ma indrepte spre alte meserii dar am avut curajul sau nebunia sa dau la faculta si uite ca am terminat. Acum o sa incerc sa-mi deschi atelierul meu si sa scot linia mea de haine..... O sa vad ce o sa mai fie [8->]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessamoon spune:

M-am indragostit de Rosemarie and Hilaire, broscutele cu ochi de plastic.
Botosei sunt totali, nu stiu daca au fost adaugati acuma dar nu i-am mai vazut.
Boutique este super, super, super!!! Abea astept sa ajung acasa sa-l studiez mai pe indelete.
Elena


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Azi le-am adaugat pe forum, o asteptam si pe Alina sa completam pagina si cine mai are link-uri utile le punem acolo sa le gasim repede, nu mai rasfoim toate capitolele.
pupici

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Elena multumim pt linkurile adunate. Si eu vreau sa-i fac lui Lori broscutele, mi-au placut si oita si pinguinul

Vilcris si eu am remarcat ca in cartile de croitorie iti spun cum sa faci un tipar dar nu-ti mai spune nimeni cum sa cosi captuseala, cum sa pui un fermoar, cum sa cosi o maneca samd. Deci o carte semnata de tine ar fi la loc de cinste la mine in biblioteca

Azi aproape ca am terminat jecuta Lorinei. Am gasit si vatelina, si matlasata si la sac (cam scumpa dupa umila mea parere, adica 10 lei noi m sau 11 lei sacul cu vatelina de aia de umplut diverse, jucarii de ex.). Toate bune pana aici. Aseara terminasem de imbinat partea exterioara, azi am facut dosul... O.K. Vine partea de imbinare a captuselii cu fata. Sun pe maica-mea sa ma lamureasca pe unde scot maneca, la figurat, adica pe unde ar trebui sa intorc toata harababura, pe la gluga, pe la maneca? Pe josspate, ca la tutorialul cu sacoul nu prea megea, ca am facut jeaca cu bizet, cum spune mama. Buuun. Sfatul mamei: trage geaca pe fata pe o parte laterala a unei maneci (captuseala). O.K. Zis si facut. TRag si iese... o brambureala, ca nu am imbinat corect captuseala manecilor de manecile fata Sa moooor Mi s-au incretit creierii pe loc ca mai era si fii-mea care se simtise neglijata pana atunci... Si uite asa am abandonat chestiunea pana maine cand sper sa-mi vina vreo inspiratie divina, ca zau ca nu stiu cum s-o scot la capat. Doar daca ma scoateti voi la liman pana atunci, deci

Editez sa spun cum arata problemuta mea: captuseala manecilor e prinsa pe dinafara si arata ca o legatura peste partea exterioara.
Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Pupam Lorinuta si tinem pumnii sa realizeze ce si-a propus.

Hi, hi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Neata si o duminica frumoasa sa aveti!

Caferuto m-ai prins ! Pupici

Ieri am scos-o la capat cu jeaca Lorinei. A iesit ceva Inca nu am facut poze, sa se incarce acumulatorii de la camera foto si va arat ce ii tine caldut Lorinutei

Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Neata!
Am revenit cu pozici.
Deci...
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2897272539/sizes/l/" target="_blank">geaca fata
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2898115612/sizes/l/in/photostream/" target="_blank">geaca spate
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2897271925/sizes/l/in/photostream/" target="_blank">geaca interior
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2898116028/sizes/l/in/photostream/" target="_blank">detaliu buzunar
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2898116166/sizes/l/in/photostream/" target="_blank">detaliu spate

Sa aveti o saptamana fantastica, cu multe realizari!

Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessamoon spune:

Gecuta ti-a iesit super. Cum ai realizat aplicatiile, fluturasii si floricelele? Sunt de mare efect

Mergi la inceput