Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 10)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Vanessa si Lorina, multumim, am pus link-urile la inceput de capitol sa ne fie usor sa le gasim, e bine asa?

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gitana spune:

vanessamoon ff interesante link-urile cu costumase.
Avand in vedere ca eu ma ocup si de inchirierea de costume de carnaval o sa-mi prinda tare bine.
Daca mai gasesti sa mi le dai si mie.
Spor !
Gianina mami de Marina(7 luni) si Tania( 3 ani si 7 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Woow, cata liniste... se cunoaste ca a venit frigul


Elena uite ce am gasit pt micutii nostri http://sewing.about.com/od/toysanddolls/ss/toysnake.htm
E un sarpe educativ cu capse, fermoar si culori vesele ca sa il ajute pe micut sa invete sa deschida un fermoar, sa desfaca niste capse, scai etc. Eu zic ca e super!

Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessamoon spune:

Lorina, buna treaba! E alta viata sa descarci tot deaodata. Spune-mi te rog, pe rapidshare ai cont gratis? Am mai descarcat chestii de acolo dar nu am uploadat niciodata.

Elena mersi ca ai pus linkurile mele la inceput de capitol.

Gianina, cu placere. Am sa mai postez daca gasesc ceva interesant.

E liniste intr-adevar pe aici. Nu am deloc timp de cusut, ma mai uit pe tipare, mai fac planuri si mai intru pe forum dar nu prea zice nimeni nimic.

Misto si sarpele, pacat ca n-am pt cine sa-l fac.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Vanessa eu am uploadat fara sa-mi fac un cont. Iti zice ca poti incarca in limita a nu stiu cati mega si iti apar casutele alea cu browse ca la atasamentele pe email. Dezavantajul la uploadurile astea free e ca se sterg fisierele daca nu sunt descarcate sau accesate nu stiu cat timp.

Eu am croit, in sfarsit, toata gecuta Lorinei, si captuseala, si poate ma apuc cat de curand de lucru.
Intrebare: voi mai gasiti prin Bucuresti vatelina sau strat de ala de umplut geci sau paltoane?
Kinda tu ai vazut pe la noi prin targ asa ceva?

Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Salut fetelor, de mult nu am mai trecut pe aici , sunt suuuper ocupata in perioada asta ...
toate harnicute , bravo voua ! sper sa apuc sa ma uit pe indelete la tot ce ati facut pana acum.
Lorina, cred ca in siraj o sa gasesti vatelina. daca nu , in bazar.
va pup si spor la lucru !

eu nici de uitat la masina de cusut nu mai am timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessamoon spune:

Ustensile pentru croitorie:
http://sewing.about.com/od/beginner1/ig/Sewing-Tools/

Cate dintre ustensilele astea le folositi? Ati vazut pe la noi cutter rotativ si salteluta? De perinitele de calcat s-a mai discutat pe forum, dar se gasesc pe undeva? Poate ne mai povestesc cum se fac cele care se pricep.

Lorina, mersi de info. Am mai descarcat de pe rapidshare dar nu am uploadat niciodata.
Mi-a trebuit si mie vatelina sa captusesc o geanta dar la noi am gasit doar matlasata. Pe care am si folosit-o pana la urma. Si cum nu am mai facut nimica nou uitati geanta:
http://www.flickr.com/photos/silviamavrichi/2882170119/in/set-72157606589082943/
Si colectia din care face parte (a fost un proiect la scoala):
http://www.flickr.com/photos/silviamavrichi/2882170117/in/photostream/

Petru toamna ma gandesc sa fac niste genti din stofa de lana in carouri accesorizate cu flori crosetate. Dar nu stiu cand o sa ma apuc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilcris spune:

Vanessa lucrez eu la un material informativ despre tehnici si ustensile de calcat. Acolo spun si cum fac pernitele, pun niste poze, trebuie sa si masor sa va pun niste dimensiuni. Mai asteapta putin sa-l termin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilcris spune:

Am uitat. [b]Vanessa[/b despre ce scoala este vorba? Unde se mai invata la noi lucruri asa frumoase si utile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessamoon spune:

Abea astept materialul informativ. Ma gandeam… daca tot sti atatea lucruri de ce nu scri o carte, ca nu s-a mai publicat nimic in domeniu din anii 80.
Tocmai am terminat facultatea de design, specializare design vestimentar. Am facut stilism vestimentar dar si tipare, modelare si tehnologii textile. Partea practica de realizare a hainelor insa nu am invatat-o.
Facultati de design sunt la Bucuresti, Cluj, Iasi si Timisoara. Din cate am vazut eu cea din Cluj e cea mai buna.


Mergi la inceput