***Capsunele-n scutecele de mai iunie 2007 (75)***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Si pe mine m-a amuzat faza cu masina de spalat. Poate ca ii este frica de zgomot. JAcob face criza de plans si tremura cand imi usuc parul cu feonul.
Mai nou Jacob ma ciupeste si imi trage si palme cand nu il las sa faca ce vrea. M-a socat asa de tare ca mi-au dat lacrimile de nervi si de soc...asa de mic sa dea in mine???!!! I-am tinut mana si m-am uitat in ochii lui si i-am spus NU...dar nu intelege.
Si mai face inca o chestie de care nu reusesc sa-l dezvat. Arunca cu tot felul de obiecte ca si cum ar arunca o mingie...este obsedat de mingii, si daca nu gaseste vre-una prin camera arunca cu pantofi, telecomanda...ce nimereste...de cateva ori ne-a si nimerit...
Eu cand ii povestesc lui mama asta zice ca ce ma pun la mintea lui, ca e mic, ca e normal...Stiu asta dar nu e usor. Parca e deja un baietel nazdravan in locul bebelusului inocent...Trebuie sa ma obisnuiesc si in acelasi timp sa fiu ferma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Fetelor eu nu ma pot abtine la mancarea copilului...biscuti, crakers...tot felul de chestii pt. copii care sunt asa de gustoase si pe care el le ciugule iar eu le devorez...nu ma pot opri. Vi s-a intamplat si voua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Betty, si fie-mea a inceput sa faca crize d-astea de plans (aseara de exemplu, cand am urcat in casa, a inceput sa se tavaleasca pe jos si sa strige "baie, baie", nu mai avea rabdare pana spalam cada si ii puneam apa in ea - ea e innebunita dupa baie - mi-a tras si doua palme pe piept, ca o tineam in brate si nu o lasam sa intre in baie cand voia ea). Dar am citit in "Totul se intampla inainte de 6 ani" ca trebuie lasati sa isi manifeste si furia, nemultumirea, supararea, pentru ca altfel riscam sa avem niste copii care isi vor reprima sentimentele, atat pe cele bune cat si pe cele rele. Autoarea spune ca cel mai bun tratament este ignorarea pana le trece. Iar in cazul vecinilor, oamenilor de pe strada care se uita ciudat la tine, tot in carte se spune ca e de preferat sa ai vecini nemultumiti si un copil cu un psihic viitor sanatos!

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Si STEFAN da in mine mai exact ma palia o pauzaste si ma trege ingrozitor de par.Asa stiam si io ca trebuie sa-i ignoram pana le trece dar uneori mi se pare asa de greu..........si ce ambitie are daca nu primeste ce vrea........se incordeaza ca un arc si ula.....Trecem noi i peste asta da' cand toate astea trec puiutii nostrii vor fi mari si tare vom duce dorul zilelor astea.

Am zile cand ma uit la el si nu-mi vine sa cred ca este al meu ,ca s-a facut asa de mare,ca stie si el ce vrea si nu-l mai pot pacali asa de usor.Acum ne plangem cat de nezdravani sunt si ce ne fac iar mai tarziu ne vom plange ca nu ne mai baga in seama.Cine sa ne mai inteleagaIo ma gandesc mereu ca trebuie sa profit de fiecare moment caci nici o clipa nu se mai intoarece si totusi cateodata e asa de greu.......

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

vroiam sa scriu ca primesc multe palme dar ce a iesit nu prea are interpretare

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

kay bravo pentru viza.

didi am facut si priorix inainte si acum varilix. Cum adica de ce le-am facut separat? Aici sunt 2 vaccinuri diferite, chiar varilix nu este in grila obligatorie de vaccinari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Kay, felicitari pt viza!Ai vazut ca ti-ai facut griji degeaba?

Asta cu ignoratul e o problema, e greu sa te tii tare pe pozitii, dar zic eu ca da roade, sau cel putin la noi…Am incercat sa-I explic ca nu e voie sa bage mainile in priza(desi avem aparatori, dar nu imi placea idea sa stea cu degetele acolo tot timpul, ca nu stii niciodata…).Cu cat ii explicam mai mult sau il luam de acolo, cu atat se ducea mai des…Asa ca am renuntat, il supravegheam cu coada ochiului, dar il ignoram total…A durat vreo 3 zile si a uitat de ele, acum rar de tot o mai “mangaie”, dar asa, in treacat…Si aplic aceeasi chestie la faza cu tavalitul pe jos, mai are uneori astfel de crize cand ii refuz ceva, el se asaza si urla, io ii spun “Nu mai tipi si mergi, sau ramai singur aici”.Dc nu se ridica, plec…In 2 secunde e in picioare, tot urland, dar vine dupa mine…Decat sa ma chinui sa il iau de acolo fara rezultat…Nu stiu daca e cea mai buna idée, dar vad ca usor da roade…

Ella, ai dreptate, daca soacra ta nu se aliaza cu voi e greu sa faci copilu sa priceapa de ce o data nu are voie si apoi nu…Mare pacat ca ea nu intelege ca ii face mai mult rau si ca nu rasfatul e cheia succesului…Andrei iubeste masina de spalat, ma ajuta sa pun rufele inauntru si nu are rabdare sa termine, ma duce la baie sa luam ligheanul si sa scoatem rufele…iar cat timp le intind, ia si el cate una si o scutura de mama focului…


Lavinia, 13+ si Andrei (11 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Salutare!
M-am intors de la tzara, iarasi fara copii, unul e la mama si celalalt la soacra, dar n-am incotro, tre sa fac curat in apartament. Oricum mobila din camera lor nu e gata si ma gandesc ca pe caldurile astea...e mai bine ptr ei sa stea la aer curat.
BetyR, si al meu are un tignal de-ti amortesc urechile, noroc ca nu plange foarte des...cand se loveste sau cade intai se uita sa vada daca-l vede cineva si apoi incepe circul. Dar ne-am smecherit si noi si ne facem ca privim in alta parte si nu zice nimic.
Si Cip musca, loveste, trage de par, mai ales cand e obosit...si mai nou, daca vede ca e certat, o ia la sanatoasa prin curte, alearga saraca mama dupa el toata ziua.

Arthurana, si eu mai mananc dulciurile baiatului mai mare,le impartim frateste chiar, cel mic nu e mare fan deocamdata...

Ella, comportamente ca cel descris de tine, cu masina de spalat, am avut si noi si de obicei ma intorc cu spatele, ma prefac ca nu ma intereseaza si se linisteste singur daca vede ca n-are spectatori... ei isi incearca limitele si daca vad ca le merge o data, mai incearca si alta data si uite asa intram intr-un cerc vicios...eu as ameninta-o pe soacra ca-mi iau bona si nu-l mai las cu ea daca nu intelege regulile impuse de mine...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

'Neata plantatie!

Pe fuga ... ca primim musafiri si am de pregatit pe aici, si am un chef .... grr!

Betty, multumesc ptr. poze! Ai o fetita superba!!!! Imi place mult si "freza" ;) si cum o imbraci ... de indragostit! Si asa mi-ai facut iar un dor de "orasul meu de suflet" ... mh, Parc Güell, Sagrada Familia ... de invidiat! :)

Didisor, cum ii mai merge lui Robert? Si neaparat trebe sa vorbim ... ca avem de planuit ceva :) De abia astept!
Si da, Varilix-ul se face si separat de vrei ... asa aveam eu in plan ptr. Cris ... si mi-a luat-o el inainte cu varicela prinsa din aer, ca nici acum nu stiu de unde si cum ... Pupici ptr. o mamica ocupata!

Pepsilicaaaa!! Ne-a fost dor de tine! :)
Vazut baieti frumosi si mamica fericita ... si imi pun si eu singura intrebarea: cu atatea pe cap, mai iti arde de nr.3? wow!

Am si eu o intrebare:
Cand spuneti (sorry, iar nu mai stiu cine) ca se vad coastele ciudat, e vorba de capsuneii mai slabuti? Mai mofturosi la mancare?

Si despre "crizele" dragalasilor:
Citeam in carticica mea (Your Baby and Child / Penelope Leach) ca nu-s neaparat (sau mai bine zis nu la varsta asta) crize de rasfat, ci pur si simlu frustare. Ei sunt mici, dar au simturile, ca dragoste si ura dezvoltate si nu stiu cum sa le explime, ptr. ca inca le lipseste vorbirea. Si se trezesc pusi in fata faptei implinite, ptr. ca noi, maturii, decidem si la lucruri minore ptr. ei ... iar plansul/urletul e singura lor cale de exprimare.
Ella, poate David te-a vazut cum bagi/scoti tu rufele si a vrut si el ... si mergand masina n-a putut ... din cauza asta a fost frustrat. Data viitoare poate il lasi sa te ajute ... sa vezi tu ce fain o sa fie :) Mai tin minte cum caram cu Cris rufele la spalat ... era asa mandru, chiar de stateam cocosata ca mai mult eu le duceam.
Betty, tot asa si Andrea ... ii placea si ei jocul cu apa. Ei invata tot timpul, ptr. ea a fost ceva nou ... si normal ca a plans ca i-ai luat placerea. Poate ar fi mai bine s-o iei data viitoare in brate, sau sai dai altceva de jucat.

Or sa vina ele si crizele de rasfat, cand or sa se arunce pe jos ca nu le-ati dat una sau alta ... atunci puteti sa-i tratati cu "ignor" ... dar eu zic ca-s prea mici acum. Evident ca si eu o las pe fi-mea legata in carucior cand ea urla ca vrea pe jos ... asta insa doar de-s in graba. De am timp o las putin sa zburde ... se oboseste repede si cand o pun iar in carucior e linistita ... si amandoua suntem fericite :)

Iar cu mancatul ... asta v-am mai zis ca e o poveste intreaga. Va inteleg necazul ca am si eu unul la fel ...
Amélie nu papa mult (si ca sa va dati seama: cam 3/4 dintr-un borcanel ptr. 8luni), dar vrea sa guste ... si asta ma bucura mult.

Gata, ca mai am treaba. Pupici la capsunici! :)
Sanatate plantatie!

Imblanzitoarea de balauri: "Sensible Cristian & "Demolition" Amélie

** Stiai deja? => www.sansalaviata.ro **

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Lavini, felicitari ptr bb2, sa ai o sarcina fara probleme si o nastere usoara!
Si eu am fost dezamagita cand mi-a zis dr-ul ca bb2 va fi tot baiat, dar acum imi dau seama ca am multe avantaje, Cip foloseste toate hainutele si jucariile fratelui mai mare, iar acum vor avea si camera comuna.

Mergi la inceput