1500 ron + 500 ron

1500 ron + 500 ron | Autor: alexadra

Link direct la acest mesaj

Atata a costat sa pun capat celor aproape 3 ani de casnicie, ieri am mers la avocat si saptamana viitoare inaintam divortul. Nu va povestesc ca nu are rost, nu vreau sa ma descarc aici, nu vreau sfaturi, vreau prietene noi, vreau mamici cu copii care sunt divortate sau singure, vreau sa ne intalnim sa vorbim sa mergem la cofetarie, la un film, vreau sa treaca timpul ca sa nu ma gandesc la tot prin ce am trecut, nu mai vreau sa plang, nu merita, nu mi-au ramas decat cateva prietene maritate si nu vreau sa le deranjez. Vrea cineva sa fie prietena mea ?

Mamica de print Raul Mihail (26.06.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Alexandra, imi pare rau ca ai ajuns aici. Uite o sa te ajute sa treci cat mai usor peste perioada asta grea.
Prietene virtuale sunt bune? Eu locuiesc in Cluj, deci mai greu cu intalnitul la o inghetata. Dar te inteleg foarte bine, de cind am divortat si eu caut compania femeilor sau mamicilor singure, ma simt mai bine asa.
In alta ordine de idei, de ce te-a costat asa de mult? Eu anul trecut am platit avocatei 600 RON, si asta a fost toata cheltuiala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexadra spune:

mi-a cerut 1500 ron cu tot cu tva onorariul ei si 500 ron pentru procesul de partaj care se va intenta imediat dupa cel de divort, mi-a spus ca atata imi poate lua minim pentru ca avem si un minor si daca el vine cu avocat va dura mult procesul, intreaga suma este pentru redactare, reprezentare si tot ceea ce urmeaza

Mamica de print Raul Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Doamne,Doamne...da' mult ti-a mai luat! Si numai ptr un divort! La partaj vei avea de platit taxa de timbru... si in functie de valoare tot urca pretul..si urca..si urca.... . Acum depinde ce faceti cu apartamentul. Daca iti ramane tie, aranjezi cu expertul(care,si lui conf legii trebuie sa-i platesti o taxa ) sa -i puna o valoare mai mica, sa-i dai ex-ului mai putini bani...(sulta )Daca -i ramane lui.... probabil la fel va face !
Sper sa te tina macar nervii...divortul a fost floare la ureche.
Mult noroc!

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexadra spune:

Nici eu nu am inteles prea bine, casa nu intra in discutie ca este a mea, partaj la avocata asta inseamna vreo 6 credite care toate sunt pe numele meu, si practic sunt datorii, nu am prea inteles ce vrea ea sa faca dar i-am explicat ca eu castig un sfert din cat trebuie sa platesc la banci.... e cam dificil

Mamica de print Raul Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

daca bunul a fost dobandit in timpul casatoriei, nu conteaza pe numele cui este casa, se partajeaza,daca una din parti cere asta.
Partajul bunurilor comune

Partajul bunurilor comune se poate face fie
1.prin invoiala sotilor
2. fie prin hotarare judecatoreasca.

Desi partajul voluntar este solutia cea mai simpla de impartire a bunurilor comune, de foarte multe ori sotii nu reusesc sa ajunga la un consens cu privire la modul de impartire al acestor bunuri fiind necesara interventia instantei de judecata.
In cazul partajului judiciar, aspectul cel mai disputat de catre soti il constituie stabilirea cotei-parti ce revine fiecarui sot din bunurile comune.
Literatura de specialitate si practica judiciara au stabilit regula potrivit careia cota-parte ce se cuvine fiecaruia dintre soti se stabileste in raport de contributia sa la dobandirea si conservarea bunurilor comune.
Astfel, cotele-parti ale sotilor pot fi neegale daca contributia acestora la dobandirea si conservarea bunurilor comune este diferita.
Cand nu poate fi determinata contributia fiecarui sot la dobandirea si conservarea bunurilor comune, instanta poate imparti bunurile comune in cote egale intre soti.
Contributia sotilor la dobandirea si conservarea bunurilor comune trebuie inteleasa in sensul de contributie a sotilor la dobandirea tuturor bunurilor comune si nu in sensul de contributie la dobandirea fiecarui bun in parte. Cota de contributie a sotilor este unica pentru toate bunurile comune, nefiind admisibila stabilirea diferentiata a cotei de contributie pentru unele categorii de bunuri.
In stabilirea aportului fiecaruia dintre soti la dobandirea si conservarea bunurilor comune se va lua in considerare si munca femeii depusa in gospodarie si pentru cresterea copiilor.
Dovedirea contributiei fiecarui sot la dobandirea si conservarea bunurilor comune se poate face prin orice mijloc de proba (inclusiv martori si prezumtii), fiind vorba de dovedirea unei situatii de fapt.

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Conform art. 30 din C. familiei, "bunurile dobandite in timpul casatoriei de oricare dintre soti, sunt de la data dobanditii lor, bunuri comune ale sotilor". Art. 31 din C. familiei stabileste bunurile ce sunt proprii fiecarui sot, bunuri care deci nu intra in masa bunurilor comune.
Acte necesare pentru introducerea actiunii de partaj:
cerere de chemare in judecata
acte doveditoare privind proprietatea bunurilor
dovada achitare taxa de timbru judiciar + timbru judiciar


Cererea de chemare in judecata trebuie sa contina:
nume, domiciliu sau resedinta partilor
numele, calitatea, sediul profesional in cazul reprezentarii prin avocat
obiectul cererii
motivele de fapt si de drept pe care se intemeiaza cererea
aratarea dovezilor pe care se sprijina fiecare capat de cerere


Taxa de timbru judiciar:
19 - daca nu se contesta bunurile de impartit, valoarea lor, drepturile sau marimea drepturilor codevalmasilor
19 + procent din valoare - in cazul in care se contesta procentul legal

Asistenta unui avocat nu este obligatorie in procesul de partaj, dar este mai mult decat recomandabila. Lipsa informarii asupra elementelor importante ale judecarii unui partaj, gresita formulare a actiunii de partaj precum si incorecta prezentare a probelor poate aduce deservicii si prejudicii grave partii neasistate de un Avocat specializat

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexadra spune:

casa este dobandita de mine inaintea casatoriei deci nu o sa intre in discutie, partaj o sa cer sa nu se mai faca deoarece de vineri a plecat de acasa luand cu el 2 laptop-uri, 2 mobile si un aparat de fotografiat profesional, problema este ca in martie si-a deschis o firma cu prietenul lui iar eu nu am stiut de ea decat atunci cand m-a dus la avocat sa semnez pentru casa ca face sediu central acolo, mi-a facut surpriza, deci, singura speranta a mea este sa nu fiu trasa la raspundere cu privire la firma, ca creditele si tot ce am pe cap ma ajuta familia mea sa scap de ele. Fetelor daca auziti pe cineva care vrea sa inchirieze un apartament, m-am sfatuit cu familia mea si am ajuns la concluzia ca cel mai bine ma mut la ei si imi inchiriez apartamentul un an si scap de datorii, asa ca daca auziti va rog sa ma anuntati, are 3 camere, o camera este goala(ca e a copilului si iau tot), un dormitor, sufrageria este complet mobilata are si birou scaun biblioteca pentru eventual o firma, si bucataria complet mobilata, imi vine sa mor dar nu am solutie. va rog daca puteti sa ma ajutati, merci frumos

Mamica de print Raul Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexadra spune:

Ma deranjeaza ceva.... se vb aici numai de divortul meu, dar prietenele unde sunt ? am pe cineva de partea mea ? In afara de flori pe care va multumesc ca mi le-ati daruit, nimic... eu am nevoie de prietene....

Mamica de print Raul Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Alexadra, imi pare rau ca esti asa dezamagita ... mie imi place sa-mi fac prietene noi dar ... decat m-am intors din Buc. Daca vrei o prietena virtuala ma gasesti aici

http://alina-vachim.magix.net

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexadra spune:

AVoogt, merci frumos

Mamica de print Raul Mihail

Mergi la inceput