Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

cristi 2003, am fost la un control la dr.Vladareanu care mi-a facut o eco si era Ok, dar deoarece bitestul mi-a iesit nasol, astept eco de la dr.Iosup

sincer nici nu stiu ce sa-i cer dl. dr Iosup, pentru ca as dori o eco mai complexa. Poate sa ma ajute cineva in acest sens?

despre mine ce sa va zic, este primul bebe, de fapt am aflat ca sunt cu 2 zile inaintea nuntii noastre.Si am mari emotii


cadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cadia ce inseamna ca a iesit DT nasol? ai risc crescut de trisomie 18 sau 21? din cate vad ai cam 14-15saptamani, asa ca pliul nucal nu se mai poate masura. dar mentioneaza-i lui Iosup ce a iesit la DT - va sti el la ce sa se uite. succes mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Venerata spune:

Buna tuturor,

Eu am lipsit cateva zile din fata calculatorului (am fost sa-mi "recuperez" copilul din vacanta) si n-am mai citit nimic pana astazi. E inutil sa va spun cum am primit vestile despre Michelle si Mimika. Orice cuvant e de prisos, dar fie ca Dumnezeu sa le dea putere si credinta sa treaca peste aceste momente si sa se le bucure viata cat mai curand cu bebei sanatosi!






Venera - mama de Vlad-Petru (25.06.2002) si 11s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Mimika iti admir curajul si taria cu care ai povestit si ai trait toate cele ce ti s-au intamplat. Imi pare tare rau ca ai fost nevoita sa treci prin asa ceva. Pot sa te intreb ceva?!!?...ca poate nu am fost eu atenta la ce ai mai scris sau poate nu ai mentionat..dar ma gandeam...tu ai apucat sa faci DT sau TT? Acolo rezultatul spunea ceva ingrijorator? Daca nu vrei, nu imi raspunde...nu vreau sa te supar mai tare!

Justme 19+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Roxanaz,mi-a iesit la bitest risc crescut de Sindrom Down si apoi am mers sa-mi fac, cand avea 13 sapt si 3 zile un test, parca-i spunea DRYTEST la dr. Vladareanu.astept rezultatele

ce este acela pliul nucal?

multumesc frumos

cadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pliul nucal este masurat la ecografia de dinaintea dublului test si este un indicator important al prezentei sau absentei sindromului Down. se masoara inainte de 14s si valoarea lui trebuie sa fie sub 3mm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Venerata spune:

Tot eu sunt!

Voiam sa va intreb ceva. Eu am maine programare pentru eco vaginala ptr. dublu test la dr. Andreea Pandaru, Medicover Victoria (apropo, stiti ceva despre ea?). Dr. care imi urmareste sarcina mi-a recomandat si anumite analize de sange care trebuie facute cel tarziu a doua zi dupa ecografie (din pacate nu am la mine trimiterea si nu stiu excat despre ce analize este vorba).

Voiam sa va intreb daca trebuie sa o intreb ceva anume pe dr. sau o las pe ea sa imi spuna ce si cum? Stiu ca se fac niste masuratori. Trebuie sa va mai spun ca la prima sarcina doctorul (era alt dr. nu cel care ma urmareste acum) nu mi-a recomandat acest tip de analize (desi eram gravi la 31 de ani) si de aceea nu sunt foarte familiara cu ele.

Iertati-mi ignoranta si va multumesc pentru raspunsuri.





Venera - mama de Vlad-Petru (25.06.2002) si 11s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Cadia - nu te speria prea tare, eu am avut risc de trisomie 21 1:64 (adica crescut), iar la TT mi-a iesit risc scazut...
se intampla sa dea gres si testele astea.
Tu ai avut risc crescut de cat???

18+ cu Matei Teodor

miscaretu lu' mama :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Venera, e ce ii spuneam si Cadiei mai sus. daca ecografia este programata ptr dublu test atunci dr stie ce trebuie masurat (adica pliu nucal si alte masuratori fetale). ti le va trece pe o fisa si tu cu aia te duci maine dimineata sau cel tarziu in urmatoarele 3 zile sa iti preleveze sange ptr dublu test. ele sunt necesare pentru ca prin ele si cu ajutorul lor se fac estimarile statistice legate de probabilitatea trisomiei 18 si 21.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

sunt la servici iar hartiutele cu analize sunt acasa.

Roxanaz, ma voi uita in ecografia pe care am facut-o pentru DT sa vad daca imi masurase pliul nucal

RalucaAlexa, verific exact valoarea de la Sindrom Down si-ti spun maine.TT il fac sapt.viitoare

sunteti toate niste dragutze si va multumesc mult pentru informatii

cadia

Mergi la inceput