Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

mimika nu e vorba de a ne indispune pe noi

doar ca poate pentru unele este greu sa se deschida si sa povesteasca dupa asa o pierdere, mai ales in primele zile.

daca vrei sa ne povestesti ce a fost in cazul tau ne-ar ajuta - orice informatie in plus conteaza. dar numai daca tu esti pregatita.

18+ cu Traian Carol

the greatest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Mimika, daca vrei sa vorbesti despre ce s-a intamplat te rog fa-o! De-asta suntem aici! Ca sa ne sustinem reciproc!


18+ cu Matei Teodor

miscaretu lu' mama :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Fetelor, am de lucru insa nu ma pot concentra dupa vestea de dimineata.

Acum sunt convinsa ca voi face TT, chiar daca medicul mi-a zis ca nu e nevoie, si ma programez si titrarea pentru Rh.

Va pup.

Bee15+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

bee vezi ca la titrare trebuie sa mergi devreme ca nu ai voie sa mananci/bei nimic inainte. programeaza-te la deschidere

18+ cu Traian Carol

the greatest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Pentru fetele care nu vor sa citeasca, va rog sa treceti peste postarea asta.

Vineri la 9 dimineata aveam programare la dr. Iosup, pentru morfo-fetala. Asteptam sa ne spuna daca e fetita ori baietel. Din primele 15 secunde mi-am dat seama ca ceva nu e in regula. BB nu se misca deloc si imi punea tot felul de intrebari:alte sarcini, daca iau medicamente, cand am fost la control ultima data. Cand a inceput sa dicteze asistentei si am auzit: nu exista activitate cardiaca, mi-a stat inima. La sfarsit mi-a spus: este un BB malformat si trebuie scos. M-am ridicat ametita de pe masa, sotul meu nu pricepuse nimic de pe ecran si nu il auzise pe dr. ma intreaba: ce este? - Nu este nimic. Este bolnav si trebuie scos. Nu putea constientiza ce ii spun si il intreba pe dr. ce s-a intrebat. Ne-a explicat ca este un accident genetic, probabil o trisomie incompatibila cu viata. A fost foarte dragut cu noi, calm si trist in acelasi timp, am platit doar jumatate din consultatie. Am lecat acasa si nu am vrut sa mai vorbesc cu nimeni. L-am rugat pe sot sa anunte pe ai lui si pe ai mei. Maica-mea nu putea intelege ce ii spunea, a intrebat de 3 ori: de ce trebuie scos?? A plecat imediat spre Bucuresti. La ora 2 ne-am dus la dr. Tutunaru la cabinet, a fost si el surprins, pentru ca la 12 saptamani era foarte activ, ne-a zis sa venim a doua zi la spital la Elias sa imi provoace asa zisa nastere, de fapt este un avort terapeutic. Pe seara mi-am mai revenit din soc, eram constienta ca nu este bine sa mai stau cu BB in mine, ca era foarte periculos. La ora 10 dimineata am inceput procedurile. Este vorba de introducerea unor pastilute in uter. Se introduce o pastiluta si se astepta 3 ore, daca nu am dureri puternice, se repeta.La mine a fost nevoie de 4 ture. Inclusiv procedura de introducere a pastilei este foarte dureroasa, pentru ca la mine cel putin colul era foarte inchis, nu intra deloc nici un deget. Insa asteptarea a fost si mai groaznica, pentru ca eu ma simteam inca foarte bine fizic, nu imi doream decat sa imi fie rau, sa se termine. Din pacate de abia la 2 dimineata, adica dupa 16 ore s-a intamplat. In toiul noptii. Atipisem si m-am trezit cu contractii din ce in ce mai puternice. la un moment dat mi-am spus ca sunt destul de puternice si am plecat din pat la sala de nasteri. Cand stateam in usa sa ma uit dupa fata care avea grija de mine (mana dreapta a dr. tutunaru), am simtit ca iese...Am intrat de-a dreptul peste fete, din pacate Ioana si dr. Tutunaru erau intr-o cezariana, au chemat alta dr. foarte tanara, pana sa vina ea, a iesit tot...La mine in mana...Nu va pot spune ce sentiment. M-au vazut bulversata si au sarit toate fetele , asitente, dr..nici nu stiu ce erau si m-au urcat pe masa, au inceput procedurile de curatare, mi-au scos placenta, mi-au curatat peretii, parca ma razuiau pe interior. Groaznic. Apoi m-au asezat pe o canapea, imi scazuse tensiunea si nu prea mai auzeam, mi-au pus o perfuzie, a inceput sa ma ia somnul de la ceva, injectia sau perfuzia nu stiu, inca parca imi era frica sa atipesc, parca nu m-as mai fi trezit. Cand mi-am revenit putin m-au dus in salon cu scaunul cu rotile. Cred ca am mai atipit si peste noapate cate un pic, cate o jumatate de ora, apoi ma trezeam, iar atipeam...Eram multumita ca totusi s-a terminat...Durea doar psihic, insa ma gandeam deja la urmatorul...Nu vreau sa traiesc in trecut, vreau doar in viitor. Tot personalul, de la dr. tutunaru, Ioana pana la asistente si pana la fetele care m-au ajutat noaptea, a fost de nota 1000. Nu am cuvinte sa le multumesc. fac cinste sistemului sanitar. Nu am dat nici 10 lei nimanui. Erau asa bune cu mine, inca mi se parea ca le-as jigni daca le-as oferi bani.A fost groaznic, nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu, insa eu am speranta ca in curand Sufletel se va intoarce intr-un trup sanatos. Nu vreau sa il mai plang pe cel care a fost, pentru ca voi avea mai putin timp pentru cel ce va sa vina. Pentru ca va veni. Si atunci cand va fi, va voi spune si voua, sa va bucurati alaturi de mine. Va imbratisez cu drag si ma rog pentru voi!

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

salutare tuturor!

sunt noua pe aici, azi m-am inscris si m-a cutremurat ce ti s-a intamplat, mimika.

vineri merg la dr Iosup (sunt in 14 sapt) si sunt ingrozita.



cadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

dupa ce citesti asa povesti iti vezi cu alti ochi viata - parca nici probleme nu mai ai.

mimika sa va dea DD un bebe cat mai curand

eu abia astept sa merg maine la doctor la controlul de 18 saptamani.

18+ cu Traian Carol

the greatest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mimika iti multumesc din suflet ca ti-ai luat din timp sa scrii aici povestea. sper ca ti-a facut bine sa iti iei piatra de pe suflet si sunt pe de o parte multumita ca esti atat de pozitiva si ca gandesti asa. suntem alaturi de tine si te imbratisam cu mult mult drag!
cadia bine ai venit printre noi.
daca doresti te rog s aimi dai datele tale DPN - ca sa te trec pe listuta.
Cristi succes maine la doctor.
eu ma duc in dupa-amiaza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

cadia nu trebuie sa fii ingrozita

pana acuma ai fost la eco?


mai zi-ne despre tine cate ceva

18+ cu Traian Carol

the greatest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

roxanaz, iti multumesc frumos

DPN 02.02.2009

BAFTA LA DOCTOR!

sa ne spui cum a fost

cadia

Mergi la inceput