Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(67)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Alexa- la mine are zile in care se zbenguie toata ziulica cu mici pauze, si zile care la 6 cand ma trezesc sa iau medicamentele se zbenguie de nu ma lasa sa adorm la loc pana pe la 7-7.30 si apoi pana pe la ora 13-14 nimic. De ma si sperie...apoi aam avut si zile in care doar dimineata a miscat, apoi f putin seara. Dar de cate ori ma duceam noaptea la toaleta o simteam. Deci domnisoara mea petrecea noaptea si ziua dormea. Eu cand nu o simt si sunt ingrijorata ma intind in pat, cu burta in sus ca stiu ca nu-i place. Astept putin si o simt cum misca sau se intoarce si se face un guguloi.
Sa stii ca sunt unele miscari pe care noi nu le percepem. De exemplu am observat la eco ca se joaca f mult cu manutele si cu cordonul si eu nu simteam nimic.

==========
Corina 23+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

hei fetele
si io pe aici fac mancare si stau in pat, sa stiti ca e posibil
monicus unde mergi la control la Moisa la cabinet sau la spital?



Mada 19+ ,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Buna fetelor !
Am intrat , v-am citi rapid - fuger cit timp mincam si vreau sa va multumesc tutror pentru sustinere !

Nu nominalizeze pentru ca ar trebui sa stau prea mult in pozitia sezut , pozitie care nu este indicata !

Sper sa pot intra cit mai repede in "normalitate" !

Va pup , aveti grija de voi !

Mirtha 29+ Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

Salut burticutze!

Am venit si noi de la spital. Din fericire nazdravanul inca mai este la locul lui. Dupa ce mi-a facut cerclajul si mi-am mai revenit mi-a explicat cat de aproape am fost sa il pierd. Am avut colul deschis si membranele erau intrate pe col, deja se vedeau cu ochiul liber. Se pare ca de vina este Bocanila, care da cu capul atat de tare incat imi sare burtica in sus (exact in col) si mai este si tare dureros. Mai am o gramada de injectii de facut si o sa iau in continuare medicamente cu pumnul, dar speram sa fie bine de acum inainte.

Simona, mamica lui Radu (3 dec 1997),
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa.1983 spune:

Simona dar ce ai patit mai exact de ai ajuns la doctor???....ca nu stiu ce s-a intamplat

...Vine unla mami...


...Poze bebe!!!...




LAURA 26+ Deniel Alexi
--------------------------------------

AMR 14 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

Simona, bine ca sunteti bine. ai grija de tine si de bebe.
Mirtha, la patut dragutza, stai cumintica, sa n-o superi pe dra Eva.

fetelor voi vorbiti cu bebeii vostrii?? ca pe mine ma intreaba toata lumea daca vorbesc cu el, inclusiv Iosup. si eu nu prea vb cu el. si m-a intrebat dr. Iosup, glumind, daca nici dupa nastere n-o sa vb cu el.

A aparut minunea in viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Buna, Mada, am mai raspuns imediat ce m-ai intrebat in ziua respectiva, dar nu-i nimic iti mai raspund odata.

Eu merg la control la cabinet, pana acum nu am fost in spital. Ti s-a intamplat sa te cheme si in spital?

Te rugasem in ce am postat anterior sa imi povestesti mai multe despre dr. Moisa. Cum este, da-mimai multe detalii,mai ales ca ai spus ca ai mai nascut cu el. Cum esteel se dedica?



http://good-times.webshots.com/album/565345013XbrKiZ
graviduta 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

andreyutzaeste important sa vb cu bebe. Mai ales ca ai avantaje. Va deveni vorbaret, mai ascultator si mai linistit. Asa ca, sfatul meu este cand ai timp, sa vorbesti cu bebe, pentru ca face bine la amandoi, tu de descarci sufleteste si bebe te asculta.


http://good-times.webshots.com/album/565345013XbrKiZ
graviduta 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

Am citit si eu in diagonala cate ceva din urma. Multumesc de incurajari au fost o gramada nici nu mai pot sa contabilizez de la cine.
Alexa, la control am ajuns intamplator, era unul de rutina, mai trecuse o luna de la ultimul ecograf si m-am dus sa imi vad bebelul. Cand colo, surpriza neplacuta, colul era deschis. Eu ma dusesem la cab particular al doctorei, care de fapt era in concediu. A doua zi de dimineata m-a chemat de urgenta la spital si m-a cerclat, a venit special pentru mine

Interventia in sine nu a fost cine stie ce, parca mai tare au durut injectiile, eram drogata cu myalgin si inca ceva. Dar cad a trecut efectul anestezicelor locale s-a revoltat bebelul atat de rau ca i-am inchis fereastra ca a inceput sa dea atat de tare cu capul ca imi sarea afara compresa sterila pe care mi-o pusese in vagin, am mai avut si ceva contractii. S-a dat alarma pe palier, m-au pus iarasi pe masa, m-au controlat, din fericire cusaturile au rezistat. Mi-au marit dozele de medicamente de toate felurile, nospa, scobutil, utrogestan, gynipral, fenobarbital.

Nici nu s-a pus problema sa ma lase sa plec acasa, abia astazi, dar cu promisiunea ca o sa continui tratamentul injectabil si ca nu ma ridic din pat. O sa imi faca si controale mai dese, cel putin la 2 sapt. Sper ca va fi bine

Acum stau lungita pe canapea si scriu cu o mana, imi e mai greu, dar de citit o sa incerc sa recuperez din urma.

Nazdravanul are in continuare episoade de dat cu capul, care ma sperie cumplit. Doctora a zis ca in privinta asta nu avem ca sa facem, ca doar nu putem sa ii dam in cap. O sa mai imi dea ceva relaxante - fenobarbital, diazepam, dar cu masura ca sunt periculoase totusi si dau dependenta.

Sper doar ca la un moment dat isi va schimba pozitia, sa nu mai stea cu capul pe colul meu. Mai are careva un bebe hiperactiv? La mine se observa demult cu ochiul liber miscarile lui, asta in ciuda paturicii de grasime care a ramas pe burtica.

Simona, mamica lui Radu (3 dec 1997),
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Simona- asa era si mandra mea pozitionata cand am ajuns in spital. Lovea de zor in colul meu. Si la mine e activa si cateodata loveste asa tare in col de ma doare toata zona perineala. La o saptamana dupa tratament si-a schimbat pozitia, iar joia trecuta iar s-a intrs cu capul in jos. Sper ca si acum sa se intoarca sau macar sa nu mai loveasca asa tare.

==========
Corina 23+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput