Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(67)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Blue- la eco morfofetala se descopera unele malformatii. Asa ca tu decizi cat e de grav ca nu ai facut-o. Faza e ca tot la 2D masoara toate cele si combina si cu 4D.

==========
Corina 23+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

mav, ar fi util sa pui listuta cu bagajelul, ca sa avem de unde alege! Nu te surmena nici tu la serviciu! Chiar daca esti ok cu sarcina, nu inseamna ca BB nu simte stresul mamei!

elilov draguta, nu stii ca nu ai voie conserve in perioada sarcinii? Cu atat mai mult nu de peste ! MARE grija ca te costa in cel mai bun caz o toxiinfectie alimentara, iar in cel mai rau... nu iti mai spun!

blue65 morfologia si biometria presupun urmarirea formarii organelor si masurarea lor. Acestea se fac la 2D. La 4D dr. iti vede in ansamblu (in spatiu si in timp real) simetria fetei si alcatuirea (din exerior) a intregului corp, a organelor vizibile din exterior. Intre 20s si 24s se pot vizualiza anumite malformatii ale organelor, care mai tarziu nu mai pot fi vizualizate, din cauza cresterii vertiginoase a lui BB. Oricum, la 27s cand te-a chemat ar putea sa ii vada lui BB fata si alete organe (pe portiuni). Nu te alerta, daca era ceva in neregula, nu la 4D se observau, ci tot la 2D!

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Mama ce cald e afara. Am iesit pana in curte si am zis ca lesin. Am intrat urgent inapoi.
Maine plec iar la mare. De abia astept.

==========
Corina 23+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Blue65 , nici eu nu am facut nici o morfofetala si nici la 4D nu prea ma gandesc.

Sorana 21+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

V-am scris aseara asta dar il mai scriu o data poate intereseaza fetele care lucreaza.

1. Salariu de 100% minim 6 saptamani

a. Daca intreprinderea nu are un contract colectiv de munca, atunci se aplica Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010, care mai confera unele avantaje femeii gravide. In primul rand, articolul 66 prevede ca minim 6 saptamani din perioada concediului de maternitate, intreprinderea sa compenseze si restul de pana la 100% din salariul brut. Asta inseamna ca minim 6 saptamani vei primi “in mana” salariul brut 100%: cca 85% indemnizatia de maternitate + restul de cca15% compensati de intreprindere.

b. Baza legislativa: Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

2. Un salariu mediu pe unitate la nastere

a. Tot Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 (in cazurile in care se aplica), obliga firma sa-ti plateasca la nastere un salariu mediu pe unitate

b. Actele de care ai nevoie sunt: o cerere prin care soliciti acest ajutor conform legii si certificatul de nastere al copilului.

c. Baza legislativa: Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate

Am gasit asta la sectiunea legislativa. Mirtha poate tu poti sa verifici daca mai sunt valabile articolele din CCMUN? Eu nu mai am acasa cum sa verific si nici pe net nu sunt actele intotdeauna actualizate. Fetele care sunteti in domeniu, ce stiti despre astea? Ma intereseaza partea cu completarea pana la 100% a salariului. Pe voi nu?

Mihaela 25+ Mihai Cosmin
Gargarita lui mami
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mai e vreo mama denaturata asa ca mine? Am stat pana la 4.30 dimineata la servici, timp in care Ana a dormit pe canapea .
Ma asteptam sa fie nasol cu volumul de munca dupa 4 saptamani de concediu dar nici asa.

Mamiseli, eu parca am citit la legislative de aceaste prevederi. Eu nu am beneficiat de ele in 2005 si nici de un salariu bonus la nastere, ulterior am citit ca se poate, ma gandesc ca mamicile de aici sunt interesate sa stie cum sa beneficieze si daca au dreptul.
Mav, asa este cu banii, chiar ma gandeam ca si eu s-ar putea sa stau o perioada fara bani acasa, am voie pana la 2 ani fara plata, asa ca acum este vremea de strans cureaua.
Sper sa nu fiu inteleasa gresit, la mine valoarea cu 80% chiar si limitata este o suma buna de bani dar greul vine din faptul ca e singurul venit din familie si se micsoreaza tocmai cand numarul membrilor creste. Daca ar avea si sotul servici ar fi parfum, dar nu se poate sa le avem pe toate in viata, important este sa fim sanatosi.
Si pe aici toate se scumpesc, saptamana trecuta mi s-a mai marit chiria cu 70 de euro.
Dar s-ar putea sa am putin noroc, sa beneficiez de o diferenta din partea angajatorului, astept contabila sa vad daca ma incadrez sa nu-mi fac iluzii aiurea.
Madutza, bine ca l-ai gasit!

Pozele noastre, Poze minunea din burtica 23+ si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

ce mai faceti burtici?
revin si eu dupa o absenta lunguta..am fost in concediu 2 saptam...4 zile am fost la mare, la costinesti....unde a fost super.....ne-am odihnit...apoi am inceput zugraveala....care este gata....dar acum suntem la faza in care luam la mana toate cutiile cu haine si alte minuni si facem selectie....la servici...e naspa...nu am ce face....nu am sefi..sunt plecati in concediu...vin la 11 si plec acasa la ora 14...
noi suntem bine...bebe bocanila....nu sta locului decat f putin...burta creste vazand cu ochii...

26+ DAVID ANDREI
http://bd.lilypie.com/4s2Jp3.png

http://community.webshots.com/user/bebecris78


Copilul este o minune dumnezeiasca, dar din dragoste umana!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

Amalia, Anes, elilov si tuturor celor care m-au incurajat va multumesc.
m-am intors de la eco si bebe e foarte bine . cauza pt care nu-l simt eu mereu pe bebe sunt kg mele in plus. cel putin asa mi-a spus dr. Iosup. bebe e mai mare cu cateva zile si e si grasan, are deja 418 gr.

A aparut minunea in viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Bebecris- bine ai revenit!
Andreyutza - ma bucur ca te-ai linistit si ca bebe e bine. La mine e invers...pt ca sunt slaba se vede orice miscare a bebelinei. Si tati a simtit-o chiar de la primele lovituri. Cel mai frumos e pe plaja cand stau pe spate ca se misca toata burta cand se intoarce bebelina. Si am un guguloi iesit pe partea dreapta unde sta ea.

==========
Corina 23+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa.1983 spune:

Neatza...fetelor voi il simtiti pe bebe in permanenta????...ca la mine de cateva zile se galgaie mai rar.....

...Vine unla mami...


...Poze bebe!!!...




LAURA 26+ Deniel Alexi
--------------------------------------

AMR 14 sapt

Mergi la inceput