Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(67)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Fetele nu este nici una dintre voi in evidenta d-lui Dr. Cristescu Ciprian-maternitatea Giulesti???



Poze ..
http://bd.lilypie.com/W4rsp3.png

12+ Doamne ajuta-ne sa ne creasca mari si sanatosi bb-ii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

otiliooo,bate palma...tour de force!lasa, cine o sa aiba statuie in fata firmei!!!??

fetelor, abia peste 10 zile plec in vacanta..mai stau sa va bantui putin pe forum..

bravegirl,dada...am facut si biograma aia, cum sa nu...

Cherie 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Buna dimineata si de la noi!

Mirtha:: E mare micutza ta! Dar si trebuie sa fie mare, ca vad ca esti in fruntea listei noastre de gravidutze. Ai grija de tine, odihna, si mai baga cate un ochi pe forum.

Cherie: Vacanta placuta si ai grija de tine.

Eli: Vezi si tu ce faci....ca nu esti prea cuminte! Pai cum adica sa vomiti? Nu e voie!

Criss: Si eu stiu ca trebuie spalate separat hainutzele lui bebe si cu detergent pt. copii.

Madutza: Bine ca ai gasit portofelul. Eu mi l-am pierdut asta-iarna si a trebuit sa-mi refac toate actele, sa anulez cartile de credit...a fost super distractie! Iar ieri, la cumparaturi, am constatat la casa ca nu-mi gaseam un card, l-am cautat unde stiam ca ar trebui sa fie....m-am pierdut...am platit, am iesit si dupa aceea m-am linistit si l-am cautat mai bine si l-am gasit in alt compartiment al portofelului (unde tin permisul si asig. de la masina). Dar pt. moment intrasem in panica....ma si vedeam anuland iar cardul....

Blue: Am vazut ca ti-a explicat Bravegirl.

Anes
: Si tu esti printre primele din lista noastra de gravidutze (in comparatie cu mine, care sunt la coada)...Iti dai seama ca peste vreo 2 luni, 2 luni si ceva incepem sa facem galerie pt. bebei? Abia astept!

Bravegirl: Am vazut si eu burtica cea frumoasa si mamica la plaja.....Vreau si eu la mare!

Andreyutza: Bine ca sunteti bine si tu si bebe. E bine sa vb. cu bebe, atat tu cat si sotul tau.

Alexa: Si puiul meu are zile cand misca f. mult si zile cand e mai putin activ. Cateodata ma sperii ca de ce misca asa mult si ii spun sa mai faca si nani, ca sa creasca mare, iar altadata ma necajesc ca misca prea putin....Of!

Simona: Bine ca sunteti bine acum! Spune-i si tu puiutzului tau sa nu mai dea cu capul in col, sa aleaga si el alte tinte (desi ma gandesc ca daca da in ficat iar nu-i bine....).

Andy 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa.1983 spune:

Simona...bine ca ai aflat la timp...incredibil...imi pare rau ca ai patit asa ceva..dar ma bucur ca te-ai dus si ca intamplator s-a depistat la timp......a fost sa fie bine....

Andy..multumesc...m-ai mai linistit

...Vine unla mami...


...Poze bebe!!!...




LAURA 26+ Deniel Alexi
--------------------------------------

AMR 14 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Simona, bine ca esti bine acum! ma bucur ca e tptul ok, stai in pat si o sa fie bine! Hai ca nu mai e asa mult!


Mav, Otilia, , si eu consider ca bebe e mai important decat orice, si decat banii si decat cariera, tocmai de aia am si stat acasa in primii doi ani ai Iancai si m-am ocupat doar eu de ea (si tati, evident). Nu am avut nici un ajutor, nici bunici, nici bona. Nu despre asta era vorba, cel putin nu in cazul meu. Eu spuneam doar ca nu e corect ca o mama cu salariul foarte mare sa fie "obligata" sa stea acasa pe 8 milioane atat timp cat ea a cotizat in timpul serviciului cu mult mai mult. Atat spun eu...doar ca nu e corect si ca e frustrant! Asta nu inseamna ca o sa las bebele cine stie cu cine ca sa ma duc eu ca apucata la munca si sa fac avere ! Of...noi vorbim, de fapt, de lucruri diferite. Eu, una, voi sta acasa si de data asta tot doi ani fara cel mai mic regret. Ba chiar consider ca sunt cei mai frumosi ani ai mei. Insa...mereu voi avea un gust amar cand ma voi gandi ca am fost putin cam "fraierita" de Stat .

Edit

Si mai cred ca alte femei, unele care castiga mult mai mult decat mine, nu isi pot permite sa stea acasa pt. ca...poate ca au rate la casa de peste 1.000 de euro, au asigurari de viata, au asigurari de studii pt copii, etc. si nu iti poti permite sa "te razgandesti" in privinta lor dupa ce te-ai inhamat la ele. E logic, nu? In unele cazuri, mamicile sunt nevoite sa se intoarca mult prea devreme la munca, cu inima stransa...


_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel
Dialoguri strumfesti


Tudor Stefan 26+



Asa creste bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Ne mai tineti minte? Probabil ca nu, la cat de des am trecut pe-aici, adica odata sau de doua ori pana acum .

Dar am zis sa intreb peste tot, cine stie de unde sare iepurele. Chiar daca pe-aici sunt multe viitoare mamici la primul bebe, incercarea moarte n-are.

Am o bona, pe care am de gand s-o dau afara. Astazi daca s-ar putea, ca nu cred ca mai rezist inca o luna cu ea. Nu cred ca au relevanta motivele pentru care vreau sa renunt la ea, insa intrebare mea este (si-am mai postat-o si la bone): aveti idee cat se plateste sau cum se gaseste o bona part time?
Sau altfel spus, o bona fara program fix. Pe 15 septembrie copii incep gradinita, pana atunci mai e doar o luna, insa vreau sa le tin acasa pe fete, e posibil sa am ajutor de la cumnata mea o perioada, dar e posibil sa fie 1-2 poate chiar 3 saptamani in care sa nu aiba cine sa stea cu ele.
Iar dupa ce incep gradinita ar mai fi nevoie de bona ocazional (cand se imbolnavesc, de exemplu), sau seara program scurt, sa le ia si sa stea cu ele pana venim noi de la munca.
Asta pana prin octombrie-noiembrie, cand o sa intru eu in concediu prenatal....si iarasi voi avea nevoie de bona, dar tot cu pauze.

Ideea e ca nu vreau neaparat o bona cu program fix. Credeti ca exista sanse sa gasesc asa ceva? Si daca nu, cam cat se plateste o bona / ora?

PS: si pentru ca tot nu v-am mai dat vesti despre noi, puteti trece si in dreptul nostru un carucior roz . Urmeaza, evident, inca o fata!

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

acum am ajuns acasa. la medic a fost totul bine. bb era asa dragut, dadea din maini si din picioruse. e si mai mare decat credeam. suntem in 11 sapt si 6 zile dupa ce vin din concediu, prin 1 sept o sa ma programez la TT.
sunt tare happy ca puiu mic e bine.
raul mi-a spus ca va trece abia prin sapt 16, deci mai am cam o luna.nu am interdictii la nimic in concediu. doar sa nu fac baie in apa termala sau foarte rece.
va pupi pe toate

Maria 11+

vine bb!


Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Eh Cherie cum sa nu se lase cu statuie, glumesti nu? Acum serios vorbind, nu stiu de unde am avut energie dar nu mi s-a parut un efort prea mare. Azi am lasat-o mai moale ca se pare ca se amana cu o saptamana, era oarecum logic ca e prea din scurt.
Eh, Diana, acum chiar ca te invidiez, ai stat 2 ani cu Ianca si acum stai tot doi ani, ce bine pentru copii vostri. Si mai e bine ca sunt si tratati egal, amandoi la fel, aceeasi perioada.
Micky, pai te tinem minte cum sa nu, nu esti tu cea cu copii facuti accidental . De fapt te tin minte de cand cu povestea celei de-a doua fete, uite supriza ca mai vine o printesa, sa fie tot frumoasa si sanatoasa ca surioarele ei!
Simona, ma bucur ca-i totul bine, acum mai ramane sa stai cumintica si sa vorbesti cu bb ca s-a terminat campionatul de fotbal. Bine ca ai intrat ca deja ne ingrijorasem. Si asa se pare ca de Ginye nu stie nimeni nimic.

Eh si uite vazand ca atatea mamici sunt acasa pentru ca au probleme cu colul, imi pica fisa, pai de aceea nu se controleza colul prin tarile vestice, nu cumva sa aibe prea multe mamici nevoie sa stea la pat, in capitalism industria trebuie sa mearga, nu? Vorba Dianei, o "fraiereala" mica, daca tine bine, daca nu tine, nu-i nimic se incadreaza in statistica lor, ca la un joc, mai stai o tura si o iei de la capat, suferinta parintilor nu se poate estima in cifre, se lasa deoparte. Mama ei de mentalitate .
Andreyutza, Alexa, am citit ca bebe reactioneaza la ciocolata. Eu dupa o noapte agitata ca bb n-a dormit cat am lucrat eu, nu am simtit nimic toata ziua, asa ca acum pe seara l-am gadilat putin la talpi si a inceput sa se intinda.


Pozele noastre, Poze minunea din burtica 23+ si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Otilia: Astaaa eraaaa! Si eu cautam explicatii si nu gaseam nicicum. Pai cine sa mai duca tara pe inalte culmi de glorie? Cunosc o persoana care a peirdut vreo 2 sarcini in decurs de 6 luni, dar pt. ca mai avea un copil deja, nu i-au dat nimic, ca, deh!, e selectia naturala. Nici n-au verificat-o de col. La munca cu noi!

Andy 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Asta seara am fost in Carefour ca sa fac ceva cumparaturi pt maine. Era coada la toate casele, asa ca m-am dus la casa prioritara gravide. Erau la coada vreo 6 barbati si o femeie. O tanti de la alta coada a zis sa intru in fata...s-au uitat toti la mine de parca vroiau sa ma stranga de gat. Asa ca am stat cuminte la coada. Ma intreb cati din cei 6 barbati erau gravizi sau handicapati???? Desi exista casa prioritara cosuri, se uitau la mine ca ce tupeu am sa ma asez cu carut plin la casa prioritara gravide.

==========
Corina 23+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput