PCOS (9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Gudinde te rog pune-ma si pe mine pe lista.

Persephonna, 23 de ani, tratament homeopat.

Multumesc mult.

La mine simptomele sunt urmatoarele: mentruatie intraziata (deobicei imi vine in ziua 36-38), dureri mari cand ar trebui sa ovulez(ma dor ovarele tare uneori nu pot sa stau jos de durere iar partea de jos a abdomenului este mai umflata in perioasa aceea), pilozitate dar nu mare, cosuri mai pronuntate pe spate .

Personal nu incerc sa fac BB si de asta nu prea scriu dar va urmaresc tot timpul, poate,poate anunta cineva tratamentul minune .

O intrebare am pentru voi: va dor ovarele tare? Ce luati pentru asta? Stiu ca fiecare persoana urmareste alt tratament recomandat de doctor, dar intreb ca poate cineva stie ce as putea sa iau pentru dureri.

PS: tratamentul homeopat inca nu da semne ca functioneaza.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui celiane

Fetele, am si eu o mare rugaminte la voi! Tocmai mi=am luat astazi analizele de TGP si TGO, dupa o luna de tratament cu metformin. Cert e ca sunt in limite, dar sunt mai mici decat inainte de tratament, cand aveam TGP=22 (limite 2-50) si TGO=20 (limite 2-50). Acum am TGP=11 SI TGO=17.E de rau? am incercat sa o sun pe doamna doctor , dar nu raspunde, probabil e in vacanta dar o sa mai incerc. Va pup si poate ma lamuriti si pe mine


E de bine!

Important este sa nu creasca transaminazele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Salut...Am facut in seara aceasta un test de sarcina si a iesit pozitiv...nu prea imi vine sa cred...voi face dimineata altul...dar sunt si putin ingrijorata ca am luat si o pastila de bilichol care nu este recomandat in sarcina...acum nici nu stiu ce imi doresc...astept dimineata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui margabadea

Buna, fetelor

Ma alatur si eu celor care sufera de ovare polichistice.
Povestea este lunga, insa voi scrie doare despre ultimele analize cu rugamintea de a-mi soune si mie ce tratament naturist sa fac in paralel cu ce mi-a prescris deja doamna doctor.
Asadar, pentru analize avem urmatoarele valori:
- HDL colesterol: 27
- TGP: 38
- TGO: 16
- Colesterol total: 163
- glucoza serica:85
- lipide totale:940
- trigliceride: 483

- acid uric: 5.8
- TPO: 0.33
- estradiol: 101
- testosteron: 1.33
- LH: 9.02
- GH (hormon crestere): 0.068
- igf-1: 169
- DHEAS: 470.9- Prolactina: 15.07
- FSH: 3.95
- TSH: 1.26
- Insulina: 20.4

Valorile bolduite sunt cele mai mari sau mai mici decat valorile normale.
In prezent, sunt pe tratament de cateva zile cu Siofor (metformin) si as vrea sa incerc in paralel si un tratament naturist, insa nu vreau sa-mi dau organismul peste cap definitiv.
De aceea, va rog sa-mi spuneti , daca stiti, ce as putea sa iau naturist, ca sa am ceva rezultate.

Va multumesc din suflet.

Marga


margabadea,

Bine ai venit printre noi! Si iti spun asta nu pt ca ar fi vreo bucurie sa ai PCOS, din contra Doamne fereste la oricine, dar daca tot ai acest sindrom ajuta sa mai cunosti persoane care sufera de aceeasi boala, cu care te poti sfatui si vorbi asa cum, din pacate, este uneori dificil in viata non-virtuala.

Trecand la analizele tale: mai poti sa bolduiesti testosteronul (1.33 este mult) si insulina chiar daca intra (la limita) in intervalul de normalitate. Insulina 20 este mult!
De asemenea, daca analizele sunt facute in z2, raportul LH/FSH ar trebui sa fie 1. In cazul tau este 2.28 - indicator clar de PCOS.

In legatura cu tratamenyul naturist: bun pt PCOS este Vitexul.
Dar sfatul meu ar fi sa mai astepti un pic. Daca tocmai te-ai apucat de tratamentul alopat (Siofor) mai lasa un pic organismul sa se obijnuiasca, nu veni cu inca ceva nou atat de repede.


elenaraluca,
Ma tem ca nu ma prea pricep la temperaturi.
Dar daca iti intarzie ciclul, ai facut vreun test de sarcina?

Lai ai PM.

Persephonna si tie iti doresc bun venit si te-am trecut pe listuta.
Eu personal tin un tratament homeopat in paralel cu tratamentul alopat. Nici la mine in acest moment nu se pune problema de bb, ci de tinere sub control a sindromului. Si este foarte important sa reusim acest lucru: pt noi, pt implicatiile pe termen lung ale sindromului si inclusiv pt momentul in care partea de infertilitate va deveni prioritatea nr 1, avand in plan bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adrriana

Salut...Am facut in seara aceasta un test de sarcina si a iesit pozitiv...nu prea imi vine sa cred...voi face dimineata altul...dar sunt si putin ingrijorata ca am luat si o pastila de bilichol care nu este recomandat in sarcina...acum nici nu stiu ce imi doresc...astept dimineata...

Adriana


Adriana,

Felicitariiiiiii!!!!!!!
Ce bucurie!
Sa-mi spui cand vrei sa te trec pe listuta ca nici nu sti cum ma manaca degetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Nici mie nu imi vine sa cred...Avand SOP si uter retrovers,imi este greu sa cred ca sunt insarcinata...Poate a fost un test fals...Dimineata voi face altul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Am facut un nou test in dimineata aceasta si au aparut 2 liniute din prima...Parca tot nu-mi vine sa cred...Voi mai incerca si alt test,alt model...Gudinde,nu ma trece inca pe listuta,vreau sa fiu sigura....Nu prea imi vine sa cred ca am ramas insarcinata natural avand SOP si uter retrovers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Adrriana ce veste minunata!Draga mea poti ramane insarcinata si in conditiile astea.Faptul ca ai doua teste pozitive rezultatul e clar.Sa stii ca exista doar teste fals negative.Mergi si fa un test de sange, e in jur de 30 Roni, decat sa dai pe un test de urina bun tot cam atat.Ai putea sa te orientezi in functie de valoarea analizei in ce saptamana esti.Suntem alaturi de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

Buna fetelor,

Va salut pe toate si va doresc sanatate multa.
persephonna
Eu pentru dureri de ovare folosesc antiinflamatoare: supozitoare cu indometacin si N0-Spa tablete.

Va pup. Gala






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Gudinde, multumesc din suflet pentru raspuns.
Atunci mai astept cu tratamentul naturist.....
Analizele nu sunt facute in z2 de ciclu....
Oricum, prima mea grija este sa scad nivelul trigliceridelor....l-am avut aproape de 600 in iulie, si asta datorita administrarii de anticonceptionale.
De indata ce am renunta la ele, mi-au scazut trigliceridele.
Tin si regim, fac su sport regulat, sper sa reusesc.

Adriana, FELICITARI! Sigur esti insarcinata; nu putea sa iasa testul pozitiv de mai multe ori. Bravo!!!

Cu drag,

Marga

Mergi la inceput