PCOS (9)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Gudinde, multumesc mult!

Adriana, felicitari! Ce veste minunata

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui margabadea

Gudinde, multumesc din suflet pentru raspuns.
Atunci mai astept cu tratamentul naturist.....
Analizele nu sunt facute in z2 de ciclu....
Oricum, prima mea grija este sa scad nivelul trigliceridelor....l-am avut aproape de 600 in iulie, si asta datorita administrarii de anticonceptionale.
De indata ce am renunta la ele, mi-au scazut trigliceridele.
Tin si regim, fac su sport regulat, sper sa reusesc.

Adriana, FELICITARI! Sigur esti insarcinata; nu putea sa iasa testul pozitiv de mai multe ori. Bravo!!!

Cu drag,

Marga


Daca analizele nu au fost facute in z2 sau 3, nu putem vorbi de raportul LH/FSH.

In privinta trigliceridelor: cu regim, sport si metformin va scadea rezistenta la insulina si si trigliceridele. Hiperinsulinemia este asociata in timp cu dislipidemii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Adriana felicitari,sa ai o sarcina usoara si sa ne tragi dupa tine cat mai repede!
Mie nu mi-a venit ciclu nici azi,sanii s-au umflat si sunt putin durerosi,nu ca atunci cand imi vine cm dar dor putin la atingere.test nu vreau sa imi fac pt ca mi-e teama de inca unul negativ.Intrebarea mea ar fi:avand in vedere ca ovulatia se produce cu 14 zile inainte de ciclu ,daca am ovulatie mai tarziu adica prin ziua 23-24 si ciclul trebuie sa intarzie 14 zile????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

Citat:
citat din mesajul lui margabadea

Gudinde, multumesc din suflet pentru raspuns.
Atunci mai astept cu tratamentul naturist.....
Analizele nu sunt facute in z2 de ciclu....
Oricum, prima mea grija este sa scad nivelul trigliceridelor....l-am avut aproape de 600 in iulie, si asta datorita administrarii de anticonceptionale.
De indata ce am renunta la ele, mi-au scazut trigliceridele.
Tin si regim, fac su sport regulat, sper sa reusesc.

Adriana, FELICITARI! Sigur esti insarcinata; nu putea sa iasa testul pozitiv de mai multe ori. Bravo!!!

Cu drag,

Marga


Daca analizele nu au fost facute in z2 sau 3, nu putem vorbi de raportul LH/FSH.

In privinta trigliceridelor: cu regim, sport si metformin va scadea rezistenta la insulina si si trigliceridele. Hiperinsulinemia este asociata in timp cu dislipidemii.



Buna dimineata,

Deci pot sa stau linistita in ceea ce priveste nivelul trigliceridelor, ca va scadea cu tratamentul pe care il am de la medic si restul. (sport + regim) Pfiu!

Multumesc din suflet!

Marga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Of!
Acum mi-a iesit si rezultatul la HbA1C, adica hemoglobina glicozilata....valoarea este 5.2%.
Non-diabetici: 3-6%
diabetici: 6-8%

Asta inseamna ca sunt aproape de diabet?:((

Multumesc.

Marga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Citat:

Persephonna si tie iti doresc bun venit si te-am trecut pe listuta.
Eu personal tin un tratament homeopat in paralel cu tratamentul alopat. Nici la mine in acest moment nu se pune problema de bb, ci de tinere sub control a sindromului. Si este foarte important sa reusim acest lucru: pt noi, pt implicatiile pe termen lung ale sindromului si inclusiv pt momentul in care partea de infertilitate va deveni prioritatea nr 1, avand in plan bb.


Sincer imi este teama cand o sa vina momentul potrivit sa incerc sa fac un bb...o vad pe nasa mea care se chinuie de 2 ani si jumatate sa faca bb si, care ca si mine a avut PCOS. Spun ca a avut, pt ca in urma cu cateva luni a urmat un tratament homeopat si acum dupa un nou set de analize nu ar mai avea problema asta. Sper din tot sufletul ca sa fie ceva de durata si sa nu reaparta..... Si sper din tot sufletul sa ramana insarcinata.

Este ff greu sa ii mai zic ceva cand vad cat se chinue si cat de greu ii este.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adrriana

Am facut un nou test in dimineata aceasta si au aparut 2 liniute din prima...Parca tot nu-mi vine sa cred...Voi mai incerca si alt test,alt model...Gudinde,nu ma trece inca pe listuta,vreau sa fiu sigura....Nu prea imi vine sa cred ca am ramas insarcinata natural avand SOP si uter retrovers

Adriana


Mai vrem astfel de vesti. Se pare ca minuni inca mai exista. Adrriana felicitari si speram sa ne mai scri ce se intampla in urmatoarele minunate 40 de saptamani.

Felicitari inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tracy spune:

Buna fetelor,

uite nu v-am citit de cateva zile si ce veste buna ma asteapta!
Adrriana, daca ti-a iesit testul de 2 ori pozitiv, din care un test nu era facut din prima urina, eu cred ca nu mai incape nici un dubiu!!! FELICITARI!!!

Am si eu o veste buna, dupa 2 ani si 3 luni de asteptari, din care 8 luni au trecut cu tratament de metfromina, luni dimineata testul de sarcina pe care l-am facut s-a pozitivat. Inca nu-mi vine sa cred... astept sa vada si ginecologul sarcina si atunci o sa pot sa cred ca este adevarat. M-am gandit sa ma duc la medic in 2 septembrie, deoarece pana atunci sarcina sigur o sa fie vizibila la eco.

elenaraluca, eu te sfatuiesc sa iei in continuare temperatura bazala daca nu vrei sa faci inca un test de sarcina, si pana cand TB este peste 36.7 (inclusiv) esti in regula. Daca cobora sub aceasta valoare, probabil o sa-ti vina in ziua aceea ciclul. In cazul in care temperatura ramane peste 36.7 timp de 2 saptamani (14 zile) poti sa faci un test de sarcina! Tine-ne la curent. In ce zi esti acum?

Gudinde, am sa te rog sa ma treci pe cealalta listuta numai dupa ce sarcina este confirmata de un ginecolog. Va mai tin la curent.
Cu tine ce se mai intampla? Dai foarte multe sfaturi aici pe forum, dar desptre tine nu prea scri... cum mai e la lucru, ziceai mai demult ca esti foarte aglomerata, te-ai mai eliberat de atunci?

margabadea, e bine ca ai inceput tratamentul cu metformina, scriai ca faci si miscare si ti si dieta. Asta e foarte bine. Eu pe langa Siofor am mai baut ceaiuri, in prima parte a ciclului am baut in fiecare dimineata o cana de ceai din coada soricelului, in jurul ovulatiei m-am lasat de ceai, iar cand eram convinsa ca am trecut de ovulatie am baut ceai de cretisoara. Ovulatia am incercat sa o determin cu ajutorul temperaturii bazale. Eu am citit pe net ca ceaiul de coada soricelului ajuta ovulatia, iar ceaiul de cretisoara are continut de progesteron.

Va pup pe toate , sunt foarte fericita si astept vizita la ginecolog pt. o confirmare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tracy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara20

buna,
fetelor stiti ceva de homeopat adriana vlad din deva?eu am sunat astazi si am vorbit cu o asistenta de a ei si i-am spus ce probleme am si dr o sa-mi faca o schema de tratment si o sa-mi trimita produsele prin posta!am citit pe net ca dansa face niste ovule "ovule superforte" care sunt ffffff bune si mai prepara ceva f bun pt imunitate!
am gasit pe net dr s-a apucat de aceasta meserie pt ca a avut si ea probleme cu infertilitatea!
daca a facut cineva tratamente cu produse facute de ea sa ne spuna si noua!






Lara, Am auzit de doamna din Deva lucruri bune. Am si o cunostinta care a urmat tratamentul pt. ca avea 2 chisturi pe ovare. Pe ovarul stang i s-a resorbit tot chistul iar pe dreptul i s-a reserbit dar nu tot. ideea e ca se simte mult mai bine. Tratamentul e cu ovule superforte 20 buc, de care ziceai si tu, ceai favisan ceva pt aparatul uro-genital, unguent galbenele. Pe link-ul de mai jos este un interviu chiar cu tipa asta care a facut ovulele.

http://www.euro-piata.ro/Monden/Cosmetica/Visul-de-a-deveni-mama-indeplinit-cu-ajutorul-naturii/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Bine v-am regasit dragele mele!
Imi pare rau ca am lipsit atata timp dar ultimile 9 luni au fost cele mai frumoase dar si cele mai grele pt mine. In plus, am fost la servici pana cu o zi inainte de a naste, iar seara nu mai aveam energie pt nimic.
Vad ca a crescut considerabil listuta... Imi pare rau ca tot mai multe ducem aceeasi lupta, dar pe de alta parte ma bucur ca ne-am gasit!

Gudinde, psj , denisa imi era dor de sfaturile voastre! Vad ca ati ramas la fel de saritoare si de inimoase!
Gudinde multumesc pt pm! Vad ca Tracy si-a implinit deja visul si Adriana... Felicitari fetelor! Sarcini usoare si bebelusi sanatosi!
Am mult de recuperat din urma, sper sa reusesc zilele astea. Mi-e groaza de urmatorul set de analize dar sunt si curioasa sa vad in cel fel a influentat sarcina evolutia sindromului.
Pilozitatea e tot pe pozitii, colesterolul a fost mare pe toata perioada sarcinii, m-am si ingrasat 20 kg, la restul nici nu vreau sa ma gandesc...
Vorbeati mai demult despre Finasterida. Este eficienta in tratamentul pilozotatii? Gudinde parca tu ai luat sau ma insel?

Offff s-a trezit ariciul! Am fugit dar promit sa intru mai des!

Multa sanatate tuturor!




Carissma - mamica fercita lui Sara Maria

Mergi la inceput