PCOS (9)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Buna din nou,

Imi raspunde si mie cinea la intrebarea legata de valoarea analizei HbA1C, va rog?

Multumesc.

Marga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Salutare fetelor.
Eu tocmai m-am intors din concediu si nu mi-a venit sa cred cand am citit vestile bune- adrriana & tracy FELICITARIIIII

Eu fac 1 luna de cand am inceput trat cu siofor
Utrogestanul nu l-am mai luat- ma gandeam ca poate imi vine natural - dar se pare ca nu .
Cura de slabire- pauza in concediu
O voi incepe de saptamana viitoare- caci tb sa slabesc 10 kg - altfel nu ma primeste dr. la consult.

Parca mi-a mai crescut moralul cand am vazut ca sunt reusite- sper sa se intample si la mine minunea mica.





Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Elly_me, vad ca si tu ai tratament cu siofor.
Imi poti spune exact pentru ce ti l-a dat si pentru cat timp? De asemenea, ce analize ti-a cerut medicul sa faci?

Multumesc.

Marga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Tracy,ieri aveam temperatura 36 cu 9 si azi era 37.azi pe la ora 1 cand am mers la toaleta am vazut pe hartia igienica o pata rosiatica spre maro ,am crezut ca mi-a venit ciclu dar pana acum nu mi-a mai venit nici o picatura,nici burta nu ma doare ca atunci cand mi-ar venii in schimb ma doare mijlocul.
voi ati mai patit asa pana acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

elenaraluca, eu am patit asa ceva acum 9luni, in ziua cand trebuia sa-mi vina menstruatia am avut doar cateva pete si sanii super umflati,am mai stat o zi, tot o mica pata si a doua zi dupa care am dat fuga la farmacie si surpriza, am avut II (din pacate sarcina am pierdut-o ),daca inca nu curge nimic serios nici a doua zi da fuguta la farmacie ca s-ar putea sa fie cu ochisori.
Multa bafta

ganesha http://mt.lilypie.com/peJRp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

margabadea
Trigliceridele ar trebui sa scada, cel putin la mine asa s-a intamplat si iti doresc sa fie si la tine la fel. Daca nu va fi asa, impreuna cu dr veti stabili calea de tratament cea mai potrivita. Dar nu e bine sa punem carul in fata boilor. Un pic de optimism ca va fi bine si rabdareeeeeee!!!!
Vad ca la asta trebuie sa lucrezi un pic. Este un sindrom la care rezultatele se obtin in timp si depinde f mult de cum reactioneaza organismul pacientului.
De ex: Eu am reactionat f bine la metformin, dar exista chiar si pe acest topic, fete care nu au reactionat la fel de bine ca mine, fete carora nu le-a scazut DHEA-S, testosteronul si li s-a prescris dexamethasone. La fel cu finasterida pt hirsutism. Eu am reactionat f bine, dar exista persoane care nu au reactionat la fel de bine.
In legatura cu hemoglobina glicozilata: 5.2% nu este o valoare de speriat, ci cel mult de atentie si asta fiind coroborata cu rezistenta la insulina existenta si gandindu-ne la efectele acesteia pe termen lung. Sigur la o persoana tanara ar fi bine sa fie mai mica, dar avand in vedere rezistenta la insulina pe care o ai, valoarea destul de mare a insulinei care ti-a iesit era intr-un fel de asteptat sa nu-ti iasa o HbA1C de 4.
Oricum, cu miscare, regim, scaderea rezistentei la insulina, in cateva luni cred ca o sa-ti scada.
Daca eu as avea analizele tale, nu de hemoglomina glicozilata m-as lega cu prioritate, dar astea sunt deja detalii pe care ar trebui sa le discuti cu dr, care cunoscandu-ti toate analizele, istoricul, cazul iti poate raspunde cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Buna...Am tot facut teste de sarcina ...Am facut 5 si toate pozitive...Joi merg la ecograf...Va tin la curent...Gudinde,am vazut ca eram trecuta cu tratament metformin,dar eu renuntasem la el de vreo 2 luni cred...Luasem metformin doar o luna,dar ma durea ficatul de la el...Asa ca in cazul meu,nu pot spune ca metforminul a avut succes...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

persephonna,
Eu iti doresc tot binele din lume si nasei tale la fel. Ma bucur ca analizele ei sunt mult mai bune.
Dar sa sti ca PCOS-ul este un sindrom in care nu putem vorbi de vindecare, ci doar de tinerea sub control.

Tracy
Felicitari!!!!!!!!!
Asta da veste buna!

Despre mine nu sunt prea multe de spus, sau nu prea multe care ar interesa marea majoritate. Eu ma lupt din greu cu insulina. E o lupta tare grea si uneori simt ca fac un pas inainte si doi inapoi.

carissma,
Sa-ti traiasca bebelina, sa fie sanatoasa si voioasa!
Tie iti doresc multa sanatate si ma bucur ca ai mai intrat pe la noi si nu ne-ai uitat. Parca ieri ne anuntai vestea cea mare

Adrriana,
Exact ce-i spuneam Margai. Depinde de caz. La mine a functionat perfect met-ul, la alte fete de pe topic nu tocmai.
La fel si cu finasterida.
De asta este f importanta relatia cu medicul curant care sa adapteze tratamentul in functie de cum reactioneaza fiecare organism. In fond nu exista boli, ci bolnavi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Tracy, felicitari pentru cele doua liniute! Ce frumos :-) Sa dea Doamne-Doamne sa fie totul super-bine, bebe sa stea cumintel in burtik 9 luni si apoi sa-l ai in brate frumos si sanatos!

Carisma, felicitari pentru minunea Sara Maria! Mai povesteste-ne de ea!

Mie mi-a venit azi, in sfarsit, prima menstruatie normala dupa ce am renuntat la anticonceptionale (3 luni). Sunt bucuroasa, desi noi incercam pentru bebe, de fapt tocmai de asta, ca da semne si organismul meu sa se mai echilibreze cat de cat.

Elenaraluca, eu am patit asa luna trecuta. Nu stiu ce a fost. Luna asta vad ca e menstruatie normala.

Eu iau Siofor de 2 luni. Elly_me, eu cred ca trebuie sa mai ai rabdare, 1 luna cred ca e prea putin ca sa-ti dai seama daca Sioforul (metforminul) functioneaza sau nu (dar sigur ca cel mai bine e sa intrebi medicul daca e cazul sa declansezi menstruatia sau e ok sa astepti sa vina natural).



Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Buna dimineata,

Gudinde, multumesc inca o data pentru lamuriri.
Ma voi inarma cu mai milta rabdare, avand in vedere si faptul ca nu ne dorim in momentul asta un copil, ci abia la anul pe vremea asta vom purcede la treaba.

Va tin la curent.

Multumesc.

Marga

Mergi la inceput