PCOS (9)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

multumesc pt raspuns celiane, am citit toate cele 9 capitole de aceea m-am hotarat sa intru si eu, mi-am facut si analize care clar arata ca am pcos, numai ca vroiam sa stiu daca doar cu metformin trec chisturile sau trebuie sa mai iau si altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celiane spune:

buna marijan90, si eu fac tratament doar cu metformin si farcovit, un complex de vitamina B si hepatoprotector; sincer , banuiesc ca daca doctorita mi-a dat doar atat, cred ca este suficient, dar depinde de fiecare organism in parte. te pup si spor la lupta1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

mersi,si sper sa am rabdare, deoarece ma ingrozeste pcos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

gudinde, vreau sa ma treci si pe mine pe lista. Iata povestea mea:
Am 31 ani, tratament metformin, omega 3, acid folic. Sunt diagnosticata cu pcos de la 24 ani si singurul tratament(daca pot sa ii spun asa) au fost ACO. Acum numai vreau sa iau si noroc ca v-am descoperit pe voi si am vazut ca metformin este bun pt noi.
Pot sa spun ca nu am probleme cu greutatea, 1,60 si 55 kg, acnee am avut f.pronuntata in urma cu cativa ani dar de la diane mi-a trecut si acum mai am doar pe barbie, pilozitatea este in conditii normale dar eu sunt si brunetica si se vede mai pronuntata, caderea parului in ultima perioada vad ca este cam mare si ma cam sperie, nu cumva sa raman fara par, deoarece am mai avut perioade de caderea parului si nu prea mai am foarte mult par. Cam atat despre mine, sper sa gasesc in voi un sprijin deoarece in ultima perioada m-am inchis f mult in mine, nu mai am chef de nimic, nu mai pot sa rad cu pofta cum radeam pana acum, in fine asta e. Ma scuzati ca am scris atat dar simt ca doar voi ma puteti intelege

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Buna seara tuturor!

Eu in perioada asta intru mai rar pe forum caci inafara de servici mai am si niste cursuri de psihologie la care m-am inscris. Asta nu inseamna ca nu m-am gandit la voi! Imi sunteti toate fffffff dragi!

codru23,
Insulina este f buna, dar avand in vedere dupa cat timp a ajuns la laborator ....
Adica daca asta e valoarea ta reala este splendida, dar oare chiar este?
In rest cu kg cum stai? Eu sunt intr-o stagnare de-mi vine sa urlu
Ai reusit sa dai de kir?

Ooooooooo ... lume noua!
marijan90,
Bine ai venit!
Am mai zis eu ... daca se poate ura asa ceva. Dar daca tot suferi de PCOS eu zic ca-i bine sa gasesti un grup care trece prin acelesi probleme. Sper sa gasesti in capitolele scrise o parte din raspunsurile cautate.
Eu despre ACO am o parere f proasta. Mi-am tot spus-o pe forum. Si eu am luat Diane 35 timp de 2 ani. Dar trebuie sa recunosc ca in caz de chist te pot scapa de operatie.
Pt chistulete mai mici, pe mine metforminul m-a ajutat. Dar, si este un mare dar: partea cu ajutorul metforminului este cam cum ziceam mai sus la capitolul slabit. Metforminul propriu-zis nu e medicament de slabit, ci indirect prin actiunea pe care o are asupra insulinei ajuta la scaderea in greutate. Cam asa e si cu chisturile. Metforminul propriu-zis nu este tratament pt scapat de chisturi ovariene mici. Ci indirect, IN TIMP, actionand pe cauza PCOS si stabilizand un pic sindromul, se curata ovarele. Cel putin asa a fost la mine. Dar repet:
- in timp;
- chisturi mici;
- la mine.
Adica, nu la toate persoanele are acelasi efect. Trebuie sa recunosc ca la acest capitol am avut noroc. In plus, eu iau metformin de cativa ani.
Nici ACO care sunt pt asa ceva nu au rata de succes 100%, deci in nici un caz nu este realist sa se astepte de la metformin, care actioneaza indirect sa aiba efect garantat.
Dar, impreuna cu medicul trebuie cautate si gasite solutii pt chisturi caci nu poti lua ACO la infinit, iar metforminul este tratamentul pt PCOS la nivel international. Este bine ca ai gasit un medic care prescrie metformin. Din pacate, asa cum prea bine sti, multi prescriu automat ACO. Insa, trebuie sa ai rabdare. 10 zile inseamna foarte putin.

celiane,
Nu stiu ce sa-ti spun. La mine metforminul nu a avut niciodata astfel de efecte negative asupra CM.

marijan90,
PCOS-ul nu trebuie sa te ingrozeasca. Este o boala cronica, serioasa pe care trebuie sa incepi sa o intelegi si sa-i acorzi respectul cuvenit. Dar trebuie sa lupti, sa inveti sa traiesti cu PCOS.
Te-am trecut pe listuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

mersi mult Gudinde. As mai avea o intrebare daca s-a confruntat cineva cu asa ceva. Si luna trecuta si luna asta am vazut ca in ziua 10 am avut niste scurgeri maronii, care au durat 3-4 zile. Prima luna am crezut ca este de la ovulatie, dar cand am vazut ca si luna asta au aparut exact in ziua 10 am inceput sa ma sperii. Ce se intampla cu mine, oare? Poate sa ma lamureasca cineva? Va multumesc ca existati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

buna ziua tuturor!in sfarsit am reusit sa intru dupa o lunga perioada(spre rusinea mea).probleme profesionale!insa am o veste buna ,pentru fetele mai vechi care-si mai amintesc de mine:sunt insarcinata,am 7 saptamanii si sapt. viitoare merg la control.cum am aflat ca sunt insarcinata am intrerupt metforminul si am inceput cu utrogestan 6cp pe zi in 3 prize(eu am pierdut 2 sarcinii pt. ca nu am luat tratament de susutinere din necunostiinta de cauza).
va doresc multa sanatate si multa rabdare !o sa vedeti ca o sa invingeti "boala".
v-am pupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

FELICITARIII!!!!
Sarcina usoara

Cat timp ai facut tratament cu metformin??
Ce concentratie - cate pe zi??






Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Felicitari, sa ai o sarcina cat mai usoara si un BB sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Fetelor, ce faceti? Ne-ati abandonat? De ce nu mai intrati

Mergi la inceput