PCOS (9)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bia1908 spune:

Buna fetelor nu am intrat niciodata pe acest forum, dar vreau sa va povestesc prin ce-am trecut eu anul acesta. In luna decembrie 2007 am avut o intarziere de cm, dupa care dozarile hormonale au iesit rau de tot. In urma unui consult ginecologic si a dozarilor hormonale repetate medicii mi-au pus dg. de PCOS si am inceput in lna mai tratamentul cu methformin. Duminica am fost la ginecolog si la eco. nu se mai vedea nimic decat fatul ca luna aceasta m avut ovulatie si un uter pregatit de sarcina. Doza de metformin e de 2 ori pe zi tratament pe care va trebui sa-l continui pana raman insarcinata. Asa ca nu vapierdeti rabdarea. Va doresc multa sanatate la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:


Marijan- eu sunt aici prezenta - dar nu stiu ce sa scriu.
Fac tratament cu Metformin 850 mg in continuare- dar am injumatatit doza- deoarece nu ma simteam deloc bine.
Asa ca iau o pastila pe zi.

Sunt curioasa ce concentratie si ce cantitate a luat Avdoral pe zi.
Si cat timp a urmat trat. cu Metformin

Sper sa ne spuna si noua "secretul".




Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Dragele mele,

Revin cu niste rezultate la analizele pe care le-am facut de curand.
As ruga-o pe gudinde sa ma ajute la interpretarea lor si c-un sfat.
Asadar, redau rezultatul analizelor facute acum 1 luna si a celor facute acum 1 zi:

Analize efectuate in data de 15.08:
HDL Colesterol: 27
TGP: 38
TGO: 16
TRIGLICERIDE:483
ACID URIC: 5.8
GLUCOZA SERICA: 85
INSULINA: 20.4

Analize efectuate in data de 16.09:
HDL Colesterol: 22
TGP: 25
TGO: 21
TRIGLICERIDE:703
ACID URIC: 6.4
GLUCOZA SERICA: 84
CREATININA SERICA: 0.8
INSULINA: 11.8


Asadar, HDL-ul scade incontinuu, iar trigliceridele cresc incontinuu.
Tratamentul inceput acum o luna la recomandarea medicului este cu Siofor; nu mai iau anticonceptonale din luna iulie a acestui an.

Sunt disperata; efectiv nu stiu ce sa mai fac....nu spun ca nu am incredere in dna Bajenaru, sub indrumarea careia sunt acum, insa am sentimentul ca se fac experimente pe mine, adica nici un doctor nu merge la tinta c-un tratament. Toti incearca.....

Astept parerea lui gudinde ref. la aceste rezultate si incurajarile voatre, fetelor....

Sunt daramata tare.....:((
Si de lunea asta am o vajaiala continua in cap....ori mi-a crescut ori mi-a scazut tensiunea....ma duc sa mi-o iau....

va pup pe toate!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Marga- mie mi-au ramas ochii la trigliceride
wauuuuuuuuuuuuuuuuuu
!!! Ai mare grija- din cate stiu eu trigliceridele sunt grasimi care se depun pe interiorul vaselor de sange.
Cu cat sunt mai mari riscul unui atac cerebral/cardio-vascular creste.
Iar la tine sunt fff mari.

Sotul meu a avut trigliceride mari- 400- a facut tratament cu Lipanthyl Supra 160mg (1cp/zi) , a tinut regim: a mancat fff mult peste, grapefruit .. si a luat si omega 3 1 luna- si i-au mai scazut.

De cateva luni nu mai tine regim si nu mai ia nici trat- si nu stiu cum mai sta.
O sa se duca sa-si refaca analizele.

Asa ca Lipanthylul a fost ff bun.
Incearca sa mananci fffff mult peste, carne de curcan fript/fiert, legume si fructe.

NU manca- icre, margarina, unt, pateu, grasimi animale.

La restul analizelor nu prea ma pricep.
Oare este ok sa-ti scada insulina sub tratament cu metformin??
Nu stiu.




Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Citat:
citat din mesajul lui elly_me

Marga- mie mi-au ramas ochii la trigliceride
wauuuuuuuuuuuuuuuuuu
!!! Ai mare grija- din cate stiu eu trigliceridele sunt grasimi care se depun pe interiorul vaselor de sange.
Cu cat sunt mai mari riscul unui atac cerebral/cardio-vascular creste.
Iar la tine sunt fff mari.

Sotul meu a avut trigliceride mari- 400- a facut tratament cu Lipanthyl Supra 160mg (1cp/zi) , a tinut regim: a mancat fff mult peste, grapefruit .. si a luat si omega 3 1 luna- si i-au mai scazut.

De cateva luni nu mai tine regim si nu mai ia nici trat- si nu stiu cum mai sta.
O sa se duca sa-si refaca analizele.

Asa ca Lipanthylul a fost ff bun.
Incearca sa mananci fffff mult peste, carne de curcan fript/fiert, legume si fructe.

NU manca- icre, margarina, unt, pateu, grasimi animale.

La restul analizelor nu prea ma pricep.
Oare este ok sa-ti scada insulina sub tratament cu metformin??
Nu stiu.




Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png


offff

regim alimentar tin de luni bune....fara grasimi, gref imi fac suc si beau in fiecare seara aproape, fac si sport, alerg pe stadion......deci nu stiu ce sa mai zic.....
o sa incerc sa iau si Lipanthyl Supra , dar nu stiu daca sa intreb doctorul inainte sa fac asta. M-am interesat si acest medicament se elibereaza si fara prescriptie....
In ceea ce priveste pastilele, eu sunt mai ciudatica...le mestec pe toate, iar omega 3 cred ca-i uleioasa....si-mi va fi fff. greu s-o iau...dar ma voi stradui....

Cred ca sioforul mi-a fost dat sa scada insulina, care era cam mare....si a scazut, este adevarat, dar nu inteleg de ce au crescut asa de muuult trigliceridele......si de ce scade incontinuu HDL-ul...
Maine dimineata oricum ma infiintez la medic la usa...
Imi este f. frica de aceste valori imense ale trigliceridelor....si , dupa cum spuneam, de 1 saptamana am si o durere de cap cu vajaiala asa....care ma inspaimanta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

stie cineva care este motivul pentru care scade nivelul HDL -ului??

Va rog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:


Despre HDL nu stiu nimik- nu stiu ce sa-ti spun.
O sa intre gudinde si cred ca o sa-ti dea mai multe info.





Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Elly_me, multumesc.

O seara buna!

marga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

buna marga nu te ingrijora f. tare ca exista tratament pentru trigliceride si o sa iti scada, si eu stiu ca pt trigliceride si colesterol(asa are sotul meu) i-a liphantyl si preductal, dar cel mai bineeste sa vb cu doctorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

elly_me si eu sunt curioasa sa vad ce doza a luat advoral si cate luni. Si eu tot o pastila de metformin 850 iau pe zi. Elly_me te intreb si pe tine daca te-ai confruntat vreodata cu ce ma confrunt eu de doua luni: in ziua 10 am niste scurgeri maronii care tin 3-4 zile. Stii de la ce poate fi? Prima oara am crezut ca este de la ovulatie, dar si luna a doua a fost la fel si nici urma de ovulatie.
Nu stiu ce sa mai fac ca m-am saturat sa lupt cu pcos-ul asta

Mergi la inceput