PCOS (9)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

codru,
Ce e aia in valori normale? Cifra? Care e cifra?
De ex: 103 e in valori normale, dar in contextul dat e f mult!

La insulina ce sa mai vorbesc! Chestia cu se incadreaza in limitele normale ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

codru,
Ce e aia in valori normale? Cifra? Care e cifra?
De ex: 103 e in valori normale, dar in contextul dat e f mult!

La insulina ce sa mai vorbesc! Chestia cu se incadreaza in limitele normale ...
normal ca am intrebat valoarea, dar nu a vrut sa o comunice telefonic si mi-a raspuns raspicat si deranjata de intrebare ca o voi afla maine dimineata sau sa merg sa ridic personal rezultatul (nu am reusit sa plec de la birou in timp util sa mai prind deschis)
am mai avut dubii in legatura cu acuratetea unor rezultate de la ei...si zic ca sunt cei mai precisi in zona...
ufff, sunt furioasa pentru ca poate neglijenta unora se pot face greseli
cand merg in Ungaria voi repeta analizele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

gudinde,
ma gandeam acum daca nu cumva hidrocortizonul pe care il iau eu fiind un glucocorticoid, ar putea modifica rezultatul testului de toleranta la glucoza
te rog sa ma ierti daca e o prostie ce intreb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

inteleg acum de ce spuineai gudinde ca in urma corticoterapiei s-a inrautatit rezistenta ta la insulina, am citit acum despre legatura dintre cortisol si insulina
hai ca mi-am raspuns singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

codru23,

Sorry, dar ieri nu mai eram pe site cand ai postat intrebarea.
Eiiiii? Cum au iesit insulina si glicemia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

buna dimineata
gudinde, a jeune glicemie 90 si insulina 5.9; testul de toleranta nu l-am mai facut pentru ca mi-am dat seama ca tratamentul cu cortizol imi influenteaza rezultatul (lucru pe care mi l-a spus si medivul de la laborator)
astept sa merg in Ungaria si voi repeta analizele acolo, fireste la indrumarea medicului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Buna fetelor, ma inscriu si eu aici deoarece am si eu PCOS. De la varsta de 24 ani am fost diagnosticata cu ovare polichistice si singurul tratament care mi l-au dat a fost ACO (diane). Am luat 6 ani de zile cu mici perioade de repaus, dupa care anul trecut in august le-am intrerupt, deoarece vroiam sa ma pregatesc pt BB. In mai anul asta am fost la dr si mi-a spus ca nu mi-au trecut chisturile de pe ovar mi-a mai dat 2 luni diane, le-am terminat in august, am fost la monitorizari, ovulatie nu am avut si mi-au spus ca ar trebui sa mai iau ACO ca sa ma curat de chisturi. Nu mai vreau ACO si am fost la alt dr. care mi-a dat sa iau metformin. Am inceput sa iau de 10 zile. Intrebarea mea este poti sa te cureti de chisturi de la metformin sau trebuie sa iau iarasi ACO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celiane spune:

buna fetelor..apelez din nou la experienta voastra pentru ca sunt putin speriata..ma bucurasem ca mi-a venit menstra la 29 de zile, dar problema e ca m-a tinut 7 zile pline si acum sunt intr-a noua si tot mai curge putin..stiu ca nu e normal nu-mi mai inteleg corpul deloc..ati patit asa ceva? o fi de la metformin..mie imi venea inainte, la 2-3 luni , destul de mult, dar nu am depasit niciodata 6 zile, si acum la o luna a fost si mult cantitativ si mult ca timp..nici nu mai stiu ce sa cred
ofof..ma gandesc ca asa reactioneaza organismul..
marijan90, bine ai venit pe forum; eu numa pricep prea bine la explicatii, desi eu fac tratament cu metformin de 2 luni aproape; cert este ca, metforminul duce la scaderea nivelului de insulina, responsabila cu cresterea testosteronului si, in lant cu aparitia chisturilor. tu ti-ai facut ceva analize? incearca sa citesti toate cele 9 capitole ale subiectului, vei gasi informatii folositoare.
in rest, fetele va pe toate si poate ma lamurit si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Celiane si eu iau tot de 2 luni siofor si nu mi-a venit deloc.
Asa ca am "apelat" iar la utrogestan - fara el mie nu-mi vine deloc.

La mine sioforul nu mi-a "reglat" nimik


Poate te ajuta fetele cu un sfat- daca nu mai bine du-te la dr.

Inainte cate zile dura??

La mine nu tine mai mult de 2-3 zile


Pana sa incep utrogestan-ul 6 luni nu mi-a venit.
Probabil imi intarzia mai mult dar am luat progesteron.




Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celiane spune:

buna elly, si inainte tinea mult adica 5 zile pline si inca una mai putin...la mine mereu de cand ma stiu e mult cantitativ, dat ma gandeam ca din cauza ca imi vine asa rar e mult si cu cheaguri de sange. dar acum mi-a venit la 29 de zile si e la fel de mult si sunt in a noua zi si tot mai curge, e adevarat foarte putin intr-a 8-a si a 9-a dar nu cred ca e normal; eu nu am luat niciun fel de progesteron pana acum si vad ca mi-a venit, dar am avut si eu inatrzieri de 6 luni. de cand iau metformin am avut o menstra la 40 de zile (care si-a dat drumul foarte, foarte greu), care nu cred ca a fost influentata de medicament pentru ca mi-a venit cam la 20 de zile dupa ce am inceput metforminul si o menstra la 29 de zile.
merci oricum pentru incurajare, astept sa vad ce mai zic si fetele.
va

Mergi la inceput