Miros urat la hainele spalate

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

A mai patit cineva ca de la detergentii aceia cu "perlute" albastre sa se pateze hainele cu albastru? EU am bagat de mai multe ori numai rufe albe la spalat, si cateva din ele au iesit patate cu bleu-turcoaz, ca si cum ar fi iesit culoarea de la o haina colorata. Petele alea turcoaz au iesit doar dupa nu stiu cate spalari, credeam ca nu mai scap de ele.

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena.2006 spune:

Da, am patit si eu chestia cu patatul de la granulele acelea mici si colorate...mai ales cand spalam la temperaturi mai mici si nu reuseau sa se divolve bine si se lipeau de tesatura.

Elena M.&Adrian Atit de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Citat:
Da, am patit si eu chestia cu patatul de la granulele acelea mici si colorate...mai ales cand spalam la temperaturi mai mici si nu reuseau sa se divolve bine si se lipeau de tesatura.

Idem, dar eu acuma le spal cele inchise la culoare pe 60 gr, iar cele albe pe 95gr. Haine de lana nu am asa ca. Banuiesc, ca hainele inchise la culoare se vor decolora si vor fi urate...dar asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Fetelor, multumesc mult, aceeasi problema o aveam si eu cu mirosul urat al rufelor proaspat spalate, eu spal la temperatura minima fiindca bumbacul intra la apa . sotul se plangea ca nu-i mai vin bine camasile si tricourile zicea ca s-a ingrasat dar eu spalam la 90 grade tocmai sa nu mai miroasa urat.
am facut 2 spalari in gol la 90 grade cu balsam si anticalcar, dupa care totul e super ok . o sa repet cam o data la 2 saptamani .

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
filme Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Cum s-a mai spus trebuie ca furtunul de evaculare sa fie instalat astfel incat apa sa fie eliminata si sa nu balteasca. Ajuta si sa lasati usa deschisa sau intredeschisa pentru a nu se dezvolta mucegaiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Citat:
citat din mesajul lui Clover

Cum s-a mai spus trebuie ca furtunul de evaculare sa fie instalat astfel incat apa sa fie eliminata si sa nu balteasca. Ajuta si sa lasati usa deschisa sau intredeschisa pentru a nu se dezvolta mucegaiul.





exaact, numai ca de regula, in Romania, furtunul de evacuare e orientat in sus, spre conducta de evacuare chiuveta, nu spre evacuarea din podea.



.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
filme Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

si eu am aceeasi problema cu rufele.ies de la masina de parca ar iesi din garla.
au un mirooos
le tin 2 zile pe sfoara ca sa mai iasa mirosul
o sa incerc si eu sa le mai clatesc odata.sper sa mearga trucul si la mine.

MAMA DE FEDE SI DANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

Citat:
citat din mesajul lui Clover

Cum s-a mai spus trebuie ca furtunul de evaculare sa fie instalat astfel incat apa sa fie eliminata si sa nu balteasca. Ajuta si sa lasati usa deschisa sau intredeschisa pentru a nu se dezvolta mucegaiul.





exaact, numai ca de regula, in Romania, furtunul de evacuare e orientat in sus, spre conducta de evacuare chiuveta, nu spre evacuarea din podea.



.............................................................


Sincera sa fiu, n-am auzit de scurgere prin podea decit in RO, si nu la toata lumea. Aici, si cred ca mai peste tot, scurgerea se face in chiuveta de la spalatorie, care este adinca si are o gaura speciala unde se vira furtunul, pt. ca aici casele au spalatorie separat de baie, chestie obligatorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Masinile automate au pompa de evacuare a apei, n ucred ca ramane balta inauntru

mie una nu mi s-a intamplat sa puta hainele proaspat spalate . Probabil cheia sta in curatire, posibil s astranga scame, care nu se usuca si sa miroasa de le ele

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elena.2006

Da, am patit si eu chestia cu patatul de la granulele acelea mici si colorate...mai ales cand spalam la temperaturi mai mici si nu reuseau sa se divolve bine si se lipeau de tesatura.

Elena M.&Adrian Atit de mare


Acuma mi-a picat si mie fisa, ca era din cauza apei mai reci. Nu m-as fi gandit ca nu se dizolva prostiile alea in apa rece. Si ce nervi mi-au facut, bine ca s-a dus pana la urma albastreala.

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput