Miros urat la hainele spalate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Explicatia ta are sens, asa ca data viitoare cand mai pun rufe negre o sa pun masina goala la un ciclu de clatire

Vacanta in Maroc cu POZE
Andreea mama de Filip si Georgia

Da, si asta e o varianta...inainte sa spalati puneti masina la un ciclu de clatire ...adaugati si un pic de balsam direct in masina ...sigur nu o sa mai aveti problema mirosurilor

Razvanel soricel&Co

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Un timp ma gandeam ca ar fi din cauza apei(avem "fantana" sapata in curte. Din cate am inteles acum vreo 15-20 de ani a fost o mini mlastina in locul zonei in care stau. Ma gandeam ca apa e vina. Dar cand vad atatea cazuri, si la voi sigur nu mlastina mea e d vina. Voi folositi calgon pt masina? Eu deocamdata nu, desi nu credca are legatura cu rufele, sau?
Masina e curatata bine, o curata sotul cam la 2 luni deci asta sigur nu e cauza.
Si eu mi-am schimbat masina in toamna, si din cealalta masina la fel scoteam hainele "imputite" gata.
Multumesc fetele pt sfaturi, si o sa incerc sa le clatesc de 2 ori...sau nici nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Masinile de aici in marea majoritateau un sistem de auto-curatare, dupa 100 de spalari te atentioneaza sa dai un ciclu de curatire, care se face astfel:se pune o masura de detergent si se comuta pe programul de curatire, care dureaza cam 1 ora si foloseste apa fierbinte-maximum cit ai la robinetul de apa calda, la mine vin cam 80-85grd. O am de 18 luni si am facut ciclul asta cam de 5 ori pina acum si niciodata rufele nu au avut decit miros placut. Incercati si varianta asta, sa puneti pe programul cel mai lung de spalare, cele care nu aveti masini cu procesor incorporat si folositi apa fierbinte si o masura de detergent si veti vedea, scapati de orice miroazna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Asta vroiam sa va sugerez si eu,spalati masina de spalat din cind in cind.Se aduna foarte multa mizerie ...pe acolo peste tooot
Sunt si eu buna la explicatii.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

si daca nici asa nu scapati de miros, ar mai fi o explicatie(dupa mine)
io spalam la mana multe haine de astea colorate, pretentioase( lana, delicate si apoi le puneam la clatitire delicata la masina( in sacultet). si am observat ca miros unele rufele cam urat(tot asa aducea a motorina/benzina) indiferent de det. folosit. m-am gandit eu ca e de la colorantii de proasta calitate folositi la vopsitul hainelor.
ca de golit masina de apa io am golit-o mereu, ca am lucrat la firma de prod electrocasnice demuuult. asta era printre sfaturile care le primeau pers. care cumparau masini de spalat.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Hop si eu..caci eu am alt pitic..si au trecut multe luni pana i-am dat de cap...

Hainele mele miroseau a mucegai!....A trebuit sa treaca mult timp pana sa-mi dau seama...ajunsese de mirosea tot dulapul cu haine uscate a mucegai..si am descoperit ca era de la balsam..de la Lenor (parca) cel cu flori de lotus...in sticla mirosea f. ok...dar cand se uscau hainele..penicilina curata!

Eu spal ocazional (la 2 sapt) masina de spalat - ii dau o clatire simpla doar apa si clor sau domestos ..mai ales ca bag la masina de spalat sacul si filtrele de la aspirator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

De cate ori spal rufe deschise la culoare pun un pic de clor, detergent lichid si dau clatire dubla. Asta e singura metoda care "tine", dupa ce am incercat toti detergentii si balsamurile, fara rezultat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si eu am avut problema asta dar numai la unele haine, pur si simplu miroseau a imbacsit oricat de mult le-as fi spalat.Problema s-a rezolvat cand am instalat uscator de haine in gradina, asa ceva
http://www.amazon.com/Lehigh-Capacity-Parallel-Clothes-LA84P-1/dp/B0009WG6O8/ref=tag_tdp_sv_edpp_i/104-1159139-9387124

Cred ca mirosul era de la uscatorul de haine din casa care normal se incalzeste pt a usca hainele dar le si ia mirosul.
Acum am haine atat de frumos mirositoare ca mi-e mai mare dragul sa le intind afara.Miros atat de bine si pe noi!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Am rezolvat problema! Am lasat masina sa mearga goala pe 95gr doar cu detergent. Am spalat 2 ture de haine albe si inchise la culoare si le-am intins afara! Acuma au miros placut!
Acuma e cald afara si se usca si repede, dar la iarna le iau inghetate de-afara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Ca miroase nu-i asa grav...
Eu am patit-o de cateva ori ca am scos rufele mai mudare decat le-am bagat. Ultima oara hainutele cele mai albe ale lui bebe erau de parca le-am bagat in mocirla nu in masina. Nu exagerez cu nimic. Erau p,line de rugina, cred, din apa, din tevi, nu stiu, dar a fost de groaza cand le-am vazut. Din masina nu cred, ca eu spal aproape zilnic

Mergi la inceput