Miros urat la hainele spalate

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

Citat:
citat din mesajul lui Clover

Cum s-a mai spus trebuie ca furtunul de evaculare sa fie instalat astfel incat apa sa fie eliminata si sa nu balteasca. Ajuta si sa lasati usa deschisa sau intredeschisa pentru a nu se dezvolta mucegaiul.





exaact, numai ca de regula, in Romania, furtunul de evacuare e orientat in sus, spre conducta de evacuare chiuveta, nu spre evacuarea din podea.



.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
filme Ghighi


furtunul nici nu trebuie sa fie lasat pe jos cand speli ca doar curge toata apa, apa din masina o scoate pompa, de aceea e o anumita inaltimela care trenuie tinut furtunul, ca altfel n-ai cum sa speli.
daca vreti sa vedeti daca masina tine apa baltita in ea dupa ce se incheie un ciclu de spalare desfaceti capacul de jos si gasiti acolo in filtrul ala si o alta sursa a mirosurilor. se aduna acolo tot felu....masina veche a mamei "fura" si sosete si le depozita acolo....despre mucegai.....am observat si eu ca tot trebuie sa curat compartimentul de balsam ca mucegaieste in timp....n-am idee de ce.
eu nu am avut probleme cu mirosul hainelor si am masina de vreo 4 ani, spal cam de 2 ori pe sapt, dar o curat din cand in cand cum v-am spus, scot capacul de jos si curge toata apa, spal compartimentul de detergent si balsam....si la mine e mereu apasat butonul de clatire suplimentara.
succes la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

chestia cu scamele am avut o masina de spalat care avea un ciorap aparte si la fiecare spalare ,curatam ciorapul (erau destule scame),si era f buna nu mi s-a intamplat sa scot hainele cu miros...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Am patit si eu chestia asta cu fosta masina. Avea jos undeva in dreapta pe fata masinii (era un zanussi cumparat prin 2000) un filtru de plastic care trebuia curatat in mod regulat. Acolo se adunau scame si impreuna cu apa au format in final un soi de mocirla oribila care imi distrugea mie hainele. Noi nu am stiut de el si cand l-am scos sa-l curatam intr-un final era dezastru!!! Dupa aceea, curatandu-l regulat, n-a mai fost problema.

La noua masina (Bosch) am vazut ca are o usita in dreapta jos ca si cealalta, dar nu am gasit niciun filtru inauntru. Ma intreb daca asta nu are...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Tot Boch am si eu, din ala cu usita. Mie imi spala mama rufele si o acuzam de toate cele, ba ca nu pune destul detergent, balsam sau ca nu potriveste temperatura; saraca , doar ca nu plangea..Pana la urma am dat-o la o parte sa spal eu. Am pus o masina cu rufe albe - a mirosit perfect, la interval de 1 ora am bagat si a doua masina cu rufe colorate : acelasi detergent (persil gold) acelasi balsam (sano perlat) = miros infect.
Adevarat este ca rufele albe le-am spalat la temperatura mare, cele colorate la 30 grade. Asta e singura diferenta. Sa fie si colorantii de vina? Oricum, am gasit o solutie gen "calgon" pentru curatat masina de spalat. E de la "sano" si scrie pe ea ca trebuie folosita o data pe luna pentru intretinere, fara rufe.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pasa spune:

Buna, fetelor!
Si mie mi s-a intamplat aceeasi chestie cu mirosul neplatul al rufelor proaspat scoase din masina de spalat! Asta pe cand stateam la bloc! Ca acum stam la casa! Masina era destul de veche, cred ca avea vreo 7-8 ani, si de la un timp rufele miroseau ingrozitor! Intr-un final am observat ca miroseau asa de la apa, care era plina de namol, de fapt rufele miroseau a mal! Sertarul pentru detergent era plin de namol de la apa! Dupa ce l-am spalat, evident ca rufele n-au mai mirosit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pasa spune:

Am uitat sa precizez ca masina era modelul cu capac pe orizontala, si probabil ca din motivul asta nu s-a observat ca s-a adunat mal de la apa in sertaul pt. detergenti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacrabaciu spune:

Chestia cu patatul rufelor albe de la perlele colorate din detergent nu tine de temperatura din pacate; eu spal mereu rufe albe delicate la mana si pun apa chiar fierbinte si mereu am avut probleme; frec de ma ia cu draci pana se duc petele respective; chiar am patit o data cu un costum foarte scump pentru petrecere - m-am gandit eu sa-l clatesc putin cu un detergent cu miros placut si apoi cu balsam inainte de a merge la petrecere si m-am trezit ca nu reusesc sa scot petele verzui albastrii de pe costumul meu culoare crem - si sa nu credeti ca nu am inceput sa plang - pentru ca am niste dimensiuni colosale si gasesc cumplit de greu haine care sa ma avantajeze - majoritatea arata precum sacii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Si eu am avut problema cu mirosul rufelor si dadeam vina pe masina.
Foloseam de obicei Persil sau Ariel lichid dar am vrut sa incerc Dero lichid cand a aparut pe piata - si cu aloe si cu levantica - se pare ca de acolo miroseau urat pentru ca am renuntat la el si am revenit la vechile obiceiuri si rufele miros din nou frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina. spune:

eu am adaugat un bradulet de masina in dulap,desfacut,crezand ca imi vor mirosi hainele frumos,dar m-am alesc,din contra,cu hainele mirosind urat.Am schimbat dulapul,am spalat absolut toate hainele,dar degeaba.Am citit pe net si am vazut ca bicarbonatul de sodiu ar putea scoate mirosul,am adaugat in sertarul pt balsam al masinii de spalat si tot degeaba.Ce sa fac?Imi schimb hainele?Nu mi s-a mai intamplat si e penibil,stiind ca sunt ingrijita si imi spal hainele..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Incercati un ciclu scurt de spalare cu un litru de otet (ar trebuie sa aiba acelasi efect de detartrare ca si calgonul).La mine miros hainele pe care le scot iarna afara.Cele care le pun pe uscator in balcon nu,numai cele care le intind afara.Si iarna miros mai tare decat vara.O explicatie pe care mi-am dat-o singura e faptul ca iarna se incalzesc oamenii cu centrala si fumul (sau ce-o fi ala) se impregneaza in haine.Asa ca iarna scot hainele afara numai daca nu mai am loc pe uscator.

Poze

Mergi la inceput