Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Cleo, ca bine le zici, mi-e drag de tine

Simonacip, sa-ti zic tie, ca stiu ca il ai pe David aproape de varsta cu Andrei. I-a luat Costi din Feeria sandale si ghetute sport Geox, super faine, la 50% reducere. Unde era inainte Mark&Spencer au deschis niste magazine de copii cu lucruri faine, dar foarte scumpe. Dar acum au reduceri si merita, ca sunt mai de firma si mai de calitate.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
citat din mesajul lui gabitzam

Cleo, ca bine le zici, mi-e drag de tine

Simonacip, sa-ti zic tie, ca stiu ca il ai pe David aproape de varsta cu Andrei. I-a luat Costi din Feeria sandale si ghetute sport Geox, super faine, la 50% reducere. Unde era inainte Mark&Spencer au deschis niste magazine de copii cu lucruri faine, dar foarte scumpe. Dar acum au reduceri si merita, ca sunt mai de firma si mai de calitate.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)




duminica ati fo in Feeria? ca ne batea si pe noi gabdul. Daca va intalneam si acolo, sa vezi ce rasul curcilor era!!

Ca sa nu zic, cand am fo la Breaza, si i-amzis lui tati: hai du-ne la o fata de pe forum, prima replica a lui a fo: "Gabitza???"

fetelor, m-am dus la culcare. Tata e cu Iron pe Maidan. Pana la urma am spalat si alaptat si culcat fata. Fiind somnoroasa, am sarit masajul. Noaaapte buna, copii!!! leka noshti detza !!! (bucureshtenii stiu de ce... io, moldovianca eras ceva in rusa, dar am uitat, HAC)

o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Da, Cleo, am fost in Feeria duminica

Ce-as mai merge si eu la o Breaza ca a ta. Pe barbata-miu il mananca palmele sa conduca masinutza la un drum mai lung, ca pina acum doar s-a fatzait prin oras cu ea, numai pina la Buftea la ai mei am ajuns pe distanta mai lunga. Dar tzara noastra e undeva pe langa Calarasi si nu sta nimeni acolo si n-am tragere sa merg pina acolo ca nu e nimic interesant.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Cleo socrii mei nu ar spune asa ceva despre el nici in ruptul capului asa ca e greu sa dau un raspuns la dilema ta: daca sa-i spun sau nu sotului...
poate socrul tau a vrut cumva si sa te flateze, d-aia s-a repezit sa spuna ca Victor etc.
Pe mama mea o vad spunind d-astea, dar tot asa in ideea de bravada sinceroida.nu m-as supara pe ea...de fapt pe mama nu as putea sa ma supar orice ar face, ca stiu ca ma iubeste si s-a sacrificat pentru noi.

Eu nu i-as spune lui V; poate nu va considera ca tatal lui a spus asta pe bune.si ar fi ca o acuza adusa de tine socrului degeaba...

Socrate, vrei sa-ti spun ca am patit acelasi lucru cu Mircea...Nu stiu ce are, v-am mai spus ca e marait, ei acum plange pana raguseste, de nu mai pot de mila si dragul lui, dar plange DEGEABA.
Spun ca degeaba pentru ca are intreruperi in care daca stii cum sa-l iei rade, hohoteste si gangureste...
Ei, si de 2 zile, la crizele astea l-a potolit ta-su. Cum l-am luat eu, plansete, cu lesin si pierderea respiratiei...nu puteam face nimic sa-l calmez, nici ce-i spuneam, nici cum il tineam.
Azi am cedat si l-am dus la ta-su de bunavoie.
Acum doarme, mi-a mai dormit azi vreo 4 ore.
Ooof, sunt si ei mici, cand le trece?

Nicole ma sperii cu Infarixul asta care insumeaza cu vaccinul din maternitate 4 doze!!! Sper sa fie prost informat medicul tau de familie!Altfel nu s-ar face pe o scara atat de larga.
Si tie iti sta super rochita, acum in poze te-am vazut mai bine ca acolo eram pe fuga ...

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE MIRCEA
ALBUMELE MELE

BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancka spune:

Salutare!

Raspunsul la intrebarea voastra referitoare la vaccin este ca la 4 luni nu se face Infarix Hexa ci Infarix Penta. Iar Infarix Penta nu are si vaccinul pt hepatita.

Anca, mami de Mihai 22.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Salutare dragi fete

Miss Parker: iesi din ritmul creat de tine! nu-i bun! alapteaza in oras, pui un scutec peste bebe si pe umar. sau in cabina de proba la un magazin. uite: pleca in oras sa ii cumperi un port bebe (nu wrap) din ala normal de bebe. Asta e o idee! nu te ambala c anu ai terminat alaptatul pt vizita la dr. e ok daca maninca mai putin... daca are ceva in stomacel e ok. nu lasa stresul sa ia locul clipelor frumoase, nu lasa bebe sa te impiedice sa iesi la o terasa pur si simplu sa bei un suc si sa maninci o inghetata. singura sau cu sotul. aici te duci in cel mai retras colt al restaurantului, cofetariei, staicu spatele la lume si fata la perete (pe scaun ) si alaptezi.

eu plec oriunde cu bebe. dar nu pot pleca oriunde cu David. nu ma asculta, fuge in fata masinilor, in magazine ia marfa de pe rafuturietc. e un terorist de 3 ani si jum!!

Cleo: ideea cu degetul! am lasat-o si eu parca da roade... dar ce facem dupa aceea????? cum dezvatam? as fi preferat suzeta... bai! si ce-i place!!!

noi avem 3 luni suntem mari deja. as mai pune poze dar nu stiu de ce am o retinere...is paranoica azi.

Inais: ce ma bucur ca ma citezi si nu am numai eu copii care trebuie leganati, actionati, alintati....Naomi e ok, dar cind vine tat-su acasa parca stie ca o tine mereu in brate si ca atare tipa ca vrea! si in sus frate, sa vaza ea tot, nu asa....

Cleo: asa e America, un pic mai bine . middle class suntem si noi desi suntem emigranti: casa (cu ipoteca) 2 masini (cu rate) un singur job. toti banii se duc pe facturi si mai ramine ceva de mancare. vreau altceva: credit carduri( imprumut la banca) . daca ai scor bun it da u si sume mari dar te sparg la dobinzi. macar e ceva! in Ro aveam de toate, dar am lasat tot si stai intre straini.
unii pot emigra, altii nu se pot adapta. depinde din ce unghi privesti. A! casa e de lemn, dar asa e in toata America! nu-s eu mai breaza sa o fac din caramida! e si mai scumpa!

va ziceam ca la 6 luni by by biberon cu lapte si se opteaza pt canita cu cioc moale ? eu asa o sa fac. la primul a supt pina la 2 ani si jum biberon. e o fetita aici a supt pina la 4 ani si tot in fam aia alta la fel. ghiciti ce nu au? dinti! is de lapte nu conteaza, oricum cadeau pe la 6 ani pe rind,(nu toti) dar asa....de design,nu?


noi raportam nopti linistite..ptiu ptiu. dar va fi si la voi. curind.

am incercat biberon fast(3 luni -6 luni) nu e bine, se ineaca. raminem la slow. acuma se ineaca la tzitza ca curge mai repede. tot asa doar dimineata suge bine si doarme inca vreo o ora doua depinde de tipetele lui frate-su!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Fetelor, va salut si eu!

Cleo, spuneai de Mara ca isi suge pumnul... Uite-te si la
NOI
Eu tare as vrea sa o dezvat, stiu ca intre suzeta si deget e mai bine suzeta dar ea o refuza clar Tu cand povestesti de Mara o regasesc pe Stefana.. Si ea isi suge pumnul cand vrea sa manance, plange doar daca ii este extrem de foame.
Ma bucur pt tine ca ai iesit la Breaza!

Miss, cum au spus si fetele, trebuie sa iesi, te vei simti mault mai bine. Si incearca sa iti pui un scutec pe umar cand alaptezi. Parca Cenia a spus asta. Eu asa fac! Altfel as sta numai in casa, Stefana mananca la fiecare 2 ore pe timpul zilei. Asta imi da libertate de miscare. Eu am alaptat in parc, in mall, in masina..

Gabitza, faini baieti ai!

Noi suntem bine, nici nu imi vine sa cred ca bine doarme bubulina noaptea.. Aseara a adormit la 10.30, a cerit papa la 3.30 si apoi la 6.30. Minunat!

Fug sa fac ceva de papa!
V-am pupat!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

quote:
citat din mesajul lui cleo78

[quote]citat din mesajul lui gabitzam

Cleo, ca bine le zici, mi-e drag de tine

Simonacip, sa-ti zic tie, ca stiu ca il ai pe David aproape de varsta cu Andrei. I-a luat Costi din Feeria sandale si ghetute sport Geox, super faine, la 50% reducere. Unde era inainte Mark&Spencer au deschis niste magazine de copii cu lucruri faine, dar foarte scumpe. Dar acum au reduceri si merita, ca sunt mai de firma si mai de calitate.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

<hr height="1" noshade id="quote"></font id="quote"></blockquote id="quote">

duminica ati fo in Feeria? ca ne batea si pe noi gabdul. Daca va intalneam si acolo, sa vezi ce rasul curcilor era!!

Ca sa nu zic, cand am fo la Breaza, si i-amzis lui tati: hai du-ne la o fata de pe forum, prima replica a lui a fo: "Gabitza???"

fetelor, m-am dus la culcare. Tata e cu Iron pe Maidan. Pana la urma am spalat si alaptat si culcat fata. Fiind somnoroasa, am sarit masajul. Noaaapte buna, copii!!! leka noshti detza !!! (bucureshtenii stiu de ce... io, moldovianca eras ceva in rusa, dar am uitat, HAC)

o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii



Si noi duminica cand am iesit in Mall Vitan, ne-am oprit o clipa si ne gandeam sa mergem in Feeria, dar am renuntat k e departe si ne gandeam ca e si aglomerat drumul ca se intorc oamenii de la munte sau "de la Breaza". Asa k am ajuns tot in mall, dar tot a fost bine k ne-am intalnit cu Laurita.

acuma stim dc mergeti in Feeria va intalniti sigur cu Gabitzam, in Plaza cu Simoncip, in Mall Vitan cu Laurita (si eu frecventez des), in City Mall ma gasiti pe mine, nu-mi place, dar imi fac cumparaturile de la supermarket Primavara.

Poze
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

Magnetism..cu trenul pana in Italia? dar ai curaj nu gluma. eu am fst o data pana la Budapesta, a doua oara nu mi-a mai trebuit
MissP, asculta la fete ca-ti zic bine
sambata noaptea Iusti n-a dormit mai deloc, duminica dimineata la fel( cred ca din cauza dozei de coca cola..da' stiu..sunt tampia dar am zis ca n-o fi foc..ei...a fost)..duminica seara am fost in port, muzica, agitatie, barci, apa, aer, am alaptat in masina, in parcare..asta e..dar m-am simtit super, cand am ajuns acasa parca fusesem plecata 2 zile...
azi am fost la Ikea...galop printre marfa, carut dupa mine, suzeta..bb a miorlait putin dar a mancat acasa cand am ajuns...asa ca Miss P, ia lectii de la noi....simte-te bine cu bebe tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

salutare!

uraaaa! am net!...pana acum am citit off line cap 9

Iaca:

Recuperari cap 9

Nicole si io sunt geloasa pe mama...si ma enerveaza fazele gen "Hai Fulga sa-i dai sa pape"...cred ca daca nu era alaptatul nu mai puneam mana pe cochil...chiar ne-am certat rau saptamana asta! Cordonul asta ombilical nu cred ca e taiat de tot deloc...cred ca o sa ma protejeze mama pana o sa mor...si ce e mai rau ca si io sunt la fel cu copiii mei...overprotective...

cleo eu zic ca e super bine pana la 60 de kile...ma rugam ca pana la 40 sa fie si ale mele bune! Si la Alexuta e bine...eu le-as pastra...Le pastrez si pe astea! Asta e...inca un motiv sa mai fac un bebe pufos e la 35 :)
Ptr botez poti sa inchiriezi o fantana cu cioco ca sa fii trendy :)

Cami ma bucur ca ati gasit lumanari!

Laura mai, dar numai din alea "grele" ati ascultat...poate ne puneti si noua o poza cu rockeritele liceului!
Lipsa apetitului e normala...cica de la hormoni ni se trage...Unde mai pui ca io is si isterica! Tot de la hormoni o fi sau tot genetic?!

ralu eu am ramas cu sanii flescaiti rau...si numai tae bo la greu i-a mai revigorat un pic...sa vedem acum cum o fi dupa...

simo asta e cu celulele...poate reusesc cercetarile! Important e ca e bine fata! Eu oricum nu imi faceam prea mari iluzii dupa varicela...bine ca le-am recoltat si pe astea.

Socrate mami stai linistita ca revine si lubrifierea, si cheful...mai ales daca nu ai soacra acasa! :))

Miss vad ca si Daviducu e un mancacios ca si Eli...nu sare o masa fata...dar in rest parfum...e cuminte si nu mai are dureri de burtoasa. Ptr revigorare ceva pe baza de guarana poate ajuta!

monik bine ai revenit....si io am luat bubulinii in pat cu mine ca asa se odihnesc mai bine! Drept urmare Cristian doarme linistit la el in camera singurel fara crize, fara nimic...se trezeste, se da jos din pat...vine la noi in camera. Mie imi place sa-i tin aproape de sufletul meu si fizic!
Felicitari ptr botez! Ce fain ca te-ai intalnit cu Elenuca si cu bb Lizuca!

maitreyi noi am venit cu cei mici 600 de km cu masina...dar din 2 bucati...pana la Sibiu..acolo am dormit si a doua zi am ajuns la mama langa Targoviste. Si eu am alaptat in masina...dar am avut si lapte de la congelator in borcane de stocat de la Avent si l-am incalzit in benzinarie la microunde si le-am pus in biberon.

Alysh sunteti tare haioase in poze...si ati imbracat si domnisorii la fel! Nasoala faza cu nasa...si io sunt pretentiosa in special cu hainutele lor! Norocul meu a fost ca nasii au fost la inaltime...inca prea cheltuitori saracii...avand in vedere ca sunt bugetari! Eu le-am zis sa nu ii mai cumpere asa multe hainute ca am eu grija sa umplu dulapurile. Unii oameni insa nu prea se pricep la cumparat...eu am pe sotul meu drept dovada vie!
Multa sanatate lui Vlady...sper sa nu fie infectie totusi!

cory felicitari ptr bebe grasunel!

mi_bebelina tu vrei la anu` sa mergeti cu cortu`...si io vreau sa o duc la patinoar...macar pe Cristi!

Daria_Ioana conduc mai rar! Acum am condus si io la drum lung ptr prima data cand am fost la socri...intre Alexandria si Turnu Magurele...nu prea mai stiu asa bine...in cazul asta nu se aplica regula " pauzele lungi si dese cheia marilor "succesuri"- vb unei contemporane constantene! ", ci totul se invata prin cat mai multa exersare. In Timisoara in week-end sau la ore mai lejere indraznesc si io sa conduc...Am condus un pic si prin Turnu Magurele...prin Targoviste inca nu...MA eu timp sa invat!
Nu trebuie sa faci conspecte...important e ca esti aici alaturi de noi...Pe mine m-au impresionat foarte mult fetele atunci cand am avut problema cu varicela...toate m-au incurajat, chiar daca pana atunci eu nu prea scrisesem pe forum.
E faina casuta aia ptr Cassie, insa va trebui sa o pui la umbra undeva...ca mori de cald in ea! E super melodia lui Jay Sean...eu cand am auzit-o am crezut ca e aia noua a lu` Michael Jackson.

lorich ce fain ca te-ai intalnit cu Gabi...sper sa va treaca repede ochisorul...imi pare rau ca aveti probleme! Si noi ne luptam cu o dermatita atopica si nu mai trece...mama ei!

chinabulina felicitari ptr mica ta crestinuta...eu am imbracat-o cu rochita de la Quelle pe care i-am luat-o inca de cand eram gravi...Nasa avea ceva de schimb, insa cand a vazut cat e de mumoasa nu a mai schimbat-o...dupa baia in cazan i-a dat nasa rochita pe care nasul i-a luat-o inca de asta iarna...o rochita superba! Pacat ca in pozele mele nu prea se vede asa bine!
Ma bucur ca ti-au placut pozele noastre! Imi pare rau za iti raspund asa tarziu...cam face netul figuri!
Ma bucur ca esti metalista...io sunt fana adevarata...am invatat engleza numai ca sa inteleg versurili de la formatia americana mai...ptr un bilet la concertul ala cu ei si simfonia as da si fara numar, fara numar...vorba noastra de pi forum!

elenuca bine ai revenit...cred ca o sa aveti parte de o petrecere super la botez!
La noi lumanarea se duce la biserica...o mai fol preotul cand iese cu Sfintele Daruri.

Simonix si eu tot asa fac...sterilizez cam o data pe saptamana...eu folosesc doar suzetele...biberon foarte rar...aproape deloc!
Si io am avut un baiat frumos ca o fata! Sfatul meu e sa nu lasi sotu` sa-l plimbe singur...ca nici nu trebuie sa ajunga in Cartieru` Rosu ptr una alta...vin gagicile ca mustele la miere :))

fecian sunt super smecheri hotii astia mici! Ma primiti si pe mine in clubul perfectionistelor? Am exasperat-o pemama cu grijile mele...pe un fond de ipohondrie acuta congenitala reusesc sa-i exasperez rapid pe cei din jur...

ralu eu am dormit numai cu bebelusa...nimeni nu s-a ocupat de ea pe timp de noapte, but me...sunt tare mandra...ca la baiat l-am stresat si pe tati...ma enerva ca trebuia sa ma trezesc numai io...acum mi-a mai venit mintea la cap! Subscriu la faza cu statul in curte la aer face minuni!
Eu despre solutia de sterilizat stiam ca e din plante...eu am folosit-o in primele 4 luni si la baiat si nu a avut absolut nimic.
Pacat ca pe Freddy nu am apucat sa-l vedem cantand live...Cred ca un concert Queen ar fi fost sold out cu 2 ani inainte de data concertului...Ma bucur ca nu-s singura mamica rockerita!

Alina_anto e mai bine sa mergeti in strainatate cu Sara daca aveti posibilitate...Poate puteti face o asigurare care sa acopere interventia! Tratament cu cortizoni nici eu nu as face...si mie mi-a spus ca daca nu trece dermatita cu creme de la Mustela/Avene pot sa recurg la asa ceva, insa nici prin gand nu-mi trece...mai bine o dau cu ulei de masline de n ori pe zi.
Eu sper ca la voi sa se rezolve fara interventii...am vazut si io hemagiom la un copil in parc...habar nu aveam ce e...am crezut ca s-a fript...mamica lui a spus ca nu e nimic grav (m-a simtit cam penibil! - ca io eram ingrijorata cand l-am vazut...era inestetic...si ptr o fetita e nasol...stiu din proprie experienta!)

Akella bine ai venit! Eu urasc sa calc...astept masina aia de calca singura...probabil voi fi a doua cumparatoare dupa Gabitza.

Cenia mama ce arsita e la voi! Bine totusi ca mai ai curaj sa iesi din casa ptr lectiile de inot! Tare operatiunea "insecta"!

Doloress ce tari ati fost cu costumasul cu cravata!
Cat despre bebei agitati...avem noi unu` (care nu mai e bebe) in vecini...E de 2 ani si 3 luni! Eu nu am vazut asa un copil...pe mine ma oboseste numai sa-l privesc...Au fost cu el la Bucuresti si i-au dat ceva picaturi din plante care cica il tin mai calm ptr 2 ore...Saracu` e si super grasan...e acum la dieta! Avea 24 de kg...Vai de capul parintilor lui care i-au dat mancare cu tonele si lapte de vaca de la 2 luni.
Tine nr de la pompieri aproape cand intri pe forum! :))
Ma bucur ca taurasii sunt gospodari...ca si io am genele dezastruoase la capitolul cheltuieli...! Eu am vrut mult de tot sa fie taurita si spre deosebire de Miss care s-a ferit de rac, dar tot de el a dat...am reusit sa o scot pe ultima suta taurita....bine...nu a fost alegerea mea...eu doar mi-am dorit...si mi s-a si intamplat!

Inais fata Iasmina, dar si mama...rabdare, rabdare...creste ea d-soara si problemele astea cu plansul vor parea minore pe langa alea cu mamii ma lasi in club?...

aelita ce mai face bb Andres?

Andreap haioasa Mariuca...si Cristian mai tipa ca il doare capul...asa ma enerveaza...el s da si aproape...ca sa se faca auzit!

Cam atat...o sa revin cu recuperari cap 10, dar intre timp sa va povestesc ce am mai facut!

Noi crestem fumos aici la bunici, desi arsita asta ma scoate si pe mine din minti...zattt in Africa! vorba lu` Miss!
Nu stiu daca din cauza arsitei sau din alta cauza am reusit sa o scot si pe mama din minti si sa am o frumoasa altercatie cu ea...lucru care nu a ramas fara urmari...ptr ca mama nu se intelege bine cu bunicii, care au crezut ca in urma acestei altercatii voi dezerta in tabara lor...si uite asa lupta de guerilla se amplifica...gratie minunatei mele comportari. In fine...fuse, fuse si se duse...acum ma inteleg bine si cu mama, si cu bunicii (care s-au mai desumflat) si imi amanai plecarea ptr ziua de 23 august sau poate chiar mai tarziu...
In tot acest timp...sotul, care nu vroia sa schimbe un bec in casa..s-a apucat de renovat apartamentul...dar renovar nu gluma cu gletuit, zugravit, schimbat clante, vopsit...Ce o sa iasa...Dumnezeu cu mila...
Cristian ma surprinde pe zi ce trece cu cate ceva...el e in elementul lui aici la sat! E foarte fericit la 19 30 cand trec vacile de la camp acasa, e foarte fericit cand parcheaza vecinul o camioneta aro la noi si dirijeaza soferul ca sa parcheze mai usor, umbla cu cate o pisica pe post de fular in jumatea verii si arunca dulciurile E-uiste cat colo ptr o pruna parguita sau un porumb fiert. Cam asta e viata la tara cu pisici, vaci, caini si tot tacamul!

Printre picaturi mai apuc sa citesc si io pe forum! Printesa manaca/doarme cu mici pauze de gangurit, intoarceri pe burtica si zambete ptr tot poporu`...Pe aici lumea nu prea poate sa-i spuna Eliana si e botezata zilnic ba Elena, ba Ileana, etc...dar ptr noi tot Eliutza ramane!

Va poop si sper sa intru mai des!


Mergi la inceput