Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
citat din mesajul lui stefany_p
MissP voiam sa intreb..tu mai faci altceva in afaa de stat cu bb? mai iesiti la plimbare, in parc, intr-o vizita? intreb pentru ca imi pari foarte agitata, obosita, epuizata...mai gasiti-va timp si pt voi..sper ca nu te superi..


Ai perfecta dreptate, cred ca asa si sunt momentan... de aceea sunt si iritabila si susceptibila, parca nimic nu-mi intra in voie...

Acum l-a luat Mutti la plimbare pe David 45' si eu ma uit pe youtube la un cabaretist neamt care ma face sa rad cu lacrimi. Am mare nevoie sa rad, sa ma relaxez, dar nu pot. Unde sa plec cu David la ritmul de alaptare de 2,5-3 ore ziua?? Sa ajung la Frankfurt mi-ar lua o ora, nu as apuca sa merg nicaieri cu el... Ma streseaza acum gandul ca trebuie sa plecam la doctor si poate eu inca nu voi fi gata cu alaptatul pana atunci.

In rest, vine prietena mea cea mai buna la mine, mai vorbesc cu vreo 3-4 prietene/colege, intru pe forum, ma mai uit la un serial si atat. Aseara m-a imbratisat Bogdan ca pe vremuri, ca pe femeia lui, si mi-au tasnit lacrimile din ochi. Ce sa mai zic?

Am sa iau o pauza, ca va deprim si pe voi.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Monik ce oki frumosi are Sara...si ce trendy e... fetitza frumoasa.
Inais bine ca te-ai descurcat tu pana la urma si ai luat vaccin!
Sa fie cuminte Iasminuta si sa nu planga. sa-i pui supo cu paracetamol cand veniti acasa si o compresica rece.

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE MIRCEA
ALBUMELE MELE

BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Oaaa, Monik, ce frumoasa este Sara!


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Deci iar am pierdut un mesaj, ma apuca dracii.

Miss, ca de la mama care a trecut prin aceeasi stari ca si tine, singura solutie e sa iesi in lume. Cu copilul.
O tura de cartier, o cumparatura mica din magazin. Orice. Dar nu mai sta inchisa ca o iei razna. Cand am iesit
prima data ziceai ca am scapat din jungla. Prima data cand vorbeam cu prietenii paream ca o fac prima data.
Deci iesi.

Sa va spun de noi fetelor. Dupa o zi foarte buna ieri, ma bag si eu ca o mamica care respecta procedurile
sa culc copilul. Baita, masaj, papa, el da sa adoarma, ragaim, si il pun in pat. Zic eu frumos calm dar ferm
ca e momentul sa adormim, ca maine e o noua zi etc. Si se pune baiatul meu pe plans, cum numai el stie.
Urla, se invinetise eu tot calma ii explic cate in luna si in stele, ca mami e langa el, ca nu plec din camera
hotarata de altfel sa nu il ridic. Dar, cand se inneca si tusea, nu am mai rezistat. Asa ca il ridic. El continua
sa urle. Apare si tati desi incepuse meciul ca el nu mai poate sa il auda cum urla si sa i-l dau si lui ca poate
se calmeaza. Il plimba prin sufragerie si intr-adevar inceteaza urletele. Cand se linisteste si pare iar dornic de
somn il ducem in dormitor. Cand il iau in brate reincep urletele. Il transfer iar la tati, tace. Zic bun, ia-l si
plimba te cu el.Asta e. Am prajit pestele pentru tati dupa care l-am dus din nou in dormitor. L-am leganat, i-am cantat
in final am adormit copilul.
Azi, am fost pe la medic sa iau concediul medical, ultimele zile, daca tot ne-a prins l-a si consultat, masurat.
Are 6800 si 66 de cm. E perfect sanatos. La povestea mea cu urletele mi-a zis ca o fi avand si el problemele lui seara.
Dupa ce l-am adus acasa, dupa o tura de shopping la Carrefour, am papat, si am tras un pic de nani.
S-a trezit din somnul respectiv l-am schimbat, ne-am jucat si l-am pus in patul lui am dat drumul la
carusel sa aranjez prin camera, sa dau drumul la masina de spalat si au inceput alte urlete. Abia l-am potolit
dupa o ora cu scaunul de la Fisher price cu leganat si vibratii. Acum a adormit din nou, evident cand tb sa iesim la
plimbare.
DEci sunt terminata. Zau daca stiu ce sa fac. Inais apropo de adormit copii. Al meu nu doarme singur si punct.
Poate mai tarziu. Momentan nu vrea sa adoarma in pat la el. Decat sa imi urle asa, prefer sa il adorm in brate.
Vom vedea mai incolo.
Acum astept sa se trezeasca sa mai bagam o tura de tzitzi si mergem la plimbare.
In rest nu il iau in brate ma joc cu el in pat sau in scaunul lui, dar cand e obosit nu e chip sa ne intelegem altfel.
Si in pozitie verticala nu oricum, si tb plimbat nu stat cu el jos.

Am comandat azi un centru de joaca, salteluta din aia de la Tiny Love. Ati mai cumparat careva asa ceva? E bun?



Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Miss pupici si tie si lui ala micu Daviduc scump, hai ca vor trece si perioadele astea sunt sigura sa vedeti ce bine va fi dupa!!!!!!!!!!!!!!
iesi cat mai des poti cu el, daca poti sa dormi ia-l cu tine in pat si bagati somn, eu asa fac si e mult mai bine, cand il pun singur in patutul lui zici ca e oparit asa face............
Socrate mama si al meu face la fel, dart am grija sa l obosesc bine ziua ca sa am liniste noaptea si sa pot face si eu ceva in casa ca deh...................
Acu fiumiu doarme de rupe patu si mai nou de vreo trei zile vrea in brate dar nu la poz orizoital ci vertical sprijinit cu capul de umarul meu zici ca e copil de 4-5 luni poate vreaa si mearga na!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Eu il tin asa da cat pot si eu ca la un moment dat cedez, acu am ramas singuri ca tati e la Brasov si ne-am pus pe cumparaturi pe net pana maine cand vine tati dam gata bani toti, sa vedem ce facem dupa.
Asta al meu se gandeste deja la al doilea copiul dar au inca nici vorba, poate mai tarziu stai asa sa incep si eu munca sa mai8 intru in lume ca parca sunt scapata dinm jungla asa ma simt desi am parte de un copil tare bun, ma intreb ce as fi facut daca ma teroriza toata noaptea cred ca la balamuc ajungeam.................
Cleo tu ziceai ca avem voie o bere , intrebare este cu alcool sau fara ca eu uite acusi baui o bere cu alcool la cutie sper sa fie o.k., am mai baut der din cand in cand , mai mult fara alcool.
De iesit va spun sincer ca nu am iesit nici noi f. departe de casa , mi-a asa de dor de un parc ceva dar tati asta e din ce in ce mai ocupat, acum are si un proces la Brasov si va fi din ce in ce m,ai greu ca trebuie sa fie acolo, ce sa facem asta e meseria de avocat..............
Va pup fetelor si nu uita Miss gandirea pozitiva cea mult mediatizata.
te pup dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Miss ai incercat sa-l adormi pe burtica ,. al meu doarme f.bine pe burtica , baga 3 -4 ore de somn continuu , se trezeste cu ochii umflati de somn ma apuca si rasul de el..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

La anu daca e cuminte mergem cu trenul pana in Italia asa cum ne place noua, Doamne sper sa-l tine asa...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Am inceput mesajul la 11.00 dimineata si uite cand il postez…

Laura – si Mirciulica a facut senzatie cu freza lui smechera, pana si sotul meu a remarcat-o. Si voi vad ca aveti camasuta si va sta bine. Superba rochita ta pentru botez, iti vine voarte bine.
Simoncip -multumesc pt aprecierea rochitei. Asteptam rochita pt nasa.
Cleo- multumesc ..sigur si eu o sa am dicuri absorbante, cele de la chico au si o portiune care se lipeste . In plus rochita mea are partea de sus ca un sutien, are si un pic de burete. Si, cum zicea Laura, daca prind si o particica de piele, nu mai cade sigur de pe mine....
Dana H -multumesc.Pup fetita ta mancacioasa. O fi crezut ca este desertul si de aceea l-a inhatzat cu placere.
Gabitzam – ce cuminte sta Ochiosul tau pe burtica. Este un scump
Ancaurn , Doloress, Gabitzam–multumim pt aprecieri.
Miss Parker – ai inceput sa te odihnesti…semn bun…David are o mamica fresh. Cat despre Mutti, imi dai idei sa fac un plan pt cand o sa vina soacra-mea… o sa o fac sa nu-si mai doreasca sa vina la mine. Cat despre ragait , nici noi nu mai ragaim pe umarul lui mami de mult, ci ragaie singur cand vrea el.
Inais nici noi nu mai gasim Infarixul, de unde l-ai luat mai aveau ? Ca pana la urma asta vreau sa-l fac.

Fetelor am o dilema. Doctorul meu de familie mi-a zis asa legat de vaccin: bebe trebuie sa faca maxim 3 doze de Hepatita B pana la 6 luni. Prima este facuta in spital, iar daca la 2-4-6 luni faci Infanrix Hexa déjà depasesti dozele si ajungi la 4, ceea ce este daunator pentru copil.
El recomanda Pentaxim + Engerix la 2 si 6 ,iar la 4 luni doar Pentaxim (acesta nu contine doza pt hepatita B). Astfel bebe face doar 3 doze in total pt hepatita B.
Acuma eu ma intreb, pentru ca toate fetele de pe forum au facut Infarix Hexa si a fost recomandat de pediatru, unde este adevarul ? De ce al meu justifica astfel….
Voua ce v-a zis doctorul, de ce ati ales Infanrix-ul ?
Cred ca am sa renunt la doctorul asta …ma ucide cu sfaturile lui….
Iar acum parca ma urmareste doctorul asta, nici nu mai gasesc Infanrixul ? Stie cineva de unde pot lua ?


Poze
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

MissP, iesi afara
Din casa.
Daca nu, te sun si te chem la plimbare. Adica io imping carut in Buc, pe strazi, printre blocuri, pe langa picamere si mashinile de gunoi, tu pe acolo pe la tine.
Stiu ca e greu, ca te gabdesti ca poate mai prinzi 1 ora de somn, ca poate mai adormi cu el 30 min, dar sincer, 1 ora ieshit afara face mult! relaxezi creierii, plamanii, psihicul. Uite, cand vine tati, ieshiti amandoi la impins caruts. Si iesi si tu, uite, poti ieshi cu Mutti, amandoua- si sa vb orice altceva decat copil, nu neaparat sa mergi in orash sau intr-un loc special, si in jurul casei prinde bine. Pe cuv. meu - eram in prag de depresie, cu copilu care nu lua in greutate, cu socrul care tinea mortis sa toarne gaz pe foc ca nu am lapte bun/deajuns etc. si io cu sanii cu noduli si in prag de mastita, toata noaptea mulgeam. A venit tati de la munca, eu toata plansa, ameteam de foame si de nesomn, asha am iesit cu el. Si am stat pe gard in fatsa blocului, am mers 100m cu carutul, am mai stat pe alt gard, ca ameteam, dar am venit in casa, am alaptat si adormit bushtean urmatoarele 2 ore, si mi-am revenit psihic. Intre 4 pereti nu e odihna, ramai tu cu gandurile si grijile si apasarile.

Te incurajez din tot sufletul, sa cauti pe cineva la curatenie sa vina sa iti frece casa 1 data la 2 sapt. Si saptamanal daca iti eprmiti. Mai bine faci un efort financiar, si sa iti ramana cateva ore pt tine si puiul tau mic, sa te bucuri si tu de ideea de a fi mama. Cat de mancare: tati a invatsat sa gateasca gratar. Daca il invats si sa il spele dupa ce il foloseste, m-am scos!!

Am ajuns la concluzia ca e bine sa te ancorezi in mici lucruri care te fac sa te simti bine: o baie de relaxare din cand in cand, o inghetsata mancata, o pedichiura frumos facuta , cetit ceva (in timp ce alaptez, ca sa nu ma plictisesc...si sa ma gandesc la balarii), o revista cu sudoku etc

Apropos de bere, eu beau bere fara alcool. E altceva decat apa. Dar am baut si cate un pahart de bere cu alcool, am baut si juma de pahart de vin, si o guritsa de visinata. Pe rand, bineinteles. Ma simt bine band.

nu mai spal copilu in seara asta. a adormit. Daca da semne - vede baie in copaie. Altfel...sa in chinui, sa nu il chinui...

A, si sa ma laud, dupa colici, am reusit sa invats sa adoarma copilul singur. Cu degetul in gura....nu e regula, dar avem si zile fantastic de bune. SI altele cand ma gandesc doar ca...ce bine a fo ieri.





o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

a, missP, acu ca tot te-am prins ocupata, mai e valabila oferta de invitatie?

iti dau pm adresa mea email, sa imi scrii, si sa pot sa iti trimit poza si datele despre data si locul botezului.

pot sa pap aici, langa calc.
hai sa bag o barfa, si sa ma plang si io putin.
Deci acu 30min au plecat socrii de la mine. Tati e la concert Airon Maidan, dar nu asta e problema mea, ci socrul care a inceput sa ne piseze cu organizatul botezului. Si io tot ii zic: am stabilit tot, e decis tot, etc. El nic, mai departe: pai sa va ajut la carat, dar aia sa nu iei asha, sa nu faci altfel eetc. Io: facem cum zice dr, facem cum zice popa, facem cum zice manageru restaurantului. Numai nu i-amzis in fatsa ca nu e popa si sa taca din gura .Cel mai dureros a fo cand a zis ca nu are incredere in VIctor, ca in mine are, ca le fac pe toate, dar in el nu. Si am sarit ca arsa, ca de ce nu are incredere in propriul fiu, ca io am incredere si baza in el. Uite asha strici copiii, mai.... nici nu ma mira ca cumnata la 24 ani plange cand ramane singura acasa, doarme cu toate luminile aprinse, plange pt un examen picat la master, plange ca miine pica examenu si vine cu 10 etc. O frustrata. DIn cauza parintilor pisalogi. Sa nu faceti asha cu copiii, da? Va rog io. Acu ma chinui sa o incurajez pe cumnata mea sa faca credit, si sa isi ia gars. sa se mute singura, doar lucreaza la banca, are anumite avantaje, au cu ce sa o ajute si parintii. Acum,cat mai are timp sa isi faca o viatsa, sa isi modeleze personalitatea, ca prea ii copie: barfa toata ziua si etc. Pe de alta parte, ce ma bag...
Oricum, ce ziceti, sa ii zic lui Victor ce zice taica su? ca taaare m-a suparat. Acu, sincer, ori il iubesc io, ca doar e tati al nostru, dar e un tip matur, serios, am baza in el. Ce pana mea se trezeste propriul tata sa comenteze aiurea ca nu are incredere??? daca ar zice maica mea asha ceva despre mine, nu ash mai vb NICIODATA cu ea.

A, si pe final, soacra mea s-a oferit sa se pensioneze sa stea cu printesa. I-am zis ca inca nu am decis cand ma intorc la munca, si pana la iarna nu ma gandesc, sa trecem de diversificare, sa avem un program, etc. Si daca tot panicoasa ramane si la iarna, caut bona. Deja am o amica care isi da fata la gradinitsa... si am rugat-o sa isi intrebe bona care va ramane in curand fara job daca mai vrea sa tina un bebe mic si cuminte.






o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput