Gravidute prin FIV (19)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Salutare burtici dragalase

N-am mai scris de cateva zile,chiar daca v-am citit constant,pentru ca am o leneeee

Rami:sper din suflet ca o sa incepi sa te simti mai bine.La mine s-au diminuat starile de rau dupa ce l-am simtit pe bb,dar nici acum nu pot spune ca mi-am revenit totalmente.Chiar sunt curioasa ce se ascunde in burtica ta

Amzulica:eu inca mai iau utrogestan,2/zi.Saptamana viitoare merg la control si-s curioasa daca-mi prescrie in continuare,insa,sa fiu sincera,pe mine chiar nu ma deranjeaza deloc,m-am obisnuit cu el.

Cami:ma bucur din tot sufletul ca te simti bine,ca sarcina decurge normal si ca iti faci planuri pentru concediu.Distractie placuta si te asteptam cu impresii

Smooly:eu am fost la mare,dar nu am facut baie si plaja deloc.Am stat pe saltea,sub umbreluta,cu o rochita peste costumul de baie...Doar am privit marea...Era asa tentanta apa,dar am zis ca o vara rezist eu sa nu intru in apa....

Carmen:am citit ca ti-e rau de la gynipral Sunt convinsa ca nu te incalzeste cu nimic,insa si la mine are aceleasi efecte.Asta e a doua tura de gynipral la mine.Prima data am luat cate 3/zi,iar acum am luat cate 2/zi.Deja deseara le termin si sper sa fie totul in regula si sa nu mai fiu nevoita sa mai iau.La mine efectele naspa sunt dimineata,ca pastila de seara o iau chiar la culcare ca sa nu mai stiu de rau...

Cristina:am vazut pozele cu Bianca! Este o dulceata si o dragalasa!!Sa va traiasa si sa fie sanatoasa!

Cata:te pup dulce si ma bucur ca mai treci pe la noi

Julia:ce mai faci?Cum te simti?



------------------
Flori 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:


Flori, ma bucur ca esti bine, exceptie starea de la gynipral!

Noi suntem bine, ne zbenguim aproape tot timpul. Seara simt oboseala din ce in ce mai tare, accentuata si de canicula asta care parca nu se mai termina.

Miki 25 +




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Merci mult,Miki
Si eu incep sa resimt oboseala din ce in ce mai tare,cred ca si la mine se datoreaza caldurii...
Cel mai tare ma distreaza ca obosesc la urcatul scarilor,mereu rad cu sotul ca are avans de un etaj in fata mea deja Ma gandesc ca prin lunile 7,8,9...cred ca ajung acasa la jumatate de ora dupa el

------------------
Flori 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

rami eu stiu ca se fac 3 ecogafii mofologice cate una in fiecare trim de sarcina.

zisacami vacanta placuta si ai grija de tine si de bebe.

Despre cerclaj:

Ce este cerclajul?
Publicat la data de 07.04.2008

Cerclajul este un cuvint care le sperie pe majoritatea femeilor insarcinate. Viitoarele mame sunt dornice sa afle cat mai multe detalii despre aceasta procedura chirurgicala. Sa vedem ce este cerclajul si ce riscuri implica.
de Laura Zaharia

Cerclajul este o procedura chirugicala relativ simpla, care are drept scop mentinea colului uterin inchis, pana la data la care copilul trebuie sa se nasca. Daca in mod normal colul uterin ramane inchis pana aproape de finalul celor 40 de saptamani de sarcina, cand incepe sa se dilate progresiv in timpul travaliului, exista si cazuri in care se impune o interventie din partea medicului, care sa evite posibilele probleme. Procedura consta in coaserea colului cu un fir gros, care nu se poate absorbi, impiedicand astfel alunecarea bebelusului, adica o nastere prematura sau un avort spontan.

Incontinenta cervicala

Aceasta dilatare a colului se face fara nici o durere prealabila si are loc mai devreme decit ar trebui, punand in pericol viata fatului. Diagnosticul incompetentei de col uterin se face prin examinare fizica si ecografie transvaginala, dar si prin anamneza. Daca mama a mai pierdut in trecut sarcini aflate in trimestrul al doilea sau al treilea, poate fi suspecta de incompetenta cervicala. Medicii recomanda cerclajul femeilor care au suferit avorturi spontane, mai ales in al doilea trimestru de sarcina.

Cand se poate face?

Procedura chirurgicala se face la inceputul celui de-al doilea trimestru de sarcina sau in momentul in care medicul descopera deschiderea prematura a colului. De obicei, cerclajul se efectueaza intre saptamana a 12-a si saptamana a 21-a.
Ce pregatiri presupune?

Aceasta operatie nu este deloc dureroasa, ea facandu-se sub o anestezie generala, spinala sau epidurala. Medicul ginecolog, impreuna cu viitoarea mama, este cel care decide ce fel de anestezie este indicata pentru fiecare caz in parte. In cazul anesteziei generale nu trebuie sa se manance nimic in ziua interventiei. Dupa operatie, de cele mai multe ori medicul recomanda o sedere in spital pentru supraveghere postoperatorie timp de 24 - 48 ore. In spital se va monitoriza uterul si eventualele contractii uterine care ar putea aparea. Trebuie contactat imediat medicul daca dupa externare apar contractii, sangerare vaginala, febra (peste 37,5 g C), frisoane sau o secretie vaginala urat mirositoare.

Dupa cerclaj

Dupa operatia de cerclaj, contactul sexual este interzis pana dupa nastere. Mama este monitorizata atent pentru ca uneori cerclajul poate provoca contractii sau infectii. Se recomanda evitarea oricaror eforturi si repaos la pat, mai ales dupa luna 5-a. Desfacerea cerclajului se efectueaza de obicei in saptamana 37-a de sarcina, in spital. Nu este dureros si nu se impune o anestezie. Dupa scoaterea firului, nasterea poate avea loc in urmatoarele 24 de ore sau in urmatoarele 2-3 saptamani. Experienta ne arata ca aplicarea unui cerclaj are o rata de succes de aproximativ 85%.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Flori, sunt prezent cu cititul, dar nu ma bag in tema cu cerclajul, din fericire habar nu am ce si cum e. Sunt bine multumesc, mai ales daca nu ies din casa intre 11-18. Bebe se misca din ce in ce mai mult, ma trezeste si noaptea cu lovituri. Burta creste, incep sa ma simt ca un elefant.
Carmendu, si eu ma gandesc cateodata: ce frumos ar fi ca bebe2 sa se prinda natural la anu. Avem noi norocul asta?
Catalina, sanatate maxima!

Julia 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Buna tuturor,
Ma primiti si pe mine? ET 17.07.2008 DPN 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuculucu spune:

salutare burtici si nu numai!!!

nu am mai scris de foare mult timp, dar am citit constant. sincera sa fiu am scris la un moment dat, cand se discuta despre cum misca bebicii, de vreo doua sau trei ori si pe cand sa trimit s-a sters. asa m-am enervat ca nu am mai avut chef de scris.

despre mine ce sa va spun? maine intram in saptamana 30, tot maine dimineata am programat eco doppler, desi nu stiu daca e nevoie, insa docorul din oradea a insistat. bebicii sunt bine, mari, la ultimul control baietelul era cu o sptamana si jumate mai mare ca in grafic iar fetita era fix ca in schema. deci sunt fericita ca e totul bine cu ei. ma mai agit eu uneori cand mi se pare ca unul dintre ei nu misca, dar de fiecare data dupa ce fug rapid la eco descopar ca si-au mutat pozitia si de aceea nu mai simteam nimic. alaltaieri ma ingrijoram ca bebicul din dreapta nu mai miscase de vreo 2 zile. am fugit la eco si dr-ul imi arata ca de fapt s-a intors cu corpul spre partea stanga, cumva ocupasera amandoi spatiul din stanga cu corpurile, iar un cap era jos si celalalt sus. e ciudat si ma agit ca eu credeam ca sunt prea mari ca sa se mai mute asa mult prin burtica. dar se pare ca nu e asa.

trimit mesajul asta si apoi mai scriu unul ca nu vreau sa se stearga

30-1 zi


si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuculucu spune:

vreau sa supun atentiei o alta tema (mai putin distractiva decat cea cu sexul da ori ba :))

ma gandesc sa arajnez camera bebicilor pentru ca nu mai e prea mult timp. dr-ul din cluj spune ca daca ajungem pana in 20 septembrie cu sarcina e bine.

referitor la paturturi. voi de care luati? eu m-am tot uitat la cele de lemn, si mi se par mai ok, dar cu tot cun salteluta sunt destul de scumpe si parca nu asa de atragatoare ca cele de tip tarc, colorate si cu accesorii (gen saltea - foarte subtire dupa parerea mea - , zona pentru infasat, jucarii agatate, etc). nu mi se pare ca plasticul din care sunt facute sa fie prea grozav, dar nici cele de lemn nu sunt foarte bine lucrate. eu trebuie sa am in vedere si partea financiara, avand in vedere ca sunt 2 si toate cheltuielile se inmultesc cu doi. ce ziceti?
o sa intreb si la mamici de gemeni si tripleti sa vad ce recomanda cele care sunt deja in cauza.

va pup pe toate, nu va enumar si sper ca toate burticutele sa fie bine si bebicii sa stea acolo pana la 9 luni.

saluti!!!

30-1 zi


si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Buna tuturor

Sper sa ma primiti si pe mine printre voi si sa ma treceti pe lista
ET: 19.06.2008 DPN: 09.08.2009 Cluj

De fapt DPN conform calculelor de pe www.ivf.ca ar fi 16.02.2009 pentru ca asteptam gemeni.

Mi-e rau toata ziua, de dimineata pana seara, greturi, senzatii de voma si un gust ciudat in gura. Vi se intampla si voua?

AMZULICA - suntem cam in aceeasi perioada. Diferenta de 3 zile

Pupici la toata lumea si bebici sanatosi

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Vad ca si eu ma incadrez in categoria "leneselor" cu scrisul... mea culpa...
Noi crestem pe zi ce trece, saptamana asta avem un control (mai mult pt. a vedea starea colului - pana acum nu am avut nici un fel de problema cu colul, dar dr vrea sa vada cum e). Burtica a crescut binisor, miscarile bebeilor s-au intetit, mai ales noaptea... ma trezesc si "negociez cu ei"... nu prea ma lasa sa dorm decat pe spate (fetelor, ma doare coccisul de la atata stat pe spate, nu stiu ce sa mai fac, voi ati patit asa???). Si ziua ii simt destul de des, ieri a reusit sa ii simta si sotul, a fost super incantat!!! ma misc din ce in ce mai greoi, "simt" cum creste uterul, asa ca prefer sa ma odihnesc cat mai mult, cu scurte plimbari pentru mentinerea in forma.
Am inceput incet-incet pregatirile pentru camera lor, am comandat mobila mai demult.
Tuculucu,eu am comandat patutzuri de lemn, crem (www.pifu.be, este o firma belgiana care are sediu si la noi in oras), mi-au placut ca au si un sertaras jos. Tot de acolo am comandat si o masa de infasat cu sertare, care se transforma apoi intr-o comoda foarte utila. Am zis sa iau si lucruri pe care sa le pot folosi mai tarziu pentru camera lor, cand mai cresc. Firma asta are si modele dde camere de copii mai mari, de fapt asta m-a inspirat sa ma gandesc cumva si la viitor. carucior noi nu luam decat la primavara, o sa iau doar landouri si scaune de masina. Noi stam la curte (mare) si la iarna oricum nu o sa ies cu ditamai caruciorul pe trotuarele inghetate, mai bine ies in curte, iar pentru deplasarile mai lungi, daca o sa fie, e suficient landoul sau poate gasesc scaune de masina mai complexe. Inca nu m-am concentrat pe partea asta... Deocamdata am ales culotile pentru camera, mici dedcoratiuni... inca sunt doar planuri, pt. ca inainte trebuie sa scoatem afara niste mobilier vechi ca sa facem loc. A, patuturile le voi monta doar cand vine "momentul"...
Cam astea sunt noutatile...

Pup toate burticile!

manu 20+

Mergi la inceput