Gravidute prin FIV (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

ZISACAMIsex si cerclaj mai lasat masca,in Anglia mie mi-au zis interzis.Ce mai ma minunez eu fetelor de ce vad pe aici se pare ca in Romania totul e posibil,cerclaj la 22 de saptamnii.....
Vacanta placuta Cami

Cristina deBianca Maria(4.03.2008)

"Bianca" http://good-times.webshots.com/photo/2161473100103063595hQMDpK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Aurel Cris ai o fetita FRUMUSICAAAA FOC !!! Cred ca o faci fotomodel, ca stie de pe acum sa pozeze !
Si eu stiam ca daca faci cerclaj, sexul iese din discutie, dar recunosc ca nici nu sunt prea informata pe subiect...

Smoly, mie nu mi-a interzis medicul sexul pe timpul sarcinii (de fapt nici nu l-am intrebat ), dar dupa 7 ani de chinuri, inseminari si FIV-uri, prefer sa suflu si-n iaurt... In cazul tau insa, se pare ca a fost benefic. Adevarul e ca in cazul unei sarcini sanatoase, normale, sexul are chiar un rol pozitiv si este indicat. Cred ca nu in ultimul rand ajuta si psihicul.

pozici

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

RAMI multumim de apreciere,acusica vine barzica si la tine,sarcina usoara in continuare

Cristina deBianca Maria(4.03.2008)

"Bianca" http://good-times.webshots.com/photo/2161473100103063595hQMDpK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

aurel-cris

Eu am facut un cerclaj "la rece"-- adica profilactic, in conditiile in care colul meu era inchis, de 3,7 cm si fara a avea contractii; acest tip de cerclaj,de obicei, este fara riscuri si poti avea o viata absolut normala dupa efectuarea lui. Inclusiv sex, desigur cu mai multa delicatete; nu-ti imagina acum ca facem sex salbatic!

In ce priveste Utrogestanul, dr. mea mi-a spus ca dupa sapt. 12 sa reduc la 4/zi timp de 2 zile si apoi 2/zi inca 2 zile si apoi stop.
Eu am mers o sapt. cu 4 /zi si acum mai merg o sapt. cu 2/zi si apoi il opresc la sf. sapt. 14. Am facut in prealabil si o analiza a progesteronului, care a fost 54,95 ng/ml ( valori de referinta in primul trimestru = 16,4 - 49 ng/ml ).

13+
Inimioara mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2004 spune:

Ieri am fost la control si se pare ca suntem bine, s-a uitat cu o sonda transvaginal la col si chiar ne-a aratat si noua firul de la cerclaj, a zis ca e sus unde incepe colul, apoi i-am ascultat inimioara lui BB, m-a palpat putin pe burtica si a zis ca e totul bine.Continuam tratamentul cu 2 no-spa/zi, 4 utrogestan, 4 magne b6, 1 elevit la 2 zile , a mai zis ca nu avem voie sex, pot sa fac putina plaje si cand am intrebt daca am voie sa calatoresc m-a intrebat unde vreau sa ma duc am zis ca la munte ca e aproape si a zis ca da dar cand se intoarce in tara adica pe 13 ca o sa vina si ei la Valiug asa ca abia astept. Fetelor e un super medic se aseamana cu zadori la grija cu care ma trateaza, multumesc lui DD ca i-am intalnit si cu ajutorul lor o sa avem si noi copilul mult dorit.
Va pup pe toate

Mihaela 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

rami si cami - doamne ce vorbiti voi acolo! , auzi la ele! pai vreau si eu, da' nu se poate.
mi-am intrebat dr de doua ori daca am voie. mia zis NU in situatia mea. ieri la control m-a intrebat daca "prestez" si i-am zis NU, ca asa mi-a zis el. si asa o sa ramana pana, a-ha-ha, in noiembrie-decembrie!
dar eu, va spun sincer, am facut sex dupa ET. dr cu care am facut FIV mi-a zis dupa ET ca de acum sunt ca o gravida normala si ca trebuie sa-mi continui viata, ca si pana acum, fara interdictii.
ca dupa aia au inceput problemele, asta-i alta situatie care nu are legatura cu sexul! eu n-as fi renuntat de buna voie!

amzulica- trebuie sa renunti treptat la utrogestan numai dupa ce medicul iti da schema de tratament si dupa ce iti faci o analiz de progesteron. in cazul meu, am 24 de saptamani si totusi mai iau 2 utro. in principiu, dupa 12 sapt placenta incepe sa produca progesteron, dar sunt unii medicii, ca si al meu, care prefera sa continue tratamentul asta, pentru mentinerea nivelului de progesteron constant.


24+ Victor
http://good-times.webshots.com/photo/2221574950103601207ZrfiRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Rami mie mi-au descoperit in saptamana 6. Fara simptomatologie. Pur si simplu urocultura. Mi-au dat antibiotice cf antibiograma.IN saptamana 15 am inceput sa am dureri. Urinatul mai des l-am asociat cu sarcina. Am primit alte antibiotice din antibiograma. In saptamana 17...deja nu mai exista un dupa. Dar am continuat cu alte antibiotice. Acum trebuie sa repet urocultura pt ca in octombrie la urmatorul fiv sa fiu "curata".
Probabil a fost alta cauza...nu stiu. Dar este bine sa nu existe nici o cauza. Pup si succes.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Si inca ceva....se spune ca porcaria asta se ia de obicei din spitale.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2004 spune:

ZisaCarmen draga mea eu am facut cerclaj profilactic saptamana trecuta dar nu avem voie sex iar ieri cand la control mia bagat sonda doar putin si deja ma simteam ca o virgina violata asa ca si daca ne dadea voie tot nuu vad cum am fi facut, stiti voi daca tot ma risc macar sa-mi placa.
Eu zic sa mai intrebi ca peste tot scrie ca dupa cerclaj sexul este interzis pana dupa nastere, TE PUP

Mihaela 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Miha stii cum e, fiecare dr. are parerea lui ... pana la urma pacientul e cel mai bun medic. Eu in general am un organism foarte rezistent, nu simt durerea, nu am mai racit de ani de zile; in 10 ani am facut 4 operatii si 5 stimulari FIV- cu doze de soc la ultimele 4 ( 2 cu anestezii locale - suportate f. bine ), in total 8 anestezii totale si m-am simtit perfect de fiecare data, fara cel mai mic disconfort! In sarcina, exceptand episodul cu hematomul, datorita opririi in evolutie a unuia din embrioni la 6 sapt. si 3 zile, nu am avut nici cea mai mica stare de rau, de greata, de durere, ameteala ... absolut nimic, cu exceptia sanilor tensionati! Ma simt perfect! Nici macar dupa cerclaj - imediat dupa m-a durut burta ca la ciclu, nu mai mult de o ora si asta a fost tot. Joi voi merge la eco la un alt dr., intrucat dr. mea e in concediu si vreau sa ma asigur ca e totul ok, inainte sa plec in vacanta in Grecia.
Deocamdata nu am trecut la fapte, dar nu vad nici un motiv pentru care nu as incerca ...
Carmendu Ai grija de tine!

13+
Inimioara mea

Mergi la inceput