Gravidute prin FIV (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:


Andrada.P, multumim mult pt noul capitol!. Sa avem parte numai de vesti bune!


Catalina2307, ma bucur tare mult ca esti bine! Am aflat ca nu s-a terminat cosmarul decat in Grecia.

Smooly, tb sa ai grija cu soarele. In rest, daca te simti bine, poti face tot ce vrei. Eu am condus din a 8a zi de la ET, distante si mari si mici...

Miki 25 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Catalina, la tine infectia urinara a cauzat pierderea copilasilor ? Medicii din Grecia ce au spus ? Tu ce simptome suparatoare ai avut ? Orice informatie m-ar ajuta, daca mi-o poti impartasi...
Evident ca si eu sunt f. ingrijorata cu privire la rezultatul uroculturii, chiar maine ma voi duce s-o repet. Eu deocamdata nu am nici un simptom, facusem analiza doar asa, de rutina. Am mai avut acum 4-5 ani infectie urinara cu E.Colli, care a trecut la tratament. Dar de Klebsiella asta n-am mai auzit, am citit ca se ia din alimente (mai ales vara, cand e f. cald) si provoaca in special enterocolite.

Andrada daca trebuie sa stai in pat, asta e, trebuie s-o faci, spre binele bebelinelor. Daca faci cerclaj + repaus eu sunt convinsa ca lucrurile se vor remedia si vei mai putea face putina miscare. Lasa ca de concedii vei mai avea timp.

Smoly, eu am fost la mare la 9 saptamani. Am stat numai sub umbrela si cu o rochita pe mine numai intre orele 9-11, iar in apa nu am intrat deloc, desi tare eram tentata... Mie mi-a facut bine aerul de acolo, acum nu stiu ce sa zic, tu esti mai la inceputul sarcinii, poti merge eventual si sa faci doar plimbari seara pe plaja.

Fetelor, spuneti-mi si mie la cate saptamani se face triplul test si eco morfologica ? As vrea sa ma programez inca de pe acum, ca e f. aglomerat.


pozici

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Andrada iti tin pumnii sa fie totul bine azi! Despre repausul la pat - e discutabil ... eu de exemplu, miercuri am facut cerclaj, la 3 zile l-am sarbatorit pe sotul meu si ieri, dupa 5 zile am mers la piscina. Mai mult, dr. mi-a dat "liber" la sex, dupa prima saptamana de la cerclaj. Iar duminica voi pleca in Grecia! Sigur, nu am exagerat cu nimic, am evitat orice fel de efort fizic. Dar eu am facut cerclaj profilactic, pentru a evita surprize viitoare.
Rami ecografia morfologica se face la 22 de saptamani; triplul test se face intre 16-20 de saptamani, insa ideal este in saptamanile 17-18.
Catalina slava Domnului ca ai ajuns la timp in Grecia! Ai grija de tine!

13+
Inimioara mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Cami, multumesc frumos. Tu ai luat ceva kg pana acum ? Ce bine de voi, fetelor, care puteti manca... Asa mi-as dori si eu, dar nu mi-e pofta de absolut nimic, totul are un alt gust, neplacut, bineinteles...
Referitor la cerclaj, care e perioada maxima pana la care se poate face ?
Cat despre sex, noi am hotarat abstinenta toatala toata sarcina. E neplacut, dar asta este... n-o sa murim din asta. Adevarul e ca la cat de rau ma simt si la cat de paranoia sunt, nici nu m-a mai preocupat problema.

pozici

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Rami am luat cam multe kg pana acum ( 5,5 kg mai exact ) , insa important e ca bb sa fie bine, ca de kg nu-mi fac griji, le dau eu jos ...
Cerclajul se face, de regula, intre sapt. 12-21; insa in cazuri exceptionale se mai poate si dupa.
In ce priveste sexul - eu nu sufar, insa sotul e cam disperat, mai ales dupa ce am facut sex zilnic pe perioada tratamentului ( pt. calitatea spermei la punctie ) ...

13+
Inimioara mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Rami medicii din Grecia mi-au spus ca nimeni nu stie de ce se pierde o sarcina. Dar rahatul asta de Klebsiela poate duce la avort spontan. Nici eu nu am auzit de porcaria asta. La mine s-a descoperit in saptamana 6 dar am pierdut sarcina in saptamana 17. Dumnezeu stie. Doar nu pierde vremea. Repejor urocultura si daca exista tratament. Just in case;.Pup.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Fetelor - nu mai inteleg cum se opreste administrarea utrogestanului. Eu am inteles ca in sapt. 12 incep sa reduc de la 6,4,2,1 si gata. Adica in sapt. 12 iau 2 zile cate 6, 2 zile cate 4, 2 zile cate 2, una si gata trec in sapt. 13. Asa e? Ca nu inteleg ...

Cami 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smoly spune:

Buna fetele!
Va multumesc mult pt raspunsuri.Am hotarat impreuna cu sotul sa nu mergem la mare anul asta ca sa fim linistiti.Oricum incepe canicula si e f greu mai ales ca nu avem aer cond. la masina.Asa ca vom merge la anu cu bebe...
Voua v-a dat dr. interzis la sex? sau asa ati considerat voi ca e mai bine?

Te astept, copilasul meu frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria72 spune:

Amuzica cred ca depinde de fiecare doctor in parte.
Al meu (eu am facut cu Zadory) mi-a zis din saptamana 12 sa reduc de la 6 la 3 pe zi, iar in saptamana 14 sa le opresc de tot
Smoly, si aici cred ca depinde de dr si de sarcina la mine spre exemplu ambii mi-au interzis. Cred ca cel mai bine dupa consult i-ti intrebi doctorul.

13+

http://bd.lilypie.com/RwRVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Mie dr. mi-a zis sa iau 6 utrogestan/zi pana in sapt. 16, iar dupa aceea sa-l reduc treptat.

Catalina, tu ai urmat tratament pentru Klebsiella ? Si daca da, in ce saptamana ? Eu am descoperit microbul prin saptamana 8 si mi-au zis sa nu iau nimic deocamdata. Acum sunt in sapt. 11-12. Tu ai avut ceva simptome neplacute ?

pozici

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput