Si Mihaita,are nevoie de voi!

Si Mihaita,are nevoie de voi! | Autor: mihaela77O

Link direct la acest mesaj

nota administratorului
Am primit toate documentele cerute de regulamentul forumului Umanitar Desprecopii.com.
Va uram succes in aceasta campanie.
cu drag,
desprecopii.com
===================================


Ma numesc Oprea Mihaela si sunt din Constanta.Impreuna cu sotul meu,Paul,si cu cei doi copii,Andreea-Elena(03.04.1997) si Paul- Mihai(25.09.2003) formam o familie frumoasa si fericita,insa acum un an fericirea ne-a fost umbrita,cand Mihaita a fost diagnosticat cu AUTISM.
Mihaita a fost un copil dorit si iubit din prima clipa cand am aflat ca sunt insarcinata din nou;s-a nascut la termen,sanatos si plin de viata;a evoluat normal in primul an de viata,de la primul gangurit,pana la primul pas,pana la primul MAMA!Insa pe la un an si jumatate am constatat ca Mihaita nu mai raspundea la nume,nu mai vorbea,nu mai manca singur,nu se mai juca cu copiii si cu jucariile.
Dupa un an de umblat din medic in medic,din diagnostic in diagnostic,dupa fel si fel de tratamente,mai mult sau mai putin bune,am ajuns la concluzia ca singura sansa de recuperare a lui Mihaita este TERAPIA ABA(ANALIZA COMPORTAMENTALA APLICATA).Dar,pentru ca trebuie sa existe si un dar,aceasta terapie este foarte costisitoare.Pretul pentru o luna de terapie,care include plata terapeutior,a coordonatorului,materialele de lucru,inregestrarile care se fac(pt ca totul trebuie inresgistrat,in mod normal),totul ajunge undeva intre 1000 si 1500 euro pe luna,calcul estimativ,facut in urma discutiilor,cu alti parinti care fac deja aceasta terapie cu copilasii lor.Aceasta terapie ,in functie de gravitatea cazului,ar trebui sa se faca 8h/zi,5 zile pe saptamana,cel putin timp de 2 ani,asta insemanand undeva intre 30000euro si 36000 de euro,bani de care noi nu dispunem.
De cand a primit diagnosticul,atat cat am stiut eu ca mama sa ma ocup de el,tinanad cont de problemele lui,cat si datorita faptului ca a fost la gradinita,Mihaita a inceput sa faca ceva progrese,dar nu indeajuns de multe.In primul rand nu vorbeste,nu constientizeaza pericolul,il strigi pe nume si el nu raspunde,nu se joaca cu copii,sta in preajma lor,dar ii ignora;intr-un cuvant,mai dur,traieste intr-o lume a lui...,insa avem speranta,ca datorita terapiei,sa-l putem scoate din aceasta lume,si sa il aducem printre noi....
Problema este ca ,perioada optima de recuperare,ar fi intre 4 si 7 ani,Mihaita mai are putin si face 5 ani,deci inamicul nostru cel mai mare este TIMPUL!
Nu ne dorim,decat sa putem invinge TIMPUL,speram cu ajutorul celor cu suflet mare,pt a putea incepe cat mai repede terapia!
MIHAITA,va roaga sa ii dati si lui o sansa!Sansa de a redeveni un copil normal,sansa de a vorbi,sansa de a se juca cu copiii,sansa de a se bucura si el de copilarie!
Va multumim din suflet,pt sprijinul pe care speram sa il primim din partea dumneavoastra!




PERSOANA DE CONTACT:OPREA MIHAELA,TELEFON:0741018046
ADRESA:al.solidaritatii,nr.12,bl.iv.5,sc.b,et.4,ap.29,CONSTANTA,cod postal:900294

MIHAELA OPREA

BRD-Sucursala Eliberarii Constanta

-in euro :RO21BRDE140SV612277414oo

-in lei :RO25BRDE140SV61227661400


Cont SWIFT:BRDE ROBU


http://paul-mihaita.blogspot.com

Multumim din suflet pentru suport moral si financiar

kariguld
Madyn
Anina_n

helbi
gabidaniela
sirimie
stancutza
isidora
dady68
madaluta
jojo_miha
tuturor mamicilor de la Gravidute si Mamici de Constanta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

va doresc mult curaj, e intr-adevar lung si greu drumul - mai ales dpdv financiar - dar rezultatele vor aparea.

exista un subiect despre Ema, o fetita din Slobozia care face ABA cu succes dar si cu aceleasi probleme banesti: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=106297

ultima data mamica ei scria ca a initiat o actiune impreuna cu un grup de parinti in situatii similare. arunca un ochi pe la subiect, chiar si fiind in orase diferite poate ca va ajuta vreo informatie de acolo. iar Mari e intotdeauna gata sa dea aceste informatii.

va pup, sper ca pe viitor sa va pot ajuta si altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

dana_e,multumim frumos pentru incurajari,intr-adevar ne asteapta un lung drum cu multe urcusuri si coborasuri,dar pana la urma nu mai conteaza,daca reusim sa ne atingem obiectivul,mai ales daca oamenii cu suflet mare vor fi alaturi de noi!
cat despre ema, a lui mari paun,ce sa spun,ele au fost cele care mi-au dat forta sa merg mai departe,de cate ori am cazut...suntem mamici prietene...ne cunoastem,desi numai de la telefon,dar speram sa ne cunoastem si personal,tinand cont ca paote vor veni la mare....

http://paul-mihaita.blogspot.com


MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

aaa, ok, e supr ca va cunoasteti si ca faceti schimb de informatii

am luat chiar azi niste decizii referitor la ce voi face impreuna cu familia, pe termen scurt/mediu. asta se va concretiza, printre altele, si in schimbarea situatiei financiare peste o luna-doua. asa ca sper sa reiau micul ajutor lunar pentru Ema si sa il adaug si pe Paul-Mihai pe lista. nu e mult, dar tot e ceva.

pina atunci - numai bune va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

draga mea,nu pot decat sa iti multumesc ca existi!la dumnezeu sa iti dea sanatate si tot ceea ce iti doresti,inzecit pt tot binele care il faci!iti multumesc din inima ca esti alaturi de noi!

http://paul-mihaita.blogspot.com

MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

buna Mihaela, nu pot sa spun ca sunt alaturi de voi, iti doresc multa rabdare si o sa reusesti...speram cu totii ca autoritatile sa ne i-a aceste sarcini care ne obosesc si sa ne ajute sa indreptam copiii spre NORMALITATE.
va pupam si va tinem pumnii

p.s. asa cum iti spuneam dana_e este un inger

www.help-ema.puls-il.ro
ajutati la terapia pt Ema
Mari, mami de Ema
http://kittyland.dyndns.org:8180/ema/
bijuteriile printesei Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

imi place ca ai dat un titul subuiectului, kiar ma gandeam aseara ca nu era suficient numele ...

sa dea Dumnezeu sa reusesti, ce sa zic, sper din suflet sa ajung intr-o zi sa ajut si eu alti copii asa cum si eu sunt ajutata...

pupam inca o data

www.help-ema.puls-il.ro
ajutati la terapia pt Ema
Mari, mami de Ema
http://kittyland.dyndns.org:8180/ema/
bijuteriile printesei Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

multumim frumos,mari...ce sa zic,asa sper si eu intr-o zi,sa-mi vad copilul bine si sa pot ajuta si eu la randul meu..insa mai avem mult de luptat...pupam si noi,si cat maai multe progrese,ema...si,pt voi!


http://paul-mihaita.blogspot.com

MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Mihaela iti doresc multa putere, rabdare si un drum la capatul caruia sa gasiti numai lumina! Am fost si sper ca o sa mai fiu alaturi de Mihaita cu o mica suma si cu mii de ginduri bune .

Va imbratisez pe amindoi




m & m - (1-aug-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

madyn,multumim tare mult pentru incurajari si sprijin...stim ,ne asteapta o lupta foarte grea,dar speram din tot sufletul sa o castigam,apropiindu-ne cat mai mult de normalitate!,pt itne si familia ta!

http://paul-mihaita.blogspot.com

MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Mihaela, mami puternica, luptatoare si curajoasa, sunt convinsa ca vei reusi sa-l aduci pe Mihaita in lumea adevarata, sa se poata bucura de copilarie, ca toti cei de varsta lui.
Am reusit sa depun si eu o suma mica, in contul vostru.
Va doresc sanatate si putere sa mergeti inainte, sa radeti impreuna cu Mihaita cat mai curand posibil !





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput