Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (173)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Cu intarziere urez La multi ani!!!

Alinush

Si de asemenea

Myral




Jurnal de mogalneata
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Sunt in cumpana.
Aici anul scolar,inclusiv cresele-gradinitele,incep de la 1 aprilie.
Inscrierile se fac cu 2-3-4 luni mai devreme...pentru ca altfel nu mai gasesti locuri.
Mie munca imi permite sa vad de Erika...nu stiu cat de solicitant va fi pe viitor,insa momentan ma descurc.Insa ma gandeam,pentru ea nu ar fi mai bine s-o inscriu la cresa?Sa intre in contact cu alti copii?Pentru ca eu asta nu ii prea pot oferi...sta intre adulti toata ziua...iar cand iesim la plimbare seara nu avem foarte multi prieteni care sa ne insoteasca la acea ora.
Problema este ca eu nu sunt inca pregatita sa o duc la gradi de la 9 la 6 seara.Si apoi...costul mi se pare mare,circa 400 dolari pe luna.
Nu ma pot decide ce este mai bine pentru ea...sa stea acasa cu mine pana la 2-3 ani...neavand contact zilnic cu copii,sau sa mearga la cresa cu program normal?


Jurnal de mogalneata
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neataaaa. Vedeti ce harnica sunt? Desi m-am culcat tarziu. Ba inca ieri am si uitat sa spun ca am fost nu numai la cosmetica si masaj, dar si la sport.

Bee, m-am amuzat copios de telefonul tau de fitze. Ce idei mai au si barbatii uneori...nici nu ma gandisem la asa ceva. Si eu tot de kg eram stresata la intalnirea aia de 10 ani. Frumoase dorinte ai legate de job, dar cine nu? Numai ca nu prea gasesti peste tot asa ceva. Si eu am oarece nemultumiri aici, dar pentru ca asa flexibil nu mai gasesc nicaieri, si imi place ceea ce fac, este destul de challenging, am decis sa raman aici desi salariul e ramas mult in urma.

Sa nu uit si eu:

Myral sa fii sanatosa si fericita, sa iti implinesti toate dorintele!

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

SabinaY, multumim si de la protagonistul bonusului. Nici eu nu stiu cum a invatat sa desfaca dopurile, dar e mare zapaceala cu asta. Nu stiu daca s-a prins de gest sau foieste dopul ala pana reuseste, ca el e fascinat de roti si orice se invarte. Cred ca daca se nastea inainte lui Galileo sigur se prindea ca Pamantul se invarte. Legat de cresa...depinde ce conditii sunt acolo, depinde de foarte multe aspecte. La anul in aprilie oricum va avea peste un an jumatate si eu una as zice ca e utila socializarea. Dar cum spuneam, depinde unde. Program scurt nu au? Sa stii ca eu il dau pe Andrei abia la anul in septembrie, dar as fi vrut tot asa pe la un an si 8 luni cand il primeste la Alex la gradi. Insa asta pica spre final de an si nu stiu daca are sens sa il mai duc 1-2 luni pana la vacanta.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
citat din mesajul lui devylla

Sunt in cumpana.
Aici anul scolar,inclusiv cresele-gradinitele,incep de la 1 aprilie.
Inscrierile se fac cu 2-3-4 luni mai devreme...pentru ca altfel nu mai gasesti locuri.
Mie munca imi permite sa vad de Erika...nu stiu cat de solicitant va fi pe viitor,insa momentan ma descurc.Insa ma gandeam,pentru ea nu ar fi mai bine s-o inscriu la cresa?Sa intre in contact cu alti copii?Pentru ca eu asta nu ii prea pot oferi...sta intre adulti toata ziua...iar cand iesim la plimbare seara nu avem foarte multi prieteni care sa ne insoteasca la acea ora.
Problema este ca eu nu sunt inca pregatita sa o duc la gradi de la 9 la 6 seara.Si apoi...costul mi se pare mare,circa 400 dolari pe luna.
Nu ma pot decide ce este mai bine pentru ea...sa stea acasa cu mine pana la 2-3 ani...neavand contact zilnic cu copii,sau sa mearga la cresa cu program normal?


Jurnal de mogalneata
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)




Sabina Y, eu in locul tau as sta pana mai creste, pana pe la 2-3 ani, cand te poti intelege cat de cat cu ea, cand poate interactiona mai eficient cu copiii, sa tina minte, sa isi poata face mai usor atasamente bazate pe mai mult decat pe nevoile fizice. Mai ales ca nu esti constransa sa o dai la cresa, ca ai ajutor cat de cat si tu ai zis ca poti sa o vezi si in timpul zilei. Plus ca banii aia ii poti economisi si face ceva cu ei peste 1 an, 2, cand poate aprecia o vizita la zoo, aquarium, parc de distractii, etc. Eu asa as face.

Cred ca e dificil pt ei la varsta asta sa stea la cresa de la 9 la 6! Mi se pare enorm. Program scurt, hai, mai merge, si poate doar 2-3 zile/sapt...

De altfel, asa si fac . Mi-am bagat ambele picioare, vorba lui Papanash, in cariera abia inceputa cu 1/2 de an inainte sa raman insarcinata. Nu am renuntat la ea, doar am amanat-o. Asta dupa ce am inchis capitolul unei cariere de 5 ani, cu totul diferite. Acum muncesc de acasa la afacerea noastra cat pot, il sprijin pe sot sa isi rafineze el cariera cat de mult poate, sa mearga la conferinte, cursuri etc si apoi imi va veni si mie randul. Mai ales ca vrem ca bb2 sa nu fie la mare distanta de Lisa. Tu deja muncesti, deci pt tine e un bonus ca poti sa mai stai cu ea. Profita cat poti, ca vor avea timp de gradinite, socializare si copii (si noi soferii lor) mai repede decat crezi.

mogandeata. Vazut pozele. Ffffff faine

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Admercedes, . Sa stii ca si in Disney erau copiii care umblau numai cu costumele pe ei, mie mi se parea incomod, asa ca am lasat-o cu rochitele numai la paradele de seara. Si asa s-a impiedicat de cateva ori cat pe ce sa isi rupa genunchii. Ca ea alearga ca zapauca. Aici nu prea se poarta asa, dar asta e, eu o sa o las sa mearga asa si pe la petreceri si la gradi si cand o vrea ea, daca asa se simte bine. Apropos de temeperatura de la voi, chiar vazusem ieri imagini la stiri cu zapada in Australia. Apropos, cum e vremea acolo in ianuarie? Cand ar fi cel mai bine de turism? Nici sa fie prea cald, dar nici racoare.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Myral, La Multi Ani!!! Sa traiesti, sa infloresti, sa te bucuri de cei dragi si ei de tine si sa fiti fericiti!!!!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
citat din mesajul lui Roxana_G

Admercedes, . Sa stii ca si in Disney erau copiii care umblau numai cu costumele pe ei, mie mi se parea incomod, asa ca am lasat-o cu rochitele numai la paradele de seara. Si asa s-a impiedicat de cateva ori cat pe ce sa isi rupa genunchii. Ca ea alearga ca zapauca. Aici nu prea se poarta asa, dar asta e, eu o sa o las sa mearga asa si pe la petreceri si la gradi si cand o vrea ea, daca asa se simte bine. Apropos de temeperatura de la voi, chiar vazusem ieri imagini la stiri cu zapada in Australia. Apropos, cum e vremea acolo in ianuarie? Cand ar fi cel mai bine de turism? Nici sa fie prea cald, dar nici racoare.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/




Rox, da, e destul de rece. Azi dimineata erau undeva sub 9*, acum sunt vreo 15*. Zapada este in munti (www.smiggins.com.au/snowcam.html" target="_blank">asa arata unde mergem la schi). Si la cateva suburbii distanta a fost grindina fffff fina, aproape ca zapada.

De venit in concediu eu as zice ca e ideal sf lui ianuarie si februarie. De sarbatorile de vara (iarna in emisfera nordica) e fff aglomerat peste tot, nebunie. In 26 ian. e Australia Day (merita vazut), fff impresionant si apoi se linisteste lumea. In general, vara sunt vreo 2-3 saptamani criminal de calde, cu umezeala fff mare, dar nu sunt in fiecare an in aceeasi perioada - cum ti-o fi norocul. Si in periaoda de care iti spun e mai ok si Queensland si bariera de corali, desi acolo e ideal din martie-aprilie incolo, dupa ce trece sezonul umed, cu cicloni si ploi multe.

Faza e ca ai AC peste tot, mai putin afara. Vara efectiv port jerseu, sal sau ceva cardigan cu mine, pt ca e f rece in tren si malluri. Si afara te coci . Mama a stat aici din sept in februarie. Cred ca ideal a fost oct-nov si sf ian-feb. Septembrie a fost cam rece si pt ea care venea de la toamna romaneasca, iar dec-ian cam umed si nadusala.

Va tenteaza o excursie la capatul lumii?

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

La multi ani Myral!



=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamuller spune:

buna dimineata! eu asa va invidiez ca reusiti sa comunicati atat de mult pe forum...eu de abia apuc sa va citesc...dar sa mai si raspund! in plus e o perioada extrem de aglomerata pentru ca in mod normal maine seara trebuia sa plecam in Romania (pe 9 este botezul Sarei), in mod normal pt ca ieri s-a stricat calculatorul de bord al masinii de abia cumparate...asa ca am ramas cu facutul bagajelor si organizatul cumparaturilor in speranta ca cei de la garaj vor face o minune pana maine .
ieri am fost la revizia de dinainte de Romania : Sara are 7.750 kg, 70 cm si tone de energie! mai nou adoarme in fund pentru ca sunt mult prea multe lucruri interesante de facut pana adormi decat sa stai si sa te holbezi la tavan! pediatrul i-a facut vaccinul oreion rubeola rujeola, desi normal se face la un an, a zis ca e mai bine sa-l facem acum, inainte de plecarea in Ro. s-a strambat un pic cand i-a bagat acul, dar erau mult mai interesanti ochelarii doctorului si mutrele pe care le facea, asa ca a uitat de plans.
mananca in continuare foarte bine, tot 4 mese pe zi (aici asa recomanda), la 8.30 biberon de 300 lapte cu sau fara cereale, la 12.30 legume cu carnitza sau peste + iaurt de bebe + jumatate de banana sau piersica, la 4.30 fructe(ieri a mancat o mango uriasa) si la 8.30 biberonul de noapte buna (tot 300 lapte cu cereale), dupa care doarme pana la 7.30 - 8.00...deci fericirea totala!!!


Alina si Sara (03.10.2007)


http://www.picturetrail.com/alinamuller

Mergi la inceput