Cum voi reusi sa stau numai in pat pana in noiemb?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danita spune:

mikim ti-au dovedit fetele ca se poate si iti confirm si eu ca da ! pe dc mi-am gasit adevarate prietene si cu ajutorul lor am trecut peste tot si toate !

bafta maxima !

D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

mikim: pe 11 iulie 2008 eram la controlul lunar la Dr.T. Te-am vazut cand ai iesit de la Dr.iosup si asteptai sa intri la Dr, Tutu ca erai foarte suparata si nemultumita de situatia in care te afli.
Sincer, acum sunt surprinsa placut ca ai ales sa lupti pentru copilul asta, chiar daca mai ai o fetita, nu? si multa vreme m-am intrebat ce hotarare ai luat, amintindu-mi si de privirile fetelor fara burtik care asteptau pe hol. Eu sunt o norocoasa,sunt dar au fost vreo doua care ti-ar fi sarit la jugulara cand te-au auzit cu cata lejeritate vorbeai de faptul ca nu vrei internare in spital, ca ai treaba, ca nu-ti trebuiau astfel de probleme etc...
Sper ca nu fac o confuzie, eu sunt cea care ti-a pomenit de "cerclaj".....
La odiseea noastra sunt fete care au stat in pat de la 14 saptamani si acum se apropie de termen, nu vad de ce nu ai putea si tu.......
Iti doresc multa putere, intelegere si mai vin la tine la o cafea......

Vlad
28+

bibinika
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

mikim...esti atat de norocoasa...prietenei mele i s-a deschis colul cand era de 22 de saptamani, erau in concediu, undeva departe. A inceput sa sangereze, si pana au ajuns la spital au inceput contractiile si copilul iesea..in 30 minute a nascut. din nefericire copilasul n-a supravietuit.

La a 2-a sarcina ginecolocul ei i-a facut cerclaj la 19 saptamani. A stat la repaus dupa cerclaj. A dus sarcina pana in saptamana 37 cand a inceput sa dilate si sa aibe contractii si sa se deschida colul. A nascut un baietel de 2.200...acum are 11 luni si e tare dragutel...

Multa sanatate

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Buna tuturor!
In disperarea mea de a cauta cat mai multe despre cerclaj am dat de acet subiect de unde am aflat ca nu sunt singura batuta de soarta si condamnata ptr a doua oara la repaos total pana la nastere.
In urma cu o sapt, la acelasi dr Iosup am aflat ca am colul deschis. Nu este nimic de mirare, tinand cont ca am avut contractii inca de la inceputul sarcinii. La sarcina anterioara avusesem contractii, 6 internari, col scurt (as spune eu acum mediu:25-30mm) dar fara sa se deschida colul. Mi-am facut tratam prescris si am stat mai mult in pat, faceam plimbari scurte, de 2 ori pe zi, am fost chiar si la munte dar m-am menajat la maxim. A fost gre dar a trecut.
La 30 de sapt am inceput sa simt si eu ce inseamna o sarcina normala, analizele au inceput sa se regleze, totul era in parametrii normali, contractiile se mai rarisera (oricum ma obisnuisem cu ele si uneori nici nu le mai bagam in seama).
Aceasta sarcina a inceput greu, cu stari de rau, contractii, palpitatii, stres ca nu imi mai gaseam tratamentul, frica si groaza ca mai am in grija un copil la care nu pot sa renunt efectiv 9 luni, frustrare ptr ca am fost nevoita sa tip la el de nenumarate ori doar ptr ca el avea chef de joaca sau i se parea amuzant ca ma lovea in burta iar eu il certam si ii interziceam asta... Am trecut si peste Aceste faze in timp, copilul s-a mai obisnuit cu ideea ca mami nu mai e prezenta non stop in viata lui, ca pe mami o doare burta si nu il poate lua in brate, ca bebe plange in burtica daca il mai bate... Dupa 14 sapt am inceput sa ma simt si putin mai bine, am hotarat ca sa incep si serv odata cu incetarea CIc-ului mai ales ca ma simteam ingrozitor de izolata si idiotita dupa 2 ani si 8 luni de stat acasa in care numai dragostea ptr puiul meu mi-a dat putere.
Bucuria reintegrarii in societate mi-a dat putere (parca ma simteam si eu in sf un om normal, cu o sarcina normala, nici contractiile nu mai erau atat de prezente sau poate ca nu mai aveam timp ssa le bag in seama), am inceput sa imi incerc limitele iar in nici o luna oboseala si-a spus cuvantul: stresul serv si virozele aduse de cel mic abia integrat in colectivitate (care s-au lasat cu tuse si stranuturi zile in sir) mi-au intetit contractiile.
Din ziua in care am aflat ca am colul deschis, desi m-am menajat cat am putut, au inceput problemele: contractii puternice, intepaturi in col ca la nastere.
Marti am facut cerclaj si dupa cateva ore m lecat acasa ptr ca nu am dorit sa petrec ziua fiului meu in spital in cond in care ii planuisem si o petrecere. Totul a decurs destul de bine, am incercat sa fac si pregatiri, cat mai mult din pat (ce s-a putut), am mai stat si in picioare fara a face insa efort, insa cel mic m-a mai solicitat. Am fost nevoita sa il scot si pe afara, sa il schimb, sa il culc, sa ii pregatesc masa, sa fac ceea ce face o mama, dar fara efort fizic:ridicat, carat.
La 3 zile de la cerclaj simt ca ceva nu e in regula, inca am contractii puternice din cand in cand ca niste pocnituri-intepaturi in col, uneori date de o tuse, de un stranut, de gazele de la stomac (ma chinuie si o constipatie) alteori datae pur si simplu de miscarile fetitei in burta.
Am vazut ca voua vi s-a spus ca sangerarile maronii sunt normale si o saptamana. Eu am avut prima zi ceva sangerari, dupa care doar firisoare de sange maro. Asta seara insa secretia vaginala a devenit mai abundenta, mai marinie, sangerarile maronii parca sunt si mai pronuntate iar inauntru am un disconfort ca si cum ata cerclajului m-ar intepa. Am pipait cu degetul usor inauntru si ata mi se pare cam aspra si parca prea lunga, chiar am impresia ca e desfacuta. Oare e normal sa o simt? Oi fi facut vreo infectie si de aceea am acest disconfort?
Vin sa va intreb pe voi poate ma mai linistiti putin , mai ales ca dr meu nu a raspuns in seara aceasta si eu nu pot sa dorm de griji.
Ptr cele care aveti si un alt copil, cum v-ati descurcat si cu sarcina cu restrictii si cu copilul astfel incat sa nu simtiti nici voi dar nici el ca il neglijati? Eu deja simt ca nu mai fac fata, ca e prea greu, ca Daca voi sta numai la pat o sa innebunesc, ca daca o sa ma inchid intr-o camera si o sa aud copilul in alta cu altcineva si nu o sa pot sa ma ridic la el o sa o iau razna.

Mamica lui Rares (15 oct 2006),

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Ce mai stiti de Mikim ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

iael, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=129383 !!

manu 35+ +

AMR 1-2 SAPTAMANI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Ma bucur ca a nascut si e bine . Nu mai stiam ce e cu ea .

Mergi la inceput