Cum voi reusi sa stau numai in pat pana in noiemb?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikim spune:

Deocamdata ma gandesc doarcum sa pacalesc familia si sa evadez putin...
Mare ghinion mai am!!!
Oricum, Dzeu chiar a vrut sa se nascaacest copil!!! Eram programata pe 2 iulie la Eco de morfologie fetala. S-a amanat pe 11 ???? si atunci s-a vazut colul deschis. nainte cu cateva zile nu era si fara contractii, sangerari, as fi avortat undeva, pe drum. Sau la mare, ca trebuia sa plec...


Mihaela, mama Karlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

eu am stat in pat de pe 28 noiembrie 2007 pana pe 17 iunie 2008 cand am nascut si nu regret absolut deloc au fost momente in care simteam ca o iau razna dar cu sustinerea celor dragi vei trece cu brio peste timpul asta. eu am stat cu laptopul in brate de dimineata pana seara, tv si citit. Slava Domnului am un bebe sanatos si voios. nici nu stiu cand a trecut timpul rugaciunile m-au ajutat sa rezist.

sanatate si curaj!

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

povestea nasterii - http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124063

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Si eu sunt la pat. Sarcina mea a decurs fara probleme pana luni cand au inceput contractiile. Ma rog la Dumnezeu sa ma lase sa duc sarcina la termen. Nici un sacrificiu nu mi se pare prea mare...as face ORICE. Te inteleg ca te ingrozeste gandul ca trebuie sa stai la pat, sa renunti la activitatile tale.
Daca ai nevoie sa vorbesti noi suntem aici. Eu stau toata ziua pe net, la Tv, cu o carte. Numar zilele....eu am DPN-ul pe 1 decembrie. O sa vezi ca o sa reusesti pt copilasul tau.

==========
Corina 21+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

chiar si un drum de 15 minute iti poate provoca contractii asemanatoare cu cele de la nastere... Poate acum n-ai contractii, dar nu se stie niciodata cand pot incepe... iar cerclajul nu garanteaza ca sta acolo... se poate rupe colul de langa fir si tot iese daca presiunea pe col e mare...
Eu mai "evadam" in sensul ca in drum de la dr. de la spital ne opream sa luam o pizza la pachet si mai vedeam si eu 5 minute lumea pe strazi...
Este foarte greu si te inteleg... dar incearca sa nu-ti mai convingi familia sa fugi in lume... pt. ca iti faci tie rau si lui bb... Sunt bb-ei care se nasc la 30-32 de sapt. (chiar si mai devreme) si supravietuiesc, dar cu f. mari probleme toata viata... ai vrea sa regreti in fiecare zi ca ai preferat sa evadezi pt. o zi, doua. sapte? in loc sa stai potolita si sa ai un bb sanatos?
Sau se naste la mai multe sapt. dar din cazua greutatii mici vei sta in spital mult si bine... am vazut mamici care erau in spital cuu bb-ei lor de 2 luni... Ce faci? Il lasi acolo pana ajunge la greutatea la care trebuie ca sa il pota externa? Ca sa evadezi?

Gandeste-te la urmari inainte sa evadezi...
E normal sa nu mai poti ... simti ca inebunesti in casa, ca te tampesti... dar daca stai si te gandesti la puiutul mic din burta si ca vrei sa fie cat mai sanatos si cat mai aproape de termen... poate iti trec gandurile astea...
Hai sa numaram saptamanile impreuna pana la termen... eu asa numaram fiecare zi alaturi de mamicile de gemeni si de martie-aprilie 2007... si fiecare saptamana in plus era o vcitorie...


Nally daca mai dai pe aici... ma bucur ca esti bine, si tu, si trupa... tin pumnii sa ramaneti in aceiasi formatie inca 7-8 sapt. Ieri ma gandeam la voi



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikim spune:

Am citit ce mi-ati scris. Nu ma gandeam ca sunt atat de multe femei cu probleme de acest tip. Si de atata timp in pat. Nu vreau sa fac rau nimanui, cu atat mai mult copilului.
Vineri, pe 11 iulie, dr Iosup, care era la clinica Fortis, a zis ca sunt probleme, murmura cava de genul ca-i pare rau de copil, m-a trimis in cabinetul de vizavi sa ma consulte si dr Tutunatu (de la Elias). Acesta mi-a zis ca cerclajul va rezolva problema si tocmai de aia se face, sa poata femeia sa-si reia activitatea.
Mie asta mi-a intrat in cap si consider ca dr Mateescu, a carei pacienta sunt, exagereaza cu atata repaus. Ca pe el ce-l doare sa se asigure ca nu-i nici o problema pana nasc? Sa-i dea Dzeu sanatate multa, ca-i un om extrem de sufletist, care respecta si admira mamele care fac eforturi pentru a aduce pe lume un sufletel, dar nu-i femeie, pentru el conteaza realizarea lui dpdv medical...
Nasa mea a trecut imi spunea ca o dr-femeie i-a spus ca mai bine fara cerclaj, ca e groaznica "odihna" asta continua la pat...
Chiar se poate rupe operatia?

Mihaela, mama Karlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Se rupe colul, nu operatia... Colul e cusut din loc in loc cu un fir... ca un sac legat la gura.
Da, mie mi s-a rupt colul... Din fericire cand a inceput travaliul, in jumatate de ora de cand mi s-a rupt apa si pana am ajuns la spital... si nu aveam cine stie ce contractii...
Deci se poate.

Poate cerclajul preventiv se face ca sa ai o viata normala mai departe... dar cu o sarcina fara probleme, cerclaj preventiv eu n-as face... la tine n-a fost cazul... la tine s-a facut pt. ca trebuia. Cu 5 cm dilatatie tu crezi ca mai tinea sarcina fara cerclaj???



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

mikim te rugam gandeste la rece problema...eu zic ca nu a exagerat cu deloc doctorul daca tu crezi ca trebuie sa te joci cu viat copilului tau, pentru ca nu poti renunta la lucrurile de zi cu zi eu zic ca te inseli amarnic...sa citesti numai la gravidtute prin fiv sau la aspirante cat se chinuesc fetele de acolo..imi pare rau daca sunt dura cu tine dar chiar nu te inteleg...sper sa treaca gandurile aste rele si daca tot nu crezi ca afacut bine doctorul de ce nu mergi si la altii sa vezi ce iti spun sunt ferm convinsa ca acelasi pronostic iti vor da si ei....
treaba ta tu faci cum crezi, dar credema prea te joci cu destinul
Ma rog sa iti dea Dumnezeu gandul cel bun si sa realizezi ca asa e mai bine pt tine si bb...off numai sa citesti ce au scris fetele ce au pierdut sarcini,,,si cate durere e la cele ce incearca de ani de zile sa faca bb-i...
Numai bine iti doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

a si inca ceva referito la intrebarea ta DA se poate rupe nu operatia ci colul saracul
sanatate si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikim spune:

Stiu ca dr a zis bine. Asta e. Nu stiu inca cum voi rezista.
Mi-am facut in minte o lista cu ce as putea face inte 4 pereti:
- sa citesc cartile care mi le-am dorit si nu am avut timp;
- sa scriu cum scriam inainte de a ma casatori;
- sa ma uit la serialele celebre gen Lost, Roma etc.
- s.a.

Deocamdata imi e dor de viata mea...


Mihaela, mama Karlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Mikim, ce mai faci? Cum rezisti cu statul la pat?Sper ca esti bine, asteptam vesti bune.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

POZE ALEXIA

Ne nastem uzi, goi si flamanzi..dar greul de-abia dupa aceea incepe...

Mergi la inceput