sabloane de flori si fluturi de desenat pe pereti

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Citat:
citat din mesajul lui ciuf

Fetelor, de ce nu folositi vopsea acrilica? Are un luciu mult mai fain si nici nu se ia.



Perfect de acord cu acele calitati ale vopselei acrilice..din pacate in Ro..nu cred ca am vazut bidoane mai mici de 1 litru de astfel de vopsea (in general alba..adica mai cumperi si pigment..pt. diverse "colori")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Citat:
citat din mesajul lui kid

mama_lui_alex Te-ai apucat de desenat roboteii?

Am mai facut si eu cateva desene, am pus poze aici.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia




au iesit super frumoase . Felicitari.
te-a ajutat si juniorul

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Citat:
citat din mesajul lui mama_lui_alex

Foarte ultra simplu si frumos..si distractiv..si relaxant...


am vazut ca iesit super felictari pentru inventivitate.

Dar m-am uita pe albumul tau si mi-a placut la nebunie biblioteca, este cumparata sau facuta pe comanda? te rog ajuta-ma ca renovam sufrageria.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

acum m-am gandit daca tot renov sa incerc sa "desenez" si fetei niste printese, dar.... cum?

de ex asta: http://shippony.com/coolestkid/clipart/princess-cp-01.gif
am tiparit-o si cum fac sa pun desenul pe perete?

Edit: m-am lamurit cu indigo
www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Mama-lui-Alex, ai idee daca exista vreo posibilitate de a face mici "picturi" gen pestisorii din baia ta, cu vopsea aplicata pe faianta? Exista oare vreo vospea care sa reziste la umezeala si sa nu se curete? (stiu ca exista abtibilduri, dar vreau sa fac eu un model anume)
Culori acrilice am gasit AICI. Oare e acelasi lucru cu vopseaua acrilica de care zicea Ciuf?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
PICATURI DE VARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Mama-lui-Alex, ai idee daca exista vreo posibilitate de a face mici "picturi" gen pestisorii din baia ta, cu vopsea aplicata pe faianta? Exista oare vreo vospea care sa reziste la umezeala si sa nu se curete? (stiu ca exista abtibilduri, dar vreau sa fac eu un model anume)
Culori acrilice am gasit AICI. Oare e acelasi lucru cu vopseaua acrilica de care zicea Ciuf?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
PICATURI DE VARA


Sincer mi se par scumpute vapselurile acelea din link-ul dat....plus ca-ti trebuie cel putin un set de culori de baza...Cred ca merita daca te apuci de un businness pe felia asta...dar pentru "mazgalelile" care le fac eu prin casa...hmmm....:)

Legat de vopsitul pe faianta - stiu sigur ca exista un soi de vopsea pe baza de apa/sau nu , cu care se picteaza sticla - dupa ce se usuca bine-bine - nu se mai ia, si rezista si la umezeala.. dar, din pacate..nu rezista la substante abrazive&co (gen Cif, detartrant, clor..etc..stii tu..ce mai folosim noi prin baie cand ne apucam de smotrul ala serios..:)). Genul asta de vopseluri se gasesc pe la Hanul lui Manuc (pe unde se gasesc materialele pentru pictura)..si la un moment dat..erau si pe la Bricostore...cred ca am vazut la un moment dat un subiect pe Dc despre pictura icoanelor pe sticla??!! (sau ma aberez..dar daca da..sigur fetele de acolo stiu mai bine cu ce se picteaza ceramica)

Eu cunosc sigur tehnica pe sticla/ceramica de care ti-am zis mai sus - am niste amici care se "joaca" cu asa ceva - dar fac obiecte decorative (cani/farfurii/scrumiere..etc) (iti dau un link pe Pm daca doresti - sa vezi cam ce reusesc sa faca cu vopseaua respectiva - fac chestii futurist/abstracte - dar ca sa-ti dai seama ce iese)

Solutii de-a gata pentru faianta:
- tehnica servetelului (sunt kituri de-a gata la Brico)- se imprima ca un sticker modelul si apoi se da cu lacul din kit (dar se vede nasol daca faianta e mata) - e relativ rezistenta tehnica - eu am folosit-o pe faianta din bucatarie - adica inca nu a iesit dupa 1 an juma.
- sau placute cu pestisori auto-adezive - cele mai frumoase le-am gasit la Mr.Bricolage - pestisori de toate soiurile, caluti de mare, plante de mare (au cam 5cm dimensiune si sunt reliefati - cred ca sunt din plastic ?!?) - si costa cam 15-20 ron/buc.

Si..dupa ce m-am aberat atat..evident nu ti-am dat o solutie..



Edit: - pestisorii lu' fecior'miu
http://www.flickr.com/photos/11354637@N02/2776814673/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaT

Dar m-am uita pe albumul tau si mi-a placut la nebunie biblioteca, este cumparata sau facuta pe comanda? te rog ajuta-ma ca renovam sufrageria.



??!!...

ahhh..stai ca nu ma prinsesem in prima faza..Ha!Ha!..am actualizat albumul..m-am prins..

E o mobila pe comanda, dupa un model "furat" de la
http://www.berloni.it/index.asp

Din fericire a iesit exact, exact la fel - eu sunt innebunita dupa mobila lor (dar este extraordinar de scumpa).

Nu stiu cum te-as putea ajuta..tipul la care am comandat-o..si la care apelez de fiecare data (il stiu de cand si-a deschis businessul cu mobila...de vreo 7 ani), a lucrat la Mobexpert - deci se pricepe bine-binisor...Din pacate..stiu ca are multe, f. multe comenzi..nu gaseste oameni sa-i angajeze ..si e varza cu termenele..a crescut pretul....samd.

Adica..nu stiu cum te-as putea ajuta..la model te referi (ti-am dat sursa mai sus)..la mester...(ti-am zis cum sta treaba si cu el..)..daca mai ai intrebari, cu placere..(dar hai pe un topic de mobila, sau pe pm, ca sa nu fim off topic)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Mama-lui-Alex, multumesc pt raspunsuri. De fetele care picteaza pe sticla am aflat si eu, tot de aici de pe forum. Acum mi-am dat seama ca pt baie trebuie vopsea pt ceramica... totusi cred ca merita incercarea decat sa platesc 20 ron pt un pestisor, nu? De care magazin Mr.Bricolage zici? Eu n-am fost niciodata la el... dar m-as duce de curiozitate. Ti-am vizionat si eu pozele, imi place f mult cum ti-ai amenajat apartamentul, inclusiv biblioteca cu pricina... Da-mi si mie te rog pe PM datele de contact ale mesterului de care ziceai. O sa incerc sa-ti urmez ideea cu "copiatul" modelelor la mobila de brand. Ma intereseaza pt camerele copiilor.
Apropo, stii ceva de spray-ul acela special cu care poti face o suprafat sa devina tabla de scris? Ma gandesc ca e o solutie interesanta, tot pt cei mici.... si uite asa extindem subiectul.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
PICATURI DE VARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Mama-lui-Alex, sunt prima la coada la mester. Multumesc frumos pentru raspuns. Astept mesaj cu datele de contact. Poate gaseste timp si pentru mine, mai ales ca nu ma grabesc.

lbelciug, eu am facut mobila copilului aici:
http://www.vreaumobila.ro/product_detail.php?prodId=MCCPI008
pretul este scris acolo.

Daca mesterul tau nu vrea, cred ca voi incerca tot cu astia... sa faca dupa modelul tau biblioteca.



www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaT

Mama-lui-Alex, sunt prima la coada la mester.



Vezi ca ti-am dat PM explicativ.

Mergi la inceput