Campanie de responsabilizare a autoritatilor (3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Ioana_p76, LucaLuca felicitari inca o data!
Am semnat si eu la randul meu, am pus link-ul si pe prima pagina la "Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE" si voi trimite link-ul tuturor amicilor mei. Multa bafta fetelor sa strangeti cat mai multe semnaturi si felicitari inca o data. Aveti tot respectul meu pentru gestul vostru frumos!

Semneaza si tu, e foarte important pentru noi toate:
http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Sunt peste 350 de semnaturi in cateva ore, e excelent. Depinde doar de noi sa continuam sa atragem sustinere (nu va asteptati insa la o continuare in acelasi ritm, caci inevitabil nu va fi).

Reiau mesajul pentru jurnalisti, tema pentru maine:


Citat:
citat din mesajul lui LucaLuca

(Later edit: Reiau mesajul Thabitei pe pagina asta, cu cateva foarte mici modificari.)

Tabitha, foarte-foarte bine.

Doar la titlu as mai lucra un pic, caci "copiii reprezinta sansa noastra pentru viitor" e prea general.

Propun ceva explicit - chiar daca mai lung -, sa se inteleaga ideea chiar si daca nu se citeste restul textului. Apoi, jurnalistii sa il modifice dupa cum le dicteaza meseria, inspiratia si spatiul tipografic.

"Hipofertilitatea este o boala. Cuplurile hipofertile platesc taxe si impozite. A fi ajutati financiar de catre stat in incercarea de a avea un copil este un drept, nu un privilegiu."


Stimati Redactori,

Apelam la Dumneavoastra in speranta ca ne veti intelege, sustine si ajuta! Suntem un grup de cupluri de tineri din Romania care nu putem concepe in mod natural un copil si avem nevoie de proceduri de reproducere asistata medical (inseminari artificiale, fertilizari in vitro). Costul acestor proceduri este foarte ridicat pentru nivelul de trai din Romania, pentru o singura tentativa de fertilizare in vitro, un cuplu din Romania trebuind sa dispuna de sume intre 2500 si 5000 Euro; din pacate, nici macar acest efort financiar nu garanteaza reusita obtinerii unei sarcini, procentul de reusita in majoritatea clinicilor situandu-se in jur de 30%.

Faptul ca tot mai multe cupluri sunt in situatia de a apela la fertilizare in vitro este o realitate a zilelor noastre, fertilitatea cuplurilor tinere fiind in scadere. Acest lucru este valabil pentru toate tarile europene, care insa au constientizat din timp aceasta problema si sustin financiar mai multe incercari de fertilizare in vitro. In tari precum Franta, Ungaria, Italia, Spania, Olanda, Suedia Belgia s.a. se suporta de catre bugetul asigurarilor sociale pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu.

Am creat o petitie online, in care solicitam sustinere pentru reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate. In primele cateva ore de la creare, petitia a fost semnata de peste 350 de persoane. Petitia poate fi vizualizata si semnata la adresa http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html.


Facem pe aceasta cale un apel la Dvs. sa semnati petitia si, eventual, sa faceti cunoscut cititorilor Dvs. aceasta initiativa, in speranta de a putea strange cat mai multe semnaturi si de a contribui la crearea unei legislatii in materie.

Mai multe informatii despre aceasta campanie puteti gasi la adresa http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124159&whichpage=1.

Avem speranta ca acest mesaj va avea un ecou pozitiv din partea Dvs., pentru ca A FI AJUTATI PENTRU A AVEA UN COPIL ESTE UN DREPT, NU UN PRIVILEGIU.

Va multumim.

[nume, prenume]



Sa ne organizam, insa, sa nu se trimita mesajul de mai multe ori aceleiasi persoane, caci spamul are efecte naspa. Inainte de a trimite, anuntati aici unde si cui, va rog.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Fetelor, am fost super ocupata azi si am intrat acum pe fuga sa vad ce ati mai facut. Ma bucur ca s-au strans atatea semnaturi, e super! O sa se adune si mai multe, trebuie sa mai promovam petitia, o sa intreb admin printr-un pm daca se poate sa trimita un mesaj fiecarui membru dc cu link-ul de la petitie (eu primesc mereu diverse articole de la dc pe mail, deci ceva in genul asta)
Foarte bune ideile voastre, fetelor, maine vin si eu in ajutor cu mesaje, etc, insa trebuie sa ne organizam cat mai multe ca sa facem fata.
Maaaria ma bucur ca deja sunt interesate persoane din mass-media de petitia noastra. Am citit si pm-ul de la tine, iti raspund in curand.
Edit: Luca, sper sa nu te superi pe mine, dar cred ca in loc de hipofertilitate ar trebui sa folosim termenul infertilitate, este mult mai cunoscut si pe intelesul tuturor.(chiar daca e vorba de jurnalisti)

Va las fetelor acum, ca a dat Steaua goool!!! pe toate

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Ioana am semnat.
Un buchet mare de pt tine.
Puiutii sunt asa de dragalasi si destul de dolofani.

A dat al 2-lea gooooooool Steaua

toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Ioana iubita ma semnat si eu petitia si ia-m rugat pe toti cunoscuti sa o faca si ei.Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_p76

Luca, sper sa nu te superi pe mine, dar cred ca in loc de hipofertilitate ar trebui sa folosim termenul infertilitate, este mult mai cunoscut si pe intelesul tuturor.(chiar daca e vorba de jurnalisti)



Mda, poate suna cumva *tehnic* "hipofertilitate" asta, desi e mai soft si mai aproape de adevar decat "infertilitate" [din fericire, cei/cele mai multi/-e dintre noi suntem departe de a fi infertili - si o vom si dovedi, curand!:)] Cel mai corect ar fi "probleme de fertilitate", dar e prea lung in titlul ala deja lung. Ramanem cu "infertilitate", deci [doar pentru jurnalisti si publicul larg, ca altfel - fereasca Sfantul!:)]

Offtopicism, ca nu ma pot abtine: Ioana, ti-am vazut si eu pisicaniile, sunt adorabile! Si catelul curios si ...patern (daca nu cumva materna?) - asijderea. Vreau si eu minicreaturi de-astea miorlaite si torcacioase si jucause, dar pisica mea, daca o fi procreat, a facut-o in deplasare, ca e motan iresponsabil. :)

Mihaele: hello. :) O luam de la capat, Mihaele! Curand! Si o sa vezi ca o sa fie bine. Atentie doar la ...tahicardie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

LUCA bine ai revenit ,am semnat si eu,oricum e un lucru foarte bun,sa dea Domnul sa facem ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Da Draga Luca o lom de la capat si sper ca de data asta sa fie totul ok .Cu tahicardia tot prost stau iubita mi-am propus ca nu ma mai gandecs deloc ce o vrea Bunul Dumnezeu

Mergi la inceput