Strumfi de un an (iul-aug 2007) (88)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Buna dimineata de la Arad!

CaferaMultumesc!

Multumesc foarte mult si celor care au vazut link-ul pus de mine si au decis sa ajute. Consider ca aceasta comunitate DC tb sa fie ca un fel de casatorie - si la bine si la rau.

ddanaghsi eu sunt tare impresionata de Sonia si de mamica ei! Le voi sprjini si in continuare din tot sufletul(din pacate inca nu s-au terminat greutatile - acum asteapta de la Boston raspuns legat de viitoarea operatie). Kay este pentru mine un exemplu si o lectie - o mamica tanara , greu incercata, dar care a luptat si lupta ca o leoica pentru viata fetitei ei. Ma pun in postura ei si ma gandesc cat de greu trebuie sa fie sa-ti privesti copilul pe care il iubesti fara limite si sa te intrebi daca ai luat deciziile cele mai bune, daca va trai si in acest caz daca va avea o viatza normala. Cred ca este f greu.

Va pupicesc ...



M. si Mihnea

http://www.flickr.com/photos/13025337@N04/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

xerxe2005, eu zic ca petrecerea o sa iasa foarte bine daca dureaza maxim 3 ore. Daca copilashul tau este mai agitat, macar o sa fie destule persoane care sa il oboseasca .
Si pune-i si pe ceilalti la treaba inca de la inceput. Nu mi se pare normal ca tu sa alergi in toate partile, iar restul sa astepte sa fie serviti (e valabil si pentru sotz - sunt destule chestii de care se pot ocupa si barbatii).

Eu totusi ti-as recomanda sa nu tii petrecerea acasa datorita spatiului restrans si aglomeratiei. De ce nu incerci terasa unui restaurant cu spatiu verde unde efortul tau s-ar reduce considerabil?
Oricum,petrecere placuta! Sunt convinsa ca totul o sa iasa super.

M. si Mihnea

http://www.flickr.com/photos/13025337@N04/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Stam la casa si avem o terasa de 8 m pe 3 m.
O sa incerc, intr-adevar sa implic si rudele la treaba, si sa ii previn sa nu astepte sa fie cocolositi, ca la o petrecere de oameni mari, ca puiul meu trebuie sa fie centrul atentiei, nimeni altcineva.
O sa trebuiasca sa ma fac un pic nesimtita.

http://good-times.webshots.com/album/563789222OBlizr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Eu sunt nesimtita mereu . Nu dea alta, dar nu m-a facut mama caracatitza - eu am 10 brate iar altii doar 1. Le impart responsabilitatile de la inceput: tu te ocupi de bauturi, tu de gratar, tu strangi farfuriile etc.

M. si Mihnea

http://www.flickr.com/photos/13025337@N04/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata si la multi ani sarbatoritilor de azi, Ilina si Ilie! La multi ani tuturor sarbatoritilor din ultimele zile!

Oana de la Iasi, eu nu ti-am scris, dar sa stii ca m-am gindit la tine (era sa-ti scriu un iesemes).
Ioana, condoleante.
Otilia, multumesc pentru info cu ceaiul (link-ul nu s-a deschis). Mi-am luat o cutie de la farmacie (am cerut ceai verde anti-adipos), arata foarte dubios, traducerea in romana e foarte proasta (pentru mine e semn al calitatii), iar la ingredinete scrie niste lucruri si apoi 'etc'. Asa ca m-am hotarit sa nu merg pe metoda cu ceaiul, o sa incerc sa mai reduc din bomboane si sa mai fac sport.
Oana de la Barlad, ma bucur ca va e bine la casa; acusica e gata si dressingul.
Monica, o sa ti se alature in curind valul de gravidute care vor sa lase 2 ani intre copii. V-am admirat in poze.
Luna, si eu m-am gindit sa merg la alergat (am colegi de sevriciu care participa la maraton, si as participa si eu); sa-mi zici cum merge slabitul, spor!
Andicu, multumesc. Ce frumos ca ati profitat de weekend.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Salutare, noi ne-am intors de la munte duminica noapte si ieri am mai lenevit. Petrecerea Sabinei a iesit foarte bine, a ales de pe tava in ordine: cheile de la casa, peria de par, apoi cu ambele maini leii si euro, dolarii nu i-au placut, si a patra alegere a fost pixul. Cineve zicea ca o sa faca bani din amenajari interioare.

A mancat si ea din turta si a gustat din tort, dupa ce a stins lumanarica punand o bucata de turta pe ea. La munte a fost foarte sociabila, inca din prima seara a pupat-o pe mama prietenei mele care o tinea in brate. Acum merge mult mai bine, e mai sigura pe ea si spune mai multe cuvinte, isi cere mancarea si apa foarte clar, zice "papa bun" cand ii place ceva, se uita in oglinda cand se perie, se urca pe canapea si coboara, desface dopurile de la sticle si uneori le infileteaza la loc, isi pune bratari pe mana si le scoate... Acum o las mult mai mult sa mearga singura, se loveste mai rar si nu mai necesita atata supraveghere.

Karligutza, n-am avut intentia sa o laud excesiv pe Saby, doar am relatat ceea ce face. De felul meu sunt modesta si nu exagerez cu nimic, iar fetele de aici care ma cunosc pot confirma atat modestia mea cat si progresele Sabinei. Oricum multumesc mult celor care se bucura sincer pentru noi.
Anya, imi pare rau de accident, nasol ca trebuie sa va suferiti si voi si sa va pierdeti timpul din cauza unui inconstient.
Lavi, numai la tv n-as vrea sa-mi apara Saby citind la un an jumate :), dar multumesc pentru cuvinte. Eu vorbeam perfect la un an si jumatate, citeam la 3 si scriam la 4, deci nu ma mir de fii-mea. Mie nu mi se pare geniala, sigur ca e perfecta dar e normala, am intalnit in parc un baietel mai mic cu 6 saptamani care, ca si Saby, recunostea o multime de obiecte si le arata.
Ghinetz, eu nu astept performante de la Saby, n-am incercat sa o invat nimic, dar i-am raspuns la intrebari si la nevoi (stie sa comunice foarte bine) si ea a prins totul imediat. Eu nu-i cer nimic in afara de a fi fericita si fac orice pentru ea.
Nma, eu n-am nici o sansa sa-i dau Sabinei sa pape mai putin decat se satura, pentru ca este foarte imperativa cand imi cere de mancare si nu pot sa o las sa nu se sature. Probabil ca are metabolismul foarte bun si consuma tot, la fel ca mine, si eu mananc in cantitati uriase si sunt slaba. Ea papa multe fructe, legume si lactate, cu carnea nu se impaca deloc, plus ca se agita continuu, nu sta deloc daca nu doarme, asa ca le consuma repede.
Cafera, bine ati revenit! Multumesc pentru felicitari. Eu nu cred ca ajung cu Saby la doctor, mie mi s-ar fi parut normala oricum ar fi fost .
Ioanaiub, imi pare tare rau pentru pierderea suferita, am o prietena care si-a pierdut tatal in ziua in care baietelul ei a implinit 1 an, stiu ca nu exista consolare, of...
Am citit pe sarite, dar la faza cu diplomatia nu m-am prins, poate ma lamureste si pe mine cineva. Am trimis si eu mesaj cunostintelor cu bani si firmelor cu care lucrez, sa-l ajutam pe Silviu cat mai repede.
M-am intins cat o placinta, nu stiu cand mai apuc sa intru, 10 zile n-am lucrat si am de recuperat o gramada.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Ioana acum am citit ca l-ati pierdut pe socrul tau, condoleante imi pare rau.

La multi ani Ilinca de panda si Ilie Theodor de Lid. Sa cresteti mari si frumosi si sa aduceti numai bucurii parintilor!

Din ciclul "si l-am luat pe NU in brate", Lissy a invatat sa dea din cap "nu,nu" si de fiecare data cand o intrebi ceva e NU. Mai amuzant e ca aseara stateam jos pe podea toti patru si o intrebam: "Are voie Cosmin ciocolata?" si ea dadea din cap "nuuuuu". "Are voie sa stea noaptea tarziu?" Si ea "nuuuuu". Imi place totusi ca a inceput sa dea dovada ca intelege ambele limbi, adica daca o intreb ceva in engleza tot da din cap plus ca raspunde la comenzi in ambele limbi, vine cand o chem, imi da ce are in mana indiferent de limba pe care o vb. M-as apuca si de franceza.

Eu n-am chef de munca, aveti vreo sugestie ceva?

P.S. Milly am sa bag si eu capul sa ajut cu o donatie micuta acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

luna eu zic sa mananci o inghetata!




mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex

www.flickr.com/photos/25237392@N04/" target="_blank"> Un AN de FERICIRE

povestea nasterii lui bebitz
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=615a863745f24348351e30" target="_blank"> Mami+Tati=Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata,

multumesc fetelor care au fost cu gandul alaturi de mine in aceste zile

tot navigand pe net am gasit un site interesant www.ceai-verde.ro/" target="_blank"> aici , parca m-ar tenta si pe mine sa incerc ceva ceaiuri, a comandat cineva de la ei?

Mara astazi trage tot la somn, s-a trezit inainte de ora 8, a baut laptele iar pe la ora 9 deja ii era somn, acum cred ca s-a trezit, o aud cantand in patut, poate iesim si noi putin afara, printre picaturile de ploaie ... s-a mai racorit dar vad ca acum iese iar soarele

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Ioanaiub, ti-am admirat copiii si nu am putut sa nu remarc gradina de legume care arata superb si e fffffff ingrijita. Felicitari!

Mergi la inceput