Gravidute prin FIV (18)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Fetelor, am mai facut azi o eco si bb merge bine, are 21 mm si 8,5 sapt. (desi reale sunt 8,3 sapt.). Doamne ajuta pe mai departe !
In rest...aceeasi stare de rau, aproape permanenta, dar mai ales seara. Ieri nu m-am mai putut abtine si am , chiar in momentul in care am incercat sa ma spal pe dinti...
Flori, e bine ca ai totusi pofta de mancare, eu nu am de nici o culoare, ma fortez sa mananc ca sa nu mor de foame. Deci practic tie starea de rau iti trece in momentul in care mananci, dupa care instantaneu dai afara ? Eu cred ca am vomitat de 4-5 ori in viata mea, deci urasc chestia asta ! Dar suport, n-am ce face, bb sa fie bine. Am intrebat azi dr. si mi-a zis ca mai important e sa beau multe lichide, sa ma hidratez, decat sa mananc. Mi-a mai spus ca daca totusi ma simt f. slabita, sa ma internez sa fac niste perfuzii cu vitamine si metoclopramid, sa ma mai puna pe picioare. Julia, te invidiez ca poti manca asa bine, eu deocamdata am slabit 2 kg, de la 56 la 54...sper sa nu slabesc mai mult.

O sa vedem...deocamdata maine plec la mare cateva zile, nu pentru plaja, evident, ci pentru plimbari si ohihna. Poate schimbarea de aer imi va face bine...
Va pe toate !



pozici

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Alina Alexandra, am sa intreb si eu dr. despre aceste injectii cu vit B6/B12, cred ca sunt tot pt. pofta de mancare, nu ? Ergomed-ul pentru ce se da ? Pentru greturi ?
Nu-ti mai face griji despre placenta, stiu multe fete care au avut placenta imbatranita si au nascut la termen. Cu contractiile trebuie sa grija, banuiesc ca ti s-a dat ceva pentru ele. Te si fii optimista !

pozici

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Andicu - merci mult. Ce rusine femeie batrana la 38 de ani nu stie in cate sapt. e gravida. Dar apropo cum se calculeaza? Se adauga 2 sapt. la ziua punctiei nu?

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

quote:
citat din mesajul lui amzulica

Andicu - merci mult. Ce rusine femeie batrana la 38 de ani nu stie in cate sapt. e gravida. Dar apropo cum se calculeaza? Se adauga 2 sapt. la ziua punctiei nu?

Cami



http://www.ivf.ca/calcu.htm

Intra aici, pune data punctiei si bifeaza Retrieval/Ovulation,, si o sa iti dea f multe detalii legate de sarcina, embrion,etc.

Valabil si pt noile gravi!



Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Am implinit 1 An

Marinarul vesel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Super tare - pana acum chiar se potrivesc datele. Merci mult.

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikisimona spune:

buna fetelor! va multumesc pentru primire,si felicitari.va pupic pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikisimona spune:

fetele am si eu o intrebare,stiu ca toate sarcinile sunt diferite dar la 21+ il simt cand misca dar nu regulat.intr-o zi il simt mai activ iar ca de exemplu ieri nu l-am simtit mai deloc si ma speri cand nu comunicam...gravidutele care au trcut prin aceeas perioada au simtit la fel?....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Buna dimineata burtici!
Eu am fost la control/eco ieri si bebittza era bine, voioasa. Are 10,7 cm.
Eu sunt bine, in general, mai putin durerile mele de burta. Parca-s in zona crepusculara, nimeni nu stie de la ce sunt. Dar vorba dr, daca durerile sunt de atata timp (au inceput imediat dupa ET) si nu s-a intamplat nimic rau pana acum, inseamna ca nu-s contractii. Iau oricum gynipral 2/zi (de cateva zile) dar nu prea vad mari schimbari.
Vreau sa va zic ca am facut si dublu si triplu test (chit ca dr imi recomandase doar dublul). Dublul a iesit OK (1:1085 pt Down), triplu nu (1:86 pt Down). Dr a zis ca tendinta generala acum ar fi de a lua in considerare dublul test, care da mai putine rezultate fals pozitive fata de triplu. Asa ca am sa fac si eu 2 morfo-fetale, una la Iosup la 20 sapt si una la Pop la 22 saptamani si sper ca totul sa fie bine.
Voi ati facut testele astea?

Mirela 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Dragele mele, cred ca din nou am probleme:de ieri am observat ca am pe tamponel ca niste fire de nisip , azi de dimineata am avut cateva dureri iat cand am mers la baie am vazut amestecet cu utrogestanul un mic cheag maro.Vad ca nu curge nimic deocamdata dar...va dati seama prin ce trec.Paradoxul e ca data trecuta, in aceeasi zi am inceput sa am sangerare.Ati patit vreuna asemenea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Lorelai - nu te impacienta. In primele 3 luni pot aparea pete maronii, sangerari, ia no-spa si stai in pat pana trec. Asa mi s-a spus si mie, si eu am avut pete maronii prin ziua 15 de la ET si m-au tinut 3 zile, apoi chiar sangerare in ziua 20 de la ET care mi-a trecut in 2 zile, am stat in pat astea 2 zile si mi-a trecut. Si acum la eco mi s-a spus sa fac la fel in cazul unor eventuale pete.

Cami

Mergi la inceput