Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

da...nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca in romania, avortul este legal pana la 14 sapt... si noi ne bucuram de fiecare miscare si bataie a inimii pe care o putem vedea la ecograf. oare cum pot ginecologii sa observe dezvoltarea unora, si pe altii sa-i omoare la aceeasi varsta?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Alina - la noi e treaba mai groasa ca sa zic asa - mi-a iesit risc crescut de trisomia 21 - risc de 1/64! E cam mare - mai ales ca - daca ne luam dupa varsta ar fi un risc de 1/1000 si ceva (eu avand 26 de ani!) Am fost din nou la doc, i-a mai masurat o data lu bebe pliul nucal: 1.5mm (f bun) s-a uitat dupa os nazal - prezent. Parerea doctoritei este ca e bine sa nu ma agit. Merg peste 2 saptamani la eco si facem TT. Vedem cum iese TT si daca e nevoie facem amnio! Mi-a spus ca nu tre sa-mi fac pb de amnio ca am placenta inserata anterior dreapta - din punctu ei de vedere cum nu se poate mai bine! :)) Oricum, ea parea increzatoare ca bebe e ok. Ulterior am mai fost la un dr care si el mi-a spus acelasi lucru, ca din toate pacientele lui cu rezultate aiurea la DT si TT toate au iesit ok la amnio! Suntem optimisti, desi in ziua cu pricina am zis ca-mi iau campii!!!! Voi sunteti singurele in afara de sotul meu care stiu care-i treaba! N-am vrut sa mai spunem nimanui! E bine ca toata lumea sa emane energie pozitiva in jurul lui bebe!!!

14+ cu Matei Teodor

galmita mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, e bine daca fac TT la 16 saptamani si 4 zile? Adica luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Selene e ok. Si eu tot la fel o sa-l fac!!

14+ cu Matei Teodor

galmita mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmi spune:

quote:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Fetelor, e bine daca fac TT la 16 saptamani si 4 zile? Adica luni?



Bunny - eu am fost ieri la dr, si ea a tot insistat sa fac TT in sapt 14-15 (cele 2 sapt cand trebuie sa fiu plecata in concediu ). Si am intrebat-o daca e musai sa fie intr-una din astea doua si mi-a zis ca da. Nu stiu ce sa zic ...
Fetele ce zic? ca eu nu ma pricep ..

Jasmi 9+
way to go
BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Pana la urma stiti cum e - fiecare doctor dupa cum crede ca e mai bine! - a mea m-a chemat in sapt 17, dar atunci voi fi in concediu! Pe unde am mai citit spune sa-l faci intre 14-18 saptamani!!

14+ cu Matei Teodor

galmita mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmi spune:

asa-i Raluca
acuma ma enerveaza ca mi-o scurtat din concediu

Jasmi 9+
way to go
BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

jasmi, eu de-abia acum am vazut ca esti din Cluj... :) Se putea sa nu difere parerile medicilor? :)

Ralu, cat o sa te coste TT? Sau nu stii inca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edinutza spune:

Buna dimineata fetelor!!!
Cum sunteti ,ce faceti?eu sunt binisor doar ca ma cam doare sub burtica ,adica e o durere asa mai surda ce o simt pana in picioare!!sa vedeti ce am observat la mine:eu nu mancam banane decat asa o data la luna una si aia sa imi fie f pofta,acum dimineata cand ma trezesc deja de mai mult de o sapt mananc banana,cum ma roade stomacul dar in acelasi timp imi e si o greata singuru lucru care il pot manca este banana!!!ce ciudat!!asa aseara mi-a venit pofta sa imi fac melcisori cu pesmet cu gem de afine!!ziua n mananc mai nimic,dar seara imi vin in minte tot felul de chestii!!

Criss esti ca sotul meu!!!am fost si noi sambata la cump si am trecut pe langa un stand de masinute de astea asa mai mici stil machbox(cred ca nu am scris bine dar na intelegeti voi)si el avea de gand sa cumpere pt baiat,cu toate ca habar nu avem ce este dar el este tare optimist,bineinteles ca el le vrea mai mult pt el smecheru

8+

edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Fetelor, voua v-a aparut celebra LINEA NEGRA? Pe site spune ca pe la 12 sapt isi face aparitia.....eu tot urmaresc, dar nimic!

Selene pt ca merg la doi doctori, adica joc la doua capete, voi face TT o data la 15 sapt si o data de 17 sapt, pt ca asa mi-au cerut ei.....ca sa nu supar pe nici unul, voi face TT de 2 ori.....rezultatele trebuie imediat citite de dr! si coroborate cu alte lucruri, gen ecografie.....mie dr din Botosani, mi-a cerut sa fac atunci si PROTEINA PAP.....e o analiza la fel de elocventa pt SD!
13+

mvb3

Mergi la inceput