Sezatoarea canadiana (96)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Stiti cumva site-uri in franceza pentru copii? Sa invete sa citeasca, sa invete franceza, chiar? As avea nevoie pentru niste adulti de fapt, dar care sunt la nivel de foarte incepatori.


quote:
citat din mesajul lui maru
instinctiv mi-am strans picioarele (si cand te gandesti ca al meu a avut 1400 de grame)

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/


hai ca am ras bine de tot, ce zapacita esti!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

eu sunt franta, m-am trezit azi la 4.30 ca sa plec la Quebec ville ca m-au timis de la job......
Noroc ca m-am «distrat» prin Place Laurier ca erau mari reduceri. In special la Globo...... si la Simmons. Ca trebuie sa ajung la Quebec ca sa am timp sa ma plimb, cum trebuie, prin magazine aici in Montreal.

Dairopiam facut triplu test, la vreo 10-12 saptamani la o clinica privata(Procreea) si am platit din buzunar. Dar aveam la nasterea lui Marc 34 jumate. Le-am facut eu, ca sa ma simt linistita.
Se deduce putin la impozite.....
Acum am vazut ca te duci la teste. Ele sunt insotite de o eco, dar nu 3d ci una adevarata foarte amanuntita.Cea 3d se face ceva mai tarziu, cel putin asa era cand am facut eu. Se vindeau impreuna, ca un fel de reducere, le luai impreuna dadeai mai putin. Eu nu am luat 3d, ca mi s-a parut prea scump. Dar asta era la Procreea....Nu stiu daca peste tot e la fel. La cate de multe ecografii gratuite am facut eu in sarcina, nu merita sa fac. Oricum am aflat sexul copilului abia cu 5 zile inainte de nastere.......
Si am auzit si eu ca ar fi aparut niste teste noi, mai performante.



despre calcat, ma alatur si eu in clubul necalcatoarelor. Va inchipuiti ca am sunat-o pe mama pt. ca nu gaseam placa de calcat (una mica de pus pe masa). Am uitat sa spun, mama era in Romania din noiembrie, eu am sunat-o prin aprilie, ca venise caldura si trebuia sa calc o camasa.......Asa ca va inchipuiti cat calc eu. Dar si cumpar strategic , lucruri care nu trebuie calcate.

Ktrinel
aspiratorul cauta-l la Futurshop, ca sa il vezi. Ala al lui Try. Pe net vorbesc, ca stiu ca nu ai timp de magazinat. Dar depinde de casa, eu am doar parchet, si nu prea ii vad rostul in astfel de conditii. Si eu am inca un aspirator, cel mai ieftin luat la Walmart cand am imigrat....dar si la mine e primul pe lista.....chiar daca un 4 jumate nu se compara cu o casa.....
Prietena ta sta chiar in Anjou? Daca vrei sfaturi poate sa-mi scrie. Sau daca nu are acces la forum sau internet, sa-mi spui ce varsta are copilul, ca sfaturile sunt diferite de la varsta la varsta. Eu stiu un loc la 12 cad, gradinita clasica, unde sunt locuri 3-4 ani. Nu si pt. marc insa, de 2 ani sau mai putin ca el.
Plus la gradinita lui Marc , dar asta e cu 30 si nu toata lumea intra in creditul anticipat pe care l-am primit eu. Stiti ca am primit din 30 , 22.5 inapoi? Pai ies mai ieftin decat la 7 cad. problema e ca anul asta am venit mai mic, la anul cred ca o sa fie altfel, asa sper. si n-o sa mai fie asa rentabil.
daca e pupon, nu prea am solutii . Trebuie sa ainoroc chior, si de obicei cei care au loc, nu sunt gradinite bune. La cele bune, locurile sunt rezervate cu un an inainte.

mamana gemeni uau!!!!!! Felicitari. Ce varsta au?


Donia: uite pe ce lucram eu la scoala, ca aveam si ora de informatica, la cursurile de franceza.....
http://www.polarfle.com/indexbis.htm

e ca un roman politist si nu te plictisesti. Nu stiu daca e chiar super usor, ca noi eram mai avansati cand am inceput franceza.... nu mai stiu cum e sa nu stii nimic. Stiu cum e in engleza, unde am sunat la startec si am stat ca idioata pana mi-a venit randul la tipa care vorbea romana. Ca am avut revelatia ca nu sunt in stare sa port o conversatie telefonica in engleza. Nu am vocabular ca in franceza. Sunt in schimb in stare sa citesc un roman, dar nu sa conversez .

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Mihaela, cu startec am patit-o si eu, asta pentru ca m-am mutat pe o strada cu un nume pe care n-am fost in stare sa-l spelluiesc in engleza sa ma inteleaga- da'nu mi-e rusine nici cu celalalt ca avea un accent de Bombay ...sa ne tot intelegem; asa ca am fost nevoita sa apelez la o romanca...draga de ea mi-a dat o informatie falsa din cauza careia am tras o cearta crunta cu Videotron- si in final VDT aveau dreptate; apoi tot romanca a promis ca ma suna o colega de-a ei sa-mi faca schimbarea de adresa (ea nu a reusit ca nu-i mergea programul), si binenteles ca cealalta romanca nu m-a sunat...
uite de ce nu ma intorc eu in Romania, tare ne mintuim urechea cind colaboram intre noi

Khristin, tare bine-ti sta insarcinata, frumoase pozele si Bostonul.


Nelia, eu fac haz de necaz...da' nu va mai povestesc ca ma ia peste picior Ktrinel cu telenovelele, ;

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Of, ce ma enerveaza! Am scris un mesaj si l-am pierdut exact cind voiam sa dau send, ca s-a blocat calculatorul! Sint obosita, nu mai pot sa-l reiau. Si va scrisesem asa mumoooos... ca am avut chef sa scriu...

Simonna, eu am citit doar cele 13 pagini din 4 si cele 15 din 3, nu am intrat pe 2 si pe 1. Dar imi pare rau ca nu merg, ca abia asteptam sa continui. Si zi drept, ii mai ceri sa te iubeasca in timp ce se uita la desene!?!
Daiopri, eu am platit cite 300 la ultimele doua sarcini, plue ecografia 3D la Lisandru (in Romania) si la Tudora una in plus, la privat, in plus de alea din spital... La testele despre care iti spuneam, ecografia e normala, doar daca ceri tu sa-ti faca 3D poate ca iti face, dar cred ca va fi peste cei 300. Pe mine m-a lasat cu gura cascata ce am vazut in Romania, la Medlife. Aparatura de aparatura si serviciile absolut impecabile. Cind am venit cu ecografia color a lui Lisandru la Ziegler (obstreticianul meu), a picat pe spate de incintare. Se uita ca un copil la ea! Am dat 100 de dolari canadieni, deci vreo 2 milioane si un pic, pe chitanta, dar a meritat toti banii! Ma uitam la ecran si nu-mi venea sa cred ca se poate vedea atit de bine! Iti venea sa minghii monitorul, era un bebelus adevarat acolo! Emotionant!
Ana, pai scrie, ca mie imi place! Ma amuza tare stilul tau de a face haz de necaz.

Auziti... da' perdele portocalii, subtiri, de voal, de unde cumpar!?! Ca groase am, albe...

Va mai scriu miine la cafea! Noapte buna!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

ana cred ca am nimerit pe aceeasi romanca, sper ca nu ne citeste saraca, dar are o problema......
Eu nu am avut probleme pana acum cu ei, Si nici nu i-am mai sunat de mai bine de un an, la fiecare mutare a fost perfect. Dar era alta romanca, ca ii stiam vocea..... Ca fapt divers, ce imi spune asta noua, ma intrerupe ca suna altcineva, si cand revine o citez, imi spune, «vai ce m-a enervat o tampita, o chinezoaica........»...
Asta e limbaj de relatiile cu publicul? Poate in piata in Romania, in Bucuresti. Ca in Bacau nu era asa....
I-am sunat ca aveau o rata mai buna, si ei nu te schimba automat atunci cand micsoreaza pretul, trebuie sa-i suni tu. Si am descoperit ca poti sa lucrezi pe net, adica intri in accountul tau si faci modificarile de care ai nevoie. Nu merge perfect, dar mie mi s-a parut acceptabil. Am introdus celularele noastre in cont, ca sa sunam de pe ele, asa , direct pe Internet. e bine de stiut ca eu pana joi, nu stiam asta.
Insa pretul trebuie sa-l schimb prin telefon.

Mie mutarea de la bell la videotron mi-au facut-o acum 2 ani fara probleme. Dar ei trebuie sa stie cu ce companie lucrezi. Ca daca nu, si te scrie in sistem ca nu esti la bell ci la videotron nu functioneaza. Si daca operatoarea nu se pricepe, atunci nu stiu ce se intampla.
Sper ca romanca aia draguta de acum un an doi, sa fi gasit un job mai bun si mai bine platit, ca avea o voce asa de placuta si era asa finuta.....Asta de acum ori e o frustrata ori a vandut cartofi in piata in obor. Repet , nu in Bacau, ca acolo lumea era draguta. Sa va povestesc ce soc a avut sotiorul meu cand a venit prima data la mine si am fost in piata. El care era obisnuit cu Oborul? Plus ca jumate din vanzatori erau fosti elevi ai lui mama, si toti o salutau cu respect.....

Neliaincearca si Simmons ca aveau reduceri si la raionul ala superb de decoratiuni interioare. Dar asta la Quebec, nu prea stiu magazinul din centre ville Montreal. La Sears si normal la cele specializate. Fabricville de ex.
Dar intrebarea mea e cum le prinzi. Si asta e pt. toata lumea. Cum prindeti oamni buni perdelele? Ca eu pana acum am avat de plastic, si daca vreau acum un rand de perdele transparente si un rand de draperii, eu cum le prind? iau doua bare din acelea care se fixeaza in perete?

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Mihaela, am sa merg si eu pe site la startec, mersi!

Nelia, perdele albe transparente am vazut la Ikea, tot acolo am gasit bare subtirele, albe pentru ele- se trag direct pe bara; cred c-am sa dau si eu pe acolo,pentru decoratiuni-daca ma mai tine buzunarul.



http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Perdele albe din Ikea am, dar am albe si subtiri si draperii groase de pinza, si parca nu-mi mai place, vreau o alta culoare pentru alea transparente... adica portocalie, ca vreau perete portocaliu... sau macar frezuliu. Lasati-ma sa-mi fac damblaua, numai prostii am in capul asta de cind mi-a plecat barbatul.

Mikkion, eu am luat ceva ieftin, ca nu am vrut sa bag bani in sistemele de prindere a perdelelor, e totusi un apartament cu chirie. Am luat din Home Depot un sistem de lemn (practic e un bat de lemn lacuit care se pune pe trei suporturi de metal negru) pentru draperiile groase (care au infipte in ele niste cercuri de metal, cred ca ati vazut de care, daca ati fost prin Ikea, sint de toate culorile. Si perdelele subtiri le-am pus pe o bara subtire din tabla (am dat 5 dolari pe ele, in Ikea era mai scump parca sau am uitat sa iau cind am fost si nu am mai ajuns, parca imi placeau mai mult alea din Ikea, dar asta e, Home Depot e la 5 minute de casa). Pacat ca nu am aparatul acasa, ca sa-ti fac o poza. Dimineata trag draperiile pe margine si ramine perdeaua subtire... Numai ca la mine ambele sint albe si acum vreau contrast, si in dormitor la noi am galbena, de in, si acum vreau bordo si cu perdea subtire lamii, ca peretii... Sau ceva pastelat, nu stiu, mai vad.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Se vede ca e boala grea la Sezatoare, redecoratul.
Si noi suntem in trend, dupa ce venim din Ro vom trece la fapte.

Pana atunci, facem planuri, as vrea sa ii amenajez camera Ancutei.
Asa ca daca stiti site-uri cu mobilier de copii, in special printese, ziceti-ne si noua.

A, si ca sa nu uit, Ana, unde a facut Tudor patinaj asta iarna ?
La sfarsitul lui august parca trebuie inscrisi.

Multumesc si weekend placut,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

ana, am uitat sa spun . Cand intrii pe site vezi sa fii in ongletul canada, adica steagul de sus sa fie mai mare. Ca eu eram in cel american si nu stiam de ce nu reusesc sa ma loghez. Si prima data te loghezi cu nr. tau de telefon si cu nr. de account de pe factura ca parola. Sper sa mearga, ca eu m-am invartit putin pana m-am prins cum merge.
nelia, am cumparat deja o bara cum spui tu, de metal,. Deci mai trebuie sa iau una pt. o eventuala perdea subtire.

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Apropos de Startec, au acu' o oferta cu Ro la 2.9 centi minutul! Da nu spun la toata lumea. Eu am sunat si mamzela cu care-am vb. mi-a re-oferit 5.9 (de care aveam), i-am zis frumusel ca am prieteni care platesc 2.9 asa ca sa ma transfere la cine stie ea... Si m-a transferat si acum sintem la 2.9, sintem non-stop pe tel. cu Ro!

Minunata zi, nu-i asa? Iti ridica moralul de nu mai ai loc de el! Asa mi l-a ridicat mie si m-a gasit epilatul cu ceara :)))) Recomand cu incredere Veet (da`tre spirt medicinal in casa ca aratam ca un dalmatiam la finele procesului) si NU, NICI IN RUPTUL CAPULUI, gelul ala verde de se lauda ca nu trebuie incalzit, ca se bazeaza pe caldura corpului samd... Nu-mi aduc aminte cum ii zice, da`l-am pus la gunoi dupa 5 minute, daca-mi puneam coca pe mine tot acelasi efect avea...

SI pupam acum tul`mondu`, avem un botez in program, abia astept sa vaz bebelul!

S.

Mergi la inceput