Sezatoarea canadiana (96)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

fetelor multumesc de primire si raspunsuri; o sa incerc sa-mi pun sarme intre casa si magazie, ca cu stalp pus in curte a mai greu

ktrinel eu mi-am luat anul trecut de la sears pe asta http://www.sears.ca/gp/product/B000TV673O/sr=1-7/qid=1215791494/ref=sr_1_7/105-4823563-3642829?ie=UTF8&searsBrand=core&mqnodeid=396518011 si sunt multumita de el, nici nu face zgomot mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Khristin, vai ce burticutza frumoasa ai facut. Felicitari domnisoarei absolvente.

Nelia, si eu urasc calcatul, il aman pana nu se mai suporta amanare.

Carmen, un alt sfat de la una patita, daca fetita face des otite sansa mare e sa le faca din cauza ca nu i se dreneaza lichidul din urechiuse singur (cel acumulat in urechea interna, n-are leg cu ce intra in urechiuse la baie).Ssa ii verifice urechiusele dr. mereu sa vada daca are retentie de lichid in urechea interna. Daca acest lichid persista pt o peiroada mai mare de timp (3-4) ii afecteaza clar auzul (de regula de la prezenta lichidului nu auzi sunetele sub 30 dB) si posibi lsi vorbirea daca e in periaoda de dezvoltare a vorbirii. Pt asta tratamentul e simplu: montare de tubulete prin care sa se dremeze acumualrea de lichid (in caz ca face permanent acumulari) si aerarea urechii interne si in felul asta se rezolva si problema de auz. Noi tocmai ieri ce ne-am montat tubuletele. In nici 15 minute de cand ni l-au laut din fatza a si iesit si-n alte 10 minute eram deja iesiti pe usa spitalului. Mergem pe 21 sa retestam auzul sa vedem daca mai avem problemute.

Mqqm, eu n-am uscator de rufe ca ala ce l-am mostenit de la vechiul proprietar nu a functionat (adica el invartea acolo si sufla ce mama lui sufla pe acolo, dar nu usca - era pe gaz), dar scoteam rufele ude, asa ca l-am scos afar’ din casa macar sa nu ma mai amarasc degeaba. Ar fi trebuit sa revenim imediat dupa ce ne-am mutat si sa cerem inlocuire/compensare, dar am fost moaca/papleaca si n-am facut nimic. Asa ca iti imaginezi cum ies rufele mele din masina de spalat. Plus ca de multe ori bag la spalat cum apuc (fara sa ma gandesc cand se termina masina) si raman rufele uneori ceva ore prin masina… nici o sansa sa fie necalcabile. Nici o sansa in viitorul apropiat sa ne luam masina de uscat, asa ca fieru lde calcat o sa aiba inca ceva vreme de lucru la noi in casa.
Legat de masurile mele de visinata, ma refeream ca daca pui 1 kg de visine, pui ˝ kg zahar si 1l de alcool. Daca mergi pe 5 kg visine, pui 2,5 zh si 5 L alcool.

La Wassaga fostam si noi cand inca eram gravida cu fi-miu al mare, a fost frumos, nu mi-a displacut, desi lume multa. De stiut ca in golful ala de acolo sunt cel ptuin 6-7 plaje, Wassaga e cea mai sudicca (deci mai repede de ajuns), dar mai sunt si altele. Nu la fel poate de populate si cu acelasi potential, da’ depinde de preferintele fiecaruia.

Mama ana bine-ai venit pe la sezatoare, forte proaspete. Miros de primavara ziceai, ange?

Magdone, eu am lucrat de acasa in primul concediu de maternitate. E un mic artificiu ca sa nu pierzi banii de la guvern. Firma iti poate face top up salary, adica are voie sa-ti dea completare de la 55% cat iti da guvernul pana la 100% cat era salariul tau la firma cand ai intrat in concediu de mat. Normal ca legal pt banii astia nu trebuie sa lucrezi, i nsensul ca e privit ca un beneficiu/un pustiu de bine pe care firma ti-l poate face daca are placerea. Eu n-am lucrat asa de mult de acasa cat sa merit diferenta pana la 100% cat mi-a dat-o sefu’ (si s-a prins si el de treaba asta si la al doilea copil n-a mai vrut sa-mi de ade lucru acasa), dar asta e pt ca se ferea sa-mi dea mult de lucru din cauza de copil. Se simtea prost sa ma aglomereze stiind ca prima mea grija e cupilu. Cand mi-a facut propunerea asta a zis ca face si el un ghiseft, deh, evreu, si ca salveaza bani neangajand om in locul meu, insa nu s-a gandit la toate aspectele si apoi dupa ce mi-a promis n-a mai indraznit sa intrerupa “beneficiul”. El a zis ca o sa-l coste mai putin, n-a stiut cat inseman acea diferenta efectiv .

Laurajr, asa-i zice si aici? Ibuprofen? Ca eu la capitolul pastile sunt venita de pe marte, nu prea iau.

Daca nu vrei sa faci amnio dupa 35 de ani, ai nevoie sa semnezi o declaratie de proprie raspundere. Medicul trebuie sa-ti aminteasca de asta, ca amnio e ceruta dupa 35 de ani indiferent de rez. De la triplutest. Da, medicul iti poate face recomandarea ca n ue nevoie sa o faci, dar tot trebuie sa semnezi hartia cu pricina.

Ktrinel, eu tocmai ce-am luat Dyson. 560 ne costa (cu toata mama ei de reducere de 100$), da’ nu-mi pare o clipa rau. Dupa doua esecuri de aspiratoare ordinare, am ajuns la Dyson. Nu mai am timp acu mde detalii (ca plec de la muncaaaaaa, azi lucrez pana la unuuuuuuuuu), dar revin eu cu detalii, nici o grija.
N-am apucat sa citesc ultimele 2 pagini, asa ca revin oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Fete dragi, multumesc de raspunsuri. Primul lucru de dimineata m-am programat la testele genetice si eco 3D. Singura chestie cu ele, era ca nu sunt acoperite. Dar am decis ca e mai bine sa plang dupa bani:))) Ca oricum bb al meu e bine:))
Nici nu stiu daca o sa fac si TT. Astea sunt un alt fel de teste care au inceput sa se faca, din cate am inteles sunt dry test si masurarea pliului nucal. Acuma oare la 13 sapt la eco 3D se poate vedea ce e?:))
Mamaana, scuze, bun venit!
Ktrinel, sotul meu a cautat un aspirator vreo 2 luni cred, si a ales Sabo Felix sau ceva de genul asta. E cam scump, nu face zgomot, dar partea cea mai buna e ca de cand il am nu am dat niciodata cu el:)) Si nu zic ca ar da sotul din 2 in 2 zile cu el. … Deci face banii:))
Denisa nu poti sa trimiti socri la mine?:)) Ca eu merg sapt si kg cred:((( Nici nu ma mai cantaresc....
Sa aveti un wk placut.


Numai bine tuturor
http://bd.lilypie.com/hfkmm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Ktrinel, da, e cu saci aspiratorul, iar mie mi se pare ca trage f bine, iar peria de covoare e amazing, serios, are nush ce mecanism de se invart niste perii in ea, curata super bine. Noi nu avem mocheta, dar pentru covoarele de lana (2 la numar) din casa e super misto. In rest, e usor, manevrabil, silentios ... cam ce cautam noi.

POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
citat din mesajul lui khristin

Donia, vad ca amandoua facem copii marisori, tu tot natural ai nascut? Cat despre absolvire, nici nu-mi venea sa cred ce mare s-a facut, si ca in septembrie merge in clasa intai la nici sase ani



Cu Roxana am incercat natural, ma rog, cu nastere provocata, ca nu mai vroia sa iasa, apoi cu travaliu zdravan, dilatare maxima... ea nu si nu! Dupa care au inceput sa o impinga ei, adica imi apasau burta, si la fiecare manevra din asta ei ii scadea pulsul destul de tare, ceea ce ne-a facut sa ajungem la cezariana de urgenta.
La Cristinel medicul de aici m-a intrebat daca vreau cezariana, i-am spus "da" fara sa mai stau pe ganduri, ca la prima nastere a fost crancen. Iar el mi-a zis ca tot asta mi-ar fi recomandat, mai ales ca erau sanse bune ca al doilea copil sa fie chiar mai mare. Si daca ar fi stat mai mult prin burta chiar asa ar fi fost...
Ieri la inot am vorbit cu o tipa care avea un bebe de 3 luni (si care arata de 6!) si imi povestea ca si baietelul ei a fost mare, peste 4 kilograme, dar ca ea a ales sa nasca acasa cu moasa. Si era atat de incantata, a zis ca a fost putin ingrijorata, dar ca totul a fost surprinzator de bine! A fost foarte multumita de tot, iar baietelul a iesit destul de rapid, cam 3 ore a durat travaliul.
Tin pumnii sa fie bine si la voi!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

quote:
citat din mesajul lui Donia

quote:
citat din mesajul lui khristin

Donia, vad ca amandoua facem copii marisori, tu tot natural ai nascut? Cat despre absolvire, nici nu-mi venea sa cred ce mare s-a facut, si ca in septembrie merge in clasa intai la nici sase ani



Cu Roxana am incercat natural, ma rog, cu nastere provocata, ca nu mai vroia sa iasa, apoi cu travaliu zdravan, dilatare maxima... ea nu si nu! Dupa care au inceput sa o impinga ei, adica imi apasau burta, si la fiecare manevra din asta ei ii scadea pulsul destul de tare, ceea ce ne-a facut sa ajungem la cezariana de urgenta.
La Cristinel medicul de aici m-a intrebat daca vreau cezariana, i-am spus "da" fara sa mai stau pe ganduri, ca la prima nastere a fost crancen. Iar el mi-a zis ca tot asta mi-ar fi recomandat, mai ales ca erau sanse bune ca al doilea copil sa fie chiar mai mare. Si daca ar fi stat mai mult prin burta chiar asa ar fi fost...
Ieri la inot am vorbit cu o tipa care avea un bebe de 3 luni (si care arata de 6!) si imi povestea ca si baietelul ei a fost mare, peste 4 kilograme, dar ca ea a ales sa nasca acasa cu moasa. Si era atat de incantata, a zis ca a fost putin ingrijorata, dar ca totul a fost surprinzator de bine! A fost foarte multumita de tot, iar baietelul a iesit destul de rapid, cam 3 ore a durat travaliul.
Tin pumnii sa fie bine si la voi!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.


instinctiv mi-am strans picioarele (si cand te gandesti ca al meu a avut 1400 de grame)

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

ok fetele, merci de participare..io vreau neaparat unul din ala stil clasic, nu upright / inpicioare...ca asa am acum si mi se pare greu de manevrat...plus ca cord-ul ala nu e destul de lung ..in fine.

Carmen, cat de des se schimba sacii, cat costa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Alors, ziua buna!

MA cam enerveaza sa dau raspunsuri asa, din urma, da' ma straduiesc, am de lucru ca la balamuc la noul job, da-mi place de mor, asa ca nu ma pling! :)

Nelia, eu asa imi amintesc, ca Academia a schimbat intr-o si intr-un si alte citeva asijderi chiar inainte de a pleca noi in Ca, o tin minte pe corectoarea ziarului cu noile norme pe masa si dracii cit casa!
Ah, si vreau si eu Pistruiatul!!!

Ana, mie de cite ori se iveste ocazia mi se trimit/aduc carti. O valize cu diverse, o valiza cu carti. Numa' ca ma uit la ele si cum nu-s capabila sa ma abtin de la pesimisme ma trezesc gindindu-ma cum o sa ajunga ele la poubelle cind le-o da nora-mea cu sutul! Ma cert cu ea de pe acum, frate, am la subiecte si nu pot s-o sufar, cred ca-s pe miriste deja!

MAru, unde-i linku de poze? Ca eu am o dambla cu casele, imi plac de mor, milostiveste-te!

Nelia, am eu un tablou, adica nu-l mai am, ca a fost cadoul Melissei de botez, facut de Roxana. Portocaliu, cum sa-i zic, Rox, zi-i tu ca nu ma stiu cu culorile :) Cert e ca nu e bright, ci o culoare calma, da' totusi portocaliu... Cine n-a inteles sa ridice mina, ca mai explic o data, poate pricep si eu in cele din urma :))

mQQm, fii antena la dialog:
-Radu, voi cintati, mama, imnul la scoala?
- Ce-i aia???????????????
Nu detaliez, n-are sens. E evident, habar n-are ce-i un imn, darmite sa-l mai si stie!!!! Si oricum n-are voce, asa ca poate-i mai bine!

Ha, ceea ce-mi aminteste cum eram eu in pasa non-francofona la cetatenie si am cintat imnul numai in engleza... Moe, Colegu' si inca fo trei din citi eram in sala aia... si eram multi... si-a fost supra penibil, noroc ca aveau si banda pusa si a mai salvat din situatie! Da' m-a uns la sufletel, judecatoarea era anglofona :)))))

Si sa ma mai confesez, cum n-am avut eu dryer fo 3 ani de cind sintem aici, iar la bloc nu le uscam in dryer ca mi se pareau imputite masinile alea... Am intins la rufe si iar intins la rufe... daca va uitati la mine am miinile mai lungi decit o persoana normala!
Da' persist, vara nu folosesc dryerul, in weekendul lung de-a plouat intr-una apucasem sa intind rufele si au stat asa, sa le ploua, fo 3 zile! Pin' la urma a iesit si soarele :))

Laurajr... Wasaga aia... e frumos ca la Eforie Sud, care era urita cu draci, prin comparatie cu orice altceva, da` avea savoarea ei... Da' noi la W. ne-am distrat teribil, am fost cu niste prieteni, ne-am intors la mintea de la Costinesti, cind eram in stare sa stam 12 intr-o casuta cu 4 paturi, de dormeam si pe acoperis si eram cvasi-alcoolozati non-stop. Asa a fost si la Wasaga... da' noi am avut un cottage de mizerie, prima zi am strigat intr-una la copii sa nu umble desculti in cottage, pe urma am topit ceva, if you know what I mean, si am ramas in starea aia... La sfirsit intram desculti in baie, horror, ma ingalbenesc cind imi aduc aminte :)) Da' e fun sa te tirasti la plaja cu gonflabilele si prosoapele dupa tine, sa casti gura la tarabe cu cercei si alte gonflabile... pretty much si fix ca la Costinesti si Euforie!

Mikiion, verific amu' sa vad daca merge prima pagina din Dialoguri... Nu merge! Cred ca o sa scriu la admin... sa vad daca le-au sters din arhiva... Sarmina ca mi-ai atras atentia.
Nelia, cum ai facut de le-ai citit (tastatura asta se muta in franceza cind mi-e mie lumea mai draga si ui`ca nu-l gasesc pe semnul intrebarii....)

Well! Amu' am o problema, ca mi-am vascit baia alba si vreau dungi rosii pe calorifer si pe lemnele alea de la baza peretelui si tata zice ca e urit si ma tacane la cap de cind am venit acasa... Ca nu-i frumos, ca e urit, ca te constipa... Cum constipa, dom'le, neste dungi rosii intr-o baie??????
Astept sa vina Colegu' sa vad daca si el se simte constipat... N-am avut eu noroc sa fie tata daltonist, sa ma scap de-o grija si sa pun cite dungi rosii imi place mie!!!!!

Asta-i, ma duc sa mai string prin casa, e numai ora doua... nu-s ce mai fac atitea ore, cred ca bag un shopping...

Pupici,
Simonna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Simonna, mama, pozele sunt la semnatura mea, intr-unul din albume

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Ktrinel, in jur de 20 cad 5 saci ... dar sa stii ca se schimba ff rar, adica, chiar intra o groaza in ei ... noi avem aspiratorul de vreun an si mai am un sac , asta nu inseamna ca nu fac curat in casa . Uite aici un link cu specificatiile mai detaliate si accesoriile aspiratorului: http://www.1stchoicevacandsew.com/bosch-formula-classic-canister-vacuum-cleaner-bsg71310uc.html .

POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc David


Mergi la inceput