Ce deodorante ?????

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Yuco, ia ghici de ce am intrat? Sa va spun de bicarbonat! E fanastic acest praf, spalaturi cu bicarbonat daca ceva nu e in regula pe jos, stiti voi pe unde, face minuni. La fel si sub brat... Pe mine a inceput chiar sa nu ma deranjeze ca transpir, e normal, ma mir ca am avut o perioada atit de mare sa innebunesc numai daca simteam un pic bluza uda. Singura problema este un pic de ordin estetic, dar m-am invatat sa traiesc cu asta, cum am spus, de multe ori am la mine o bluza de matase, care nu se sifoneaza prea tare impaturita si daca nu se mai poate, intru undeva, ma spal si ma schimb. Mirosul insa este altceva. Nu-mi place mie sa miros urit, la altii nici nu ma mai gindesc, sa sint sigura ca nu e placut pentru nimeni sa stea linga cineva care pute. Dar am inceput sa am grija si de el, am gasit ape usoare, parfumate, asta din punct de vedere cosmetic. Dar sa nu uitam ca prin transpiratei eliminam toxinele din corp, deci cit mai putine toxine, cu atit transpiratia inseamna dar umezitul bluzei si atit! Eu alaptez, si nu pot sa ma laud acum cu o transpiratie normala, dar intre sarcini, am incercat sa elimin cit mai mult din toxine si rezultatele se vad cam in citeva saptamini. In afara de o cafea pe zi, in rest nu mai bag nimic in mine, nici macar sucuri din comert. Ceai verde, daca m-am saturat de apa... sucuri naturale, facute de mine acasa. Mincare cit mai simpla si sanatoasa. Bineinteles ca nu fac tot timpul asa, desi incerc, si sa stiti ca se vede sau mai degraba se simte imediat. Eu cred ca asta e solutia, nu deodorantele care impiedica transpiratia si care, dupa cum vedem, ne fac atit de rau. Eu nu-l mai las nici pe sotul meu sa se dea cu antiperspirant. Desi sint mai rare cazurile la barbati, si ei au sini si cred ca si la ei daca se intimpla, oprirea pielii sa respire poate fi una dintre cauze ca si la noi.

Asa ca, fete dragi, hai sa trecem pe o viata lipsita de toxine, sa bem ceai verde si sucuri naturale facute acasa si sa ne spalam cu lamiie si bicarbonat. Sa avem doar o colonie pe baza de plante, cit mai inofensiva sau un parfum care ne caracterizeaza, cu care sa dam acolo un fis-fis, sa mirosim frumos.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Subscriu si eu la treaba cu bicarbonatul. Nu mai miroase urat, doar ca transpir in continuare. Tot bicarbonatul mai e bun in cazul incaltamintei care miroase nasol - se prepara o solutie de apa cu bicarbonat si se sterge incaltamintea in interior cu o carpa umezita in solutie.


Jurnal de calatorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuco spune:

Eu am avut maaari probleme cu cosmeticele oricare ar fi fost ele si oriunde le-as fi folosit. N-am devenit nici mai frumoasa, nici mai putin ridata, nici mai stralucitoare si ce e mai important nici mai sanatoasa. Adevarul e ca femeile nu sufereau asa mult de toate celea inainte, si lumea in general. Vremurile astea sint sub semnul instantului. Ca sa duci totusi o viata sanatoasa cit de cit trebuie sa depasesti presiunea sociala, culturala la care sintem supusi zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

subiectul este foarte controversat si sunt si multe voci care detroneaza aceasta teorie. iata cateva linkuri:
http://www.breastcancer.org/symptoms/understand_bc/bc_myths/antipersp.jsp
http://info.cancerresearchuk.org/healthyliving/cancercontroversies/deodorants/

iata cateva argumente:

- nu transpiram doar in zona axilelor, deci organismul poate elimina toxinele chiar daca se blocheaza transpiratia intr-o anumita zona
- de ce aceste antiperspirante cauzeaza doar cancer la san? de ce nu cancer la piele? daca aluminiul este absorbit de nodulii limfatici din zona axilelor de ce nu vorbim de cancer limfatic?
- ce pun producatorii in deodorante in locul aluminiului? sigur nu pun tot ceva care impiedica transpiratia? eu nu cred ca l-au eliminat si gata.

am incercat deodorant natural (cristal) dar nu este la fel de eficient.







Emma are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamatei spune:

Bun fetelor!
Am urmarit cu interes acest subiect, care m-a convins sa renunt la marca de deodorant pe care o foloseam in mod obisnuit in favoarea deodorantului stick de la Aloe. Ca pret e rezonabil(20 Ron) si nu contine saruri de aluminiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

quote:
citat din mesajul lui adelamatei

Bun fetelor!
Am urmarit cu interes acest subiect, care m-a convins sa renunt la marca de deodorant pe care o foloseam in mod obisnuit in favoarea deodorantului stick de la Aloe. Ca pret e rezonabil(20 Ron) si nu contine saruri de aluminiu.



Eu am folosit acest deodorant, dar am renuntat la el pt ca nu avea nici un efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
citat din mesajul lui danamiha

[quote]citat din mesajul lui adelamatei

Bun fetelor!
Am urmarit cu interes acest subiect, care m-a convins sa renunt la marca de deodorant pe care o foloseam in mod obisnuit in favoarea deodorantului stick de la Aloe. Ca pret e rezonabil(20 Ron) si nu contine saruri de aluminiu.
<hr height="1" noshade id="quote"></font id="quote"></blockquote id="quote">

Eu am folosit acest deodorant, dar am renuntat la el pt ca nu avea nici un efect.



Nu stiu ce efecte ar putea abea, pentru ca stiu de la distribuitori ca nu opreste transpiratia, doar neutralizeaza mirosul. Deci transpiri in continuare doar ca nu miroase. Cum spunea cineva mai sus, acelasi efect il obtii folosind bicarbonatul, care e infinit mai ieftin.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goss76 spune:

Eu folosesc deodorant cristal dar cu aroma de lamaie dupa care aplic si parfum. Personal reusesc sa trec cu brio o zi torida de vara cu acest mixt . Chiar daca e o solutie destul de scumpa chiar nu mai pot sa folosesc deodorantele obisnuite si am sentimente foarte neplacute pentru producatorii care folosesc aluminiu in deodorante, asta pe langa altele. Oare chiar doresc sa ne inbolnaveasca de tot ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Buna.
Si eu tot deodorantul stick de la Aloe Vera il folosesc de cativa ani deja.Sunt foarte multumita de el, transpiri in schimb nu mirosi urat niciodata.Si asa ar trebui sa fie!Nu trebuie impiedicata transpiratia, problema e cu mirosul.Si ca pret e convenabil (20 ron)avand un gramaj mai mare decat cele din comert.

Adriana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Am intrat si eu sa votez cu Sebamed balsam deo. Este fara subt. dubioase si totusi e mai eficient ca Nivea par example, care la mine e fix apa de ploaie.
Io zic ca merita incercat.

---------------
Just me

Mergi la inceput