Ce deodorante ?????

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

eu folosesc shield stick deo de la aloe vera, nu contine nici saruri de aluminiu si nici alcool, este un perspirant si are un miros placut, eu sunt foarte incantata de el

"viata este un dar pe care il meritam numai atunci cand il daruim."
"daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." R. TAGORE
florina, mamica lui thierry si dara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Androix, subscriu.
daca exista totusi, da-ti de stire.
chiar nu am cum sa fac dush de mai multe ori pe zica-s la munca. si sa miros urat nu imi place. dar tot parca am si eu noduli la subrat.

hai fetele veniti cu ceva bun ca-l cumpar si eu, fara al.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

In iunie a aparut un studiu la nemti cu o clasificare a deodorantelor in functie de substantele continute. Cele cu aluminiu au primit calificativul cel mai slab. Studiul este pe net, dar costa. Eu am facut rost de revista si va pot scrie aici acele deodorante care au fost considerate cele mai bune (= cu substante cat mai putin daunatoare). Nu stiu cate dintre ele se gasesc si in Romania.

Deci, lista e:

- Alterrra Deo Balsam Zitronenmelisse Salben
- Alverde Deo Balsam Calendula Roll on
- Dr. Hauschka Rosenblüten Deomilch Roll on
- Lavera Body-Spa Soft Deo Roll on Orange Sanddorn
- Logona Oriental Deo Roll on Granatapel und sesam
- Sante deo roll on Mild wave
- CD Deo Roll on Wasserlilie
- Heliotrop Body Line Deo Roll on
- Seba med
- Speick Deo Roll on

Iar pentru Deo-Sprays:

- Dreaming Deo Spray Fresh
- Elkos Body care
- Isana fresh Deo spray


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu folosesc deodorant si altele de la gama Healing Garden:
http://www.healinggarden.com/botanicals_greentea.html
Mai iau si de aici:
http://www.healinggarden.com/organics_wildhoney.html

Nu mai folosesc de mult tare nimic antiperspirant. Cu atitea suferinte in jur, am ales sa put... Glumesc, dar adevarul este ca nu mai e ca inainte, cind foloseam ce tinea cel mai mult, acum trebuie sa ma spal o data la citeva ore si sa ma dau cu spray. Bine, ca eu si alaptez, la mine hormonii isi spun cuvintul, plus ca ma agit mult cu trei copii. [Sint si grasa...] Cind nu am posibilitatea sa ma spal, ma sterg cu servetele umede de bebelus. Sint foarte bune! Aceasta gama este pe baza de plante, fructe, miere... eu am ales Green Tea pentru ca imi place cum miroase si ma caracterizeaza, are alcool si o lista lungaaa de ingrediente, dar din cite am inteles nimic periculos. Pina mai descopar altceva, asta voi folosi, ca mi-e frica...

Daca ma credeti, eu si sapun folosesc Dove pentru copii sau un sapun excelent de la Aveeno. Si crema de fata tot de la ei o am, este pe baza de ovaz (mai au pe baza de soia si inca ceva parca). Dar sapunul asta este fenomenal, iti lasa o piele curata si ma spal pe fata cu el si nu ma ustura ochii, chiar daca imi dau cu sapun in ochi. Nu as mai folosi nimic daca as putea... De cind am venit in Canadac cel putin, am devenit foarte sensibila la piele, ma maninca tot timpul, parca as fi alergica, dar nu e nimic pe ea. Si am scos toate produsele cosmetice grele si am trecut pe produse naturale, pe baza de plante sau fructe, dar chiar din alea luate de la magazine specializate (cum e Plafarul in Romania), pe masti naturale cu fructe si legume si ma simt mult mai bine. Plus ca parca s-a schimbat si pielea, nu mai e ca inainte. Si pentru copii tot gama asta o folosesc si le prieste foarte bine.

Uitati-va pe site-ul lor: http://www.aveeno.com/productDetail.do?prodid=3623

Asta e sapunul despre care va spuneam:
http://www.aveeno.com/productDetail.do?prodid=3623

Nu stiu in ce tari se gasesc, dar eu ma inteleg foarte bine cu aceste doua game.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nelia, ce deodorant folosesti si de unde il cumperi? Inteleg ca este fara aluminiu, eu folos unul de la secret dar as vrea sa-l mai schimb.

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Cand eram in Romania am folosit deo-rollul de la Amway,intradevar zice ca e fara aluminiu,dar nu prea cred,deoarece ramaneai uscata toata ziua...,apoi am incercat unul fara aluminiu si eram tot uda..,asa ca am zis de-o fi sa se intample,nu mi se va trage chiar de la deodorant si folosesc unul pe baza de ceai verde...binenteles are Al,(mai e specificat pe eticheta ca cica incetineste cresterea parului )dar sant la fel de uscata,mie senzatia de umezeala nu imi place,avem destula in aer nu-i musa-i si la subrat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

quote:
citat din mesajul lui gazea

Cand eram in Romania am folosit deo-rollul de la Amway,intradevar zice ca e fara aluminiu,dar nu prea cred,deoarece ramaneai uscata toata ziua...,apoi am incercat unul fara aluminiu si eram tot uda..,asa ca am zis de-o fi sa se intample,nu mi se va trage chiar de la deodorant si folosesc unul pe baza de ceai verde...binenteles are Al,(mai e specificat pe eticheta ca cica incetineste cresterea parului )dar sant la fel de uscata,mie senzatia de umezeala nu imi place,avem destula in aer nu-i musa-i si la subrat.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=37e2c81d0dbfabfd17c7cb" target="_blank">[Montaj]



Asa e. Si eu am aceeasi problema cu cristalul. Este bun in sensul ca nu mirosi a transpiratie insa la un moment dat al zilei simti ca esti uda la subrat. Si nu este placut deloc.

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

E suficient sa vezi, sa stii, sa suferi alaturi de o singura fiinta care are cancer la sin, ca sa ajungi sa preferi sa fii uda, decit bolnava. Prietena mea e convinsa ca ea a facut cancer de la aceste deodorante care opresc transpiratia, nu neaparat de la aluminiu, ci de la orice altceva ar fi care opreste pielea sa transpire, mai ales in zona aceea. Isi aducea aminte ca erau veri in care din cauza caldurilor, se radea mai des decit iarna sau se ducea la coafor, se infectau firele de par, grabita si tot timpul pe fuga, se spala si se dadea cu ceva antiperspirant si apoi simtea ca nu e in regula pe acolo, dar nu avea de unde sa stie ce se va intimpla. Si toate am facut si inca mai facem asa.

Eu am ajuns sa nu-mi mai pese daca e bluza un pic unda, totul e sa nu miroase. Atit, in rest, e natural, cind e foarte cald, toata lumea transpira. Categoric ca nu e placut, dar alta solutie care ar fi, daca asa am fost lasati, sa transpiram pe alocuri?

Mie imi vine sa nu mai mai dau cu nimic, sa ma intorc total la produse naturiste, sa ma spal cu lamiie, cum mi-a spus o asiatica odata in parc. Cica daca freci o data pe zi zona aceea de sub brat cu lamiie sau o citrice in general si apoi te speli cu apa, poti sa nu folosesti sapun, ca in timp, mirosul transpiratie va disparea si nu numai, si cantitatea va scadea. Eu am zis ca voi incerca, uite, am vreo 4 lamii in frigider, de ce nu le-as folosi? Tot de la tipa aia stiu ca daca iei o bucatica de lamiie si dai pe pielitele dela unghii, de la unghie spre deget, acestea in timp se micsoreaza si nu mai ai nevoie sa ti le tai...

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

si eu stiam de lamaie,nelia. ar trebui sa incercam.
si eu sunt fan prod Aveeno(eu si fata). insa la noi nu ajung atat de multe din gama lor, iar acum putina vreme au inceput sa se scoata de pe piata de aici. si m-am reprofilat: fetei ii iau prod din gama Elave, nu cotine SLS, parabeni& parfum. dra mea are si peilea atopica de cand era bb. si eu. si sora si mama mea idem. sotul si el dar nu asa tare.
acum imi plac mai mult Elave si vad ca ii fac mai bine fetei. nu mai ii ies bubite mai deloc.
o sqa mai incerc si dermatocosmeticele pe care le au.
http://www.elave.ie/yourskin_babyeczema.php?gclid=CI3PyqHv3JQCFQ-mQwoddXnrRQ

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuco spune:



Ptr ca am citit si eu despre legatura cancer sin-antiperspirant,despre aluminiu si parabeni... am aruncat orice deodorant si antiperspirant. La un moment dat am fol pe cel solid de la Vichy, dar la mine nu tine, tot miros. Actualmente ma dau cu bicarbonat de sodiu. Ma umezesc la subrat si bag doua degete umede in bicarbonat si dau acolo. Las sa se usuce si toata ziua - pot sa urc si pe munte - nu am probleme cu mirosul. Transpir - ceea ce mi se pare normal, ca de aceea am glande sudoripare acolo - dar nu miros sub nici o forma. De la Vichy chiar am facut anul trecut o iritatie dureroasa la ambele axile. Am in permanenta intr-o canita la baie bicarbonat de sodiu.

Mergi la inceput