Romanii din Marea Britanie (18)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna seara la fete,

Mess, sa stii ca asa e pe aici cu partea de "medicale"...iti vine uneori sa te dai cu capul de toti peretii...sau sa-ti faci asigurare privata (eu nu am de aia da' am clar de gand sa vad ce si cum)

La mine a durat cam 7-8 saptamani sa primesc rezultatele la smear-test (scrisoare acasa)... de obicei daca sunt probleme iau ei legatura cu tine mai repede (eu m-am cam invatat sa nu ma agit si sa merg pe principiul "no news good news"). Noi in Scotia avem o linie telefonica NHS24 (nu am folosit-o niciodata dar cica pentru urgente de genul durere de cap/stomac etc se poate suna acolo, au personal calificat care te indruma)... ia vezi trebuie sa fie ceva asemanator si in Anglia. Bafta la cautat de job, in caz ca inca esti in proces de job-hunting.

Smarandita, depinde ce job isi cauta fratele tau. In Glasgow am vazut multi studenti romani din programul Erasmus lucrand la restaurant/bar pe post de chelneri/bar staff/kitchen staff...mai stiam pe cineva care s-a angajat la Subway. Succes fratelui tau!

Mada, Motanik, va pup si sa va creasca mari fetele... si eu dau rar pe aici... taaare ocupati suntem... burtica creste (se pare ca tot fetita am si eu), lista de cumparaturi trebuie rezolvata, la servici inca mai merg (pana la inceputul lui decembrie)... abia astept sa treaca urmatoarele 2 luni sa o cunoastem si noi pe "Huckleberry" a noastra

O seara frumoasa



Dark Bendis



31+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 9 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Draga Mess,

Ti-am trimis reteta pe PM.
Imi pare rau sa aud ca ai probleme cu sinuzita.
Poti face baie de aburi cu musetel si pui cateva picatura de ule mentolat Obas (parca asa se cheama). Face minuni.
De asemenea cateva sedinte de reflexologie te-ar ajuta.

Din cate spui tu, ca ai dureri puternice poate fi o nevralgie sau un sinus ori ureche infundata.

Un sfat:
Cand ai urgenta si mai suni la GP, spune-le ca mori de durere si vrei programare imediat. Unele practici, nu fac asta prin tel si tb sa te duci al prima ora la ei la clinica si iti dau primul appointment liber.

Daca poti astepta, atunci rezerva prima programare posibila, chiar daca e intr-o saptamana. E bine sa ai ceva decat nimic.

Cred ca o sa te adaptezi la sistemul asta, insa sunt de acord ca nu e ideal.

In legatura cu rezultatul de la smear test, dureaza cam 6-8 saptamani. Ultima data a durat 11 saptamani si iti vine scrisoare acasa. Asa ca daca as fi in locul tau nu as suna la ei la centru, ca de cele mai multe ori nu te pot ajuta.

Multa sanatate!

C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Dark Bendis, mersi mult de raspuns. Inca mai cautam job - orice! Mi-a spus ca si pentru a spala pe jos coridoarele unei scoli are nevoie de cazierul de la politie din Romania (care mai costa inca 50 lire - bani importanti pt el, care de cand e acolo nu are nici un venit decat banii primiti de acasa). Pentru paznic sau alte joburi ii trebuie si nu stiu ce calificare - si aceasta costa.
Mi-a zis ca efectiv a luat restaurantele si magazinele la rand in cautarea unui job, chiar si pe bani mai putini. Dar, nu a gasit nimic. I-am spus sa ceara sa vorbeasca direct cu seful restaurantului, insa angajatii vad ca are accent strain, inteleg care este motivul "intrevederii cu seful", si nu vor sa-i spuna unde este si cand vine (sa nu isi piarda ei jobul...daca vine cineva sa lucreze pe bani mai putini...)

Am inteles ca in aceeasi situatie ca el mai sunt cativa tineri plecati prin Edmundo (nu Erasmus). Aceia chiar vor sa renunte la scoala si sa se intoarca, pt ca nu pot gasi nimic de lucru.

Daca stiti cumva cum se poate gasi mai usor un job, m-ati ajuta foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Smarandita, imi pare rau ca fratele tau inca nu si-a gasit job. Pentru a lucra la scoala sau oriunde ar avea cat de cat contact cu copiii trebuie cazier, asa e. Si din Romania, si din UK. Da, pentru paznic/bodyguard se cere o calificare (de fapt e un curs) si de obicei cine are nevoie apeleaza la agentii specializate. La fast-food-uri gen MacDonalds, Burger King etc a incercat? Acum ar trebui sa apara si slujbele ocazionale de sarbatori... deci ideea ar fi "sa-si tina ochii larg deschis"/keep his eyes open cum se zice pe aici dupa anunturi prin vitrine/pe usi la magazine (daca azi nu apare, poate maine va aparea).

La faza cu angajatul pe bani mai putini... aici nu se prea poate, decat daca lucrezi la negru. Atata timp cat lucreaza "legal" - iar el ca student va lucra legal - va fi platit ca orice alt angajat in aceeasi situatie (de obicei minimum wage)...deci nimeni nu va fi dat afara ca sa fie el angajat. Din pacate, Coventry e un oras mai mic, in Glasgow chiar nu ar avea probleme sa-si gaseasca. Ce program e Edmundo? (de Erasmus stiam de mult, de Edmundo nu am mai auzit)
Inca o data, mult succes.



Dark Bendis

31+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 9 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Smarandita, tot eu mi-s. Uite, spune-i fratelui tau sa se inregistreze si aici, daca crede ca ii este de folos:

http://www.coventrycommercial.pertemps.com/Pertemps/internetproject/pertempsinternet.nsf/$$Search?OpenForm

Cumnata-mea a lucrat la Pertemps ca agent recrutor - din pacate acum s-a mutat in Olanda de cativa ani - si stiu ca ea era "in charge" cu strainii care isi cautau de lucru in Glasgow. Am vazut ca au agentie si in Coventry, poate sa le faca o vizita. Nu stii de unde sare iepurele niciodata



Dark Bendis

31+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 9 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Citat:
citat din mesajul lui mess0804


Sa va fac un update la cum ma mai descurc cu serviciile medicale din UK. Am reusit sa-mi schimb doctorul, am intrebat nursa cum pot sa fac sa vb cu dr sa fac o programare la ginecolog. Mi-a spus ca tb sa fac smear test first... ok ... am insa peste 6 saptamani de cand astept rezultatul la test (sun in fiecare sapt la cabinet, numar cu 08 cu suprataxa evident, si imi spun ca nu au inca rezultatele, sa revin)
Sapt trecuta am suferit de niste dureri groaznice de cap am vb cu o prietena asistenta din Ro si mi-a zis ca probabil e sinuzita), efectiv aveam niste pusee de durere cand imi venea sa cad pe jos tinandu-ma de cap. Am sunat la dr si evident ca n-am reusit sa ajung: la fiecare tel ma intrebau cand vrei, rasp as soon as possible, pai sa ma uit, nu e nimic available azi dimineata, puteti sa sunati din nou la 2, sun din nou si aceeasi poveste, sunati maine. Dupa 3 zile am renuntat, oricum se facuse vineri, am luat pastile dupa mine citire si mi-a trecut.

Mi-am intarit convingerea ca mori in voia cea buna in tara asta. Singura sansa e sa castig la loto si atunci ma duc aici la privat sau in Ro la dat spaga Dar in Ro spaga nu e chiar cat o fi aici privatul, cu un pachet de cafea ma vedea dr de familie si ma lamurea, nu ma lasa sa mor ca un caine ca aici




Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.


Of, inteleg perfect prin ce treci. Acum cateva saptamani am patit ceva similar ca tine. O durere de cap incredibila, sinusuri infundate, dupa aia dureri de urechi cu tiuit si toate cele.
La mine nici nu raspundea la telefon GP-ul, si am lungit-o aproape doua saptamani cu durerea aia insuportabila.
Pana la urma m-am dus asa, fara programare, am aparut la usa lui si i-am spus ca nu mai pot de durere si m-a programat pentru a doua zi, insa i-am spus ca nu plec de acolo pana nu-mi da ceva pentru durere, pentru ca pur si simplu nu sunt in stare sa merg.
Iti dai seama ca nu te lasa cand te vede asa. Mi-a spus sa iau: Codeine pentru durerile de cap iar pentru sinusuri Multi -Action Actifed tablete. In trei zile eram fresh.
Eu zic sa incerci si tu asa, nu ai ce pierde.
Te mai ajuta daca faci inhalatii cu musetel, bei ceaiuri cu miere si lamaie. Si inca ceva: sare incalzita si pusa intr-o panza, tinuta pe nas. Chiar ajuta.
Multa bafta si sanatate! Sper sa-ti treaca repede!

EDIT Dark Bendis, cand te-am citit, mi-ai adus aminte de emotiile mele cu cateva saptamani inainte sa se nasca fiicamea :) Ce frumos era.. si ce greu mai treceau zilele.. Sarcina usoara!
Motanik, Mada, pupici la fete

Lara, mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Lara, mersic frumos de urari ... ai dreptate, tare incet trec zilele... mai ales ca inca merg la servici (pana pe 5 decembrie) si chiar nu am nici o tragere de inima Eh, asta este, npoi sa fim sanatosi, nu?



Dark Bendis

31+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 9 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

salutare la toata lumea!

fetelor, o rugaminte! am o prietena ratacita de vreo luna prin Londra careia i s-a facut pofta de o mamaliguta ca la mama acasa...aveti idee unde poate gasi? sau smanatana? am inteles ca lipseste cu desavarsire!


ALICe
eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Smantana - creme fraiche, se gaseste la orice supermarket.
Malai - polenta, se gaseste la magazinele turcesti. Alternativ, sunt mai multe magazine romanesti, unul e La Dumitrescu in NE (Wood St) unde sigur are malai.


Andra, cum te simti, gata de intalnire? Ce nume ati ales?

Theo implineste maine 16 sapt, nu-i tace gurita toata ziua si mai nou adora sa fie ajutata sa stea in picioare.

Toata lumea ok?

--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

fetelor, o rugaminte! am o prietena ratacita de vreo luna prin Londra careia i s-a facut pofta de o mamaliguta ca la mama acasa...aveti idee unde poate gasi? sau smanatana? am inteles ca lipseste cu desavarsire


Nu lipsesc cu desavirsire, trebuie sa stii unde sa cauti. Eu iau polenta de la Sansbury's, e chiar mai buna ca aia de la Dumitrescu, iar smintana de la orice magazin, de obicei iau sour creme.

Smarandita, dar fratele tau are drept de munca?

Mess nu are rost sa te lasi prada depresiei.Nu esti tu de vina, multa lume e in situatia asta. Sint inregistrati deja 1.800.000 someri si pina in decembrie vor fi 2.000.000. Intr-adevar e foarte greu sa gasesti de lucru acu cu credit crunch-ul asta. Ai incercat sa lucrezi temporar? Zilele astea gasesti mai usor slujbe temporare decit permanente.

Mergi la inceput