Romanii din Marea Britanie (18)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna seara la toata lumea!

Smantana... eu cumpar de la supermarket-uri creme-freche... faina de malai din Romania... dar sa stiti ca o sa incerc polenta de la Sainsbury's.

Motanik, suntem bine, ce mai e pe la voi? Theo are 16 saptamani! Cum trece vremea! Uite ca nu mai e mult si o sa ne cunoastem si noi bebelusa...inca nu ne-am decis la nume (probabil o sa hotaram dupa ce se va naste). Ne plac mult numele vechi/celte: Morgaine, Niamh, Rhiannon, Rowan... al doilea nume va fi romanesc. A, chiar voiam sa te intreb pe tine sau pe Mada, voi ce "cosmetice" ati luat pentru bebe? Ca aici in afara de Mothercare (own brand) si Johnson's nu prea mi-au sarit multe in ochi... cel putin nu prin magazinele "obisnuite"...si chiar nu ma pricep. Vad ca fetele din Romania lauda mult Mustella...am vazut ca sunt destul de scumpe... oare ar merita banii? Mersic frumos



Dark Bendis



32+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 8 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Fratele meu si-a depus actele pt. insurrance number (sau cam asa ceva...), a intrebat inainte daca totul e ok, i-au spus ca da. Peste exact o luna cand trebuia sa primeasca permisul de munca (ca si student, 20 ore/sapt). i-au spus ca ii lipsea de fapt nu stiu ce act . Le-a depus din nou pe toate, peste cateva zile se implineste din nou luna...deci asteapta sa-l primeasca sapt. viitoare.
I-am dat copy-paste la ceea ce mi-ati scris (unde sa caute), si mi-a spus ca a fost peste tot, dar nu a gasot nimic disponibil.
Speram ca acum inainte de sarbatori se vor deschide mai multe locuri de munca, si isi va gasi ceva.
Multumesc pentru sfaturi si suport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Mult succes fratelui tau, Smarandita... sa-i iasa repede actele (NI number ca fara ala nu-l angajeaza nimeni) si sa persevereze ... ca tot apare ceva pana la urma



Dark Bendis

32+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 8 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Andra,
Eu am luat toata gama de la Johnsons. Ulei de masaj/baie, sampon, spuma pt baie, lotiune pt dupa baie, din alea mov pt bedtime, sapunuri....dar nu am folosit absolut nimic pana acum, sunt toate noi, sigilate. Asta pt ca de la nastere incoace Theo a tot avut ba heat rash, ba cradle cap, ba eczema. Cu eczema ne luptam si acum si am tratament de la dr, ulei pt apa la baitza, Balneum Plus si apoi crema si alifie pt corp, am avut Balneum si am trecut la Epaderm. Acum e foarte posibil ca beba ta sa nu treaca prin problemele astea dar trebuie sa stii ca ele exista si daca le aveti, nu ai nevoie de nici un produs cosmetic din comert decat ce iti da dr. De ex pe cap eu o spal si acum cu Dentinox pt cradle cap desi a scapat de el dar e ok si pt a pastra scalpul curat dupa ce a avut problema asta.

Scutece eu am folosit Pampers New Baby, pachetul galben, pana am trecut de marimea 3 care e cea mai mare. Acum folosesc Active Fit, pachet mov, au aceeasi textura ca New Baby, mult, mult mai bune absorbante decat alea verzi, Baby Dry - mie Baby Dry nu mi-a placut deloc, am avut un pachet si abia asteptam sa scap de el, treaba mica se absorba binisor dar treaba mare ramanea umed la fundulet si a facut nappy rash de la ele. De la New Baby si Active Fit nu am avut deloc probleme.

Cat despre servetele umede pt fundulet, e recomandat ca in prima luna sa folosesti numai tamponase de vata cu apa calduta iar apoi, sincera sa fiu eu am avut mai multe: Pampers Sensitive, Johnsons si Huggies, dar Huggies e prost rau, raman scamute din servetel pe fundulet :) Iti recomand Pampers, fie verde fie alb (sensitive).

Iti doresc multa rabdare in ultimele saptamani, stiu cat de greu iti va parea ca trec. Sa ai nastere usoara, dar lasa ca mai vb pana atunci pe aici!



--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Dark Bendis,

Dat fiind ca pielea este organul cu cea mai mare suprafata, in cazul bebelusilor e de preferat sa folosesti produse organice gen http://shop.nealsyardremedies.com/category/58/Baby_Range
sau la www.verde.co.uk
Sunt si variante mai ieftine de produs organice la Boots

Majoritatea produselor lor sunt peste 90% organice.

De exemplu pudra lor pt bebelusi este facuta din extras de faina de porumb.
In urma unor cercetari s-a dovedit ca pudra de talc poate favoriza aparitia cancerului si bolilor aparatului respirator
http://www.preventcancer.com/consumers/cosmetics/talc.htm

nastere usoara si un bebe sanatos

salutari tuturor

Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Cristina, Andra, multumesc frumos de sfaturi pentru cosmeticale su urari. Noi suntem bine, vrem ca week-end-ul acesta, cel tarziu week-endul viitor, sa terminam cu cumparaturile pentru bebelina. Si au mai ramas destule (cel putin le-am organizat pe listute ca sa facem cat mai putine drumuri)... iar burtoiul creste... la servici inca ma mai duc (14 working days ... 14 too many ). Cristina, sigur o sa cumpar pudra de la Boots...probabil chiar maine-poimaine ca tot am drum pe acolo.

Andra, sper sa se rezolve problema cu eczema la Theo, sa scape de ea repede-repede. Multumesc mult pentru tip-urile cu pampersii... asta ar fi fost urmatoarea intrebate (care bineinteles mi-a venit in minte azi la servici la banca iti dai seama ce-mi arde de munca). Chiar ieri ma uitam la cate marci, modele si marimi sunt...inca o data sar'mana

Fetelor, va pup si mai povestim... daca va mai vine prin minte ceva interesant referitor la experientele voastre ca proaspete mamici in UK spune-ti si mie

O seara faina



Dark Bendis



32+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 8 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

Buna fetelor,imi cer scuze ca dau buzna asa aici,in casutza voastra dar am o intrebare pentru voi care locuiti in Marea Britanie.Am deschis un subiect si la legislatie dar nu mi-a raspuns nimeni.Am intrebat si fetele din Belgia.Deci:
Lucrez pentru un belgian,firma e inregistarta in British Virgin Islands(insa nu gasesc ,mare lucru despre legislatia din BVI asa ca as vrea macar sa stiu cum sta treaba in UK),in contractul de munca scrie ca imi pot da demisia in scris iar perioada de preaviz este de 90 de zile.Practic sunt obligata sa stau 90 zile la servici.Cum este in UK?Care este perioada de preaviz in cazul in care nu ai o functie de conducere si care este perioada pentru o functie de coinducere?De asemenea care este perioada pentru concediul anual?Mi se pare exagerat de mult.
Ma puteti ajuta cu niste informatii privind legislatia din UK referitor la contractul de munca?
Sunt derutata si chiar nu mai inteleg nimic iar seful meu se pare ca profita pentru ca nu stiu ce se petre acolo,legi etc.
Va pup si scuze ca sunt off topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Cele mai multe companii merg pe 4 saptamani/o luna notice daca esti angajat permanent si 2 saptamani notice daca esti in perioada de proba. Cat despre concedii, prin lege tb sa ai minim 20 zile lucratoare pe an care pot insa sa contina si bank holidays.
Asta in UK. Nu stiu cum e in BVI.


--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Buna fetelor,ne-am stabilit in Wales in urma cu 8 luni si am reusit sa cumparam si noi o casa(in care ne mutam inainte de sarbatori).
Am cate ceva de dat(ce nu o sa mai duc in noua casa)frigider,televizor mai vechi,saltea king,masa cu 4 scaune(nu vrem bani in schimb).Ma gandeam tot la romani veniti de curand in U.K. care ar avea nevoie daca mai cunoasteti(noi stam aproape de Chester).
Va doresc Sarbatori fericite !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

M-am intors pt ca am citit cate ceva din urma si am vazut ca Motanik are un leusor(multa sanatate si numai bucurii din partea ei).Una dintre fetitele mele este leusor(este un inger plin de noroc ).va pup.

Mergi la inceput