Romanii din Marea Britanie (18)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

fetelor dati-mi si mie va rog detalii despre crese, gradinite de stat pentru pitici.pup. merci.

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Love4Thomas spune:

Ma alatur si eu mamicilor din UK. Bine v-am gasit!
Sunt mamica a unui baiat care pe 23 August a facut o luna.
Ar sta toata ziua in brate la mamica ..in rest este cumintel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Nicole2005 pe scurt, dupa implinirea virstei de 3 ani, copilul are gratuitate la gradi-cresele de stat 2 ore jumate pe zi. Restul pina la 10 ore (cite ai nevoie daca lucrezi full time) le platasti din buzunar. Te costa intre 700-1000 si ceva pe luna, in functie de unde locuiesti. Nu cred ca asta ai vrut sa auzi, dar child care-ul in UK e cel mai scump din Europa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Nicole2005 pe scurt, dupa implinirea virstei de 3 ani, copilul are gratuitate la gradi-cresele de stat 2 ore jumate pe zi. Restul pina la 10 ore (cite ai nevoie daca lucrezi full time) le platasti din buzunar. Te costa intre 700-1000 si ceva pe luna, in functie de unde locuiesti. Nu cred ca asta ai vrut sa auzi, dar child care-ul in UK e cel mai scump din Europa.

intr-adevar nu asta am vrut sa aud.am gasit cate ceva si despre nursery dar nu sunt complet la murita ce si cum este.bine am si ajuns de putin timp cu pitix aici si incep sa ma interesez pentru viitor. el are aproape 2 ani dar ma gandesc daca voi gasi ceva de munca...

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Daca vei gasi ceva de munca vei plati 4 lire/ ora la un childminder, care il va lua de la cresa (dupa cele 2 ore jumate gratis) si il va tine la ea pina vii tu. Faci un calcul cit cistigi tu (dupa taxe)/ ora si daca e mai mult decit ii dai chilminderei + transportul tau si lunch, vezi daca merita sa muncesti. Am pus £4/ora ca atit ii dadeam la a mea, dar in Londra e mai scump. In principiu calculul asta nu iese cu plus, cel putin nu la mine, deci am stat acasa pina copilul a intrat la scoala (atunci ai 6 ore si un sfert gratuite) si plateam numai 4 ore femeii la care mergea. Cresele si gradinitele nu sint mai ieftine ca un childminder, deci nici o speranta. O solutie: iti aduci mama, soacra, o femeie din Ro in care ai incredere, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

Letitia merci mult.
si aici in zona asta,Birmingham, sunt destul de scumpe.
aaa, ce vreau sa mai intreb ca nu stiu pe nimeni in zona asta sa intreb.cum e cu copiii mici la cresa sau gradi care nu stiu engleza? as vrea sa il dau macar doua zile pe saptamana sau cat o merge, sufera mult ca nua re cu cine se juca aici dar imi este teama ca nu o sa faca fata ca nu intelege.

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mota multumesc de urari, ti-am vazut printesica frumoasa foc, poate ne vedem candva. V-ati mutat?

Mada la multi ani pt Ari si petrecere frumoasa la botez.

Nicole pai daca il bagi in socetate intre copii va invata engleza imediat. Al meu la 4 ani a invatat in 2 luni dar deja dupa o luna intelegea foarte mult. Asa ca eu in locul tau l-as duce peste tot unde sunt copii, vezi ca exista locuri de soft play unde sunt rame de catarat, bile etc, la inceput o sa fie greu, nu isi va gasi prieteni si se va simti izolat, insa cu timpul va fi ok. Eu asa am procedat tocmai ca sa invete repede.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

multumesc de raspunsuri.
e ok am inteles.am mai citit si pe unde am gasit despre asta.
acum mai am o rugaminte la voi sa ma ajutati ce vrea sa insemne "Shared Ownership" la propietati cand cumperi. sunt cu 25%,50%. nu inteleg foarte clar cum vine asta.imparti ce?

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineatza!
ma scuzatzi ca indraznesc sa va deranjez cu cateva intrebari... dar poate ma putetzi ajuta...
Intre 4 oct si 1 nov 2008 vom sta la Coventry (sotzul meu va lucra, iar eu cu prunca de 4 ani si-un pic o sa ne plimbam prin imprejurimi). Doresc sa va rog frumos sa-mi spunetzi - daca stitzi - pe ce site-uri as putea sa ma informez mai bine (si cat mai realist) despre viatza in UK - cu precadere in zona Coventry (ma refer la pretzuri mancare, cartzi, DVD-uri, jucarele, dar si la asistentza medicala, locuri de vizitat cu prunc de 4 ani, bibleoteca, etc). In alta ordine de idei - eu citesc regulat dailymai.co.uk si sincer ma cam sperie toate aceste news-uri despre violentza stradala... adica copii (ado) injunghiatzi/batutzi pe strada cand vin de la scoala... fara nici un motiv aparent... E chiar asa de periculoasa viatza in UK?
Multzumesc frumos pt orice informatzie
Multa sanatate si numai bine va doresc!

Lorelai

May 3, May 2, May 1
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Nicole, eu am dus copilul de la 2 ani si 9 luni la gradi, in fiecare zi cite 2 jumate pe zi, ei oricum la virsta asta nu se joaca impreuna, dar a prins foarte repede engleza (la inceput ii mai pocnea ca vedea nu inteleg ce le spune dar asta nu a durat mult). Nu trebuie sa-ti faci nici o problema cu limba engleza. Cu limba romana e problema, pe asta o s-o uite si o s-o vorbeasca stricat.

Mergi la inceput