Prejudecati vestimentare...

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

Clar ca eu sunt cea mai... anapoda! Sigur, am si eu ca tot omu' tabu-urile si tzacanelile mele; e vorba de gusturi, de educatie, de mediu, de simt estetic si de stare... mai ales de stare. De exemplu, nu-mi place sa port fusta. Rochie, daaa!!! Dar fusta, hm... depinde; rar de tot. Ador combinatiiile negru/gri/maron, bleumarin/maron, rosu/kaky. Si port bijuterii mari si multe; argint si gablontz, combinate. In schmib nu port aur, nici mini, pantaloni corsar, short, tocuri la jeans etc. etc. Si nu suport culorile pastel. Si port adidasi/bascheti/bocanci cu rochii vaporoase. Si pantalon cu rochie. Imi plac tinutele monocrome, mai ales negru total toamna/iarna si alb absolut vara. Combin dungi cu carouri si cu imprimeuri florale. Dar toate astea, ziua. Seara... eeei, seara se schimba treaba! Dar asta e alta discutie...

Edit: ... si, in general, nu ma intereseaza ce impresie produc tinutele mele de zuza. Da' nici nu-mi bat capu' prea tare. Pe de-alta parte, imi place sa observ cu atentie felul in care se imbraca alte femei. Nu ma intereseaza neaparat cate asa-zise reguli respecta sau incalca si nici prin cap nu-mi trece sa le "subscriu" canoanelor mele. Dar le studiez stilul si atitudinea si descopar o gramada de chestii despre persoana de sub tzoale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

- nu port bijuterii de aur si de argint in acelasi timp. Singura de aur pe care o port e verigheta, si orice alte bijuterii pe care le pun le pun "departe" de ea, fie cercei, fie colier, sau bratari la cealalta mana, sa nu stea aproape.
- am avut mult timp ideea ca trebuie sa port camasa numai pe dinafara (asa vedeam la toata lumea, asa faceam si eu). De un timp destul de scurt port pe dinauntru si cu pantaloni cu talie mai inalta,( cum se purtau prin ani 80) si imi vine super bine.
- sa nu mi se vada breteaua de la sutien. Am oroare sa port un maieu (cum sunt acelea de halterofili, cu omoplatii goi) si sa mi se vada bretelele de la sutien. De fapt, maieuri de alea nici nu port, ma refer la altele care poarta astfel de maieuri si se vad bretelele. Nici cu maieurile alea, nici cu orice alta bluza sau tricou sa nu se vada bretelele. La prejudecata asta nu renunt in veci.
- sa am oja de pe unghii sarita macar un coltisor mic, nu suport. Imi fac manechiura la 2-3 zile, inca nu am gasit oja rezistenta la activitatile mele manuale.
- bineinteles, verde cu albastru, negru cu maro, sosete cu sandale (desi cand eram copil purtam si chiar nici nu imi placea sa port sandale fara sosete).
- nu port pantofi din aia cu talpa-senile si nici cu platforma. Nici cand au fost la moda pantofii cu senile, si nici cei cu platforma de acum, nu mi se potrivesc, nu imi plac, ma fac ca o girafa.
- nu folosesc machiaj albastru sau verde la ochi. am ochii verzi si am vazut multe persoane cu ochii verzi sau albastrii cu fard in aceeasi culoare, si inca o nuanta tipatoare. Not for me.
cam atat... daca imi mai aduc aminte, mai scriu.

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxie
- sa nu mi se vada breteaua de la sutien.
Idem

- sa am oja de pe unghii sarita macar un coltisor mic, nu suport. Imi fac manechiura la 2-3 zile, inca nu am gasit oja rezistenta la activitatile mele manuale.
Idem...cu precizarea ca eu imi fac manichiura zilcnic, deoarece mai mult de 24 de ore nu rezista oja...si am mai multe marci.


Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Da, inteleg, pai diplomatii de azi traiesc mai rau decat iti poti imagina.
Bugetul ambasadei franceze de la bucuresti este unul din cele mai mici,desi romania este o tara francofona.
Majoritatea ambasadorilor si doamnelor ambasador, au un buget doar pentru costume si tinute,se pare ca acel buget la bucuresti s-a evaporat.

Dar inca o data, ce incercam eu sa-ti explic este ca, barbatii francezi se insoara cu fete din romania pentru ca suntem mai accesibile !
Mergi la Paris intr-o seara mondena si incearca sa te dai la o tipa bine imbracata si aranjata,daca nu esti cel putin PDG ,sa-ti ei adio.lol

Daca vrei deschidem un subiect separat pe aceasta tema ca sa nu mai fim off topic.



http://fr.youtube.com/watch?v=wQAthxUjkpY


Ionica, vreau eu sa deschizi subiectul.Pt ca, no offence nu ai nici cea mai vaga idee despre ce vorbesti.Buget special pt haine???Ma faci sa rad.Exista intr-adevar allowance si diferite sporuri si fiecare le foloseste cum considera de cuvinta.Si normal, nu te poti prezenta la anumite ocazii sau inclusiv la serviciu oricum.Iar bugetul de la Bucuresti nu are nici o legatura.Nu inteleg care buget???Ambasadele nu primesc nimic de la bugetul Romaniei.Diplomatii straini acrediatati la Bucuresti nu sunt platiti din fondurile MAE ci de tara trimitatoare.
Daca vrei iti dau mai multe detalii.Din experienta proprie, ca fost angajat al unei ambasade din Bucuresti si sotie de diplomat.

In rest, in legatura cu tinuta, trebuie intotdeauna adaptata la situatie.Prejudecati nu am foarte multe dar cred ca niciodata nu as purata carmin pe unghii (am citi aici ca cineva nu poate sa isi faca manichiura altfel,dar gusturile nu se discuta),si nici unghii foarte lungi,nu asortez pantofii la poseta decat la anumite evenimente si receptii, altfel mi se pare plictisitor, nu port multe bijuterii deodata si fake-uri.Si in rest sunt destul de flexibila.Cat despre femeile din occident, parerea mea e ca sunt mai putin obsedate de machiaj strident, tocuri de 14, si ungii de 10 cm.Ceea ce mi se pare oricum putin out.Si nu de multe ori ceva ce ni se pare prea'sport' sa ca sa fie ultramodern ajunge la moda si in Romania peste 6 luni.Cred totusi ca intalnesti mai multe romance imbracate elegant in locuri de gen transport in comun, piata, strada, dar in general nu sunt lucruri de calitate.Cate romance poarta pantofi din piele, de calitate?Nu multe, in schimb cumpara pantofi care arata eleganti de la chinezi.Cate romance poarta lenjerie de calitate, dupa ce au fost masurate corect si nu chilotei si sutienase din piata (care arata destul de sexi la primele purtari).Si lista poate continua.

Te astept Ionica sa ne povestesti cum e cu diplomatii.Nu ma refer la diplomatii romani trimisi de MAE la post, ei intr-adevar au de ce se plange la salarii si buget ambasade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki68

Nu stiu daca ideile mele pot fi numite prejudecati, insa: nu port ciorapi gri cu pantofi maro, mi se par odioase alaturarea pantofi maro-geanta neagra (sau invers), adidasi (pantofi de sport)+poseta. Ar mai fi perle (chiar si artificiale)+tricou, inele pe toate/aproape toate degetele, manichiura cu shtrasuri altundeva decat la o petrecere nocturna eleganta... Altceva nu-mi vine acum in minte, dar cum imi amintesc, revin

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei


Miki68, exact la fel gandesc si eu....dar in ziua de azi, moda se schimba rapid...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Eu nu suport cerceii gen toarta, de care sunt agatati tot felul de pandantive!
Un articol cu imprimeu, obligatoriu celalalt uni! In partea de jos articole(pantalon, fusta) mai inchise la culoare decat cele din partea de sus... Nu imi plac accesoriile gen margele cat mai mari si colorate (nu imi plac sa le port eu...la alte femei mi se pare ca arata bine uneori-eu nu as purta)!


mama din 16 nov 2006
Draga mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Aaa, si inca ceva, mi-am mai adus aminte: cand port sandale, sa nu imi iasa degetele in afara pe la varf. Nu supooorrrt, degetele tre sa stea pe talpa sandalei, nu sa gadil asfaltul cu ele. Cand vad asa ceva pe strada, cu sandale sau slapi ori prea mici ori le aluneca piciorul in fatza si stau degetele indoite spre asfalt.. brrrr.

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

eu am multe prejudecati , majoritatea doar ale mele, probabil ca nu m.ar deranja sa vad la altele dar un lucru nu suport sa vad nici la mine nici la altele, pantalonii trasi in sus bine tot de.ti intra in toate gaurile si se vede conturul la toate cele din fata :))), e groaznic!!!


ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Da, inteleg, pai diplomatii de azi traiesc mai rau decat iti poti imagina.
Bugetul ambasadei franceze de la bucuresti este unul din cele mai mici,desi romania este o tara francofona.
Majoritatea ambasadorilor si doamnelor ambasador, au un buget doar pentru costume si tinute,se pare ca acel buget la bucuresti s-a evaporat.

Dar inca o data, ce incercam eu sa-ti explic este ca, barbatii francezi se insoara cu fete din romania pentru ca suntem mai accesibile !
Mergi la Paris intr-o seara mondena si incearca sa te dai la o tipa bine imbracata si aranjata,daca nu esti cel putin PDG ,sa-ti ei adio.lol

Daca vrei deschidem un subiect separat pe aceasta tema ca sa nu mai fim off topic.



http://fr.youtube.com/watch?v=wQAthxUjkpY


Ionica, vreau eu sa deschizi subiectul.Pt ca, no offence nu ai nici cea mai vaga idee despre ce vorbesti.Buget special pt haine???Ma faci sa rad.Exista intr-adevar allowance si diferite sporuri si fiecare le foloseste cum considera de cuvinta.Si normal, nu te poti prezenta la anumite ocazii sau inclusiv la serviciu oricum.Iar bugetul de la Bucuresti nu are nici o legatura.Nu inteleg care buget???Ambasadele nu primesc nimic de la bugetul Romaniei.Diplomatii straini acrediatati la Bucuresti nu sunt platiti din fondurile MAE ci de tara trimitatoare.
Daca vrei iti dau mai multe detalii.Din experienta proprie, ca fost angajat al unei ambasade din Bucuresti si sotie de diplomat.

In rest, in legatura cu tinuta, trebuie intotdeauna adaptata la situatie.Prejudecati nu am foarte multe dar cred ca niciodata nu as purata carmin pe unghii (am citi aici ca cineva nu poate sa isi faca manichiura altfel,dar gusturile nu se discuta),si nici unghii foarte lungi,nu asortez pantofii la poseta decat la anumite evenimente si receptii, altfel mi se pare plictisitor, nu port multe bijuterii deodata si fake-uri.Si in rest sunt destul de flexibila.Cat despre femeile din occident, parerea mea e ca sunt mai putin obsedate de machiaj strident, tocuri de 14, si ungii de 10 cm.Ceea ce mi se pare oricum putin out.Si nu de multe ori ceva ce ni se pare prea'sport' sa ca sa fie ultramodern ajunge la moda si in Romania peste 6 luni.Cred totusi ca intalnesti mai multe romance imbracate elegant in locuri de gen transport in comun, piata, strada, dar in general nu sunt lucruri de calitate.Cate romance poarta pantofi din piele, de calitate?Nu multe, in schimb cumpara pantofi care arata eleganti de la chinezi.Cate romance poarta lenjerie de calitate, dupa ce au fost masurate corect si nu chilotei si sutienase din piata (care arata destul de sexi la primele purtari).Si lista poate continua.

Te astept Ionica sa ne povestesti cum e cu diplomatii.Nu ma refer la diplomatii romani trimisi de MAE la post, ei intr-adevar au de ce se plange la salarii si buget ambasade.



Lara , prietenul meu a avaut un pacient care lucra la primarie si avea o data pe luna bonus la salar special pt. haine , si era chiar considerabila suma

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Eu nu le-as numi prejudecati, le consider doar niste guidelines pe care le urmez atunci cand ma imbrac:
- geanta cu pantofii identica sau macar asortata foarte bine
- in niciun caz combinatii de: bluza alba/sutien negru si invers, pantofi albi/geanta neagra si invers, ciorapi albi/pantofi negri si invers
- niciodata ciorapi mai inchisi la culoare decat pantofii (am vazut destule hidosenii vara asta, gen pantofi galbeni si ciorapi negri sau mov)
- niciodata ciorapi la sandale sau pantofi decupati in fata (am colege de serviciu care vin asa si arata groaznic)
- niciodata lacul de unghii sarit, fard de ochi in exces la 9 dimineata, rimel mov la birou (de fapt nu ma machiez deloc in viata de zi cu zi, cu exceptia rujului si a rimelului ocazional)
- nu suport axilele neepilate in tricouri fara maneci/maieuri (mor cand ridica una bratul in metrou si dai de axila ne-epilata si eventual plina de ciuciuleti de la deodorant), idem cu picioarele in fusta, idem cu pantalonii albi si mulati la zona pubiana ne-epilata (arata oribil) - daca n-ai avut timp sa te epilezi (sa presupunem ca asta e motivul) - porti camasa/tricou cu maneci si la 40 de grade, idem cu pantalonii pe picioare.
- un "nu" total bijuteriilor care te fac sa arati ca un pom de Craciun - poti purta orice vrei, aur, argint, plastic, atat timp cat nu atrag atentia in exces si nu risti sa te spanzuri cu ele.

Nu sunt de acord cu femeile care spun "Port ce vreau, nu-mi pasa ce crede lumea", nu cred ca asta e un motiv de a polua vizual. Am vazut o batrana de 70 de ani cu pantofi de lac galbeni, bluza galbena, margele mari de plastic galben si geanta mare de lac galbena si arata ca o paparuda, absolut infiorator. Sunt sigura ca si ea gandea la fel, si foarte rau facea.
Cat despre chestia aia ca "nu am avut mult timp sau am fost private de multe", va rog frumos, majoritatea celor care se imbraca asa nici n-au prins perioada aia sau au prins-o foarte putin. O adolescenta de 16 ani imbracata ca o paparuda nici nu stie cu ce se mananca comunismul. Se imbraca asa pentru ca asa i s-a spus in revista "nu stiu care", unde toti asa zisi designeri chiar se cred experti in haine si recomanda haine de podium pentru mersul la scoala.

Leah

Blogul meu despre mamici, copii, sfaturi, idei & retete http://frunzalaura.wordpress.com/

Mergi la inceput