Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 22

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grace30 spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri si primire .
eu tocmai vin din spital unde am fost internata 2 zile (am sangerat un pic, si m-au oprit pentru investigatii)
sunt bine, am 5 saptamani si 3 zile dar....
o doctorita din spital m-a speriat destul de tare .... ca e prea devreme (eu am cezariana in ian 2007) .... pana acum nu mi-a spus nimeni ca ar fi prea devreme - chiar dr cu care am nascut in Buc a zis ca peste un an, si cea care m-a vazut aici in Bv a zis 1 an jumate (si eu am ramas la fix 1 an jumate).
imi doresc mult copiii si ma bucur ca sunt gravida, dar sunt fff speriata .
daca am probleme de la 5 saptamani........cum ajung la 38 ???????

http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

bun venit noilor gravidute va doresc sa duceti sarcinile cat mai aproape de termen
grace am o prietene careia i-a spus doctorita sa astepte 1 an de la cezariana pana sa ramana gravida din nou; a ramas dupa vreo 9-10 luni cred si a fost ok; stai linistita in pat, daca trebuie toata sarcina si o sa fie bine
eu m-am internat sa le nasc normal, dar pentru ca stephanie a intrat in suferinta fetala cand au testat epidurala, m-au taiat in 5 minute; s-au nascut la 36 saptamani si 1 zi, cu 2500gr si 2000gr, iar a treia zi voiau sa m atrimita acasa; am stat 5 zile in spital
diversificarea am inceput-o la 6 luni
au inceput iar sa se trezeasca noaptea, inca nu si-au revenit dupa concediu cand au dormit cu mine in pat 3 saptamani si le mai ies si dinti; macar am scapat de diaree si febra; acum sunt bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Buna seara tuturor

Sunt si eu o viitoare mamica de si mi-e tare rau toata ziua de dimineata si pana seara. Gust rau in gura, greata si senzatii de voma. Mai nou de fapt nu numai senzatii ci chiar vomit aproape tot ce mananc. Vroiam sa va intreb la voi cum a fost? Si cam cat a durat? Dr. spune ca pana pe la 4 luni ar trebui sa treaca, si senzatiile acestea sunt mai accentuate pt ca sunt 2 . Ceva trucuri care sa mai diminueze aceste senzatii???

Eni 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Grace sanatate multa! Daca ai probleme la inceputul sarcinii nu inseamna ca nu o sa ajungi la capat! In primul rand fii vesela si gandeste pozitiv. Sunt multe proaspete gravidutze care sangereaza sau au dureri in primele saptamani, dar au apoi o sarcina ok. Cu cezariana, depinde probabil de organismul fiecareia, dar cred ca totusi 1 an jumate de la operatie e suficient ca sa nu apara complicatii. E pe forum o mama cu 3 cezariene si nu a avut probleme. E bine sa ai grija multa de tine, sa iti urmareasca indeaproape sarcina un medic bun si ... bafta!

mamaana somn dulce la fete si sper sa le iasa dintii fara mult scandal. Cum ti s-a parut Romania? Ce impresie ti-a lasat? Cum ai regasit-o?

Eni bun venit in gasca! Sarcina usoara si sanatate multa iti doresc! . Intr-adevar, din cauza hormonilor de sarcina mai numerosi, stariel de rau, greata sunt mai intense de obicei la gravidutele cu gemeni. Rabdare multa iti doresc. O sa treaca! Trucuri care mergeau la mine: lamaie goala, apa minerala rece cu lamaie, rontait covrigei /biscuiti uscati si sarati INAINTE de a ma ridica dimineata din pat, evitat mirosuri puternice. Ai grija la aportul de calciu, fier si alte asemenea 'bunatati' pe care ti le papa cei mici din organism. In rest, fii vesela si incearca sa nu te gandesti tot timpul ca o sa ti se faca rau, ca iti vine sa vomiti. 'Distragerea atentiei' functioneaza la toate varstele, nu numai la copii .



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Caldura mare azi fetelor!!!Traiasca aerul conditionat dar eu tot trebuie sa ies din casa e necesar dar ma descurc eu....
Enni vroiam sa-ti spun ca si eu am avut stari de greata, vomitam mai ales seara, dar ce m-a deranjat cel mai tare a fost senzatia de greata permanenta si gustul ciudat din gura...Si am avut vreo 3 saptamani probleme cu gingiile ma dureau rau...dar sa sti ca toate astea nu se opresc ca prin farmec la 4 luni ci pur si simplu cu trecerea sapt se amelioreaza, o sa vezi nu e asa de rau...trebuie doar sa fii optimista si sa te gandesti ca toate astea sunt pentru cauza ffff nobila...Asa ca iti doresc rabdare si un bebe sanatos si frumos...

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Alexandra&year=2009&month=1&day=7&babycount=2"

http://bd.lilypie.com/B3VXp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

andutza_02 ai vrut sa zici doi bebei sanatosi si frumosi nu???? sunt cu 2 . Se mai intampla, sa stii ca nu m-am suparat, am inteles ca-mi doresti numai bine. Mersi mult de raspuns.

Eni 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La muuuuuulti ani Mariilor!


Ennni bine ai venit si sa ai o sarcina usoara... cat mai aproape de termen.

Starile de greata la patrat... Comparand cu sarcina cu mandra... intradevar sunt mult mai puternice... daca la mandra n-am vomat decat o data... la gemeni vreo luna in fiecare dimineata... si au durat si mai mult ca si timp... pana pe la vreo 20 de sapt.





Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

elyanne am vazut ca m-ai trecut pe listuta, mersi. Insa te-as ruga sa modifici putin si anume DPN: 09.03.2009

Eni 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

LA MUUUULTI ANI, MARIILOR SI MARIANELOR, MARIUTELOR SI MARIUCILOR!!!!

Noi iar am lipsit un pic, dar recuperam!

Lili_Filip, eu am nascut la 34 de saptamani si jumatate, NORMAL (eram programata la cezariana la 36 de sapt, dar Anita s-a grabit un pic ), Anita a fost prima cu 2.200kg si Miariam a doua cu 1.800. S-au nascut la diferenta de 11 minute (pe Anita am simtit-o, c-a fost prima si mai mare, dar pe Miriam aproape ca n-am mai simtit-o deloc, eram oricum "amortita"...
Am stat in spital 3 saptamani jumate, pana a ajuns si Miriam la greutatea de 2.300, mititica... Dar am avut noroc cu ele, ca n-au fost bolnavicioase si au recuperat rapid, la 6 luni intrecusera un baietel nascut la termen, cu 3.500kg!!..

Oanna, felicitari pentru olita!!! Noi tot nu vrem...
Mai nou (v-am zis ca le las in curtea blocului fara chilotei, cu rochite sau fustite) cer sa mearga "la iaba" (=iarba) sa faca pishu. Se duc acolo si se pun ciuci si se-ndeasa pana fac!

Eni, aproape tuturor gravidutelor le e rau (s-au mai intalnit cazuri si fara), si eu am vomitat de cateva ori, dar nu chiar asa de mult, greturile au durat cam o luna si jumatate, totusi puteam sa manancm nu vomitam si apa, cum auzisem pe la alte mamici... Ai incredere ca o sa fie bine! (si, crede-ma, ce mi-ar mai placea si mie sa mai fiu o data graviduta, cu toate greturile si oracaielile din baie - ma-ntelegi... )

mai vorbim... (noi ne topim de caldura... macar bine ca nu fac nazuri la mancare! )
tuturor si inca o data concediu placut Eliana si Pussi!!!

Iar burticilor le uram rabdaaaare, rabdare si iar rabdaaare!!!
(cand va plictisiti de stat si va enerveaza starea in care ati ajuns, asezati-va comod si luati o "portie" de taclale cu bebeii vostri din burticuta! O sa va linistesca ei si sa vedeti ce relaxate va simtiti dupa "palavrageala"!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Enni mii de scuze de la caldura asta tasteaza degetutzele fara creier!!!normal ca am vrut sa zic 2 bebei sanatosi si frumosi !!!scuze inca o data!!!

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Alexandra&year=2009&month=1&day=7&babycount=2"

http://bd.lilypie.com/B3VXp3.png

Mergi la inceput