Mamici norocoase de sept-oct 2008(88)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Nusha gasesti scutece absorbante (patrate) sau paturici absorbante, cum vrei sa le zici la farmacie. Sunt de la mai multe firme, nu doar de la Happy. Noi am gasit Happy, Seni, Fixies.
Au si pe la Cora, Carrefour, Metro, d-astea...Dar cere la farmacie, alea stiu despre ce e vorba si imposibil sa nu gasesti in Iasi.

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

nusha la protectie pentru saltele te referi? le gasesti peste tot in in magazine si farmacii
PS nu vrea sa imi arate site ca zice ca e reclama

28+Andrei
BEBE al nostru
Poze noi doi+"o casuta fff mare"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Kllemi, presupun totusi ca epiziotomia este mai usoara, mai ales ca nu e musai sa o faca. Este o operatie clasificata intre cele minore. Cezariana este totusi inclusa in operatii abdominale majore. Chestia e ca amandoua au totusi complicatii uneori...epiziotomia poate duce la slabirea perineului si incontinenta urinara (pe langa neplacerile locale), iar cezariana poate dezvolta aderente care sunt dureroase...

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

quote:
Originally posted by freshanana

dar parca andreea marin a nascut prin cezariana si la 2 ore dupa alapta. sau am inteles eu gresit
desigur ea e o zana, la zane o fi altfel...




FFFFFF TAAAAAAREEEEEEE!!!!!!!!!!

Vad ca se revine la discutia veche de cand e ...internetul: cezariana versus nastere vaginala! Eu am aceeasi pozitie de la inceput. Prefer nasterea naturala, cu epidurala sau fara depinde de cat este de complicat travaliul. (epidurala este totusi un drog, intra in categoria tranchilizantelor ff puternice, insa evident ca voi accepta sa mi se monteze epidurala in caz ca nu mai poooooooooooot!)
Eu prefer din doua motive nastrea naturala:
-plamanii lui bebe sunt curatatai chiar de el in timpul travaliului si pregatiti pentu intalnirea cu oxigenul din atmosfera. In cazul cezarienei programate (fara trecerea prin travaliu) plamanii sunt aspirati mecanic. (nu ma refer la complicatii, la bebei care au aspirat meconiu, ma refer la cazuri perfect normale)
-ma ingrozeste taietura pe uter, nu pe burta. Mi-este teama de cum se va reface uterul, este vorba de un muschi, nu de un strat de epiderma.

Povestea cu alaptatul greu dupa cezariana nu stiu daca e reala, multe mamici au alaptat rapid dupa cezariana, cum de altfel altele nu au alaptata deloc dupa nastere naturala, deci...
Iar faza cu burta ramasa dupa cezariana, hm, nu stiu ce sa zic, e posibil sa nu se stranga la fel de repede ca la nastere vaginala dar eu zic ca depinde tare mult de materialul genetic. Stiu gravidute care dupa nastere naturala au ramas cu burti revarsate si dizgratioase!

Eu nu hulesc deloc cezariana, salveaza multe vieti, bine ca se poate face si aceasta interventie, mai ales in caz de complicatii, miopii avansate, bazin ingust, pozitie pelviana sau transversala, adica are sens in multe situatii. Dar nu as alege asa fara motiv, iaca asa vreau eu sa imi taiati uterul.
Sa nu ma intelegeti gresit, fiecare mamica face cum crede de cuviinta.

Ma bucur sa vad ca unele fete care combateau la inceput nasterea naturala s-au razgandit. Motivele pe care le-au adus atunci, varsta de peste 30 si prima nastere, hematoame, surori multe cu cezariene, etc, sunt irelevante cu adevarat, daca o mamica poate sa treaca printr-o nastere normala. Sa nu uitam ca cezariana ramane o interventie chirurgicala destul de serioasa, bagatelizata doar in Romania unde e un fel de moda.

Andy_galro, mamica curajoasa!

De epiziotomie sa nu va fie asa frica, eu stiu cazuri de rupturi grave de perineu urmate de cusatura "haut de couture" care lasa in urma o femeie care nici nu zici ca a nascut! Dar e de preferat epiziotomia, cel putin ai o cusatura dreapta, nu o ruptura in toate directiile. Desi, zig-zag-ul e chic! :))) Zicea cineva pe aici ca prefera epiziotomia pt ca nu o vede nimeni si ca cezariana e mai vizibila! M-am amuzat. Nu o vede chiar nimeni?! In plus, cezariana e asa de mica si daca se inchide repede si frumos, chiar nu se vede tare. Am vazut la prietene cicatrice fff slab vizibile.
Depinde mult si de mana medicului, unii au asa mana usoara ca nici nu simti cand umbla pe acolo.

Acum, fetelor, fiecare sa ia decizia optima pt ea.
Eu cand ma gandesc ca se apropie nasterea ma trece un fior pe sira spinarii, dar mai bine sa nu ne gandim ca vai, ce ne asteapta, sa ne gandim ca va fi fff bine si nastarea usoara ca un fulg de nea!

Nu cred ca va zic ceva nou, iata ce articole se gasesc pe Babycomfort despre nastere naturala/cezariana, epiziotomie, complicatii la cezariana, exista multa info care circula pe net: http://blog.babycomfort.ro/category/nasterea

Mult mai serioase mi se par articolele de pe babycenter, unde este discutata cezariana ca interventie chirurgicala majora, in acest fel o mamica informata ia o decizie justa. http://www.babycenter.com/search/showResultsForContent.htm?queryString=caesarian&contentTab=&x=27&y=13


Va poooop!

28+ LUCA

AMR PANA LA LUCA 12 SAPTAMANI !!!!!!

POZE



“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

quote:
Originally posted by kid2003

Kllemi, presupun totusi ca epiziotomia este mai usoara, mai ales ca nu e musai sa o faca. Este o operatie clasificata intre cele minore. Cezariana este totusi inclusa in operatii abdominale majore. Chestia e ca amandoua au totusi complicatii uneori...epiziotomia poate duce la slabirea perineului si incontinenta urinara (pe langa neplacerile locale), iar cezariana poate dezvolta aderente care sunt dureroase...

bb2




Chiar daca nu este mereu necesara, dr prefera sa te taie decat sa te rupi necontrolat. Chiar nu cunosc nici o mamica norocoasa sa nu fie cu epiziotomie...

Valentina 26 + Matei

Asa creste gandacelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

Am inteles KID pina la urma nici una nu este buna, dar nu avem incotro....toate ajungem acolo....eu de cate ori ma duc la spital la vre-un control ma duc cu ffff mare teama ideea este ca atunci, cand ajung acolo si vad o gramada de fete care se duc spre sala de nasteri sau care a nascut, vreau sa spun ca imi trece imediat teama, ca ma gandesc ca nu sunt singura care face chestia asta

25+ mami super fericita de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Cucu, am aparut si noi
De 2 zile Mikul nu se mai joaca,nu mai da semne, ma gandesc ca o fi suparat sau o fi obosit...maine ma duc la dr,l-am amenintat si cu asta si el nimic...doarme ca un purcel , incerc sa nu fiu paranoia...poate n-are copilul chef de joaca
Vazut balansoare....vreau si eu, a...si apropos de comenzi....eu am facut la redoute cam pe 14 iunie..pe 19 am primt mail ca s-a trimis si...nimic, verific in fiecare zi
In legatura cu operatiile la nastere, o cunostinta a nascut de curand, natural, chinut si...a facut o infectie, drept pentru care nu mai are voie sa alapteze, asa ca trebuiesa nerugamla DD sa ne ajute, oricum am naste

27s+
http://albume.claudiugilmeanu.ro/weddings/roxana_cristian/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

salutare, va tot citesc caci aveam de recuperat. aseara am fost si singura si ce-as mai fi stat la birfe cu voi.. dar nu merge netul!!!
am vazut ca vb de nasteri: eu am nascut de doua ori natural, a doua oara cu epidurala. n-am avut nicio pb nici cu epiziotomia, nici cu altceva. acuma mi-e cam frica caci daca domnisorul meu nu binevoieste sa-si scoata cordonul parca vad ca ajung la cezariana. brrr! eu sunt din categoria care respecta femeile care fac cezariana, mie mi-e groaza!
dupa aia am vazut ca vb de balansoare. si eu vreau ca d'asta n-am avut, dar eu am gasit pe bestkids. (nu stiu d c nu-mi ia linkul. mie mi-au placut alea de la Graco si sunt si putin mai ieftine ca la baby comfort).

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

kid, andy merci de informatie, o sa caut in farmacii

apropo de taieturi...cezariana sora-mii care a nascut acum 1an si 4 luni s-a cicatrizat f bine si acum e cam de 6 cm-8 hai sa zic nu se vede nici cu bikini cu talie joasa

intreba ieri cineva daca se mai pune caramida pe operatie aici la iasi se pune un sac cu nisip deci....un pic mai bine



24+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

quote:
Originally posted by nushulica
intreba ieri cineva daca se mai pune caramida pe operatie aici la iasi se pune un sac cu nisip deci....un pic mai bine



24+ DAVID



Nusha, dezvolta! Despre ce e vorba? Nu am auzit in viata mea! E film horror sau ce?
Si care e faza cu caramida?

28+ LUCA

AMR PANA LA LUCA 12 SAPTAMANI !!!!!!

POZE



“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput