Mamici norocoase de sept-oct 2008(88)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_and spune:

Kllemi vad ca esti pe lista de octombrie...vrei sa iti modific ceva?

29+ cu Mina Alexandra

Poze
Asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

am tot scris zilele astea restul datelor; dpn 11.10.2008 AMALIA-ANDREEA, la spitalul Cantacuzino cu dr. Druta....si cam atat cred....multumesc

25+ mami super fericita de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

andreea chiar ca e misto balansoarul gasit de tine si mai ieftin un pic avem de unde alege asta e clar!!! ce-mi place la el e ca poate fi si transformat in scaunel pt mai tarziu deci e 2in1 ca sa zic asa

andy

clau_geo pe mine si dimineata m-a aruncat din pat un carcel afurisit, efectiv cand ma ia carcelul sar din pat in somn , e groaznic ...si vad ca nu scap de ei

am intrebat dr ce sa iau pt carcei si mi-a dat ca+d3 dar vad ca la mine e frectie la picior de lemn tot n-am scapat de carcei...asta e m-am resemnat ca pana nasc nu scap de ei si gata





24+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Copiez mesajul ... postasem dupa ce ati facut noul stup.
Andreea_and, plecam la mare, la 2 Mai, ca familistii (sau pensionarii, depinde cum vrei s-o iei), asta pt. ca mi-a fost un pic teama sa mai plec cu avionul, acum la granita dintre trim II-III de sarcina.
Recuperam noi anul viitor, in schimb, cu tot cu bebelina!

Edit: Andy_p, Freshnana, multumesc pt. urari, sper sa fie intr-adevar placut si reconfortant concediul

Andreea
26+ Eva Maria
Vineee bebelusa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_and spune:

Kllemi e ok acum - nu am trecut numele fetitei pt ca am vazut ca nu e trecut nici la celelalte fete. Daca vrei neaparat ti-l trec.
Nusha pai noroc cu voi ca mai descopar si eu ce se mai poate lua pt bebe - eu una aveam de gand sa ma tin de lista aia cu patut, carut si cadita si nu ma ducea capul ca sunt atatea jucarii si accesorii pt bebe. Ce-i drept nici n-am avut timp sa caut in magazine sau online ca imi sareau ele in ochi mai devreme sau mai tarziu. Acum e must-have pt mine .
Andreutac mare, soare, odihna, e tot ce ai nevoie! Inca o data distractie placuta!

29+ cu Mina Alexandra

Poze
Asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Nushulica, cam toate pot fi folosite ca scaunel-sezlong dupa aceea. Fetita mea inca il foloseste pe acela de care va spuneam, toate spatarele sunt reglabile si pot fi intinse perfect la orizontala (cel putin eu le-am vazut in magazin pe toate asa si la Baby Expo). Din punctul asta de vedere balansoarul (rocker sau bouncer cum vreti sa ii spuneti) e mult mai bun decat scoica de masina. Pentru ca in el bebe poate sta mai mult de o ora jumatate, fiind la orizontala, in scoica nu poate, e prea chircit.
Si in legatura cu sforaitul, te linistesc tot eu...sforaitoarea...Am sforait cam de prin luna a 5-a si in sarcina trecuta si in sarcina asta Nu cred ca se intampla tuturor, dar are ceva legatura cu presiunea crescuta a uterului asupra diafragmei...asa mi s-a explicat. Dupa ce am nascut nu am mai sforait. Acum sforai daca dorm pe spate, hi hi, mi-am cam exasperat sotul, nu e prea placut, mai ales ca el e un exemplar care nu sforaie deloc...Dar saracul se consoleaza, stie ca imi va trece pana la urma...

Banu, sa stii ca nu toate mamicile reactioneaza la fel la cezariana si dupa, nu trebuie sa generalizam...Am avut acum timp sa citesc capitolul trecut si am vazut ce ai zis de operatie...Nu este adevarat ca dupa cezariana ramai cu burta...Depinde exclusiv de muschii abdominali ai femeii respective, de forta lor sa zic. Asa am vazut femei care au nascut normal si inca 3 luni au avut burta ca in luna a 5a si femei cu cezariana care nu au avut nimic dupa 2 saptamani. Acum la cezariana (cel putin la spitalele bune si cu doctori buni) nu se taie deloc muschii abdominali. Se taie doar pielea si se desfac muschii pentru a taia uterul. La mine asa a facut. Depinde de cum ai tu muschii, ai mei nu au fost f antrenati (nu aveam eu burtica cu patratzele nici inainte) si si-au revenit mai incet (cam o luna-doua pana s-au retras, cu exercitii usoare), la prietena mea o scobitoare vesnic la sala nu se mai vedea nimic (a avut a doua cezariana acum 2 luni si si-a revenit perfect). Sa nu speriem fetele care vor face operatia. Ca nu mi se pare in nici un loc mai fericita taietura, nici pe burta nici acolo jos...De vazut nu se vede la nici una dintre variante (doar daca nu faci nudism vara), taietura este chiar sau sub linia de par pubian (si cei mai mici bikini acopera operatia), iar ca lungime nu e mai mare de 10 cm.

Andreea, eu mai iau Magne B6 cand imi amintesc...nu iau alte vitamine prenatale, doar Omega 3. Magne B6 e mai mult pentru confortul nostru psihic si anti carcei si neplaceri cauzate de intinderile de ligamente...pe langa faptul ca regleaza circulatia sangvina. Daca tu iei deja vitamine prenatale cu Magneziu si vit B6 nu cred ca trebuie sa suplimentezi (decat daca iti zice medicul).

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by andreea_and

Kllemi e ok acum - nu am trecut numele fetitei pt ca am vazut ca nu e trecut nici la celelalte fete. Daca vrei neaparat ti-l trec.
Nusha pai noroc cu voi ca mai descopar si eu ce se mai poate lua pt bebe - eu una aveam de gand sa ma tin de lista aia cu patut, carut si cadita si nu ma ducea capul ca sunt atatea jucarii si accesorii pt bebe. Ce-i drept nici n-am avut timp sa caut in magazine sau online ca imi sareau ele in ochi mai devreme sau mai tarziu. Acum e must-have pt mine .
Andreutac mare, soare, odihna, e tot ce ai nevoie! Inca o data distractie placuta!

29+ cu Mina Alexandra

Poze
Asa crestem



auzi la ea must-have!!! adevarul e ca pt comfortul lui bebe si pt creierii nostri merita cumparat sezlongul macar sa stiu ca ii place acolo si nu plange

fetelor ia sa va intreb: citeam la odiseea de iul-aug ca au cumparat fetele niste paturici din alea impermeabile de pe la happy....acum eu tot caut pe net si nu gasesc sa dau o comanda...oare gasesc prin magazine?

cica sunt f utile si pt cand il tii in pat ca nu lasa sa treaca pishu la salteluta(asta daca pampersu nu face fata) si pt masa de infasat ca se mai intampla sa faca bebe pishu fix cand il schimbi si e in putza goala

ce ziceti ati vazut pe undeva? de unde cumparam?




24+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

Multumesc mult ANDREEA chiar eram suparata ca nu ma baga si pe mine nimeni in seama in legatura cu numele, l-am scris asa, nici eu nu mi-am dat seama ca nu este scris nici la celelalte fete....
Eu m-am uitat dupa patut, carut si cadita nu stiu la ce pret a-ti vazut voi, dar pe mine ma cam ingrozit, preturile, dar ce putem sa facem ca oricum trebuie sa le luam....asta e

25+ mami super fericita de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

kid merci de info cu balansoarul...vad eu de care iau daca zici ca toate se pot face si scaunel pe mai tarziu

iar cu sforaitul ce sa zic...fix asa mi-a zis ca dormeam azi noapte pe spate si sforaiam de rupeam patu el saracu nu putea dormi de sforaitul meu si se uita la filme pana n-a mai indurat si m-a intors pe o parte si atunci cica am tacut ...m-am mai linistit cand stiu ca nu-s singura dar cel mai tare ma linistesc ca zici ca dupa ce ai nascut n-ai mai sforait o sa-i transmit si sotului ca mai are de indurat vreo 3 luni si gata



24+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

KID sa stii ca mai m-am linistit putin in ceea ce priveste "taieturile", ideea este ca tot imi este frica si de aia si de cealalta, problema mea este care este mai usoara??????

25+ mami super fericita de

Mergi la inceput